Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το συγκεκριμένο site δεν βοηθάει και πολύ, ίσως βρω κάτι άλλο.
βρε συ μπήκες στον κόπο να το κοιτάξεις? αν δεν ξέρεις ιταλικά βάλτο στα αγγλικά πάνω που έχει επιλογή και βάλε αναχώρηση από fiumicino airport προς Trastevere την ημέρα και ωρα που θέλεις..
 

GEORGEGEORGIA

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
βρε συ μπήκες στον κόπο να το κοιτάξεις? αν δεν ξέρεις ιταλικά βάλτο στα αγγλικά πάνω που έχει επιλογή και βάλε αναχώρηση από fiumicino airport προς Trastevere την ημέρα και ωρα που θέλεις..
Μπήκα στον κόπο, μπήκα. Στην κεντρική σελίδα πάνω αριστερα που έχει τα πεδία να επιλέξεις έβαλα αυτά που θέλω και η απάντηση.... στο συννημενο.
 

Attachments

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μπήκα στον κόπο, μπήκα. Στην κεντρική σελίδα πάνω αριστερα που έχει τα πεδία να επιλέξεις έβαλα αυτά που θέλω και η απάντηση.... στο συννημενο.
βλέπω οτι ούτε με διαβάζεις καν....fiumicino σου είπα να βάλεις?
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
GeorgeGiorgia, αν μπεις στη σελίδα της Ρώμης θα βρεις όλες τις απαντήσεις που ζητάς.
Η σελίδα είναι: Turismo Roma
Επειδή, όμως, σήμερα έχω τις καλές μου να εξηγήσω λίγο καλύτερα αυτά που είπε ο Samion πιο πάνω. Εκτός από το Leonardo Express, υπάρχει και και ένα άλλο τρένο (FR1 θα το δεις στους χάρτες της Ρώμης) που φεύγει από το αεροδρόμιο και κατευθύνεται προς Orte, κάνοντας διάφορες στάσεις. Μια από αυτές τις στάσεις είναι και το Trastevere. Το τρένο αναχωρεί όπως είδα κάθε δεκαπέντε λεπτά περίπου, μέχρι το Trastevere κάνει 26 λεπτά και το εισιτήριο κοστίζει 5,50 Ευρώ. Δίνω και το link με τις λεπτομέρειες των δρομολογίων που θα μπορούσες να είχες βρει και εσύ αν είχες προσπαθήσει λίγο περισσότερο: http://orario.trenitalia.com/b2c/nppPriceTravelSolutions.do?car=0&stazin=fiumicino+aeroporto&stazout=trastevere&datag=19&datam=06&dataa=2009&timsh=11&x=34&y=11&stazin_r=Staz_DA&stazout_r=Staz_A&timsm=14&timsm_r=14〈=it&nreq=5&channel=tcom&npag=1&lang_r=it&nreq_r=5&channel_r=tcom&npag_r=1
Το πως θα φτάσεις στο ξενοδοχείο είναι δικό σου θέμα να το βρεις.
Καλά να περάσεις στη Ρώμη...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Καταρχήν το Ripa είναι εξαιρετικό ξενοδοχείο...

Με το που θα φτάσεις στις αποβάθρες για το τρένο δεν θα πάρεις το εξπρες για termini αλλά το άλλο που κάνει στάσεις... τρένο έχει κάθε μισάωρο... θα κατέβεις στο trastevere και από εκεί θα πάρεις το τραμ για να πας στο RIPA... η απόσταση από τον σταθμό μέχρι το RIPA είναι γεμάτο 20λεπτο με τα πόδια, δεν λέει ποδαράτο... θα πάρεις λοιπόν το τραμ που κάνει τέρμα εξω από τον σταθμό και πηγαίνει στη Vialle Trastevere και θα κατέβεις ή στην πέμπτη ή στην έκτη στάση δεν θυμάμαι ακριβώς... θα δεις τους αριθμούς ή θα ρωτήσεις τον οδηγό για την στάση Ripa... μόλις βγεις από το τραμ το ξενοδοχείο είναι στην αρχή ενός στενού δρόμου κάθετου της vialle trastevere... μοιάζει με μεγάλη πολυκατοικια αλλά μέσα είναι ιδιαίτερα ντιζαινάτο...
 

GEORGEGEORGIA

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Και μου έλεγαν πως οι πολυταξιδεμένοι τύποι είναι ...openminded. Marydin & Traveller ευχαριστώ για την βοήθεια.
 

payton

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
...
Καλημερα και συγχαρητηρια για το πολυ ωραιο φορουμ,μετα απο την προσφορα της αλιταλια με τα 100ε ειπα να παω και εγω Φλωρεντια φευγω το αλλο Σαββατο χθες μου εστειλαν μειλ οτι η πτηση της επιστροφης απο Φλωρεντια για Ρωμη ακυρωθηκε,απο Ρωμη για Θεσ-νικη πεταω στις 21:25 πηρα τηλ στην αλιταλια και μου ειπαν οτι μπορουν να μας βαλουν στις 19:15 οποτε εχω μια ωρα transit ή στις 11:35 που σημαινει οτι εχω 6-7 ωρες στην Ρωμη προλαβαινω να δω τιποτα στην ρωμη εστω να κανω μια βολτα? απο το αεροδρομιο ποση ωρα ειναι το κεντρο και πως μπορω να παω? τι μου προτεινεται?
ευχαριστω κ συγνωμη για το μεγαλο ποστ.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
H Ρώμη είναι μια βρώμικη και επικίνδυνη πόλη... να κάτσεις στα αυγά σου...

υ.γ. Το θέμα έχει συζητηθεί και εξαντληθεί σε προηγούμενα πόστς... βάλε την αναζήτηση και βρες το...
 

payton

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
...
ευχαριστω πολυ παιδια ψαχνωντας βρηκα και αλλα χρησιμα πραματα
 

payton

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
...
με αυτα που μου λετε μαλλον θα πρεπει να ειμαι περισσοτερο προσεκτικος απ οτι σε καποια αλλη πολη,τελικα θα την κανουμε την βολτα στην Ρωμη μιας και η αλλη διαθεσιμη πτηση εχει 1 ωρα connecting time και αν υπαρξει καμια μικρη καθυστερηση παιζει να χασουμε την πτηση για ελλαδα οποτε νομιζω ειναι προτιμωτερος ο καφες κ η βολτα στην Ρωμη:D.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom