Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καμιά συμβουλή ως προς ποια περιοχή να κινηθώ? (για διαμονή μιλάω πάντα) π.χ. διαβάζω ότι στην περιοχή του Termini δεν αισθάνεσαι και μεγάλη ασφάλεια..αληθεύει?
εγώ θα προτείνω ένα που έχω μείνει. βολικό, κεντρικό, στάση του τραμ απέξω, μετρό δίπλα, καθαρό και η περιοχή του San Lorenzo ήσυχη, γεματη από τρατορίες, εστιατόρια. εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένος σε σχέση πάντα με τα γούστα μου. άψογο value/money.
Hotel Villa S. Lorenzo Maria | Official Website | Aventino S. Anselmo Hotels
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους! :D Προς το παρόν κλίνω περισσότερο προς το Hotel del Corso που μου πρότεινε η erminathess. Αλήθεια, ermina, σε αυτό έχεις μείνει?


Λευτέρη, οι ημερομηνίες μου παίζουν ανάμεσα σε: 14-18 Αυγούστου ή 21-25 Αυγούστου ή 4-8 Σεπτεμβρίου. Επικρατέστερη η 21-25. Ανάλογα με την τιμή του ξενοδοχείου μπορεί να παραταθεί και η διαμονή μου κατά 1-2 ημέρες ακόμη.
και μιλάμε για 2 άτομα + το παιδί?
να έχεις υπόψιν σου ότι τον αύγουστο οι τιμές είναι πολυ καλύτερες από τον σεπτέμβριο κι ας μιλάμε για μία βδομάδα διαφορά μόνο από 1/9 ανεβαίνουν οι τιμές τουλάχιστον 50%
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
21-25/08 το Embassy σου βγαίνει στα 80€ το δίκλινο!!!Μια χαρά νομίζω -πιο οικονομικό δύσκολο να βρείς...;)
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
και μιλάμε για 2 άτομα + το παιδί?
να έχεις υπόψιν σου ότι τον αύγουστο οι τιμές είναι πολυ καλύτερες από τον σεπτέμβριο κι ας μιλάμε για μία βδομάδα διαφορά μόνο από 1/9 ανεβαίνουν οι τιμές τουλάχιστον 50%
Όχι, μιλάμε για δύο άτομα σύνολο: εμένα και τον ανηψιό μου.

sapienza κοίταξα και το embassy, καλό φαίνεται! Στα υπόψη και αυτό λοιπόν!
Και πάλι παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας!! :D
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
sapienza κοίταξα και το embassy, καλό φαίνεται! Στα υπόψη και αυτό λοιπόν!
Και πάλι παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας!! :D

Εγώ σου λέω έχω μείνει αρκετές φορές και λόγω τιμής αλλα και σαν τοποθεσία βολέυει πολύ το μετρό....Κι όταν θα ξαναπάω πάλι για εκεί με βλέπω....
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
astral στο del corso εμεινε περυσι τον Αυγουστο η κολητη μου

ειχε κλείσει απο last minute (Last Minute Hotel Deals - Rates To Go) economy room με 100 ευρω
αλλα οταν πηγαν εκει τους εδωσαν δωματιο με θεα την via del corso και έβλεπαν ολη τη βολτα! Μου ειπε μαλιστα οτι το ξενοδοχειο ειναι καλυτερο απο οτι φαινεται στις φωτογραφιες και δεν το συζηταμε ειναι κεντρο, καρακεντρο σε ολα, φοντανα, πανθεον,ισπανικα σκαλια, καπιτωλιο, ναβονα πας με τα ποδια, ουτε μετρο ουτε τπτ!

προσωπικα μενω στο το Canova Tadolini - Luxury Rooms & Suites
αλλα ειναι πιο ακριβο, τωρα για αυγουστο μπορει να πετυχεις καλυτερες τιμες
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
προτάσεις

Όχι, μιλάμε για δύο άτομα σύνολο: εμένα και τον ανηψιό μου.

sapienza κοίταξα και το embassy, καλό φαίνεται! Στα υπόψη και αυτό λοιπόν!
Και πάλι παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας!! :D
θα σου ετοιμάσω σούπερ προτάσεις και θα σου τις στείλω με πμ μη βιαστείς να κλείσεις;)
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Σκέφτομαι να κλείσω για Ρώμη για Αύγουστο ή Σεπτέμβριο και ψάχνω για ξενοδοχείο. Θα έχω μαζί μου και τον ανηψιό μου (δεκατριών χρονών) και ψάχνω κάτι καθαρό (πάνω απ' όλα!!), με τιμές προσιτές και βολικό ως προς τις μετακινήσεις (είτε αυτές είναι με τα πόδια, είτε με συγκοινωνίες).
Έχετε κάτι να μου προτείνετε?
Καμιά συμβουλή ως προς ποια περιοχή να κινηθώ? (για διαμονή μιλάω πάντα) π.χ. διαβάζω ότι στην περιοχή του Termini δεν αισθάνεσαι και μεγάλη ασφάλεια..αληθεύει?

Help!!!

:D
astral είμαι τώρα Ρώμη σε ξενοδοχείο κοντά στο Termini που το βρήκα από το internet αφου διάβασα κριτικές στο tripadvisor. Μου είπαν και εμένα οτι η περιοχή δεν είναι καλή αλλά δεν είδα μέχρι στιγμής κάτι που να με φοβίσει. Σήμερα επιστρέφοντας στο ξενοδοχείο με την κορη μου γύρω στις 11 το βράδυ όλα ήταν μια χαρά, τίποτε που να με ανησυχήσει. Το δίκλινο είναι 80 ευρώ με πρωινό. Αν σ' ενδιαφέρει πες μου να σου γράψω λεπτομέρειες. Θα είμαι στη Ρώμη μέχρι την Τρίτη. Υπ όψιν ότι απο το ξενοδοχείο πήγαμε στο κέντρο (Καπιτώλιο, αρχαία αγορά, νησί του Τίβερι) με τα πόδια χωρίς να κουραστούμε ιδιαίτερα. Δεν χρειάστηκε να μετακινηθούμε με αυτοκίνητο ή μετρό. Αύριο έπεται συνέχεια...:clap:
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Παιδιά και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους σας για τη βοήθεια! :D
Κρατάω τις πληροφορίες σας για το επόμενο ταξίδι, γιατί τελικά αυτό θα καταλήξει στην Πράγα (ας όψεται ο ανηψιός...όχι ότι εμένα με χαλάει δηλαδή ;))
 

GEORGEGEORGIA

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Καλησπέρα σας,

είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ και αιτία είναι ένα ταξιδάκι που έχουμε κανονίσει για την Ρώμη. Φεύγω την Παρασκευή που μας έρχεται και έχω συλλεξει αρκετές πληροφορίες από το web αλλά και από φίλους που έχουν πάει στο παρελθόν. Αυτό που θα ήθελα όμως να ρωτήσω γιατί δεν εχω καταλάβει καλά, είναι αν ξέρετε να υπάρχει γραμμή τρένου από το fiumicino στο Τrastevere όπου και θα μείνω. Ξέρω ότι ο πιο συνήθης τρόπος είναι από το Fiumicino να πάρεις το τραίνο για Termini και από κει λεωφορείο για Trastevere. Αν όμως υπάρχει δρομολόγιο τρένου κατευθείαν από Fiumicino στο Trastevere είναι λογικό να το προτιμήσω. Το ξενοδοχείο που θα μείνω λέγεται Ripa Hotel και η διευθυνση είναι Via degli Orti di Trastevere.
Ευχαριστω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ξέρω ότι ο πιο συνήθης τρόπος είναι από το Fiumicino να πάρεις το τραίνο για Termini και από κει λεωφορείο για Trastevere.
από το fiumicino υπάρχει το leonardo express για Τερμινι και ο προαστιακός που θα πάρετε με 5.50Ε απευθείας για Τραστέβερε κάθε μισή ώρα..δες χάρτες στο νετ πώς θα πάτε στο ξενοδοχείο και δρομολόγια:
http://www.trenitalia.com/homepage.html
 

GEORGEGEORGIA

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
από το fiumicino υπάρχει το leonardo express για Τερμινι και ο προαστιακός που θα πάρετε με 5.50Ε απευθείας για Τραστέβερε κάθε μισή ώρα..δες χάρτες στο νετ πώς θα πάτε στο ξενοδοχείο και δρομολόγια:
Ferrovie dello Stato - Homepage
Ευχαριστώ,

οπότε σύμφωνα με τα παραπάνω υπάρχει δρομολόγιο τρένου από το αεροδρόμιο που κάνει στάση στο Trastevere. :clap: Το συγκεκριμένο site δεν βοηθάει και πολύ, ίσως βρω κάτι άλλο. Thanks anyway ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.994
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom