Ταξιδιωτικοί οδηγοί και λοιπά βοηθήματα ταξιδιών

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Γενικά οι οδηγοί πόλεων της lp δεν μου αρέσουν. Προτιμώ τον οδηγό χώρας τους, ακόμη κι αν πάω μόνο σε μια πόλη
Οι pocket διαφέρουν από τους οδηγούς πολεων. Οπως έγραψα πιο πριν είναι καλοί για πολύ σύντομες επισκέψεις, για να μην χάσεις τα highlights, χωρίς να θέλεις να εμβαθύνεις ιδιαίτερα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οι pocket διαφέρουν από τους οδηγούς πολεων. Οπως έγραψα πιο πριν είναι καλοί για πολύ σύντομες επισκέψεις, για να μην χάσεις τα highlights, χωρίς να θέλεις να εμβαθύνεις ιδιαίτερα.
Έχουν πιο προβληματικούς χάρτες, αλλά κυρίως κακό layout, τουλάχιστον για μένα.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Εμένα πάντως αυτό που με εκνεύριζε με τους LP ήταν η έλλειψη φωτογραφιών. Θυμάμαι πριν πολλά χρόνια στο πρωτο μου ταξιδι στη Ρωμη (το ιντερνετ ηταν μωρό ακόμη) λιγες μερες πριν φύγουμε επεσε στα χέρια μου ενας οδηγος DK και είδα μια φωτογραφία απο Τιβολι .... Μεχρι εκείνη τη στιγμή ούτε καν είχα σκεφτεί να το επισκεφτώ. Με αφορμή την φωτογραφία πήγαμε και μείναμε άναυδοι απο τους κήπους της βίλας (πρώτη φορά έβλεπα τέτοιους κήπους)!!!! Εεε ναι δεν μπορώ να διαβάζω 300 σελ LP για να βρω σε 3 σειρές πως αξίζει αυτο το κτήριο ή αυτη η γειτονία καμιά φορά η εικόνα είναι πολύ χρήσιμη....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εμένα πάντως αυτό που με εκνεύριζε με τους LP ήταν η έλλειψη φωτογραφιών. Θυμάμαι πριν πολλά χρόνια στο πρωτο μου ταξιδι στη Ρωμη (το ιντερνετ ηταν μωρό ακόμη) λιγες μερες πριν φύγουμε επεσε στα χέρια μου ενας οδηγος DK και είδα μια φωτογραφία απο Τιβολι .... Μεχρι εκείνη τη στιγμή ούτε καν είχα σκεφτεί να το επισκεφτώ. Με αφορμή την φωτογραφία πήγαμε και μείναμε άναυδοι απο τους κήπους της βίλας (πρώτη φορά έβλεπα τέτοιους κήπους)!!!! Εεε ναι δεν μπορώ να διαβάζω 300 σελ LP για να βρω σε 3 σειρές πως αξίζει αυτο το κτήριο ή αυτη η γειτονία καμιά φορά η εικόνα είναι πολύ χρήσιμη....
Για μένα είναι το ακριβώς αντίθετο, το πρώτο που κάνω είναι να σκίσω ό,τι σελίδες με φωτογραφίες έχει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για μένα είναι το ακριβώς αντίθετο, το πρώτο που κάνω είναι να σκίσω ό,τι σελίδες με φωτογραφίες έχει.
αυτο λεει...αν ειχε ο lp τις φωτο του dk δεν θα τις εσκιζες..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
αυτο λεει...αν ειχε ο lp τις φωτο του dk δεν θα τις εσκιζες..
Δε θα αγόραζα ποτέ τέτοιο οδηγό. Η μισή μαγεία του ταξιδιού είναι να φανταστείς πώς είναι το κάθε τοπίο, κτίριο, μνημείο που θα επισκεφθείς, αν είναι να το δω από πριν δεν έχω καμία όρεξη να πάω. Σα να πάω να δω αστυνομική ταινία και να μου λένε την ώρα που βγάζω το εισιτήριο "ο γιατρός το έκανε!".
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Οι pocket διαφέρουν από τους οδηγούς πολεων. Οπως έγραψα πιο πριν είναι καλοί για πολύ σύντομες επισκέψεις, για να μην χάσεις τα highlights, χωρίς να θέλεις να εμβαθύνεις ιδιαίτερα.
Ακριβώς. Τρισχειρότεροι. Δώστε μου όλη την πληροφορία να διαλέξω εγώ τι είναι για μένα highlight. Αυτό το πράγμα με τους pocket guides (και τους dk επίσης) δεν παλεύεται.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δε θα αγόραζα ποτέ τέτοιο οδηγό. Η μισή μαγεία του ταξιδιού είναι να φανταστείς πώς είναι το κάθε τοπίο, κτίριο, μνημείο που θα επισκεφθείς, αν είναι να το δω από πριν δεν έχω καμία όρεξη να πάω. Σα να πάω να δω αστυνομική ταινία και να μου λένε την ώρα που βγάζω το εισιτήριο "ο γιατρός το έκανε!".
ενας οδηγος πρεπει να απευθυνεται στους παντες. μερικες φωτο δεν θα εβλαπταν. το αντιθετο. ειδικα τωρα που κινδυνευουν να γινουν μουσειακο ειδος για ρομαντικους καποιας ηλικιας. ολοι απο το διαδικτυο πλεον. εχω χρονια να δω 20ρη με καποιο εντυπο οδηγο στο χερι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Κι εγώ με pdf οδηγούς στο κινητό κυκλοφορώ επί το πλείστον πλέον.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Για μένα είναι το ακριβώς αντίθετο, το πρώτο που κάνω είναι να σκίσω ό,τι σελίδες με φωτογραφίες έχει.
Τι να πεις γούστα ειναι αυτά.... Εγώ πάντως με φώτο και μετά με το ίντερνετ έχω εντελώς τυχαία επισκεφτεί χωριά γειτονιές κτλ που δεν ειχα καν προσέξει μέσα στο LP και θα ήταν κρίμα να περνάς απο δίπλα και να μην το ξέρεις . Βέβαια οφείλω να ομολογήσω πως τους οδηγούς δεν τους διαβάζω σελίδα προς σελίδα.... χι χι!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κι εγώ με pdf οδηγούς στο κινητό κυκλοφορώ επί το πλείστον πλέον.
και ποσες απο τις πληροφοριες που περιεχουν δεν μπορεις να τις βρεις μονος στο ιντερνετ?κ πιο updated ,κ τσαμπα...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
ενας οδηγος πρεπει να απευθυνεται στους παντες. μερικες φωτο δεν θα εβλαπταν. το αντιθετο. ειδικα τωρα που κινδυνευουν να γινουν μουσειακο ειδος για ρομαντικους καποιας ηλικιας. ολοι απο το διαδικτυο πλεον. εχω χρονια να δω 20ρη με καποιο εντυπο οδηγο στο χερι.
Εγώ που τυγχάνει και δουλέυω με μερικές εκατοντάδες εικοσάρηδες το χρόνο, όλους με έντυπους οδηγούς τους βλέπω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom