Ισλανδία Στην Ισλανδία της φωτιάς και του πάγου

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει

Την επόμενη μέρα κατά τη διάρκεια του πρωινού στο ξενοδοχείο μας, ως μόνοι διαμένοντες, δώσαμε γνήσια δείγματα του μεσογειακού ταμπεραμέντου μας συζητώντας «διαπληκτιζόμενοι» περί …. ενδοοικογενειακής βίας (!!). Ο οδηγός μας που γρι δεν καταλάβαινε, αλλά μας παρατηρούσε όλο απορία, αποφάσισε να πάρει το νόμο στα χέρια του, οδηγώντας άρον-άρον το αλλόφρον γκρουπ στο θηρίο-τζιπ. Οδηγώντας αρχικά στις παρυφές του Eyjafjörður, κατευθυνθήκαμε προς το εσωτερικό του ισλανδικού βορρά με κατεύθυνση τη λίμνη Mývatn. Η έκπληξη ήρθε ήδη από τα πρώτα μέτρα της διαδρομής όπου είχαμε την ευκαιρία να διασταυρωθούμε στο δρόμο με μια αρκτική αλεπού.

Πρώτος σταθμός, 40 km από το Akureyri, ήταν ο καταρράκτης Goðafoss με ύψος 12 μέτρα και πλάτος 30 μέτρα. Σχηματίζεται από τα παγετωνικά ύδατα του ποταμού Skjálfandafljót που πηγάζει 175 χιλιόμετρα μακρυά από τον παγετώνα Vatnajökull μέσα σε μια κοιλάδα λάβας ηλικίας 8000 ετών. Το όνομα του καταρράκτη σημαίνει «καταρράκτης των θεών». Σύμφωνα με τη παράδοση των σάγκα, το 1000 μΧ, ο νομοθέτης Þorgeir πήρε την απόφαση στο Εθνικό Κοινοβούλιο να αποτάξει η Ισλανδία τον παγανισμό και να ασπαστεί το Χριστιανισμό. Γυρνώντας στο τόπο του πέταξε στον καταρράκτη τα παγανιστικά αγάλματα των παλαιοσκανδιναβικών θεοτήτων. "Μα τον Όντιν" που θα έλεγε κι ο βίκινγκ Χοντρομπαφ στον Αστερίξ!! (ο Óðinn θεωρείται ο βασιλιάς των θεών στη σκανδιναβική μυθολογία: θεός της σοφίας, του πολέμου, της μάχης και του θανάτου, όπως επίσης της μαγείας, της ποίησης, της προφητείας, της νίκης και του κυνηγιού)
acache.virtualtourist.com_4793341_Things_To_Do_Myvatn.jpg

Goðafoss

Οι εναλλαγές μαύρου άσπρου (χιονιού-λάβας) μας συνόδευσαν μέχρι τις παρυφές της λίμνης Mývatn. Η λίμνη Mývatn («λίμνη των ..σκνιπών») έχει έκταση 37 τετραγωνικά χιλιομέτρα και βάθος μόλις 2,5 μέτρα. Ομολογώ ότι δεν μπορώ να σκεφτώ τι θα γίνεται από τα μικροσκοπικά αυτά πετούμενα το καλοκαίρι και κατά πόσο ευδυλλιακό θα είναι το τοπίο όταν αποφασίσουν να πραγματοποιήσουν καταδρομικές επιχειρήσεις. Πάντως εμείς λόγω χιονιού παραμείναμε αλώβητοι!
acache.virtualtourist.com_4793348_Things_To_Do_Myvatn.jpg

acache.virtualtourist.com_4793675_Things_To_Do_Myvatn.jpg

Λίμνη Mývatn
Η λίμνη σχηματίστηκε από μια μεγάλη ηφαιστειακή έκρηξη πριν 2300 χρόνια και το περιβάλλον τοπίο κυριαρχείται από ηφαιστειακούς κώνους, ψευδοκρατήρες και σχηματισμούς λάβας. Είναι εθνικό μνημείο φυσικής ομορφιάς, ένας πλούσιος βιότοπος, αλλά και γνωστός τόπος ψαρέματος σολομού. Βέβαια οι λάτρεις του σπορ, θα πρέπει να γνωρίζουν ότι δεν πήραμε το καλάμι κι άντε τραβήξαμε στο ποτάμι. Χρειάζεται άδεια αλιείας της οποίας το ποσό δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητο.
acache.virtualtourist.com_4793349_Things_To_Do_Myvatn.jpg

Hφαιστειακοί κώνοι γύρω από τη λίμνη Mývatn

Ο δρόμος μας έφερε αρχικά στις νότιες ακτές της λίμνης και το σχηματισμό ψευδοκρατήρων Skútustaðagígar γύρω από τη μικρή παγωμένη λιμνούλα Stakhólstjörn. Δυστυχώς το χιονισμένο τοπίο δεν μας επέτρεψε να κάνουμε το συνιστώμενο trekking και να παρατηρήσουμε από κοντά τους σχηματισμούς αυτούς, αν και η καλύτερη οπτική τους είναι από αέρος. Ήταν μάλλον προσφορότερο για χιονοπόλεμο ή πατιναζ στο παχύ στρώμα πάγου στη μικρή λιμνούλα. Εκεί βρήκα την ευκαιρία να φορτώσω στις αποσκευές μου ένα κομμάτι λάβας σαν αναμνηστικό για να κοσμεί τη βιβλιοθήκη μου.
acache.virtualtourist.com_4793340_Things_To_Do_Myvatn.jpg

Oι ψευδοκρατήρες Skútustaðagígar και η παγωμένη λίμνούλα Stakhólstjörn

Ο περίπατος στη συνέχεια στα «μαύρα κάστρα» του Dimmuborgir αποκάλυψε σουρεαλιστικούς σχηματισμούς λάβας ηλικίας 2000 ετών που παίρνουν τη μορφή αψίδων, σπηλαίων και ζώων. Ο πιο γνωστός σχηματισμός είναι το Kirkjan («εκκλησία») που η είσοδος και το εσωτερικό θυμίζει γοτθικό ναό. Οι μισοί από το γκρουπ προτίμησαν να μείνουν στο θηρίο, οι υπόλοιποι αψηφώντας το τσουχτερό κρύο ακολουθήσαμε τον οδηγό μας στη σύντομη περιήγηση. Η αλήθεια είναι ότι η διαδρομή ήταν ολίγον δαιδαλώδης λόγω και της ύπαρξης του χιονιού, αν και υπήρχε σχετική σήμανση.
acache.virtualtourist.com_4793350_Things_To_Do_Myvatn.jpg

Kirkjan

Μερικά χιλιόμετρα από τη κωμόπολη Reykjahlíð στις όχθες της λίμνης, στραφήκαμε ανατολικά προς την ενεργό γεωθερμική περιοχή του ηφαιστείου Krafla, όπου βρίσκεται και σταθμός παραγωγής ενέργειας. Διασχίζοντας το κορφοβούνι Námafjall σε υπέροχες παστέλ αποχρώσεις, του οποίου οι πλαγιές αχνίζουν, επισκεφθήκαμε αρχικά το Hverarönd, μια περιοχή από καυτές λασπολακούβες, θερμές πηγές και ατμοπίδακες. Χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή στη περιήγηση καθώς παρέκκλιση από τη διαδρομή μπορεί να προκαλέσει σοβαρό τραυματισμό από την υψηλή θερμοκρασία του υλικού. Το γεγονός άφησε ασυγκίνητους τους περισσότερους όχι όμως κι εμένα που ήμουν ικανός να περιδιαβώ πλησίον κάθε λακκούβας και τρυπίτσας. Ως αποτέλεσμα όλη η λάσπη είχε κολλήσει στα παπούτσια μου κι είδα κι έπαθα να την καθαρίσω.
acache.virtualtourist.com_4793351_Things_To_Do_Myvatn.jpg

Το κορφοβούνι Námafjall και οι λασπολακκούβες στο Hverarönd

Προσπερνώντας το σταθμό παραγωγής ενέργειας που θύμιζε σκηνικό από τον Πόλεμο των Άστρων, ακολουθήσαμε την ανηφορική διαδρομή μέσα σ'ενα κατάλευκο τοπίο για να αποθανατίσουμε τον κρατήρα Viti («κόλαση») διαμέτρου 320 μέτρων με μια μικρή λίμνη στο βάθος του.

Το απογευματάκι πήραμε το δρόμο επιστροφής κάνοντας όμως μια παράκαμψη στα Jarðböðin við Mývatn, κοινώς «φυσικά θερμικά λουτρά πλησίον της Mývatn». Ως μοναδικοί επισκέπτες απολαύσαμε ένα μπάνιο στα καυτά μεταλλικά νερά (36-41ο C) με φόντο το χιονισμένο τοπίο. Αρκεί να πω πόση γενναιότητα επιστρατεύαμε για να φτάσουμε από τα αποδυτήρια στη λίμνη σε θερμοκρασίες περιβάλλοντος κοντά στους 0o C. Μοναδική εμπειρία μιας και δεν είχαμε επισκεφθεί την τουριστικότατη Blue Lagoon κοντά στο Reykjavik.
acache.virtualtourist.com_4793364_Things_To_Do_Myvatn.jpg

Απολαμβάνοντας το ζεστό μας μπάνιο στα Jarðböðin við Mývatn

Το βράδυ καταλύσαμε κοντά στη λίμνη Mývatn στο ξενώνα της φάρμας Vogafjós όπου δειπνίσαμε με φόντο τις γελάδες της φάρμας. Δυστυχώς το θέαμα των συμπαθών τετράποδων συνοδευόταν και από την αντίστοιχη οσμή, κάτι που επισκίασε τη μυρωδιά του γεύματός μας…. :( Όμως παρά τις αντιξοότητες το κέφι της παρέας παρέμεινε αμείωτο καθώς με συνοδεία κιθάρας το ριξαμε στο τραγούδι (με την ελπίδα να μαγευτούν οι γελάδες και να κατεβάσουν περισσότερο γάλα για το πρωινό μας :))
 

Attachments

Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Υπέροχες φωτογραφίες! Και πολύ ενδιαφέρον οδοιπορικό!
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Τι καλά!
Ταξιδιωτική ιστορία σε μια χώρα, που πάντα ήθελα να πάω :clap:

Βρε Hydronetta μου σοβαρολογείς ότι αυτή ήταν η θέα από το ξενοδοχείο σας
(Eyjafjörður) !!!

Αντε πες μας κι αλλα ωραία να μας τρελλάνεις:shock: χιονισμένα τοπία περιμένουμε και παγωμένες εικόνες :clap:
Τελεία για άλλη μια φορά:shock:
 
Last edited by a moderator:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Τι καλά!
Ταξιδιωτική ιστορία σε μια χώρα, που πάντα ήθελα να πάω :clap:

Βρε Hydronetta μου σοβαρολογείς ότι αυτή ήταν η θέα από το ξενοδοχείο σας
(Eyjafjörður) !!!
Σου ετοιμάζω και καλύτερη φωτό :D για να ζηλέψεις περισσότερο. Αυτή είναι ζουμ, την έχω και σε πιο ευρυγώνιο. Αξίζει ένα ταξίδι η Ισλανδία, είναι διαφορετική... και δαγκώνομαι που δεν είμαι εκεί για να δω το ηφαίστειο να ξερνάει τέφρα
 
Last edited by a moderator:

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Σου ετοιμάζω και καλύτερη φωτό :D για να ζηλέψεις περισσότερο. Αυτή είναι ζουμ, την έχω και σε πιο ευρυγώνιο. Αξίζει ένα ταξίδι η Ισλανδία, είναι διαφορετική... και δαγκώνομαι που δεν είμαι εκεί για να δω το ηφαίστειο να ξερνάει τέφρα
Aσε που και το καλοκαίρι, όλο και κανένα ηφαιστειακι αναμένεται να δούμε :haha::haha:
.... χωρίς χιόνια όμως ... χιχιχι
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Aσε που και το καλοκαίρι, όλο και κανένα ηφαιστειακι αναμένεται να δούμε :haha::haha:
.... χωρίς χιόνια όμως ... χιχιχι
Και θα έχεις την ευκαιρία να το απολαύσεις 24 ώρες το 24ωρο με τον ήλιο του μεσονυχτίου:D
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πολύ ωραίες φωτο...απολαμβάνω την περιγραφή σου :)
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Η πρώτη μας στάση ήταν στις θερμές πηγές Deildartunguhver, που τροφοδοτούν με γεωθερμική ενέργεια τις γειτονικές πόλεις του Borganes και Akranes. Η θερμοκρασία του νερού είναι 100ο C και η ροή 200 λίτρα ανά δευτερόλεπτο. Δίπλα στις πηγές μπορούσες να αγοράσεις και ντοματούλες καλλιεργημένες στα γεωθερμικά θερμοκήπια. Κι όταν λέμε «αγοράσεις», έριχνες τον οβολό σου κι έπαιρνες τις ντομάτες, απουσία
πωλητή!!
[/quote]

Ορίστε και οι ντοματούλες!!!

HPIM0077 (2).JPG
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
.


Αρχικά λοιπόν το μικρό μας γκρουπ ακολούθησε διαδρομή από το Reykjavik προς τον ισλανδικό βορρά, με οδηγό-ξεναγό τον Þór που οδηγούσε ένα θηριώδες 4X4 minivan (η ρόδα του στο ύψος μου έφτανε στο στήθος!!).
Ορίστε και το θηριώδες!

HPIM0072.JPG
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Η πρώτη μας στάση ήταν στις θερμές πηγές Deildartunguhver, που τροφοδοτούν με γεωθερμική ενέργεια τις γειτονικές πόλεις του Borganes και Akranes. Η θερμοκρασία του νερού είναι 100ο C και η ροή 200 λίτρα ανά δευτερόλεπτο.
HPIM0076.JPG
.....................
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
αααχχχ...απλά με πεθαίνεις....
περιμενω τη συνεχεια
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
όμορφες εικόνες και περιγραφή για ένα μέρος μακρυνό και τόσο παγωμένο για τα δικά μας δεδομένα. Περιμένω αγωνιωδώς τη συνέχεια.. αχ και να'ξερες πόσο στοιχίζει στην κολλητή μου αυτό που δεν θα πετάξει αύριο για Λονδίνο λόγω της φωτο σου......
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.278
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom