Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μπα δυο φορες εχω παει μονο:(
Θα ηθελα να δω -αλλα δεν εχω παει στις Θερμες του Καρακαλα, στο Domus Aurea, αν ειναι ανοικτο στο κοινο, την τελευταια φορα που πηγα ηταν κλειστο, γινονται αρχαιολογικες ανασκαφες και στο Janiculum τη Villa Farnesina οπου υπαρχουν τοιχογραφιες του Ραφαηλ. Αν σε φτασει ο χρονος...
 

maraki_sse

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!
Λοιπόν, επειδή μετά από τόσο sightseeing θα πεινάσω σίγουρα, έχεις κάμία συμβουλή για καλό φαγητό, καφέ και διασκέδαση;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
maraki αν δε βαριέσαι ρίξε μια ματιά στην ταξιδ ιστορία που έχω γράψει για Ρώμη(ταξιδ.ιστορίες σε εξέλιξη),θα βρείς απάντηση σε πολλά απ αυτά που ρωτάς,για να μη στα ξαναγράφω εδώ όπως για Βατικανό,για το οποίο παρεπιπτόντως απλή καθημερινή μέρα δεν είχε καθόλου ουρά!!,
δίνω και προτάσεις για φαγητό κλπ
 

maraki_sse

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!
maraki αν δε βαριέσαι ρίξε μια ματιά στην ταξιδ ιστορία που έχω γράψει για Ρώμη(ταξιδ.ιστορίες σε εξέλιξη),θα βρείς απάντηση σε πολλά απ αυτά που ρωτάς,για να μη στα ξαναγράφω εδώ όπως για Βατικανό,για το οποίο παρεπιπτόντως απλή καθημερινή μέρα δεν είχε καθόλου ουρά!!,
δίνω και προτάσεις για φαγητό κλπ
Καλησπέρα! Μπορείς να μου στείλεις το που μου λες, γιατί δεν μπορώ να το βρω;:roll:
Ευχαριστώ!!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη

ioannamark

Member
Μηνύματα
38
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
γερμανία-βαυαρία
καλημέρα
ενώ είχα προγραμματίσει για βαυαρία γιορτές και έψαξα τόσα πολλά και ρώτησα στο site στο κομμάτι "οι γερμανοί είναι φίλοι μας",οι τιμές της aegean πήγαν στα ύψη τις γιορτές.
Έτσι αποφάσισα για ρώμη με easyjet από 9/1/2010 έως 14/1/2010 με 39,49 να πας και 19,49 να γυρίσεις.Είναι εντάξει πιστεύω ως εταιρία.Δεν έχω ξαναπετάξει.Όμως πήρα στην εταιρία και λένε 252 για δυο άτομα τώρα,οι τιμές δεν ισχύουν.Τι γίνεται;
Για ξενοδοχείο βρήκα ή Aelius B&B με 75 τη βραδιά ή
hotel embassy με 60 τη βραδιά ή serendipity με 61 τη βραδιά ή hotel katty με 55
Ποιο είναι καλύτερο για κέντρο και εύκολη μετακίνηση;
Τώρα θα διαβάσω πληροφορίες από τα άλλα μέλη για να δω
Από αεροδρόμιο νομίζω δύο τρόποι,αλλά δεν πολυκατάλαβα πως.Το leonardo express το τρένο αν κατάλαβα είναι μακριά από το αεροδρόμιο που κατεβαίνουμε;Και όταν κατέβω κέντρο για το ξενοδοχείο το ένα ή το άλλο με τα πόδια;
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Απλά δεν ισχύουν πλέον οι τιμές..Όταν βρίσκεις προσφορά απλά προχωράς δεν το σκέφτεσαι πολύ, γιατί να τώρα τ αποτελέσματα..
Έχω μείνει στο Embassy και θα μείνω πάλι εκεί τέλος του μήνα...Είναι μια χαρά σε καλή τοποθεσία!
 

ioannamark

Member
Μηνύματα
38
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
γερμανία-βαυαρία
αφού έμεινες είναι κέντρο;και από αεροδρόμιο με το τρένο σταματώ termini και από εκεί με τι;
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Είναι στη στάση Reppublica και αρκετά κοντά απ το termini με τα πόδια..Η περιοχή είναι πολύ καλή γιατί στην ουσία είσαι κοντά σε 2 σταθμούς του μετρό..
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
γεια σας κ απο μενα.εκλεισα κι εγω για Ρωμη το τριημερο καθαρα δευτερα με easyjet.ειδα την προσφορα που εκανε.εκλεισα κ ξενοδοχειο.λέγεται tolentino suites bed & breakfast.ξερει κανεις τιποτα? γιατι στο booking δεν ειχε καθολου σχολια πελατων.στις φωτο παντως φαινονται καλα κ καθαρα τα δωματια.εκλεισα δυο σουιτες για 4 νυχτες 720 ευρω.ειναι καλα?
 

toula

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γεια σας
Σε λίγες μέρες φεύγω με το αγόρι μου για Ρώμη θα μείνουμε Σάββατο 14/11
έως και Παρασκευή 20/11 δηλαδή 5 μέρες και κάτι.
Με την βοήθεια του site και των ταξιδιωτικών οδηγών έχω βρει που περίπου θέλω να πάω και έχω ψιλό φτιάξει ένα πρόγραμμα.
θα ήθελα την άποψη σας μήπως να βγάλω κάτι από το πρόγραμμα και να προσθέσω κάτι άλλο κτλ.
(δεν έχω ξανά ανοιξεί θέμα ελπιζώ να τα έχω κάνει όλα σωστά);)

Σάββατο 14/11

Μίση μέρα ?



Κυριακή 15/11
  • Κολοσσαίο
  • Ρωμαϊκή αγορά
  • Καπιτώλιο
Δευτέρα 16/11
  • Βατικανό
  • Καστελ Σαιντ’Αντζελο
  • Πιάτσα Ναβονα
Τρίτη 17/11
  • Βίλα Μποργεζε
  • Πιάτσα ντελ Πόπολο
  • Πιάτσα ντι Σπάνια
  • Κρυπτή των καπουτσίνων
  • Πάνθεον
  • Φοντάνα ντι τρεβι
Τετάρτη 18/11
  • Βόλτα στο κάμπο ντε φιορι
  • Santa Maria in cosmedin
  • Βόλτα στο τραστέβερε και στο τζανίκολο
Πέμπτη 19/11
  • κατακόμβες της S.Callisto
  • βόλτα και ψώνια στην via Veneto
 
Last edited by a moderator:

coolalexis

Member
Μηνύματα
92
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Γεια σας
Σε λίγες μέρες φεύγω με το αγόρι μου για Ρώμη θα μείνουμε Σάββατο 14/11
έως και Παρασκευή 20/11 δηλαδή 5 μέρες και κάτι.
Με την βοήθεια του site και των ταξιδιωτικών οδηγών έχω βρει που περίπου θέλω να πάω και έχω ψιλό φτιάξει ένα πρόγραμμα.
θα ήθελα την άποψη σας μήπως να βγάλω κάτι από το πρόγραμμα και να προσθέσω κάτι άλλο κτλ.
(δεν έχω ξανά ανοιξεί θέμα ελπιζώ να τα έχω κάνει όλα σωστά);)

Σάββατο 14/11

Μίση μέρα ?



Κυριακή 15/11
  • Κολοσσαίο
  • Ρωμαϊκή αγορά
  • Καπιτώλιο
Δευτέρα 16/11
  • Βατικανό
  • Καστελ Σαιντ’Αντζελο
  • Πιάτσα Ναβονα
Τρίτη 17/11
  • Βίλα Μποργεζε
  • Πιάτσα ντελ Πόπολο
  • Πιάτσα ντι Σπάνια
  • Κρυπτή των καπουτσίνων
  • Πάνθεον
  • Φοντάνα ντι τρεβι
Τετάρτη 18/11
  • Βόλτα στο κάμπο ντε φιορι
  • Santa Maria in cosmedin
  • Βόλτα στο τραστέβερε και στο τζανίκολο
Πέμπτη 19/11
  • κατακόμβες της S.Callisto
  • βόλτα και ψώνια στην via Veneto
Μόλις γύρισα απο Ρώμη και να ξέρεις οτιόπως και να κάνεις το πρόγραμμα απλά θα ενθουσιαστείς...Η μόνη αλλαγή πάντως που θα έκανα στο δικό σου πρόγραμμα είναι το πάνθεον.Είναι πολύ κοντά με τη πιάτσα ναβόνα.Καλύτερα να πας την δευτέρα...Στο τραστέβερε να πάς βράδυ για ποτό ή φαγητό...Το Σάββατο αν προλάβεις κάνε μια πρώτη βόλτα με τα κόκκινα λεωφορεία για μια πρώτη άποψη και άν σου αρέσουν τα μουσεία να αγοράσεις οπωσδήποτε τη roma pass...Να πιείς και καφέ στα ιστορικά καφέ της via veneto...και κοντά στο κολοσσαίο είναι η san clemente και η santa maria in laterano...αξίζουν
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom