Ισλανδία Στην Ισλανδία της φωτιάς και του πάγου

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει

Η μέρα ξημέρωσε ηλιόλουστη με κάποια αραιά συννεφάκια γεγονός που επέτρεψε για πολλοστή φορά να απολαύσουμε τη μεγαλειώδη θέα προς το φιορδ από το ξενοδοχείο μας.
Πρωινό, μπαγάζια κι ετοιμαστήκαμε για μια σύντομη βόλτα στο Akureyri, τη πρωτεύουσα του ισλανδικού βορρά, καθώς το μεσημέρι ήταν προγραμματισμένη η πτήση επιστροφής στο Reykjavik.
acache.virtualtourist.com_4794924_Things_To_Do_Akureyri.jpg

Πανόραμα του Akureyri από το Eyjafjörður

To Αkureyri μου άφησε μια γλυκιά εντύπωση. Χτισμένo στο μυχό του Eyjafjörður έχει μόλις 15,000 κατοίκους, είναι ελαφρώς αμφιθεατρικό κι έτσι απολαμβάνει μέρος της θέας προς το φιόρδ. Έχει κάποια πολύ όμορφα σπίτια, φαρδιούς δρόμους όπου η κίνηση είναι σχεδόν μηδενική και αρκετό πράσινο. Σύμφωνα με τον LP, υπάρχουν μια ντουζίνα μουσεία κι άλλες τόσες εκκλησίες. Εμείς όμως απολαμβάνοντας έναν ήλιο με δόντια, προτιμήσαμε μια χαλαρή βόλτα γύρω από το κέντρο και τον πεζόδρομο με στάση στην Akureyrarkirja, χτισμένη το 1940, στο πρότυπο της Hallgrímskirja του Reykjavik. Δεν μπορώ να ανακαλέσω στη μνήμη μου το εσωτερικό της, αλλά ή τη βρήκαμε κλειστή ή δεν μου προξένησε καμιά εντύπωση για να μη μπω στο κόπο να τραβήξω κάποια φωτό.
acache.virtualtourist.com_4794925_Things_To_Do_Akureyri.jpg

Akureyrarkirja
acache.virtualtourist.com_4794926_Things_To_Do_Akureyri.jpg

acache.virtualtourist.com_4794928_Things_To_Do_Akureyri.jpg


Από τη βόλτα μας στη πόλη μεταφέρω απλά δύο τρία πράγματα που μου προξένησαν εντύπωση:

  • Παρά το ότι βρίσκεται στο βορρά θεωρείται ότι το Akureyri απολαμβάνει καλύτερου καιρού και περισσότερου ήλιου σε σχέση με άλλα μέρη της Ισλανδίας. Κι αυτό είναι εμφανές από τους πλούσιους και φροντισμένους κήπους των σπιτιών, αλλά και την ύπαρξη βοτανικών κήπων όπου συνδυάζεται η χλωρίδα της μεσογείου με αυτήν του αρκτικού βορρά.

  • Το μεγάλο βιβλιοπωλείο στον πεζόδρομο που θα το ζήλευε κάθε ελληνική πόλη αντιστοίχου μεγέθους. Eixε πλουσιότατη συλλογή ισλανδικών και ξενόγλωσσων βιβλίων και παρέμενε παρακαλώ μέχρι το αργά το βράδυ ανοικτό

  • Η τάξη, με την οποία τα ισλανδάκια που ήταν ντυμένα κουκλίστικα, ακολουθούσαν την συνοδό τους. Η οποία είχε ένα σχοινί με θηλιές στις άκρες του που κρατούσε το κάθε παιδάκι, κι έτσι η ομάδα πειθαρχημένα κι ήρεμα έκανε τη βόλτα της. Κιχ δεν ακουγότανε….
    acache.virtualtourist.com_4794941_Things_To_Do_Akureyri.jpg

  • Το μουλτι καροτσάκι! Προφανώς υπάρχει baby pick up & drop off.
    acache.virtualtourist.com_4794942_Things_To_Do_Akureyri.jpg

Στην Ισλανδία οι γονείς είναι χαλαροί. Είδαμε παιδάκια να παίζουν μόνα τους έξω στο ψωφόκρυο κι οι γονείς όμορφα και ζεστά να κουβεντιάζουν και να απολαμβάνουν το καφέ τους εντός της καφετέριας. Το «πώς μεγαλώνω το παιδί μου» έχει τη δική του εκδοχή εδώ από τους ισλανδούς γονείς ή τις μαμάδες. Λέω και μαμάδες μόνο γιατί είναι πολύ συχνό το φαινόμενο της μονογονεϊκής οικογένειας. Μόνο που η μάνα αυτή, ούτε στίγμα κοινωνικό φέρει, ούτε αφημένη στη τύχη της είναι... Δεν ξέρω αν η πολυσυζητημένη οικογενειακή συνοχή υφίσταται, πάντως το σίγουρο είναι ότι στην Ισλανδία «μαμάκηδες» δεν υπάρχουν. Στα 18 του είναι δεδομένο ότι ο νεαρός ενήλικας αυτονομείται. Θυμάμαι την ισλανδέζα φοιτήτρια που είχα γνωρίσει, είχε έρθει στην Ελλάδα με… «δάνειο» από τον πατέρα της το οποίο θα του το αποπλήρωνε όταν θα ξεκινούσε εργασία!! Εξωγήινα πράγματα πριν από 20 χρόνια για εμάς όλους που μας συντηρούσαν τότε οικονομικά οι γονείς μας.

Πίσω στη διήγησή μας. Μετά λοιπόν τη βόλτα μας, ο οδηγός μας άφησε με το θηρίο στο αεροδρόμιο του Akureyri για την πτήση επιστροφής στο Reykjavik. Η πτήση με το ελικοφόρο πάνω από τις χιονισμένες κορφές του Eyjafjörður και στη συνέχεια πάνω από τους παγετώνες και τους αναρίθμητους παγετωνικούς ποταμούς που λαμπύριζαν σαν ασημένιες φλέβες στο φώς του ήλιου ήταν όμορφη εμπειρία.
acache.virtualtourist.com_4794930_Transportation_Akureyri.jpg

TRAVELLER...τα φώτα σου παρακαλώ!!!
acache.virtualtourist.com_4794931_Transportation_Akureyri.jpg

Τα βουνά του φιόρδ από ψηλά....(μοιάζει η γη σαν ζωγραφιααααα :lol:)
acache.virtualtourist.com_4794932_Transportation_Akureyri.jpg

Προσγείωση στο Reykjavik

Προσγειωθήκαμε στο αεροδρόμιο του Reykjavik (βρίσκεται εντός πόλεως αλλά εξυπηρετεί εσωτερικές πτήσεις) και οδεύσαμε προς το ξενοδοχείο μας. Μετά το μικρό γκρουπ μοιράστηκε ανάλογα με τα ενδιαφέροντά του καθώς το πρόγραμμα ήταν ελεύθερο. Εγώ πήρα αγκαζέ το πιστό συνταξιδιώτη μου Φώτη και πέραν της βόλτας στο κέντρο με τους σχετικούς καφέδες και τις μπύρες, δεν αντέξαμε στον πειρασμό και το ρίξαμε στα ψώνια. Από νωρίς είχα βάλει στο μάτι κάτι fleece και εξαιρετικά μπουφάν. Άλλωστε εκεί κάτι ξέρουν από κρύο. Φτηνά δεν ήταν, αλλά ομολογώ ότι έχουν βγάλει τα λεφτά τους και δεν τα αποχωρίζομαι σχεδόν ποτέ!!!

Το επόμενο τριήμερο κύλισε για μένα μεταξύ συνεδρίου και σύντομων διαλλειμάτων περίπατου στo Reykjavik. Με τη λήξη του συνεδρίου, αποχαιρετήσαμε τους υπόλοιπους της παρέας και μείναμε εγώ κι ο Φώτης για να εξερευνήσουμε οδικώς το νότο της Ισλανδίας. Κι ομολογουμένως αποζημιωθήκαμε και με το παραπάνω….
 

Attachments

Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Υπέροχες φωτογραφίες! Και πολύ ενδιαφέρον οδοιπορικό!
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
Τι καλά!
Ταξιδιωτική ιστορία σε μια χώρα, που πάντα ήθελα να πάω :clap:

Βρε Hydronetta μου σοβαρολογείς ότι αυτή ήταν η θέα από το ξενοδοχείο σας
(Eyjafjörður) !!!

Αντε πες μας κι αλλα ωραία να μας τρελλάνεις:shock: χιονισμένα τοπία περιμένουμε και παγωμένες εικόνες :clap:
Τελεία για άλλη μια φορά:shock:
 
Last edited by a moderator:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Τι καλά!
Ταξιδιωτική ιστορία σε μια χώρα, που πάντα ήθελα να πάω :clap:

Βρε Hydronetta μου σοβαρολογείς ότι αυτή ήταν η θέα από το ξενοδοχείο σας
(Eyjafjörður) !!!
Σου ετοιμάζω και καλύτερη φωτό :D για να ζηλέψεις περισσότερο. Αυτή είναι ζουμ, την έχω και σε πιο ευρυγώνιο. Αξίζει ένα ταξίδι η Ισλανδία, είναι διαφορετική... και δαγκώνομαι που δεν είμαι εκεί για να δω το ηφαίστειο να ξερνάει τέφρα
 
Last edited by a moderator:

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
Σου ετοιμάζω και καλύτερη φωτό :D για να ζηλέψεις περισσότερο. Αυτή είναι ζουμ, την έχω και σε πιο ευρυγώνιο. Αξίζει ένα ταξίδι η Ισλανδία, είναι διαφορετική... και δαγκώνομαι που δεν είμαι εκεί για να δω το ηφαίστειο να ξερνάει τέφρα
Aσε που και το καλοκαίρι, όλο και κανένα ηφαιστειακι αναμένεται να δούμε :haha::haha:
.... χωρίς χιόνια όμως ... χιχιχι
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Aσε που και το καλοκαίρι, όλο και κανένα ηφαιστειακι αναμένεται να δούμε :haha::haha:
.... χωρίς χιόνια όμως ... χιχιχι
Και θα έχεις την ευκαιρία να το απολαύσεις 24 ώρες το 24ωρο με τον ήλιο του μεσονυχτίου:D
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Πολύ ωραίες φωτο...απολαμβάνω την περιγραφή σου :)
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ονειρεμένο Ταξίδι
Trobriand Islands...
Η πρώτη μας στάση ήταν στις θερμές πηγές Deildartunguhver, που τροφοδοτούν με γεωθερμική ενέργεια τις γειτονικές πόλεις του Borganes και Akranes. Η θερμοκρασία του νερού είναι 100ο C και η ροή 200 λίτρα ανά δευτερόλεπτο. Δίπλα στις πηγές μπορούσες να αγοράσεις και ντοματούλες καλλιεργημένες στα γεωθερμικά θερμοκήπια. Κι όταν λέμε «αγοράσεις», έριχνες τον οβολό σου κι έπαιρνες τις ντομάτες, απουσία
πωλητή!!
[/quote]

Ορίστε και οι ντοματούλες!!!

HPIM0077 (2).JPG
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ονειρεμένο Ταξίδι
Trobriand Islands...
.


Αρχικά λοιπόν το μικρό μας γκρουπ ακολούθησε διαδρομή από το Reykjavik προς τον ισλανδικό βορρά, με οδηγό-ξεναγό τον Þór που οδηγούσε ένα θηριώδες 4X4 minivan (η ρόδα του στο ύψος μου έφτανε στο στήθος!!).
Ορίστε και το θηριώδες!

HPIM0072.JPG
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ονειρεμένο Ταξίδι
Trobriand Islands...
Η πρώτη μας στάση ήταν στις θερμές πηγές Deildartunguhver, που τροφοδοτούν με γεωθερμική ενέργεια τις γειτονικές πόλεις του Borganes και Akranes. Η θερμοκρασία του νερού είναι 100ο C και η ροή 200 λίτρα ανά δευτερόλεπτο.
HPIM0076.JPG
.....................
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
αααχχχ...απλά με πεθαίνεις....
περιμενω τη συνεχεια
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
όμορφες εικόνες και περιγραφή για ένα μέρος μακρυνό και τόσο παγωμένο για τα δικά μας δεδομένα. Περιμένω αγωνιωδώς τη συνέχεια.. αχ και να'ξερες πόσο στοιχίζει στην κολλητή μου αυτό που δεν θα πετάξει αύριο για Λονδίνο λόγω της φωτο σου......
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom