Ηνωμένο Βασίλειο Πρωτοχρονιά του 2010 στο Λονδίνο!!

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη

Κυριακή πρωί κλασσικά 9 όλοι για πρωινό και σήμερα το πρόγραμμα έχει Greenwich.
Εδώ θα σας δώσω ένα κολπάκι. Για να μη δώσετε 12 λίρες στο καράβι με επιστροφή(8 με travelcard), μπορείτε να πάρετε το διώροφο λεωφορείο Νο 188 από Russell Square το οποίο κάνει τέρμα μέσα στο Greenwich.
Εμείς χρησιμοποιήσαμε το καράβι από Westminster γιατί το ήθελε η παρέα και σε 40’ περίπου βγήκαμε στο Greenwich Pier όπου το Cutty Shark ακόμα επισκευάζεται…
Ανεβαίνουμε την King William Walk και αριστερά μας βρίσκεται μέσα σε ένα υπέροχο πάρκο, το National Maritime Museum με ελεύθερη είσοδο.
ai45.tinypic.com_2zgwvah.jpg

Αρκετά τα εκθέματα σε θεματικές ενότητες, τα οποία εγώ βρήκα ενδιαφέροντα σε αντίθεση με τους υπόλοιπους που το χαρακτήρισαν μέτριο.
ai48.tinypic.com_64ko5j.jpg

ai46.tinypic.com_2wc2x5x.jpg

Στη συνέχεια μετά από 10λεπτο περπάτημα φτάνουμε στο Βασιλικό Αστεροσκοπείο από όπου μπορείς να απολαύσεις μια υπέροχη θέα του Λονδίνου.
ai48.tinypic.com_2a7sumu.jpg

Μέσα στο Μουσείο μπορείς να δεις όλα εκείνα τα τηλεσκόπια που χρησιμοποιούσαν οι επιστήμονες του 17ου&18ου αιώνα για την έναστρη παρατήρηση.
ai49.tinypic.com_f0uu89.jpg

ai48.tinypic.com_24gvio8.jpg

Γεμάτοι παραστάσεις αρχίζουμε να κατεβαίνουμε το λόφο και φτάνοντας στη πόλη λέμε να γευματίσουμε εκεί.
Επιλογή μας το Green Village μια Κυπριακή ταβέρνα . το μενού έχει fish &chips,σουβλάκι κοτόπουλο, κοτόπουλο kiev και κανταΐφι με τον espresso στο τέλος…
Ξεκούραστοι πλέον και ενώ έχει νυχτώσει για τα καλά, παίρνουμε το λεωφορείο 188 και μετά από κάνα 30λεπτο, είμαστε στη Russell Square. Picantilly line και Green Park Station.Παίρνουμε την Picantilly με πορεία προς το Circus και δεξιά μας το υπέρλαμπρο Ritz Hotel.
ai49.tinypic.com_ff4jl3.jpg

Λίγο πιο κάτω το Fortnum&Mason, το παλιότερο πολυκατάστημα του Λονδίνου το οποίο γιόρτασε τα 300στά γενέθλια του το 2007.
Αριστερά μας η στοά Burlington, η οποία όμως λόγω του προχωρημένου της ώρας είναι κλειστή. Δίνω υπόσχεση στον εαυτό μου ότι τις επόμενες ημέρες θα την επισκεφθώ, μιας που δεν έτυχε σε κανένα ταξίδι μου να την δω.
Picantilly Circus και ανηφορίζουμε τη Shaftesbury Avenue, δεξιά Wardour Street και στο κέντρο της Chinatown στην Leicester Square. Οι δρόμοι γεμάτοι όπως θα περίμενε κανείς από κινέζικα εστιατόρια, με δεκάδες πάπιες να κρέμονται στις βιτρίνες…
ai47.tinypic.com_s5zqcw.jpg

Τα μικρά βάσανα μου το ξεκόβουν…. «μη διανοηθείς να μας πας σε κινέζικο»…
Είμαστε αρκετά κουρασμένοι και το κρύο μας έχει καταβάλει, οπότε στάση στο καταπληκτικό bar του Radisson Edwardian Hampshire Hotel .
ai45.tinypic.com_izcep2.jpg

Το τσάι έρχεται σε υπέροχο σερβίτσιο πορσελάνης με μεταλλική βάση. Εγώ παραγγέλνω Γαλλικό καφέ με Amaretto (8.5 λίρες παρακαλώ!!) ο οποίος είναι όνειρο….
ai46.tinypic.com_290sdwy.jpg

Η βραδιά κύλισε με κουβεντούλα πολύ πείραγμα και ιστορίες από τα παλιά…
Γύρω στις 10 φεύγουμε για το ξενοδοχείο όπου εγώ με τον Ν. στην είσοδο κάνουμε δεξί break και 8 Bells.
Η μπυραρία άδεια μόνο οι γκαρσόνες και ένας Εγγλέζος, καλοντυμένος μεν, κουνουπίδι δε από το πιώμα.
Πάω κάθομαι στη μπάρα και δεν αργεί να έρθει η μια barwoman όπου πιάνουμε τη συζήτηση για την Ελλάδα, την οποία είχε επισκεφθεί 2 φορές. Μας εξήγησε επίσης ότι η pub παίζει σημαντικό ρόλο στη ζωή του Εγγλέζου αφού εκεί θα δει τον αγώνα της αγαπημένης του ομάδας, εκεί μετά τη δουλειά πριν πάει σπίτι θα περάσει να πιεί μια μπύρα να χαλαρώσει και πολλά άλλα που δεν γράφονται σε πέντε γραμμές.
Τη καληνυχτίζουμε και ξενοδοχείο για ύπνο…η αυριανή ημέρα ξέρω πολύ καλά θα έχει πολύ περπάτημα…
 

Attachments

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Καλώς ήρθες mio!!
μας έλειψες πολύ... Λονδίνο λοιπόν...
ξέρεις να κάνεις ωραία την ιστορία σου.
αυτή η φωτο απο ψηλά είναι λές και είναι επαγγελματική..:D
και οι υπόλοιπες super ..
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
ωραία mio....συνεχισε....την ρουφηξα την ιστορία σου....περιμενω τα υπόλοιπα με αγωνία...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Για να δουμε , για να δουμε σε ποια αλλα υπογεια πηγες mio???:rolleyes::rolleyes:
Τι εχει η επομενη μερα ????
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
μπορείτε να πάρετε το διώροφο λεωφορείο Νο 188 από Russell Square το οποίο κάνει τέρμα μέσα στο Greenwich

ναι ετσι ειναι όπως τα λεει ο mio με το 188..το χρησιμοποιησα τον μαρτιο που ημουν λονδίνο...κανει τερμα στο ο2 αφου περασει απο το γκρηνουιτς...πολυ ωραία διαδρομή...
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
εβανζελι...
ολα τα underground εμπεριέχονται στη τελευταία πρόταση της 2ης ημέρας...θυμάσαι στολεγα στα pms....:)

ρενακι οι φωτο που θα δείτε μόλις επιτραπεί η δημοσίευση τους πανω απο το ριο και το Ναύπλιο, θα σας αφήσουν άναυδους...:)
ιωάννα....με έστειλες...πάλι βερολίνο?????:clap:
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
μπορείτε να πάρετε το διώροφο λεωφορείο Νο 188 από Russell Square το οποίο κάνει τέρμα μέσα στο Greenwich

ναι ετσι ειναι όπως τα λεει ο mio με το 188..το χρησιμοποιησα τον μαρτιο που ημουν λονδίνο...κανει τερμα στο ο2 αφου περασει απο το γκρηνουιτς...πολυ ωραία διαδρομή...
και κάνει σταση Ιωάννα ακριβώς έξω από τις εισόδους του μετρό...
είδα και μια περιοχή Surrey εκεί άραγε να είναι το συνώνυμο παν/μιο?
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
mio καλώς όρισες .......
μονομιάς σε διαβασα και ηταν σαν να ειμαι πάλι εκει ......τι ψυχική ευχαρίστηση ειναι τελικά τα ταξίδια !!!!!!

στο HMV πήγατε για παιχνίδια ??? είδες τιμές στα cd και στα dvd ...ίδιες με τις δικές μας εδώ
Η Oxford Street φοράει τα γιορτινά της, είναι πανέμορφη
πραγματικά ζωντανό παραμύθι φέτος !!!!!!

και εγώ με τον υιό μου τον αγαπητό Regent Street στην Apple για να περιεργαστώ τα iphones…
΄μαγαζάρα ολικής ....

Κυριακή πρωί κλασσικά 9 όλοι για πρωινό και σήμερα το πρόγραμμα έχει Greenwich.
Εδώ θα σας δώσω ένα κολπάκι. Για να μη δώσετε 12 λίρες στο καράβι με επιστροφή(8 με travelcard), μπορείτε να πάρετε το διώροφο λεωφορείο Νο 188 από Russell Square το οποίο κάνει τέρμα μέσα στο Greenwich.
Εμείς χρησιμοποιήσαμε το καράβι από Westminster γιατί το ήθελε η παρέα και σε 40’ περίπου βγήκαμε στο Greenwich Pier όπου το Cutty Shark ακόμα επισκευάζεται…
σωστότατος αλλά υπάρχει και η λύση DLR που ισχύει η oyster -travel card
απο σταθμό μετρό Bank και μεσα απο υπέργεια διαδρομή αναμεσα στις παλιές αποβαθρες είσαι μπροστά στο cutty sark που΄( αυτό το πλοίο τελικά τον απισκέυαστο έχει τελικά )
Λίγο πιο κάτω το Fortnum&Mason, το παλιότερο πολυκατάστημα του Λονδίνου το οποίο γιόρτασε τα 300στά γενέθλια του το 2007.
Αριστερά μας η στοά Burlington, η οποία όμως λόγω του προχωρημένου της ώρας είναι κλειστή. Δίνω υπόσχεση στον εαυτό μου ότι τις επόμενες ημέρες θα την επισκεφθώ, μιας που δεν έτυχε σε κανένα ταξίδι μου να την δω.
και να σκεφτείς οτι σε διαβάζω πίνοντας τσαγάκι αγορασμένο απο το Fortnum&Mason
στοα Burlington αξίζει με χίλια ...ελπίζω παρακάτω να διαβασω οτι μπήκες ..εχει υπέροχα αλλα ακριβα μαγαζιά

οι φωτό είναι υπεροχες !!!!
περιμενω συνεχεια

keep Walking Mio ........
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
και κάνει σταση Ιωάννα ακριβώς έξω από τις εισόδους του μετρό...
είδα και μια περιοχή Surrey εκεί άραγε να είναι το συνώνυμο παν/μιο?
ακριβως mio..μετα επεστρεψα με μετρο και το DRL στο κέντρο.
για το surrey δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά...αλλα μαλλον...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom