Ηνωμένο Βασίλειο Πρωτοχρονιά του 2010 στο Λονδίνο!!

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη

Μια μικρή στάση στους έφιππους στρατιώτες με τις παραδοσιακές στολές των Ναπολεόντειων πολέμων, και δεξιά στα κτίρια της Φρουράς των Ανακτόρων.
Το τέλος της Whitehall μας βρίσκει στο σταθμό Westminster, οπότε Central line και Shepherd’s Bush Tube Station .
Η εικόνα που παρουσιάζει το συγκεκριμένο δυτικό προάστιο του Λονδίνου είναι ….ΚΑΤΑΛΕΥΚΗ.!!
Σκοπός μας το Westfield, το μεγαλύτερο Εμπορικό Κέντρο της Ευρώπης.
Τα πεζοδρόμια είναι «γυαλί» από το παγετό.
Αριστερή κατεύθυνση και στα 100m o νέος σταθμός του μετρό Wood Lane o οποίος κατασκευάστηκε για να καλύψει τις ανάγκες του εμπορικού κέντρου.
Πιθανόν θα ανήκει στο υπέργειο δίκτυο, γιατί εγώ δεν τον βρήκα ως επιλογή στη «κόκκινη» γραμμή.
Μπροστά μας πλέον εμφανίζεται η σιλουέτα του 150000μ2 οικοδομήματος.
Μπαίνοντας μέσα, δεν ξέρω από να ξεκινήσω. Αποφασίζω να κάνω κύκλο κάθε όροφο και να προχωρώ.
ai49.tinypic.com_14tm3h5.jpg

Οι τιμές πολύ καλές και δε χρειάζεται ποδαρόδρομος μέσα στο κρύο…
ai48.tinypic.com_2mdjn1v.jpg

Μια σημαντική διαφορά από τα Harrods είναι το ότι αυτοί σε θέλουν να μείνεις μέσα, όσο περισσότερο μπορείς….Τι εννοώ, στα Harrods έμεινα μέσα μια ώρα γιατί δεν υπάρχει κανένα σημείο να καθίσεις πλην της καφετέριας. Ένα σημείο που βρήκα στον 1ο όροφο, είχαν βάλει κάτι καλαίσθητα μεν,…καρφιά δε, και δεν είναι τώρα στα γεράματα να αποκτήσουμε κουσούρια…:haha::haha:
ai50.tinypic.com_24ffjvl.jpg

Αντιθέτως στο Westfield, ανεξαρτήτως των καφεστιατορίων, παντού υπάρχουν σαλόνια με καναπέδες και πολυθρόνες για μια μικρή ανάσα. Εστιατόρια, καφετέριες έχασα το μέτρημα .
ai49.tinypic.com_2eyxfl3.jpg

ai50.tinypic.com_2z3nqs4.jpg

Μείναμε αρκετές ώρες μέσα, άλλωστε δεν κουράζεσαι και η ώρα κυλάει ευχάριστα.
ai47.tinypic.com_34sl7ap.jpg

Και κάποια στιγμή απογευματάκι, πέφτει το τηλέφωνο…., ο Ν.!!!!
-έλα
-είμαι Gatwick και πάω στο ξενοδοχείο..
-ρε σκυλί του πολέμου, ακόμα εδώ είσαι???:lol:
-άσε, έγινε το check in, παραδώσαμε βαλίτσες αλλά το α/φ έχει μείνει Βρυξέλλες..:(
-σώπα ρε, έπαθες τέτοια ήττα…άντε ξενοδοχείο, κάνε γαργάρες:):) και ραντεβού στο Circus για φαγητό στο Princi.
-ok!!:mad:
Κλείνω το τηλέφωνο και …σκάω στα γέλια!!!:haha::haha:
Η παρέα που ήμασταν μαζί έχουν φάει σε ένα Ιταλικό εστιατόριο, οπότε αποφασίζουν να γυρίσουν στο ξενοδοχείο.
Εμείς Picadilly Line και Picadilly Circus Tube Station.
Από μια γωνία ξεπροβάλλει ο Ν. με το γνωστό πελώριο γεμάτο ενοχές… χαμόγελο. :D
Η γνωστή διαδρομή και το Princi overload…
Σιγά- σιγά βολευτήκαμε όλοι, μου εξήγησε δε τα του Gatwick…κανείς δεν τους ενημέρωσε για το τι συμβαίνει και το σημαντικότερο δεν δόθηκε λύση από τους αρμόδιους.
Οι υπάλληλοι μιας εταιρείας που είχαν ως αποστολή το check in για λογαριασμό πολλών εταιρειών, δεν μπορούσαν να δώσουν λύση. Το πρόβλημα δεν ήταν ο καιρός αλλά κάποια τεχνική βλάβη στις Βρυξέλλες.
Τελικά μίλησε με Ελλάδα και μετεφέρθη στη βραδυνή πτήση της επομένης από Heathrow.
Φεύγουμε από το Princi και περνάμε μπροστά από ένα sussi εστιατόριο, όπου τα τραπέζια ήταν εκατέρωθεν μιας βιτρίνας, με τα μικρά πιατάκια να κυλίονται πάνω σε μια ολισθαίνουσα βάση και ο πελάτης διάλεγε ότι ήθελε.
Δεξιά Soxo, Picadilly Circus, παίρνουμε την Coventry Street και δεξιά στην Whitecomp με κατεύθυνση την Trafalgar. Τελευταία μας βραδινή βόλτα στο Λονδίνο…
Το σιντριβάνι στην Trafalgar παγωμένο, ενώ η κίνηση στους δρόμους ελάχιστη.
ai47.tinypic.com_1hf9g8.jpg

Το περπάτημα …λαμβάνει τέλος και είσοδος στη Charing Cross Tube Station για επιστροφή στο ξενοδοχείο.
Η βραδιά θα κλείσει με την κλασσική μας «…pub…ό..τσαρκα» για τις τελευταίες μας μπύρες ..τουλάχιστον για φέτος, στη πρωτεύουσα της Γηραιάς Αλβιώνος.
 

Attachments

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Καλώς ήρθες mio!!
μας έλειψες πολύ... Λονδίνο λοιπόν...
ξέρεις να κάνεις ωραία την ιστορία σου.
αυτή η φωτο απο ψηλά είναι λές και είναι επαγγελματική..:D
και οι υπόλοιπες super ..
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
ωραία mio....συνεχισε....την ρουφηξα την ιστορία σου....περιμενω τα υπόλοιπα με αγωνία...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Για να δουμε , για να δουμε σε ποια αλλα υπογεια πηγες mio???:rolleyes::rolleyes:
Τι εχει η επομενη μερα ????
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
μπορείτε να πάρετε το διώροφο λεωφορείο Νο 188 από Russell Square το οποίο κάνει τέρμα μέσα στο Greenwich

ναι ετσι ειναι όπως τα λεει ο mio με το 188..το χρησιμοποιησα τον μαρτιο που ημουν λονδίνο...κανει τερμα στο ο2 αφου περασει απο το γκρηνουιτς...πολυ ωραία διαδρομή...
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
εβανζελι...
ολα τα underground εμπεριέχονται στη τελευταία πρόταση της 2ης ημέρας...θυμάσαι στολεγα στα pms....:)

ρενακι οι φωτο που θα δείτε μόλις επιτραπεί η δημοσίευση τους πανω απο το ριο και το Ναύπλιο, θα σας αφήσουν άναυδους...:)
ιωάννα....με έστειλες...πάλι βερολίνο?????:clap:
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
μπορείτε να πάρετε το διώροφο λεωφορείο Νο 188 από Russell Square το οποίο κάνει τέρμα μέσα στο Greenwich

ναι ετσι ειναι όπως τα λεει ο mio με το 188..το χρησιμοποιησα τον μαρτιο που ημουν λονδίνο...κανει τερμα στο ο2 αφου περασει απο το γκρηνουιτς...πολυ ωραία διαδρομή...
και κάνει σταση Ιωάννα ακριβώς έξω από τις εισόδους του μετρό...
είδα και μια περιοχή Surrey εκεί άραγε να είναι το συνώνυμο παν/μιο?
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
mio καλώς όρισες .......
μονομιάς σε διαβασα και ηταν σαν να ειμαι πάλι εκει ......τι ψυχική ευχαρίστηση ειναι τελικά τα ταξίδια !!!!!!

στο HMV πήγατε για παιχνίδια ??? είδες τιμές στα cd και στα dvd ...ίδιες με τις δικές μας εδώ
Η Oxford Street φοράει τα γιορτινά της, είναι πανέμορφη
πραγματικά ζωντανό παραμύθι φέτος !!!!!!

και εγώ με τον υιό μου τον αγαπητό Regent Street στην Apple για να περιεργαστώ τα iphones…
΄μαγαζάρα ολικής ....

Κυριακή πρωί κλασσικά 9 όλοι για πρωινό και σήμερα το πρόγραμμα έχει Greenwich.
Εδώ θα σας δώσω ένα κολπάκι. Για να μη δώσετε 12 λίρες στο καράβι με επιστροφή(8 με travelcard), μπορείτε να πάρετε το διώροφο λεωφορείο Νο 188 από Russell Square το οποίο κάνει τέρμα μέσα στο Greenwich.
Εμείς χρησιμοποιήσαμε το καράβι από Westminster γιατί το ήθελε η παρέα και σε 40’ περίπου βγήκαμε στο Greenwich Pier όπου το Cutty Shark ακόμα επισκευάζεται…
σωστότατος αλλά υπάρχει και η λύση DLR που ισχύει η oyster -travel card
απο σταθμό μετρό Bank και μεσα απο υπέργεια διαδρομή αναμεσα στις παλιές αποβαθρες είσαι μπροστά στο cutty sark που΄( αυτό το πλοίο τελικά τον απισκέυαστο έχει τελικά )
Λίγο πιο κάτω το Fortnum&Mason, το παλιότερο πολυκατάστημα του Λονδίνου το οποίο γιόρτασε τα 300στά γενέθλια του το 2007.
Αριστερά μας η στοά Burlington, η οποία όμως λόγω του προχωρημένου της ώρας είναι κλειστή. Δίνω υπόσχεση στον εαυτό μου ότι τις επόμενες ημέρες θα την επισκεφθώ, μιας που δεν έτυχε σε κανένα ταξίδι μου να την δω.
και να σκεφτείς οτι σε διαβάζω πίνοντας τσαγάκι αγορασμένο απο το Fortnum&Mason
στοα Burlington αξίζει με χίλια ...ελπίζω παρακάτω να διαβασω οτι μπήκες ..εχει υπέροχα αλλα ακριβα μαγαζιά

οι φωτό είναι υπεροχες !!!!
περιμενω συνεχεια

keep Walking Mio ........
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
και κάνει σταση Ιωάννα ακριβώς έξω από τις εισόδους του μετρό...
είδα και μια περιοχή Surrey εκεί άραγε να είναι το συνώνυμο παν/μιο?
ακριβως mio..μετα επεστρεψα με μετρο και το DRL στο κέντρο.
για το surrey δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά...αλλα μαλλον...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.508
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom