Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Το ξέρω έχεις δίκιο αλλά δεν θα ήθελα να μαζεύω βαλίτσες και να αλλάζω ξενοδοχεία γιαυτό σκέφτηκα εάν υπήρχε τρόπος να πάω αυθημερόν και να ξαναγυρίσω το βράδυ στο ξενοδοχείο στη Ρώμη....
Μόνο με αεροπλάνο (έχει πολλά/μέρα), πρώτο πρωινό - τελευταίο βραδινό. Άνετα, θα ευχαριστηθείς περπάτημα, 2-3 αξιοθέατα (όχι παραπάνω) κλπ. Θα πάρεις μια καλή εικόνα.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Το ξέρω έχεις δίκιο αλλά δεν θα ήθελα να μαζεύω βαλίτσες και να αλλάζω ξενοδοχεία γιαυτό σκέφτηκα εάν υπήρχε τρόπος να πάω αυθημερόν και να ξαναγυρίσω το βράδυ στο ξενοδοχείο στη Ρώμη....
κοίτα, υπάρχουν οδικές εκδρομές που συνδυάζουν όλα αυτά τα μέρη σε ένα ταξίδι. αλλά προϋποθέτουν μέρες. τώρα να επισκεφτείς από την ρώμη την βενετία για μία μέρα είναι σαν να μένεις στην αθήνα και να πείς ότι πάω μία βόλτα στην Θεσσαλονίκη και γυρίζω το βράδυ πίσω. μείνε στην ρώμη. 4 μέρες θα προλάβεις να δεις πολύ ενδιαφέροντα μέρη.
 

rerenare

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη Χριστούγεννα
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβική
Σας ευχαριστώ.
Τελικά αποφασίσαμε να μείνουμε 4 ημέρες Ρώμη και 2 Βενετία.Έχετε να μου προτείνετε καλά και οικονομικά ξενοδοχεία στο κέντρο;
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Σας ευχαριστώ.
Τελικά αποφασίσαμε να μείνουμε 4 ημέρες Ρώμη και 2 Βενετία.Έχετε να μου προτείνετε καλά και οικονομικά ξενοδοχεία στο κέντρο;

Για ξενοδοχεια στη Ρωμη το θεμα εχει συζητηθει εδω: http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/7403-%F1%FE%EC%E7-%EE%E5%ED%EF%E4%EF%F7%E5%DF%E1.html
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Η Ρώμη δεν χορταίνεται με τίποτα μέσα σε 1,5 μέρα...ούτε σε 4! Δεν προλαβαίνεις να δεις απολύτως τίποτα! Κι όταν λέμε ότι η πόλη είναι ένα απέραντο μουσείο...δεν εννοούμε ακριβώς μουσείο...είναι μια απέραντη μαγεία που δεν χορταίνεις να βλέπεις γωνιές της και να απολαμβάνεις την μαγεία της!
 

rerenare

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη Χριστούγεννα
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβική
CakeNet καλημέρα

Κοιτούσα τις φωτογραφίες σου από Μιλάνο. Πολύ ωραίες! Τι φωτογραφική μηχανή χρησιμοποιείς;
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
CakeNet καλημέρα

Κοιτούσα τις φωτογραφίες σου από Μιλάνο. Πολύ ωραίες! Τι φωτογραφική μηχανή χρησιμοποιείς;

Μια απλή Nikon Coolpix στα 7 megapixel...παλιά κιόλας (κάνα 80άρι Ευρώ) και τις συγκεκριμένες φωτό τις μίκρυνα κιόλας για να ανέβουν ευκολότερα.
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
παιδια αφου διαβασα οτι βρηκα εδω για ρωμη θελω τωρα καποιες περισσοτερες λεπτομερειες..
καταρχην πως απο το αεροδρομειο πας στη πολη ..μαλλον με το τρενο ..ποση ωρα κανει απο που το παιρνει και ποσο κοστιζει περιπου?
επισης μηπως κανεις ξερει δρομους που να πουλανε ειδη χομπυ...
και αν ξερετε απο υπαιθριες αγορες ποτε γινονται... με ενδιαφερουν κυριως αυτες που εχοιυν καλλιτεχνηματα ντοπιων... αλλα οχι μονο..
βλεπετε αποφασισα να κανω δωρο στον εαυτο μου για την γιορτη μου ενα τριημερο [ το τριημερο τησ σοφιας..χιχι] και φευγω μεθαυριο.. ανευ γκρουπ... ετσι θελω περισσοτερες πληροφοριες πριν καταφυγω σε κανενα βιβλιο..
σημειωση εχω ξαναπαει με γκρουπ οποτε μαλλον ειδα αρκετα αξιοθεατα τωρα θελω κατι πιο χαλαρο και να χαθω στους δρομους..
καθε προταση δεχτει θα την παρω σαν το σημερινο μου δωρο
ευχαριστω εκ των προτερων..
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δεν γνωριζω να σου απαντησω σε αυτα που ρωτας, αλλα: ΧΡΟΝΙΑ ΣΟΥ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ και να περασσεις ομορφα!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
παιδια αφου διαβασα οτι βρηκα εδω για ρωμη θελω τωρα καποιες περισσοτερες λεπτομερειες..
καταρχην πως απο το αεροδρομειο πας στη πολη ..μαλλον με το τρενο ..ποση ωρα κανει απο που το παιρνει και ποσο κοστιζει περιπου?
επισης μηπως κανεις ξερει δρομους που να πουλανε ειδη χομπυ...
και αν ξερετε απο υπαιθριες αγορες ποτε γινονται... με ενδιαφερουν κυριως αυτες που εχοιυν καλλιτεχνηματα ντοπιων... αλλα οχι μονο..
βλεπετε αποφασισα να κανω δωρο στον εαυτο μου για την γιορτη μου ενα τριημερο [ το τριημερο τησ σοφιας..χιχι] και φευγω μεθαυριο.. ανευ γκρουπ... ετσι θελω περισσοτερες πληροφοριες πριν καταφυγω σε κανενα βιβλιο..
σημειωση εχω ξαναπαει με γκρουπ οποτε μαλλον ειδα αρκετα αξιοθεατα τωρα θελω κατι πιο χαλαρο και να χαθω στους δρομους..
καθε προταση δεχτει θα την παρω σαν το σημερινο μου δωρο
ευχαριστω εκ των προτερων..
καταρχήν εύχομαι χρόνια πολλά, πάντα με υγεία.
από το αεροδρόμιο στην πόλη πας είτε με το Leonardo στα δεξιά του σταθμού που πάει απευθείας Termini (31 λεπτά-11Ε) ή με το μετρό στα αριστερά του σταθμού και κατεβαίνεις όπου σε βολεύει εκτός Termini (45'-5,5Ε)
μόνιμη αγορά αυτή του Ponte Milvio. Βρες στο χάρτη τη γέφυρα, είναι δίπλα. να δεις και τα λουκέτα εκεί..όπως και η Porta Portese, πασίγνωστη μεν προσοχή στην τσάντα δε.σαν το Μοναστηράκι. Porta Portese Market: il sito del Mercato di Porta Portese a Roma
για κάτι πιο κλασσατο: via dei Coronari. Ο δρόμος των αντικέρ. αν και τελευταία δεχεται την εισβολή από την Άπω Ανατολή.
γαι οτιδήποτε άλλο εδώ είμαστε...
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
σας ευχαριστω ολους
μηπως ξερετε αν μπορω να βρω εδω κανενα χαρτη της ρωμης ?
εκλεισα χοτελ κοντα στο σιδηροδ σταθμο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom