Σακιδιο πλατης

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
να μικραινει, να ανοιγει στη μεση το καταλαβαινω τις ροδες ομως οχι...ταξιδευω παντου με backpack (πολη, βουνο, θαλασσα,εξωτερικο κ.τλ)εδω και δεκα χρονια, ποτε δεν ειχα σκεφτει οτι 8α ηθελα ροδες ...ο σκοπος του backpack ειναι να μη σερνεις πραγματα
Μα αν υπάρχει η επιλογή με ρόδες, το θεωρώ απαραίτητο. Αν χρειαστεί να το κουβαλήσω στο τέλος του ταξιδιού μου που είναι πια πιθανό να είναι ας πούμε 13 κιλά, για πόσο θα αντέξω στη πλάτη; Αν μη τι άλλο, στο αεροδρόμιο θα θέλω να το σείρω...

Μετά το ταξίδι μου στην Αφρική και με μια τσάντα ώμου χωρίς ροδάκια, στην οποία είχα ένα ξύλινο σκαμπό 9 κιλών, πλέον το θεωρώ απαραίτητο. Μου βγήκε η πλάτη και ο αυχένας. :rolleyes:
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
o καταμερισμος βαρος ειναι διαφορετικος στο σακιδιο πλατης ...εγω δε μπορω να κουβαλησω ουτε σακουλα απο το σουπερμαρκετ και το σακιδιο το εχω κουβαλησει σε πεζοποριες 6 ωρων....Να εχεις υποψιν σου σακιδιο με ροδακια θα ειναι ακριβοτερο....

κατι τετοιο ψαχνεις δηλαδη
Lowe Alpine TT Take Off 60 Wheeled Travel Backpack
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.612
Likes
9.906
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
ρε Αντωνη αν ειναι για σενα τι τις θες τις ροδες;;εγω εχω παρει ενα terra 65lt που εχει extra να γινει μεχρι και 75lt με 2 κλιπ που δενουν το ενα χαμηλα στο υψος της ζωνης και αλλο ενα στο υψος του στηθους ... Δεν ειναι καθολου ταλαιπωρια,trust me .. το ειχα παρει απο το μοναστηρακι 70 ευρω μαζι με το sleeping bag .. τα terra γενικα ειναι τα καλυτερα εμενα 1 χρονο τωρα το εχω ταλαιπωρησει παρα πολυ και με εχει βγαλει ασπροπροσωπο(φτου,φτου μην το ματιασω) ..
Νατο το μωρο :) Hobbi - camping, , , , , , , , , , , , , , aku, meindl, lowa, aigle, columbia, beretta, benelli, browning, wingester, merkel, franchi, shimano, mares, apnea, cressisub, terra, panda, cambus, magnum, starforce, ridge, survivors, pentagon, yaesu, wouxu (δες ποσα extra θηκες εχει,για να βαλεις μικροπραγματα)
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
+ οτι με ροδακια ειναι αρκετα πιο βαρυ λόγω του ολου μηχανισμου και πολυ στητο στο σημειο που εφαπτετε με την πλατη,δεν διαμορφωνετε το σχημα αναλογα τα πραγματα και πως τα τοποθετεις
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
ρε Αντωνη αν ειναι για σενα τι τις θες τις ροδες;;εγω εχω παρει ενα terra 65lt που εχει extra να γινει μεχρι και 75lt με 2 κλιπ που δενουν το ενα χαμηλα στο υψος της ζωνης και αλλο ενα στο υψος του στηθους ... Δεν ειναι καθολου ταλαιπωρια,trust me .. το ειχα παρει απο το μοναστηρακι 70 ευρω μαζι με το sleeping bag .. τα terra γενικα ειναι τα καλυτερα εμενα 1 χρονο τωρα το εχω ταλαιπωρησει παρα πολυ και με εχει βγαλει ασπροπροσωπο(φτου,φτου μην το ματιασω) ..
Νατο το μωρο :) Hobbi - camping, , , , , , , , , , , , , , aku, meindl, lowa, aigle, columbia, beretta, benelli, browning, wingester, merkel, franchi, shimano, mares, apnea, cressisub, terra, panda, cambus, magnum, starforce, ridge, survivors, pentagon, yaesu, wouxu (δες ποσα extra θηκες εχει,για να βαλεις μικροπραγματα)
και εγω αυτο προτεινω για χρηση ταξιδιου και καμπινγκ, σε λογικη τιμη , με αντοχη και καλη πλατη....στα συν νομιζω εχει και αδιαβροχη θηκη χρησιμη και για να μη λερωνεται το σακιδιο...
το εχω κανει και δωρο εις διπλουν:xmas_biggrin:
για μενα πηρα κατι καλυτερο βεβαια:xmas_mrgreen:
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
757
Likes
252
αυτα με τις ροδες, ειναι κυριως για να χρησιμοποιεις ετσι ,μετις ροδες, που απλα μπαινουν και στην πλατη αν χρειαστει, δεν βολεβει να το κουβαλας. Αυτα που εχω δει εγω τουλαχιστον.
Δες αμα θες κ αυτο [ame=http://www.amazon.com/Teton-Sports-Scout-Internal-Backpack/dp/B000F34ZKS/ref=sr_1_6?ie=UTF8&qid=1323821715&sr=8-6]Amazon.com: Teton Sports Scout 3400 Internal Frame Backpack: Sports & Outdoors
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
για μενα πηρα κατι καλυτερο βεβαια:xmas_mrgreen:
Ε, ποιό είναι το καλύτερο να το δούμε κι εμείς;;; :lol:

Πολύ ωραίο το πρώτο με τις ρόδες που μου βρήκες. Λίγο τσιμπημένο βέβαια, οπότε μάλλον πρέπει να ψάξω περισσότερο.

Βασικά τι γίνεται, δεν έχει τύχει να πάω ταξίδι που να χρειστεί να το κουβαλάω συνέχεια στην πλάτη. Ισως μου χρειάζεται περισσότερο με τις ρόδες, αφού νομίζω περισσότερο θα το χρησιμοποιώ έτσι (πχ τρένα-δρόμους παρά πεζοπορίες). Αν πάντως βρώ κάτι σχετικά οικονομικό με ρόδες (πχ 150 ευρώ) με βλέπω να παίρνω και ένα χωρίς ρόδες....να υπάρχει αναλόγως τη περίσταση...

Κάτι άλλο. Αυτά που μαζεύουν χωράνε σα χειραποσκευή ή πάντα είναι το μέγεθος εκτός ορίων (πχ το 75 λτρ) ;
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Πολύ ωραίο το πρώτο με τις ρόδες που μου βρήκες. Λίγο τσιμπημένο βέβαια, οπότε μάλλον πρέπει να ψάξω περισσότερο.

Βασικά τι γίνεται, δεν έχει τύχει να πάω ταξίδι που να χρειστεί να το κουβαλάω συνέχεια στην πλάτη. Ισως μου χρειάζεται περισσότερο με τις ρόδες, αφού νομίζω περισσότερο θα το χρησιμοποιώ έτσι (πχ τρένα-δρόμους παρά πεζοπορίες).
Κάτι άλλο. Αυτά που μαζεύουν χωράνε σα χειραποσκευή ή πάντα είναι το μέγεθος εκτός ορίων (πχ το 75 λτρ) ;
Οντως ειναι πανακριβο, απλα για να καταλαβω τι εννοουσες.....

Τρενα δρομους στιη χωρα μας πιστευω τα ροδακια ειναι αχρηστα . Σκεψου οτι σε λιγα πεζοδρομια εχει ραμπες που να μην εχει παρκαρει καποιος, στα υπολοιπα εχει πλακακια με αγρια επιφανεια και πας σαν σεικερ και οτι στο σταθμο λαρισης δεν εχει κυλιομενες για βαλιτσες!!!!!:xmas_mrgreen: Στο εξωτερικο σεε καποιες χωρες π.χ Ινδια δε θα εσερνα ποτε βαλιτσα στο εδαφος ....:xmas_lol: (λογω ανωμαλου εδαφους και κυριως βρωμας ).

Τα σακιδια γενικια, ειδικα αν δεν εχουν τπτ σιδερα στη πλατη μαζευουν αρκετα, αλλα τωρα για να το περνας σα χειραποσκευη θα πρεπει να ειναι ψιλοαδειο.....

Γενικα το σακιδιο σου προσφερει ευκολια στη κινηση, περπατας πολυ πιο γρηγορα σε σχεδη με το να σερνεις μια βαλιτσα και εχεις ελευθερα χερια, πολυ βασικο.

Κατα τη γνωμη μου αν εχεις ηδη βαλιτσα με ροδακια παρε ενα σακιδιο καλουτσικο αλλα σχετικα οικονομικο και χρησιμοποιησε τα αναλογα το προορισμο....
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.612
Likes
9.906
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
επιμενω Αντωνη οτι εσυ δεν χρειαζεσαι κατι με ροδακια,αν θες κατι με ροδακια τοτε παρε βαλιτσα κανονικη,δεν ειναι τοσο κουραστικο .. στο λινκ που σου εστειλα λεει τις διαστασεις και θα δεις οτι δεν θεωρουνται χειραποσκευες κυριως λογω υψους ..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.490
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αυτά τα σακίδια (ακόμα και όσα έχουν σίδερα στην πλάτη - πρέπει να έχουν) δεν είναι καθόλου κουραστικά στο κουβάλημα. Και εγώ terra έχω, από Μοναστηράκι, αγορασμένο πριν από 10 χρόνια - μπορεί και παραπάνω. Του έχω κάνει πολύ σκληρή χρήση και δεν έχει πάθει τίποτα.

Με ροδάκια που θες βρήκα αυτό
[ame=http://www.amazon.co.uk/Berghaus-Jalan-Womens-Capacity-Luggage/dp/B003AM8A8Y/ref=sr_1_21?s=sports&ie=UTF8&qid=1323852409&sr=1-21]Berghaus W Jalan 65+15 Womens Large Capacity Luggage: Amazon.co.uk: Sports & Leisure

Διάβασε τα χαρακτηριστικά. Έχει μέχρι και αποσπώμενο τσαντάκι για κάθε μέρα. Χαρακτηρίζεται γυναικείο (μάλλον γι' αυτό έχει όλα αυτά τα χαρακτηριστικά), αλλά τι πειράζει?
Σε ευρώ κοστίζει ακριβώς 151, με free delivery στην Ελλάδα.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Με ροδάκια που θες βρήκα αυτό
Berghaus W Jalan 65+15 Womens Large Capacity Luggage: Amazon.co.uk: Sports & Leisure

Διάβασε τα χαρακτηριστικά. Έχει μέχρι και αποσπώμενο τσαντάκι για κάθε μέρα. Χαρακτηρίζεται γυναικείο (μάλλον γι' αυτό έχει όλα αυτά τα χαρακτηριστικά), αλλά τι πειράζει?
Σε ευρώ κοστίζει ακριβώς 151, με free delivery στην Ελλάδα.
Ευχαριστώ όλους, αλλά το συγκεκριμένο μου φαίνεται αυτό που ψάχνω! Ευχαριστώ πολύ.
Έχει κανείς αυτή τη μάρκα να μου πεί αν είναι ανθεκτικά;
Τι με νοιάζει που χαρακτηρίζεται γυναικείο, το ίδιο μου κάνει, μακάρι να' χε και λίγο ροζ πάνω να το ξεχώριζα!!

Θα το ψάξω λίγο ακόμη και βλέπουμε...
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Έψαξα αρκετά εχθές για σακίδια αι βρήκα μερικά, αλλά θέλω την άποψή σας, σχετικά με αυτά που έχω βρεί.

Ξεκινάμε...
1.

Travel Pack | Travel Backpack | Eagle Creek

αλλά νομίζω πως δεν έχει η εταιρία με ροδάκια, αν και αυτά τα σακίδια έχουν τα πάντα, ΄δεν έχουν ροδάκια, έτσι δεν είναι;

2.
Lowe Alpine TT Traveller 60 Wheeled Travel Pack

Ωραίο φαίνεται, αλλά νομίζω δεν έχει αποσπώμενο δεύτερο τσαντάκι ε;

3.
Osprey Meridian 28 Wheeled Backpack (75 Litre)

Σε διάφορα σαιτ το χαρακτηρίζουν ως το καλύτερο backpack. Είναι τσιμπημένο όμως...αρκετά!

4.
Eagle Creek Twist 65L Wheeled Luggage Backpack

5.
Pacsafe Backpacker - Medium (55-85lts) > Nomad Adventure Travel

αυτό δεν ξέρω τι ρόλο βαράει, καλούτσικο φαίνεται και...50 λίρες; Μήπως είναι μιας χρήσης;

6.
http://www.amazon.co.uk/Berghaus-Jalan-Womens-Capacity-Luggage/dp/B003AM8A8Y/

Αυτό που μου πρότεινε ο katkats που φαίνεται πως τα έχει όλα.

Τι λέτε; Για ξεμπερδέψτε με λίγο....... :xmas_cheesygrin:

υ.γ. Η μεγάλη βαλίτσα απο τις κλασσικές που χρησιμοποιούμε, πόσα λίτρα χωρητικότητα έχουν για να καταλάβω περίπου τι γίνεται με τα 65-70-75 κλπ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.253
Μηνύματα
885.029
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom