Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
πάντα βέβαια να προσέχεις όπου κι αν είσαι,αυτό δεν έχει να κάνει...
γιατι η ρωμη ειναι βρωμικη και επικινδυνη ως γνωστον... :haha:



anyway, ας μη θυμόμαστε τα παλιά...

δεν έχω πάει για να σε βοηθήσω, αλλά ρίξε μια ματιά και εδώ αν θέλεις.. έχουν πει διάφορα τα παιδιά...

http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...E4%EF%F7%E5%DF%EF-%F3%F4%E7-%F1%FE%EC%E7.html

http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...l-%F3%E5-%F1%FE%EC%E7-%EC%E9%EB%DC%ED%EF.html
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Για την ασφάλεια δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα στην περιοχή του Termini,πάντα βέβαια να προσέχεις όπου κι αν είσαι,αυτό δεν έχει να κάνει...Άπλα στη συγκεκριμένη περιοχή νομίζω οτι θα βρείς κάτι μέτριο σε ξενοδοχείο,κι όσο αφορά την καθαριότητα,κτλ..Πόσο περίπου υπολογίζεις να δίνεις την ημέρα?
Μέχρι 100€ νομίζω ότι το αντέχω ;)
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
γιατι η ρωμη ειναι βρωμικη και επικινδυνη ως γνωστον... :haha:



anyway, ας μη θυμόμαστε τα παλιά...

δεν έχω πάει για να σε βοηθήσω, αλλά ρίξε μια ματιά και εδώ αν θέλεις.. έχουν πει διάφορα τα παιδιά...

http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...E4%EF%F7%E5%DF%EF-%F3%F4%E7-%F1%FE%EC%E7.html

http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...l-%F3%E5-%F1%FE%EC%E7-%EC%E9%EB%DC%ED%EF.html

Σ' ευχαριστώ καλή μου, θα τα κοιτάξω! :)
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Μέχρι 100€ νομίζω ότι το αντέχω ;)

Αν θές τσέκαρε Rome Hotel, Embassy 3 star in Via Veneto Rome Italy
Έχω μείνει αρκετές φορές,καλή τοποθεσία,κοντά στο σταθμό του μετρό Republicca αλλα
και στο Termini(ενδιάμεσα φαντάσου)..Μην περιμένεις πολλά πράγματα,αλλα μένεις άνετα,και βγαίνει περίπου στα 85€
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Έχω μείνει στην περιοχή του Termini σε ένα πάρα πολύ καλό, καθαρό και αρκετά οικονομικό Bed & Breakfast.
Λέγεται Aelius B&B by Roma Inn.
Aelius bed and breakfast in Rome - Aelius bed and breakfast Roma

Υπάρχει και σε κάποιες μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων όπως το venere.

Βρίσκεται στον 3ο (αν θυμάμαι καλά) όροφο ενός κτιρίου (φυσικά με ασανσερ) και έχει 4 δωμάτια μέ ένα κοινόχρηστο χώρο για πρωινό, καφέ κλπ. Εκεί βρίσκεται και η ρεσεψιόν στην οποία υπάρχει άνθρωπος μόνο όταν περιμένει κάποια άφιξη.
Τα δωμάτια έχουν τηλεόραση και δωρεάν internet. Αυτό που μείναμε εμείς ήταν και πολύ ευρύχωρο, έβλεπε στην πίσω μεριά και ήταν ήσυχο.

'Εχεις την αίσθηση ότι βρίσκεσαι σε κάποιο σπίτι και όχι σε ξενοδοχείο.
Το μόνο ότι είναι λίγο δύσκολο να το εντοπίσεις την πρώτη φορά γιατί δεν έχει πινακίδα. Χτυπάς το κουδούνι και σου ανοίγουν μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ πόρτα. Μετά όλα είναι εύκολα.
Είναι σε μικρή απόσταση από το Termini και υπάρχουν και αρκετά λεωφορεία που εξυπηρετούν.
Από κάτω υπάρχει και μια αξιοπρεπής πιτσαρία την οποία δοκιμάσαμε το πρώτο βράδυ.

Το επιλέξαμε γιατί φθάναμε αργά το βράδυ, θα μέναμε μια μέρα και την επόμενη θα ξαναφεύγαμε από το Termini. Για αυτή την περίπτωση μας ήρθε πολύ βολικό.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
μολις χθες "εκλεισα" για 2 φιλους που θα πανε στη ρωμη το
http://www.albergocesari.it/
για 4 ημερες,με προσφορά 4=3, 438 ευρω
αναμεσα σε fontana και pantheon πιο κεντρικο δε γινεται..
φαινεται αρκετα καλο, εχει κ roof garden με θεα,συμπαθητικό πρωινο

Τον αυγουστο ολα τα ξενοδοχεια ειναι πολυ πιο φτηνα, το σεπτεμβριο ανεβαινουν
δες και το Hotel in Rome | Elegant 3 star hotel near Piazza di Spagna and Villa Borghese Rome πανω στην via del corso
τον αυγουστο μπορει να πετυχεις τιμη κοντα στα 100 ευρω επισης παρα πολυ κεντρικο
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Εγώ είχα μείνει στο Serendipity που είναι καλό για την τιμή του και καθαρό.

Serendipity in Rome, hotel, Christian churches, vacance in Rome.

Το είχα κλείσει μέσω booking.com που μπορείς να τσεκάρεις τις τιμές του εδώ... Booking.com: Serendipity, Rome, Italy - 426 Guest reviews. Book your hotel now!

Σε μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα το 2κλινο γύρω στα 70 Ευρώ την βραδιά, αλλά τσέκαρέ το και σε άλλες σελίδες μήπως ανακαλύψεις και κάποια καλύτερη προσφορά.

Το ξενοδοχείο μοιράζεται σε ένα συγκρότημα 3 πολυκατοικιών με κοινή είσοδο και 24ωρη ρεσεψιόν, όπου στην κάθε πολυκατοικία έχει από 1 όροφο με δωμάτια. Μπαίνοντας μέσα βέβαια, στον κάθε όροφο, θυμίζει κανονικό ξενοδοχείο.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
θα σου πρότεινα να ''φιξάρεις'' πρώτα τις ημ/νίες και μετά βλέπουμε για ξεν/χείο.;)
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους! :D Προς το παρόν κλίνω περισσότερο προς το Hotel del Corso που μου πρότεινε η erminathess. Αλήθεια, ermina, σε αυτό έχεις μείνει?

θα σου πρότεινα να ''φιξάρεις'' πρώτα τις ημ/νίες και μετά βλέπουμε για ξεν/χείο.;)
Λευτέρη, οι ημερομηνίες μου παίζουν ανάμεσα σε: 14-18 Αυγούστου ή 21-25 Αυγούστου ή 4-8 Σεπτεμβρίου. Επικρατέστερη η 21-25. Ανάλογα με την τιμή του ξενοδοχείου μπορεί να παραταθεί και η διαμονή μου κατά 1-2 ημέρες ακόμη.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Να αποφυγεις το ξενοδοχειο TOULIP στη περιοχη του Βατικανου....οσο ωραιο φαινετε εξω τοσο μαπα ειναι μεσα μη σε ξεγελασει η εμφανιση...

Τωρα στη via Veneto εχει πολυ φασαρια εκτος και αν βρεις δωματιο που να μην ειναι πανω στο δρομο..

Στη θεση σου θα διαλεγα ενα ξενοδοχειο στη περιοχη του ιστορικου κεντρου ετσι ωστε να μη σπαταλαω το χρονο μου στις μετακινησεις....εχει αρκετα να δεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom