Τι μας “χαλάει” στους συνταξιδιώτες μας?

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.039
1. οι 250 φωτογραφιες σε ενα συγκεκριμενο μερος
2. φωτογραφιες χωρις ποδια...που φαινεσαι εσυ και απο πισω το κολοσαιο μισο
3. η γκρινια για τις ουρες στα μουσεια
4. οι απειρες ωρες για ψωνια
5. η αναγκη να θες να πας σε κλαμπ στο εξωτερικο (κλαμπ εχουμε και εδω και καλυτερη νυχτερινη ζωη)
6. η ελειψη ορεξης για περπατημα..
7. η μεγαλες αποκλεισεις απο το προγραμμα πραγματων must see
8. η τουριστοσυμπεριφορα
9. το να σχολιαζεις στη γλωσσα σου νομιζοντας οτι δεν σε καταλαβαινουν

γενικα οταν δεν κανει κανεις πισω και θελουν ολοι να γινει το δικο τους...
ευτυχως αν κ εχω βιωσει τα περισσοτερα γενικα ειναι σε υποφερτο σημειο μεχρι
στιγμης οποτε και δεν παραπονιεμαι...και επειδη η παρεουλα μου ειναι η ιδια σε καθε μας
εξορμηση φροντιζω το προγραμμα μας ετσι ωστε να το απολαμβανουν και εκεινες εξισου
βαζοντας που και που ελευθερη μερα για ψωνια και πιο χαλαρα πραγματα...

Πολύ ισοπεδωτικό αυτό! Και δεν ισχύει κιόλας! Σίγουρα μπουζουκομάγαζα έχουμε μόνο εμείς την τιμή να διαθέτουμε αλλά σε όλα τα υπόλοιπα??? :roll:
 

msmaria

Member
Μηνύματα
40
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Πολύ ισοπεδωτικό αυτό! Και δεν ισχύει κιόλας! Σίγουρα μπουζουκομάγαζα έχουμε μόνο εμείς την τιμή να διαθέτουμε αλλά σε όλα τα υπόλοιπα??? :roll:
δεν καταλαβα, που ακριβως διαφωνεις?
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
άρνηση να σηκωθούν νωρίς το πρωί

έλλειψη όρεξης για
- περπάτημα
- εξερεύνηση
- πειραματισμό με την τοπική κουζίνα (δεν έχει McDonald's εδώ;)

γκρίνια και παραίτηση με την πρώτη αναποδιά
 

ziu zitsu

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λευκαδα
Ταξίδι-Όνειρο
Κορσικη και Ιαπωνια....
Να ζηταμε διαφορετικα πραγματα απο τις διασκοπες μας...
οτι κι αν σημαινει αυτο για τον καθε ενα μας...
 

msmaria

Member
Μηνύματα
40
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Στο ότι η Ελλάδα διαθέτει την καλύτερη νυχτερινή ζωή!
κοιταξε...λεω κατα μεγάλο ποσοστο.
Εγω άλλωστε δεν ειμαι ουτε τυπος των μπουζουκομαγαζων ουτε των σκυλαδικων..πιο πολυ της παρεας ειμαι και ειμαι ευχαριστημενη και σε ενα απλο μπαρακι, η σε ενα wine bar η οπουδηποτε έχει καλό περιβάλλον..

μα που κολλησες ομως...τελοσπαντων...δεν μιλησα απολυτα..
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Με χαλάει να βλέπουμε Έλληνες τουρίστες και να θέλει ο συνταξιδιώτης να τους κυνηγήσει για να τους μιλήσει, λες και είναι ξενιτεμένος και θέλει να μάθει νέα από την πατρίδα!
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Με χαλάει να βλέπουμε Έλληνες τουρίστες και να θέλει ο συνταξιδιώτης να τους κυνηγήσει για να τους μιλήσει, λες και είναι ξενιτεμένος και θέλει να μάθει νέα από την πατρίδα!
χαχα καλόοο!!



εμένα με χαλάει η γκρίνια, η βαριεστημάρα και η θεωρία "μια παρέα είμαστε όλα μαζί πρέπει να τα κάνουμε" ειδικά αν η παρέα είναι πάνω από 4 άτομα. ε πως γίνεται δεν μπορούν να έχουν τόσοι άνθρωποι τα ίδια γούστα και σε κάθε στιγμή. Και τι έγινε αν χωριστούμε δλδ? Ε, μάλλον για κάποιους "κάτι" έγινε. Γι' αυτό, πολύ καλή επιλογή παρέας. Εγώ κατά κανόνα ταξιδεύω με την αδερφή μου στο εξωτερικό οπότε ξέρουμε η μία τα θέλω της άλλης και τα όρια της καθεμιάς. Στις καλοκαιρινές διακοπές στην Ελλάδα, την έχω πατήσει κάποιες φορές αλλά όπως όλα στην ζωή προς γνώση και συμμόρφωση...
 
Μηνύματα
9
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Σελήνη
1) Ποτέ ζυγός αριθμός ταξιδιωτών - (Δεν βγαίνει πλειοψηφία)
2) Ποτέ όταν οι άλλοι δύο είναι ζευγάρι, (Πάντα χάνεις την πλειοψηφία)
3) Ποτέ όταν οι άλλες δύο είναι κολλητές (χάνεις την πλειοψηφία, και κάνεις και τον χασάν στις πριγκίπισσες..)
4) Πάνω από 4 είναι διαδήλωση και όχι εκδρομή ( Συμπέρασμα.... 2 ή 3 )
5) Καλύτερα με γνωστό σου παρά με φίλο σου ( και να παρεξηγηθείς δεν θα χάσεις καμία δυνατή φιλία, άσε που θα κάνετε και οι δύο πιο εύκολα ένα βήμα πίσω)
6) Καλύτερα με λίγο περισσότερο budget από τους άλλους (+20/30%) ευκολότερα είναι να έχεις κάποιον να σε φρενάρει παρά να έχεις κάποιον που δεν μπορείς να φτάσεις
7) Ποτέ με κάποιον κρεμάμενο από το μανίκι σου - Η παρέα πρέπει να έχει την ικανότητα να σε κουβαλήσει μεθυσμένο στο ξενοδοχείο σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου. (εγώ αποδεδειγμένα μπορώ, ας το κάνουν και οι άλλοι καμιά φορά.. :) )

Bonus εκνευριστικότητας

- Α κοίτα έχει starbucks / McDonalds στο Νεπάλ!!!
- που θα τρέχουμε ρε Γιώργο στο Μακάο στις ερημιές, τι είναι αυτό το κωλοχώρι , δεν το έχω ξανακούσει...


Υ/Γ: Το τελευταίο μου ταξίδι με τον Ντίνο, (παλιός συμμαθητής που είχαμε να τα πούμε πάνω από 10 χρόνια) ξεκίνησε ως εξής...

Ντ: Πότε πετάς εσύ?
Γιώρ: Από Μόναχο μέσο Ντουμπάι, το Σάββατο και φτάνω Κυριακή μεσημέρι.
Ντ: Α εγώ πετάω από Αθήνα Σάββατο μεσημέρι μέσο Ντόχα και φτάνω Κυριακή πρωί... Καλά μόλις προσγειωθείς στη Μπανκογκ πάρε με τηλέφωνο να σου πω τη διεύθυνση του ξενοδοχείου να έρθεις. ελπίζω να βρω κάτι καλό...
 

Kerveros

Member
Μηνύματα
53
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Cercedilla, Spain
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
1) Όταν οδηγώ σε ένα ταξίδι και δε μιλάνε οι συνταξιδιώτες
2) Όταν βαριούνται με το παραμικρό
3) Όταν φοβούνται μην κουνηθούν και και κάψουν καμιά θερμίδα....:mad:
4) Όταν βλέποντας ένα τοπίο σε έναν τόπο θεωρούν πως τον έχουν δει ολόκληρο
5) Όταν βαριούνται να βγαλουν φωτογραφία
6) Όταν γκρινιάζουν να περάσει το δικό τους (άτιμες γυναίκες :mad:)
7) Όταν μου βάζουν χαλινάρι στο πως θα μιλήσω και θα φερθώ με τον ξένο κόσμο

Κι άλλα πολλά που δε μου ρχονται τώρα
 

flora

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Αζόρες-Μαδέιρα
εκτος απο οσαν αναφερθηκαν εχω να προσθεσω και το εξης: οταν ο συνταξιδιωτης σου πιστευει πως πρεπει να κανετε συνεχεια ατελειωτες συζητησεις, ωστε να μην θεωρηθει βαρετη παρεα... ασε με λιγο να ηρεμησω...δεν ηρθα διακοπες για να μιλαω για την οικονομικη κατασταση της ελλαδας,την οικονομικη κρίσηκαι ο,τι άλλο σου καρφωθει στο μυαλό!
 

kostas4

Member
Μηνύματα
39
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
το ψαχνω...
πηγαινοντας απο Πειραια Σαντορινη μου ετυχε στα μπροστινα καθισματα ενα ζευγαρι στο οποιο ο αντρας που με το ζορι χωραγε στο καθισμα απο τα παχη και τα καλη του μιλαγε στη γυναικα του λες και ηταν κανα τσουβαλι ή καμια υπηρετρια....

ολη σχεδον την ωρα στο καραβι την εβγαλε καθισμενος στην θεση του με το λαπτοπ αγκαλια ..... παρακολουθουσε την πορεια του πλοιου απο μια σελιδα που δειχνει σε real time οσα πλοια ταξιδευουν στο Αιγαιο.....

ειναι πολυ περιεργο να βλεπεις ανθρωπους που να μην μπορουν για κανενα λογο να απαρνηθουν τις συνηθειες τους ειτε βρισκονται σπιτι τους ειτε πανε διακοπες.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom