Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Έχω μείνει στο milton το 2010, είναι ένα σχετικά καλό 4στερο ξενοδοχείο, καθαρό, με καλό πρωινό και σε πολύ καλή τιμή (είχα πληρώσει 70 € την ημέρα). Το μετρό είναι στην πόρτα του ξενοδοχείου (βολεύει για Βατικανό, Spagna). Το κολοσαίο είναι γύρω στα 500-700 μέτρα, οπότε πας με τα πόδια.
Το κέντρο όντως θέλει περπάτημα οπότε έτσι και αλλιώς θα το κάνεις με τα πόδια.
 
Μηνύματα
76
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α-ΚΑΝΑΔΑΣ
οκ...σας ευχαριστώ...και εγώ αρχικά στην περιοχή του Βατικανό είχα κλείσει ξενοδοχείο γιατί από το google όπως "περπάτησα" τις περιοχές και τους δρόμους , μου φάνηκε πολύ καλή περιοχή και είχε διαφορά σε σχέση με κάποια άλλα που κοιτούσα στο τερμινι.Αλλά επειδή ουσιαστικά πηγαίνω Ρώμη για σαββατοκύριακο + το βράδυ της παρασκευής τα παιδιά από εδώ μου πρότειναν κάπου πιο κεντρικά για να κινούμε "ποδαράτος" και να τα έχω όλα γύρω μου....οπότε το ακύρωσα και έκλεισα ένα άλλο από την κάτω μεριά του τερμινι και αριστερά προς το κένρο.
Για το Βατικανό και τις ουρές που διαβάζω ισχύουν καθ όλη την δειάρκεια του χρόνου ?....ή οι περισσότεροι έχουν πάει καλοκαίρι που έχει πιο πολύ κόσμο ?Μήπως θα είμαι πιο τυχερός αυτή την εποχή?...μέσα φεβρουαρίου?....είναι το μοναδικό που αν δεν έχει ουρά θα ήθελα να μπω.
 
Μηνύματα
167
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Δενν πάμε ...έχουμε μωρά.
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
Μηνύματα
167
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Δενν πάμε ...έχουμε μωρά.
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
φανταζομαι οτι αυτα τα επελεξες με κριτηριο την κοντινη σταση μετρο...δυστυχως το μετρο δε βοηθαει και πολυ σε αυτη την πολη...για μενα ιδιαιτερα στη ρωμη ειναι σημαντικο να μεινει κανεις στο κεντρο...αν για παραδειγμα θες να πας στην πλατεια ναβονα ή στο τραστεβερε ,να ξερεις οτι ειναι μεγαλη αποσταση απο την κοντινοτερη σταση μετρο...για μενα ιδιαιτερα στη ρωμη ειναι σημαντικο να μεινει κανεις στο κεντρο..και επειδη η εποχη που πας ειναι ακομα χαμηλη απο αποψη τιμων ισως μπορεσεις να βρεις κατι σε αυτα τα λεφτα που υπολογιζεις οπως αυτο εδω
Booking.com: Ξενοδοχείο Domus Ester, Ρώμη, Ιταλία - 377 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! (δεν εχω μεινει απο μια προχειρη αναζητηση το βρηκα και το αναφερω σαν παραδειγμα)
ή αυτο που προτεινε πιο πανω η ελεναρα...δεν ξερω τι απαιτησεις εχεις απο τη διαμονη σου ,σε αυτη την τιμη και στο κεντρο δε μπορει να περιμενει και πολλα πραγματα στη ρωμη γιατι τα ξενοδοχεια ειναι γενικα ακριβα,ε, με καλο ψαξιμο μπορει να βρεις κατι που θα καλυπτει βασικες αναγκες ,αν βεβαια θελεις καλυτερη διαμονη θα πας μακρυτερα απο το κεντρο...εσυ διαλεγεις!!!
.....γενικά θα ήθελα να είναι κέντρο αλλά είναι λιγο ακριβά τα περισσότερα.....η με κακές κριτικές τα ποιο οικονομικα.....αν είχες την διαθεση και τον χρονο.....να μου εστελνες μερικά......για κέντρο και μερικά για ποιο έξω.....να με βοηθούσες....(επειδή βλέπω ξέρεις καλα τις τοποθεσίες...) σε ευχαριστώ πάντως..... (ταβάνι περίπου τα 70 Ε)
 
Μηνύματα
167
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Δενν πάμε ...έχουμε μωρά.
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
Booking.com: Clarion Collection Hotel Principessa Isabella, Ρώμη, Ιταλία - 695 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Ριξε μια ματια και σε αυτο(δεν εχω μεινει) οπως επισης αυτο που σου προτεινει και η elenara.
αυτό το βλπέπω καλό και στα δικά μου πλαίσια +,-......έχει πάει κανένας?Αν σου έρθει κάτι αλλο πόσταρε το....thnnnnxxxxx
 
Μηνύματα
167
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Δενν πάμε ...έχουμε μωρά.
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
Έχω μείνει στο milton το 2010, είναι ένα σχετικά καλό 4στερο ξενοδοχείο, καθαρό, με καλό πρωινό και σε πολύ καλή τιμή (είχα πληρώσει 70 € την ημέρα). Το μετρό είναι στην πόρτα του ξενοδοχείου (βολεύει για Βατικανό, Spagna). Το κολοσαίο είναι γύρω στα 500-700 μέτρα, οπότε πας με τα πόδια.
Το κέντρο όντως θέλει περπάτημα οπότε έτσι και αλλιώς θα το κάνεις με τα πόδια.
Mάλιστα.....και εγώ το βλέπω θετικά......αυτό το Hotel...(με Μετρό δεν πας κέντρο?)
 

karxariaki

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Παιδιά καλημέρα!!! Πάω Ρώμη 1-4 Μαρτίου και δεν έχω κλείσει ακόμα ξενοδοχείο. θα ήθελα να μείνω κοντά στην spagna με max 260Ε. για 2 ατομα και να ειναι καθαρό..αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν είναι καλό να προτιμήσω την περιοχή κοντά στο parco andriano ή κάπου πιο κεντρικά??? αν έχετε να μου προτείνετε κάτι???
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Δεν μας διευκρινίζεις αν όταν λες Βατικανό εννοείς τα μουσεία ή την Βασιλική του Αγίου Πέτρου. Πέρσυ είχα πάει κι εγώ Φεβρουάριο και για τα μουσεία υπήρχε αρκετή ουρά αλλά είχα προνοήσει και είχα πάρει εισιτήρια απ'το ιντερνετ επομένως απέφυγα όλη αυτή την ταλαιπωρία. Αν πάλι εννοείς τον Άγιο Πέτρο, κι εκεί είχε αρκετή ουρά αλλά ''περπατούσε'' σχετικά γρήγορα. Όπου κι αν θες να πας εκεί, καλύτερα να είσαι εκεί νωρίς το πρωί να αποφύγεις τις πολύ μεγάλες ουρές.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλημέρα jimp....φυσικά είμαι Α Ε Λ......ΑΡΑΑΑΑ.....ζευγάρι.....για Ρώμη.....έχεις κάτι στο νου σου...?
Booking.com: Bed and breakfast Gladiator Rooms, Ρώμη, Ιταλία - 136 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Οικονομικο και πεντακαθαρο.
Ενταξει δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο το ξερω.Και χωρις πρωινο σε αυτη την τιμη.

Ακριβως απο κατω σταση του τραμ και σε 5 λεπτα με τα ποδια σταση του μετρο,αν δεν θες να παρεις το τραμ.
Απεναντι σουπερ μαρκετ σε περιπτωση που χρειστεις κατι.

Κανενα προβλημα με την περιοχη γενικοτερα,μην ακουσεις κανενα που μπορει να λεει το αντιθετο.Ασφαλεστατη.

Γενικοτερα στο booking αν γραψεις τι ημερομηνιες που θες εχει πολλα φθηνα στην περιοχη του τερμινι.Εσυ αποφασιζεις ομως.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
76
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α-ΚΑΝΑΔΑΣ
help!!!!!!!!!!!!!!!......υπάρχει κάποιος που γνωρίζει αυτό το ξενοδοχείο ?

Booking.com: Hotel Elite, Ρώμη, Ιταλία - 147 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Δεν μπορώ να καταλαβω γιατί έχει σχετικά χαμηλή βαθμολογία (7.1) όταν η τοποθεσία του είναι εξαιρετική και η τιμή του πάρα πολύ καλή .....τέτοιες τιμές βρίσκω μόνο τέρμινι και σε καμιά περίπτωση όπως αυτό....το οποιο βρίσκετε δίπλα στο μετρό,δίπλα στα ισπανικά σκαλιά,δίπλα στη trevi και γενικώς εξαιρετικά προσβάσιμο για κέντρο.....αυτό που καταλαβαίνω εγώ από τα σχόλια πρέπει να έχει να κάνει με ανακαίνιση κάποιων δωματίων,κάποια άλλα να είναι παλιά ....γιατί άλλοι λένε εξαιρετικό και άλλοι λένε μακριά....πολλοί το βαθμολογούν με 8-9-10.....και άλλοι με 2 και 3 .....τέτοιες τεράστιες διαφορές (γενικές) δεν έχω ξαναδεί σε άλλο ξενοδοχείο....οκ...μεμονωμένα άτομα που τυχόν δεν έμειναν ικανοποιημένοι μπορεί να σχολιάσουν άσχημα....αλλά σε αυτό, χάνεις την μπάλα....πολύ μπέρδεμα......Εντωμεταξύ από τις φώτο που έχει φαίνετε πολύ καλό για τα λεφτά του για Ρώμη και την συγκεκριμένη περιοχή...156 ευρώ για 3 νύχτες,15-16-17 ΦΕΒΡ......
Μήπως έχει μείνει κάποιος-α σ αυτό ή γνωρίζει κάτι ?
Εχουν μείνει 2 εβδομάδες για να πάω , αν είναι να ακυρώσω το άλλο και να κλείσω αυτό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom