Ουγγαρία Σαββατοκύριακο στη Βουδαπέστη, υπό, πολύ υπό το μηδέν!

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.963
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland

Σαββατοκύριακο στη Βουδαπέστη, υπό, πολύ υπό το μηδέν!


Το αυτοκίνητο δυσκολευόταν να βγει από την αυλή σπινιάροντας πάνω στο παγωμένο χιόνι. Ένα χιόνι το οποίο κρατούσε κοντά δύο εβδομάδες, χωρίς να λιώσει μάλιστα ούτε εκατοστό. Το ημερολόγιο έδειχνε 20 Ιανουαρίου 2017 και το θερμόμετρο κοντά στους -8 εκείνο το απόγευμα στα ορεινά του νομού Θεσσαλονίκης, αποτέλεσμα μιας παρατεταμένης κακοκαιρίας που είχε ξεκινήσει από τις αρχές του έτους, με αρκετό χιόνι ακόμα και εντός πόλης.

Κόβοντας το τιμόνι αριστερά – δεξιά κατάφερα επιτέλους να απεμπλακώ από το παγωμένο έδαφος και να ξεκινήσω με προσμονή για το αεροδρόμιο. Δεν υπήρχε περίπτωση άλλωστε να αφήσω τη κακοκαιρία να μου χαλάσει τη διάθεση και να μου στερήσει στιγμές από το ταξίδι. Το δεύτερο μου ταξίδι στο εξωτερικό, με προορισμό μια πανέμορφη πόλη, όντας μάλιστα ιδιαιτέρως οικονομικό σε επίπεδα ξεφτίλας, καθώς με 64€/άτομο, πήγαμε, ήρθαμε, κοιμηθήκαμε τρία βράδια. Κι όμως γίνεται!

Cover.JPG


Χρειάστηκε να περιμένω κάτι περισσότερο από έξι μήνες για να πραγματοποιήσω το δεύτερο ταξίδι μου εκτός Ελλάδας, σε μία πόλη για την οποία είχα ακούσει τα καλύτερα απ’ όλους όσους την είχαν επισκεφτεί, ένας απ’ αυτούς και ο Νίκος που συνταξιδεύαμε και χωρίς δισταγμό μου έδωσε το οκ για να τη ξαναδεί.

Είναι κάποιες πόλεις άλλωστε που σε στιγματίζουν.

Είναι κάποιες πόλεις που φέρουν επάξια το χαρακτηρισμό του κλασσικού, του παραδοσιακού, του στιλάτου, που προκαλούν και θέλγουν με τον τρόπο τους τον επίδοξο επισκέπτη.

Μια τέτοια πόλη είναι και η Βουδαπέστη που θα μας φιλοξενούσε τις επόμενες τρεις σχεδόν ημέρες.

(Με την ιστορία που ακολουθεί συνεχίζω το κύκλο ιστοριών που αφορούν λίγο παλαιότερα ταξίδια, οι οποίες σίγουρα υστερούν από τις πιο πρόσφατες σε πληροφορίες και σωστές φωτογραφίες. Πέραν τούτου ξέρω πολύ καλά ότι ο χρόνος επίσκεψης μας ήταν μικρός και πως δεδομένων συνθηκών -κακοκαιρίας και νύχτας- δε μπορέσαμε να κάνουμε όλα όσα είχαμε κατά νου. Σημασία έχει όμως ότι ήταν ένα απολαυστικό, προσιτό σύντομο και κοντινό τριήμερο κι ελπίζω να δώσω μια ιδέα σε όσους επιθυμούν να εντάξουν το προορισμό αυτόν στα άμεσα σχέδια τους).

 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι μέσα στην Αριάδνη ρε θηρίο? Ο αγαπημένος μου χειμώνας! Λατρεύω χιόνια και πολικές θερμοκρασίες :D Αφού πέρσι στην Κρακοβία που Δεκέμβρη μήνα είχε 10 βαθούς, ξενέρωσα απίστευτα. Ξενέρωτους χειμώνες έχουμε στην Ελλάδα, δεν το περίμενα και στην Πολωνία!

Θέλω πολύ να διαβάσω αυτό το παγωμένο 3ημερο σας, σε μια από τις αγαπημένες μου πόλεις.
 

Stavros1986

Member
Μηνύματα
39
Likes
265
Επόμενο Ταξίδι
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ
Αναμένουμε τη συνέχεια! Και εγώ λατρέυω τα χειμερινά ταξίδια στην κεντρική Ευρώπη. Χιόνια παντού, κόκκινες σούπες, ζεστό αλκοόλ και σκοτάδι από τις 4 το απόγευμα. Πράματα αρκετά "εξωτικά" για την πλειοψηφία -των μη βορειοελλαδιτών τουλάχιστον- Ελλήνων.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.963
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Θα είμαι σύντομος και καταιγιστικός ;)
Ταξίδι μέσα στην Αριάδνη ρε θηρίο? Ο αγαπημένος μου χειμώνας! Λατρεύω χιόνια και πολικές θερμοκρασίες
Θυμάσαι τι χειμώνα είχε κάνει τότε; Οι υδραυλικοί στη Θεσσαλονίκη είχαν γίνει εκατομμυριούχοι που λέει ο λόγος από τα παγωμένα νερά και τους σπασμένους σωλήνες, εγώ για δύο μέρες πηγαινοερχόμουν στη δουλειά με αλυσίδες, και το θερμόμετρο δεν έλεγε να περάσει τους -6 ούτε το μεσημέρι! Ε, πάνω σ΄αυτή τη συγκιρία είπαμε να φύγουμε ένα ταξίδι λίγο πιο βόρεια, μιας και δε μας έφτανε τόσο κρύο...:haha:
Αναμένουμε τη συνέχεια! Και εγώ λατρέυω τα χειμερινά ταξίδια στην κεντρική Ευρώπη. Χιόνια παντού, κόκκινες σούπες, ζεστό αλκοόλ και σκοτάδι από τις 4 το απόγευμα
Ακριβώς έτσι φίλε @Stavros1986 ,όπως το περιγράφεις. Είναι μοναδική η ατμόσφαιρα παρόλο που χάνεις πολύ από την εκδρομή λόγω έλειψης φυσικού φωτός. Τα υπόλοιπα που αναφέρεις στη συνέχεια.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Θυμάσαι τι χειμώνα είχε κάνει τότε; Οι υδραυλικοί στη Θεσσαλονίκη είχαν γίνει εκατομμυριούχοι που λέει ο λόγος από τα παγωμένα νερά και τους σπασμένους σωλήνες, εγώ για δύο μέρες πηγαινοερχόμουν στη δουλειά με αλυσίδες, και το θερμόμετρο δεν έλεγε να περάσει τους -6 ούτε το μεσημέρι! Ε, πάνω σ΄αυτή τη συγκιρία είπαμε να φύγουμε ένα ταξίδι λίγο πιο βόρεια, μιας και δε μας έφτανε τόσο κρύο...:haha:
Το θυμάμαι πάρα πολύ καλά. Όλοι να είναι αγανακτισμένοι και να έχουν προβλήματα με τα υδραυλικά κι εγώ να χαίρομαι την παγωνιά :haha:Τέτοια τρέλα μιλάμε! Θυμάσαι φαντάζομαι που μια συγκεκριμένη μέρα το μποτιλιάρισμα στην πόλη ήταν ακραίο και κάποιοι έφτασαν σπίτια τους μετά από 5 ώρες!

Λοιπόν περιμένω χιονισμένη παγωμένη Βουδαπέστη, και ζεστές σούπες!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.963
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Προετοιμασία



Περίπου τρεις μήνες πριν τη πραγματοποίηση του ταξιδιού ξεκίνησε το ψάξιμο για εκδρομή, γενικά κι αόριστα, ανακαλύπτοντας με χαρά ότι η WizzAir πραγματοποιεί πτήσεις από το αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης. Πιστεύω ότι μόνο σε καλό βγαίνει (στον ταξιδιώτη) η ύπαρξη αυτών των εταιρειών και δρομολογίων low cost. Προορισμοί που μέχρι πριν λίγα χρόνια ήταν απλησίαστοι, είναι πλέον εφικτοί με ελάχιστα χρήματα και κόπο.

Συνεπώς δεν είναι μόνο ο προορισμός που μου έκανε το κλικ καθώς δε προέκυψε στοχευμένα, ήταν και το κόστος της εκδρομής συνολικά. Βρίσκοντας την αναχώρηση στα 9€ και την επιστροφή στα 19,90€ αξίζει το κόπο να κλείσεις ακόμα κι αν δε καταφέρεις να πας τελικά.

Βέβαια ίσως να μην ήταν ακριβώς έτσι τα πράγματα, καθώς η βλακεία μου να κλείσω δύο φορές τα ίδια εισιτήρια από λάθος κατά τη κράτηση, θα μας κόστιζε διπλά. Έδωσα ωστόσο συγχαρητήρια στον εαυτό μου, καθώς μετά από τηλεφώνημα στα Αγγλικά παρακαλώ, κατάφερα να τους πείσω ότι το σύστημα τους είναι ελαττωματικό.:haha:

Το επόμενο βήμα ήταν η εύρεση διαμονής, κάτι για το οποίο επίσης δε δυσκολεύτηκα ιδιαίτερα, βρίσκοντας ένα μίνι διαμέρισμα με το όνομα ‘’Dubai Extra Apartments’’ μέσω της πλατφόρμας του booking, πάνω ακριβώς από το Bar – Restaurant ‘’Extra’’ στη καρδιά της παλιάς πόλης της Βουδαπέστης, με εξαιρετικά φθηνό κόστος των 70€ τα δύο άτομα για τρία βράδια!

Bud1.jpg


Έτσι λοιπόν προκύπτει το νούμερο των 64€ το άτομο, ποσό μου μόνο μεγάλο δε το λες για μεταφορικά και διαμονή για ένα τριήμερο στο εξωτερικό.

Είχαμε προνοήσει ώστε να κουβαλάμε συνάλλαγμα από την Ελλάδα, καθώς στην Ουγγαρία το επίσημο νόμισμα είναι το Φιορίνι.

Από κει και πέρα δε μπορώ να πω ότι ακολούθησε εκτεταμένη έρευνα αναφορικά με τη πόλη και του τι θα μπορέσουμε να κάνουμε πέρα από τα βασικά. Λίγο το γεγονός ότι επαναπαύτηκα καθώς ο Νίκος είχε ξαναπάει στη πόλη, λίγο ότι είχα ακόμα άγνοια περί του των σημαντικών και πάντα διαφωτιστικών ιστοριών του travellstories, οργανώθηκα μόνο στα πολύ βασικά. Εξάλλου δεν υπήρχαν τα χρονικά περιθώρια καθώς με μόνο δυο μέρες στη πόλη στην οποία νύχτωνε και νωρίς, τι θα προλαβαίναμε να δούμε…
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.963
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Το θυμάμαι πάρα πολύ καλά. Όλοι να είναι αγανακτισμένοι και να έχουν προβλήματα με τα υδραυλικά κι εγώ να χαίρομαι την παγωνιά :haha:Τέτοια τρέλα μιλάμε! Θυμάσαι φαντάζομαι που μια συγκεκριμένη μέρα το μποτιλιάρισμα στην πόλη ήταν ακραίο και κάποιοι έφτασαν σπίτια τους μετά από 5 ώρες!
Πως δε θυμάμαι!
Τρίτη μεσημέρι 10 Ιανουαρίου 2017, που είχε ρίξει τρομερό χιόνι εντός Θεσσαλονίκης, με αποτέλεσμα όσοι έκαναν το λάθος να κινούνται σ΄ αυτή μπλέξανε άσχημα.
Εγώ βέβαια συνηθισμένος (και προετοιμασμένος) απ' τα τόσα χρόνια στο χωριό έβλεπα τους πάντες σταματημένους όσο φορούσα τις αλυσίδες και γελούσα:

IMG_20170110_165121_HDR.jpg

Περίμενα να φτάσω σπίτι αντικρύζοντας αυτό το χειμωνιάτικο υπερθέαμα, προκειμένου να βγω για περπάτημα στα χιόνια και να καταλήξω σε κάποια από τις φιλόξενες ταβέρνες. Τι καλύτερο;

IMG_20170110_171241.jpg


Λοιπόν περιμένω χιονισμένη παγωμένη Βουδαπέστη, και ζεστές σούπες!
Χιονισμένη πόλη - Ζεστές καρδιές - Καυτές σούπες - Μπύρες (πάντα) κρύες!;)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.963
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Τελικά είμαστε πολλοί οι οπαδοί των ταξιδιών στην Ευρώπη το καταχείμωνο!

Πάω να φτιάξω τσάι (?) και περιμένω τη συνέχεια.
Έτσι είναι φίλε @Eurotraveler , ο χειμώνας έχει κι αυτός τη χάρη του :)
Βέβαια είναι τελείως διαφορετικές πόλεις αυτή τη περίοδο σε σχέση με την άνοιξη ή το καλοκαίρι, ωστόσο έχουν να σου προσφέρουν πολύ ιδιαίτερες και ατμοσφαιρικές εικόνες.
Είναι κάτι σαν μυσταγωγία το περπάτημα στο κρύο, το σκοτάδι, η ανακάλυψη νέων θεμάτων και εικονών σε ένα ταξίδι καταμεσής του χειμώνα. Πρόκειται για πολύ έντονο συναίσθημα.
Η συνέχεια της Βουδαπέστης επί της οθόνης ;)
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Πάμε ψηλέ!!!:clap: Περιμένουμε τη συνέχεια!!!
Είναι ωραίο το κρύο... Να περπατάς κουκουλωμένος... Να τρως τα ζεστά σου... Να βρίσκεις ένα ζεστό μαγαζάκι και να χώνεσαι μέσα δίπλα στο τζάκι... Ειδικά αν έχει χιόνι!
Από την άλλη, όντως χάνεις τη μισή μέρα... Και χάνεις τα ωραία χρώματα της φύσης... Αυτά τα 2 με χαλάνε λίγο.
Καλή συνέχεια στην ιστορία σου φίλε!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.963
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ευχαριστώ φίλε @PhysioDuck για τα καλά σου λόγια. :)
Είναι ωραίο το κρύο... Να περπατάς κουκουλωμένος... Να τρως τα ζεστά σου... Να βρίσκεις ένα ζεστό μαγαζάκι και να χώνεσαι μέσα δίπλα στο τζάκι... Ειδικά αν έχει χιόνι!
Είναι απο τα καλά του χειμώνα δε το συζητώ, πολύ ωραία αίσθηση, αμιγώς ταξιδιωτική. Οταν έχει χιόνι δε ακόμα και στα μέρη μου είναι απίστευτα, δε σταματάω να το χαίρομαι.

Από την άλλη, όντως χάνεις τη μισή μέρα... Και χάνεις τα ωραία χρώματα της φύσης...
Αυτό είναι ένα από τα σημαντικά μειονεκτήματα όταν ταξιδεύεις χειμώνα γενικά στην Ευρώπη. Βλέπεις άλλη πόλη σε σχέση με κάποιον που την επισκέπτεται άνοιξη/καλοκαίρι, γνωρίζοντας λίγο πολύ ότι οι διαθέσιμες ώρες είναι περίπου μέχρι τις τέσσερις, κάτι που σημαίνει ότι πρέπει να προσαρμόσεις το πρόγραμμα σου ανάλογα, αν θέλεις να δεις αξιοθέατα κυρίως. Πάρκα και τα σχετικά απλά τα ξεχνάς.
Για pubs και bars όμωε μια χαρά βολεύει η νύχτα...:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom