Προτάσεις για βιβλία

Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ενα πολύ καλό βιβλίο για όσους αγαπούν τη λογοτεχνία είναι Ο Βιολονίστας του Κώστα Καρακάση.Μια και όλοι μας εδώ,σ αυτο το φόρουμ αγαπάμε τα ταξίδια,αυτό το βιβλίο σε ταξιδεύει μέσα απο την ιστορία μιας οικογένειας σε Κωνσταντινουπολη,Βιέννη,Βουδαπέστη,Αλεξάνδρεια και τελος Αθήνα.Ιστορία πάθους και αγάπης όχι μόνο ερωτικής αλλα και πάθους για τη μουσική και την τέχνη.Ενα βιβλιο που σε ταξιδεύει,σε συγκινεί και σε μαγεύει.......Αν πάλι θέλετε να γελάσετε με την ψυχη σας σας προτείνω το Μικρές απιστίες ,μεγάλες τιμωρίες της Ελένης Δαφνίδη...ιστορία ενός αμετανόητου εργένη που σιχαίνεται τις δεσμεύσεις ,κάνει μόνο εφήμερες σχέσεις,αλλα καποια στιγμή ......το σκηνικό ανατρέπεται.Ενα βιβλίο που σε κάνει να γελας μεχρι δακρύων αλλα απο ενα σημείο και πέρα και σε προβληματίζει και σε συγκινεί.Τα έχει όλα!
 

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
Οποιοδήποτε πόνημα του Μπουκόβσκι και βεβαίως του Μαρκήσιου Ντε Σαντ.

Οι συντηρητικοί και οι προοδευτικοί να παν να....
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route 66
Οποιοδήποτε πόνημα του Μπουκόβσκι και βεβαίως του Μαρκήσιου Ντε Σαντ.

Οι συντηρητικοί και οι προοδευτικοί να παν να....
γιατί πρέπει πάντα να ρίχνεις το επίπεδο?
 

joys

Member
Μηνύματα
50
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
επισης και τα βιβλια ειναι ενα απο τα δυνατα μου σημεια αυτη την περιοδο σε ελληνες συγγραφεις:
η αγαπημενη μου ειναι Λενα Μαντα:εργα της ειναι:θεανω η λυκαινα της πολης,βαλς με δωδεκα θεους,το σπιτι διπλα στο ποταμι,η αλλη πλευρα του νομισματος, και 12/5/09 κυκλοφορει το ερωτας σαν βροχη
Μαρια Τζιριτα : το παιδι της αγαπης & ματια μου
Χρυσηιδα Δημουλιδου εργα της παρα πολλα(ολα super) το τελαυταιο ειναι : το σταυροδρομι των ψυχων
Mαρινα Πετροπουλου :το τανγκο της Δαναης,ενα πρωινο,λεκες απο κοκκινο κρασι,χωρις κραγιον,η τελαυταια λεξη
Πασχαλια Τραυλου:κλειδωμενο συρταρι,φτερα απο μεταξι,εστω μια φορα
Καιτη Οικονομου:μου το ειπε ενας αγγελος,ο κηπος με της μουριες,το σκουλαρικι της τυχης
Ευσταθιου Ευαγγελια:Μ'αλλα λογια σ'αγαπω
Νικολ-Αννα Μανιατη:οι μουσες της σιωπης,η κορη του φεγγαριου
Αναστασια Καλιοτζη :μη μου λες αντιο
Καιτη Θαλασσινου:χωρις ορια
Απο αντρες συγγραφεις λατρευω Γιωργο Πολυρακη ολα τα εργα του ειναι παρα πολυ καλα επισης Ομηρο Αβραμιδη
Θοδωρης Παπαθεοδωρου:σαν ταξιδιαρικα πουλια,το αστρολουλουδο του βοσπορου
Νικος Θεμελης:μια ζωη δυο ζωες και την τριλογια αναζητηζη,ανατροπη,αναλαμπη
Οσο αφορα του ξενους συγγραφεις η προτιμησεις μου ειναι :
Dan Brown εξαλου ολοι τον γνωριζουμε
Ροζαμουντ Πιλτσερ,Μαρια Γουιλλετ,Paulo Coelho και κλεινω με Σιγκουντ Φρουντ
Εξαλου μεσα απο τα βιβλια ταξιδευεις σε αλλους χρονους και τοπους...............
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.420
Likes
7.760
Αν έχω καταλάβει το στυλ σου πάντως, βάσει των βιβλίων που αναφέρεις παραπάνω, θα σου αρέσουν και οι:
@ Πωλίνα Σίμονς
@ Τζένιφερ Ντόνελι
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
Απο αντρες συγγραφεις λατρευω Γιωργο Πολυρακη ολα τα εργα του ειναι παρα πολυ καλα επισης Ομηρο Αβραμιδη
για τον πολυρακη θα συμφωνησω απολυτα..ο ανθρωπος ειναι κορυφη!!και τα τελευταια χρονια αλλαξε ειδος και καταπιαστηκε με την ιστορικη λογοτεχνια με εξισου μεγαλη επιτυχια!
ομως, οσον αφορα τον αβραμιδη θα διαφωνησω..τον βρισκω πολυ κατωτερο του πρωτου..τα βιβλια του θυμιζουν σεναρια ταινιων του ξανθοπουλου..:roll::roll:
 

joys

Member
Μηνύματα
50
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Αν έχω καταλάβει το στυλ σου πάντως, βάσει των βιβλίων που αναφέρεις παραπάνω, θα σου αρέσουν και οι:
@ Πωλίνα Σίμονς
@ Τζένιφερ Ντόνελι
σαν συγγραφεις της ξερω αλλα δεν εχω διαβασει κανενα τους βιβλιο αν και μου εχουν πει να παρω το :Το Τριανταφυλλάκι -Τζένιφερ Ντόνελι
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
επισης και τα βιβλια ειναι ενα απο τα δυνατα μου σημεια αυτη την περιοδο σε ελληνες συγγραφεις:
η αγαπημενη μου ειναι Λενα Μαντα:εργα της ειναι:θεανω η λυκαινα της πολης,βαλς με δωδεκα θεους,το σπιτι διπλα στο ποταμι,η αλλη πλευρα του νομισματος, και 12/5/09 κυκλοφορει το ερωτας σαν βροχη
Μαρια Τζιριτα : το παιδι της αγαπης & ματια μου
Χρυσηιδα Δημουλιδου εργα της παρα πολλα(ολα super) το τελαυταιο ειναι : το σταυροδρομι των ψυχων
Mαρινα Πετροπουλου :το τανγκο της Δαναης,ενα πρωινο,λεκες απο κοκκινο κρασι,χωρις κραγιον,η τελαυταια λεξη
Πασχαλια Τραυλου:κλειδωμενο συρταρι,φτερα απο μεταξι,εστω μια φορα
Καιτη Οικονομου:μου το ειπε ενας αγγελος,ο κηπος με της μουριες,το σκουλαρικι της τυχης
Ευσταθιου Ευαγγελια:Μ'αλλα λογια σ'αγαπω
Νικολ-Αννα Μανιατη:οι μουσες της σιωπης,η κορη του φεγγαριου
Αναστασια Καλιοτζη :μη μου λες αντιο
Καιτη Θαλασσινου:χωρις ορια
Απο αντρες συγγραφεις λατρευω Γιωργο Πολυρακη ολα τα εργα του ειναι παρα πολυ καλα επισης Ομηρο Αβραμιδη
Θοδωρης Παπαθεοδωρου:σαν ταξιδιαρικα πουλια,το αστρολουλουδο του βοσπορου
Νικος Θεμελης:μια ζωη δυο ζωες και την τριλογια αναζητηζη,ανατροπη,αναλαμπη
Οσο αφορα του ξενους συγγραφεις η προτιμησεις μου ειναι :
Dan Brown εξαλου ολοι τον γνωριζουμε
Ροζαμουντ Πιλτσερ,Μαρια Γουιλλετ,Paulo Coelho και κλεινω με Σιγκουντ Φρουντ
Εξαλου μεσα απο τα βιβλια ταξιδευεις σε αλλους χρονους και τοπους...............
ωωω πόσο χαίρομαι!!! έχουμε τα ίδια γούσταααα:clap:της Μαντά, Δημουλίδου ,Τραυλου,ταχω διαβάσει όλα!!ξεχωρίζω την Λυκαινα της πόλης απο Μαντά,τα δάκρυα του θεού της Δημουλίδου,μου άρεσε πάρα πολύ και το τελευταίο της το σταυροδρόμι των ψυχών, παρά το μεταφυσικο του...στοιχείο,του Πολυράκη επίσς σχεδόν όλα ,και παπαθεοδώρου .........Coelho αχ όλαααααααα ,σουπερ,και ψυχανάλυση Φρουντ ναι!!!
Είμαι σίγουρη ότι θα διαβάζεις και Irvin Yalom,στο ντιβάνι,ο δήμιος του έρωτα...επισης πολύ καλά !:)
 

joys

Member
Μηνύματα
50
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
ωωω πόσο χαίρομαι!!! έχουμε τα ίδια γούσταααα:clap:της Μαντά, Δημουλίδου ,Τραυλου,ταχω διαβάσει όλα!!ξεχωρίζω την Λυκαινα της πόλης απο Μαντά,τα δάκρυα του θεού της Δημουλίδου,μου άρεσε πάρα πολύ και το τελευταίο της το σταυροδρόμι των ψυχών, παρά το μεταφυσικο του...στοιχείο,του Πολυράκη επίσς σχεδόν όλα ,και παπαθεοδώρου .........Coelho αχ όλαααααααα ,σουπερ,και ψυχανάλυση Φρουντ ναι!!!
Είμαι σίγουρη ότι θα διαβάζεις και Irvin Yalom,στο ντιβάνι,ο δήμιος του έρωτα...επισης πολύ καλά !:)
και εγω χαιρομαι που εχουμε τα ιδια γουστα romantic woman :clap: Απο Μαντα δεν μπορω να ξεχωρισω καποιο μου αρεσουν ολα.To ενα καλυτερο απο το αλλο.Μου αρεσε ισως λιγο περισσοτερο απο τα αλλα το :η αλλη πλευρα του νομισματος και το σπιτι διπλα στο ποταμι.Δημουλιδου συμφωνω απολυτα με αυτα που λες.:)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.420
Likes
7.760
σαν συγγραφεις της ξερω αλλα δεν εχω διαβασει κανενα τους βιβλιο αν και μου εχουν πει να παρω το :Το Τριανταφυλλάκι -Τζένιφερ Ντόνελι
Ακριβώς! Είναι καταπληκτικό! όπως και το "Τριαντάφυλλο του Χειμώνα"!

Α! Ξέχασα να αναφέρω και τη Βικτόρια Χίσλοπ! Αυτή που έχει γράψει "Το Νησί" και "Ο Γυρισμός".
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.597
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom