Γενικά Προορισμοι Ρημαδια στην Ευρωπη

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλά που διάολο μένετε όλοι και βλέπετε παρακμή στο Πόρτο μπορείτε να μου εξηγήσετε; Στο πριγκηπάτο του Μονακό; :haha:
Δε μου χει τύχει να βρεθώ σε τέτοια πόλη, τουλάχιστον όχι όπως το λέει η @paefstra στο αρχικό post, και σε καμία περίπτωση δε θα έβαζα τη γοητευτικότατη (τουλάχιστον) Αβάνα σ' αυτήν τη κατηγορία.

Άμα θέλετε παρακμή ανεβείτε κατά Θεσσαλονίκη μεριά. Λίγο χειρότερη απ' το Σαράγεβο όταν πέφταν οι έξυπνες μπόμπες...
Πες τα. Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν. Ο Πειραιάς τι να πει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
Πες τα. Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν. Ο Πειραιάς τι να πει.
Εγω ζησει 8 μηνες Πυργο Ηλειας και πηγαινα στη λαικη Αμαλιαδας. Ποιος να μου πει τι.

Αλλα λεμε για εκτος Ελλαδας τωρα
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Εγω ζησει 8 μηνες Πυργο Ηλειας και πηγαινα στη λαικη Αμαλιαδας. Ποιος να μου πει τι.

Αλλα λεμε για εκτος Ελλαδας τωρα
Ναι, αλλά το που μεγαλώσαμε και γενικά οι προσλαμβάνουσες μας επηρεάζει το τι εννοεί ο καθένας παρακμιακό και τι όχι.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.070
Ποντγκόριτσα; Πρωτεύουσα βαλκανικής χώρας (εστω της μικροτερας) με νεα πολη πιο αραιη κι από την ουλάν μπατορ, παλαιά πόλη περιξ του ποταμου Μοράτσα με εντολες πινελιές οθωμανιλας και στο καρακεντρο της πολης, καπου στο μεσον περιπου νεας και παλαιάς, να υπαρχει, ένα επιπεδο χαμηλότερα από την λεωφόρο, μια παλαιά γεφυρα και ένα ποτάμι, σκηνικο εντελώς Ηπειρος. Και από εκει, πετιεσαι Μπούντβα, Κότορ.


σημείον παλαιάς γέφυρας : Old Ribnica River Bridge · C7Q5+QGW, Podgorica, Monténégro


1.JPG
3.JPG
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.464
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Μπα, δεν θα χαρακτήριζα τη Βαρκελώνη παρακμιακή λόγω της Ραβάλ και της Μπαρτσελονέτα. Τι να πει η έρμη η Περπινιάν που σε πολλά σημεία της είναι χειρότερη απο Μπαρτσελονέτα...... Παρόλα αυτά η Περπινιάν έχει μία γοητεία. Μία όμως.....
Μα δεν την χαρακτηρισα παρακμιακη. Raval και Barceloneta μου αρέσουν. Η συζήτηση ξεκίνησε από άλλο τοπικ με προτάσεις για πόλεις παρόμοιες με το Πόρτο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
Προσπαθω πολυ να μη χρησιμοποιησω στην περιγραφη την καταπτυστη λεξη "αυθεντικη". Ουτε παρακμιακη ακριβως εννοω.
Ειπα να βαλω τη λεξη "ρημαδι" για να περιγραψω ακριβως αυτο που ειδα στη Ναπολη: το χαος, τις λαικες, του ξεφτισμενους τοιχους, τον καφε του ενος ευρω αραχτα στα περιπτερα η στη Σικελια το λαμε κουστουμι με την καφε σαγιοναρα.
Απο ολες τις προτασεις με ψηνει πιο πολυ η Γεωργια.
Ευχαριστω για τις προτασεις
Θα φροντισω να το συνδυασω με συναυλια της Γεωργιανης Συμφωνιετας που καιει εγκεφαλο το ποσο καλη ειναι και ποσο "λαμε κουστουμι με παντοφλα" οι εμφανισεις της.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Μα δεν την χαρακτηρισα παρακμιακη. Raval και Barceloneta μου αρέσουν. Η συζήτηση ξεκίνησε από άλλο τοπικ με προτάσεις για πόλεις παρόμοιες με το Πόρτο.
Ναι, δεν είπες κατα λέξη αυτό, αλλά επειδή μιλάμε για παρακμή και ρημάδια το ανέφερα εγώ :)
Τώρα για το απο που ξεκίνησε η κουβέντα (για΄τι ξανα αναφέρθηκε όπως διάβασα) δεν ξέρω....στο Πόρτο πάντως δεν έχω πάει και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
516
Likes
2.252
Στο δικο μου μυαλο, ο ορισμος πολεις ρημαδια ειναι αυτες που σου βγαζουν την αισθηση (ασχετα αν ειναι σωστη η εντυπωση ή λαθος) οτι ο τοπικος πληθυσμος δεν καλοπερναει ιδιαιτερα κ οτι το μελλον μοιαζει καπως δυσοιωνο, σαν να προκειται να φυγουν ολοι οι νεοι.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Αφήνω την παρακμή για όσους βλέπουν τουριστικά τη δυστυχία και που ίσως ο μικροαστισμος-μεγαλοαστισμος τους τους κάνει να διψούν για μια αίσθηση περιθώριου. Μόνο μελαγχολία μου προκαλούν τέτοια μέρη. Όχι πως δυστυχία δεν μπορεί να υπάρξει σε όμορφα σπίτια και περιοχές με ωραία πάρκα. Αλλά να βλέπεις καταφατσα το πρόβλημα είναι άλλο.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.552
Likes
12.602
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Το πάτε αλλού το θέμα
Π.χ. στη Νάπολη ζουν μέσα στην παρακμή και τη μπίχλα της πόλης και καραγουστάρουν.
Εδώ ευχαρίστως θα αποσχίζονταν από την υπόλοιπη Ιταλία δεν θεωρούν καν ότι είναι ιταλοί οι ίδιοι τους.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
Μετα τις αγριες νυχτες στο Λουξεμβουργο με τις Πορσε που μετα τις 7 κυκλοφορουν μονο αδεσποτα σκυλια και αστεγοι, πειτε μας για τη μπιχλα της Ναπολης που το καλοκαιρι ειναι ενα τεραστιο παρτι ολη η πολη και γιατι γουσταρουμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.545
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom