Ηνωμένο Βασίλειο Πρωτοχρονιά του 2010 στο Λονδίνο!!

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη

Το πρωινό της Παρασκευής μας βρίσκει στο εστιατόριο, και τη σύζυγο να μιλάει με τις ώρες με τη δουλειά της στη Ελλάδα, ενώ εγώ με ένα απλό sms την προηγουμένη το ταχτοποίησα… Αθάνατο Δημόσιο, σκέφτηκα δε σε αλλάζω με τίποτα!!!:)
Κατά τις 1100 ξεκινάμε για το Α/Δ, Picadilly Line και Terminal 4(δυστυχώς!!).
Το check in δεν έχει ανοίξει ακόμα, οπότε καθόμαστε για καφέ σε ένα πολύ όμορφο καφέ εστιατόριο.
Γύρω στις 1400 ανοίγει το check in και η όμορφη υπάλληλος της Alitalia ολοκληρώνει τη διαδικασία τάχιστα. Περνάμε τον έλεγχο- κλασσικά παπούτσια ζώνες κλπ και αρχίζει η βόλτα στα καταστήματα αφορολογήτων.
Τελευταία ψώνια…και πώς τα κατάφεραν με άφησαν με λίγες πέννες …:roll:
GATE 19 και τα υπέροχα χαμόγελα των Ελληνίδων αεροσυνοδών μου επιβεβαιώνουν ότι σε λίγες ώρες θα αναπνέω το οξυγόνο της Ελλαδάρας μας!!!
Το Α-320 ολοκαίνουργιο. με χωροταξική διάταξη των καθισμάτων που δείχνει ότι η … «Μr MIG» σέβεται το πελάτη.
Περιμένω το όνομα του κυβερνήτη. μήπως είναι ένας από τους επτά συμμαθητές μου(όχι τελικά..) και με καθυστέρηση μισής ώρας λόγω air traffic απογειωνόμαστε…
Τρισήμιση ώρες η διάρκεια του ταξιδιού και οι αεροσυνοδοί δεν έκατσαν ούτε λεπτό.
Συνεχώς αναψυκτικά μέχρι και την ώρα που κατεβαίναμε επί του Β-1.
Το φαγητό εξαιρετικό, καθαρά μεσογειακό φροντισμένο από τον Σεφ Κο Κουρέμπα της Olympic Catering, συνοδευόταν με υπέροχο κόκκινο κρασί Νεμέας.
Η προσγείωση στο Ελ. Βενιζέλος μας βρήκε οπωσδήποτε κουρασμένους. αλλά και γεμάτους ψυχικά, από συναισθήματα και παραστάσεις που είναι και το ζητούμενο!!

Το αυτοκίνητο μας περιμένει υπομονετικά, δεν αργούν οι κύλινδροι το γνώριμο γουργουρητό τους και πορεία για Πελοπόννησο, ενώ η φωνή της Lady Gaga μου τραγουδάει…Bad romance…..


ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:
:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:
 

Attachments

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Καλώς ήρθες mio!!
μας έλειψες πολύ... Λονδίνο λοιπόν...
ξέρεις να κάνεις ωραία την ιστορία σου.
αυτή η φωτο απο ψηλά είναι λές και είναι επαγγελματική..:D
και οι υπόλοιπες super ..
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
ωραία mio....συνεχισε....την ρουφηξα την ιστορία σου....περιμενω τα υπόλοιπα με αγωνία...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Για να δουμε , για να δουμε σε ποια αλλα υπογεια πηγες mio???:rolleyes::rolleyes:
Τι εχει η επομενη μερα ????
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
μπορείτε να πάρετε το διώροφο λεωφορείο Νο 188 από Russell Square το οποίο κάνει τέρμα μέσα στο Greenwich

ναι ετσι ειναι όπως τα λεει ο mio με το 188..το χρησιμοποιησα τον μαρτιο που ημουν λονδίνο...κανει τερμα στο ο2 αφου περασει απο το γκρηνουιτς...πολυ ωραία διαδρομή...
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
εβανζελι...
ολα τα underground εμπεριέχονται στη τελευταία πρόταση της 2ης ημέρας...θυμάσαι στολεγα στα pms....:)

ρενακι οι φωτο που θα δείτε μόλις επιτραπεί η δημοσίευση τους πανω απο το ριο και το Ναύπλιο, θα σας αφήσουν άναυδους...:)
ιωάννα....με έστειλες...πάλι βερολίνο?????:clap:
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
μπορείτε να πάρετε το διώροφο λεωφορείο Νο 188 από Russell Square το οποίο κάνει τέρμα μέσα στο Greenwich

ναι ετσι ειναι όπως τα λεει ο mio με το 188..το χρησιμοποιησα τον μαρτιο που ημουν λονδίνο...κανει τερμα στο ο2 αφου περασει απο το γκρηνουιτς...πολυ ωραία διαδρομή...
και κάνει σταση Ιωάννα ακριβώς έξω από τις εισόδους του μετρό...
είδα και μια περιοχή Surrey εκεί άραγε να είναι το συνώνυμο παν/μιο?
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
mio καλώς όρισες .......
μονομιάς σε διαβασα και ηταν σαν να ειμαι πάλι εκει ......τι ψυχική ευχαρίστηση ειναι τελικά τα ταξίδια !!!!!!

στο HMV πήγατε για παιχνίδια ??? είδες τιμές στα cd και στα dvd ...ίδιες με τις δικές μας εδώ
Η Oxford Street φοράει τα γιορτινά της, είναι πανέμορφη
πραγματικά ζωντανό παραμύθι φέτος !!!!!!

και εγώ με τον υιό μου τον αγαπητό Regent Street στην Apple για να περιεργαστώ τα iphones…
΄μαγαζάρα ολικής ....

Κυριακή πρωί κλασσικά 9 όλοι για πρωινό και σήμερα το πρόγραμμα έχει Greenwich.
Εδώ θα σας δώσω ένα κολπάκι. Για να μη δώσετε 12 λίρες στο καράβι με επιστροφή(8 με travelcard), μπορείτε να πάρετε το διώροφο λεωφορείο Νο 188 από Russell Square το οποίο κάνει τέρμα μέσα στο Greenwich.
Εμείς χρησιμοποιήσαμε το καράβι από Westminster γιατί το ήθελε η παρέα και σε 40’ περίπου βγήκαμε στο Greenwich Pier όπου το Cutty Shark ακόμα επισκευάζεται…
σωστότατος αλλά υπάρχει και η λύση DLR που ισχύει η oyster -travel card
απο σταθμό μετρό Bank και μεσα απο υπέργεια διαδρομή αναμεσα στις παλιές αποβαθρες είσαι μπροστά στο cutty sark που΄( αυτό το πλοίο τελικά τον απισκέυαστο έχει τελικά )
Λίγο πιο κάτω το Fortnum&Mason, το παλιότερο πολυκατάστημα του Λονδίνου το οποίο γιόρτασε τα 300στά γενέθλια του το 2007.
Αριστερά μας η στοά Burlington, η οποία όμως λόγω του προχωρημένου της ώρας είναι κλειστή. Δίνω υπόσχεση στον εαυτό μου ότι τις επόμενες ημέρες θα την επισκεφθώ, μιας που δεν έτυχε σε κανένα ταξίδι μου να την δω.
και να σκεφτείς οτι σε διαβάζω πίνοντας τσαγάκι αγορασμένο απο το Fortnum&Mason
στοα Burlington αξίζει με χίλια ...ελπίζω παρακάτω να διαβασω οτι μπήκες ..εχει υπέροχα αλλα ακριβα μαγαζιά

οι φωτό είναι υπεροχες !!!!
περιμενω συνεχεια

keep Walking Mio ........
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
και κάνει σταση Ιωάννα ακριβώς έξω από τις εισόδους του μετρό...
είδα και μια περιοχή Surrey εκεί άραγε να είναι το συνώνυμο παν/μιο?
ακριβως mio..μετα επεστρεψα με μετρο και το DRL στο κέντρο.
για το surrey δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά...αλλα μαλλον...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.523
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom