Τι ξενες γλωσσες γνωριζετε (καλη γραφη και αναγνωση)?

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
. Ποτέ δεν άκουσα σε μια δουλειά να ζητάνε γερμανόφωνους. ΠΟΤΕ.

Τα σέρβικα πιο χρήσιμα είναι.
για το πρώτο...μάλλον δεν έπσαχνες τελευταία για δουλειές :)

για το δεύτερο- :shock: σκοτώθτηκα να αρνουμαι τις προσφορές εργασίας χαχαχα

Κατά την άποψή μου τα ρωσικά είναι η πιο χρήσιμη με διαφορά από τις γλώσσες της ανατολικής Ευρώπης. Τόσο στην Ελλάδα, όσο και παντού.

Οι Σέρβοι που έρχονται στην Ελλάδα είναι κατά πλειοψηφία νεαροί σε ηλικία και μιλούν σχεδόν όλοι αγγλικά πλέον.
το πρώτο- σύμφωνη απόλυτα ...και δηλώνω με πολύ θλίψη ότι πρόσφατα έχασα μια καλή μόνιμη δουλεία που ήθελε και αγγλικά και γερμανικά και σέρβικα, αλλά ρα ρώσσικα ήταν τα πιο σημαντικά:(

το δεύτερο- κάνεις λάθος, μάλλον έτυχε εκεί που πήγαινες εσύ...στην πλειοψηφία είναι οικογένειες με παιδιά, αλλά και οι νεαροί.... και που να δεις τους συνταξιούχους τέλη Μαϊου-αρχές Ιουνιού (μπρρρρρρρρρρρρρρ) να κάνουν μπάνια (φθηνά ;))

μέχρι κι το διαβατήριο μου είναι σε 3 γλώσσες (Πολωνικά, Αγγλικά κι Γαλλικά)
αυτό όσο ξέρω και νομίζω υσχύει για σχεδόν όλες τις χώρες (τουλάχιστον της Ευρώπης) που σύμφωνα με ένα convention της Λίγκας (?) ή Ενωσης των Εθνών (θα έλεγα κάπος έτσι θα είναι η οργάνωση στα ελληνικά) μετά το Α παγκόσμιο αποφασίστηκε ότι τα Γαλλικά και (κατά προτιμηση) τα Αγγλικά μαζί με την γλώσσα της χώρας προέλευσης του διαβατηρίου πρέπει να είναι επίσημες γλώσσες αυτού του εγγράφου.

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις? Δεν ξέρω τι τουρισμό βλέπεις εσύ στα μέρη σου, αλλά μια ματιά στους πίνακες αφίξεων σε αεροδρόμια όπως του Ηρακλείου, καταδεικνύει άμεσα το πόσο εκτός πραγματικότητας είναι το παραπάνω. Οι Γερμανοί είναι η πολυπληθέστερη ομάδα τουριστών στην Ελλάδα, ακολουθούμενοι από Γάλλους, Άγγλους (σε συγκεκριμένα μέρη μόνο), Ρώσους & Ιταλούς... Ρουμάνοι, Σέρβοι, Ούγγροι είναι τοπικό φαινόμενο στην περιοχή πέριξ της Θεσσαλονίκης και πουθενά αλλού.
χωρίς να έχει σχέση με την καταγωγή μου, αλλά λίγο τα λές λάθος... Επειδή έτυχε πριν έρθω να ζήσω μόνιμα σην Ελλάδα και χάρην της γνώσης της ελληνικής γλώσσας, να ασχολειθώ και με τουρισμό αλλά και εποχιακά να κάνω κάποιες δουλειές για την Ελληνική Πρεσβία στο Βελιγράδι, θέλω να σου πω δύο πραγματάκια. Καταρχήν, η Χαλκιδική και γενικά βόρεια Ελλάδα είναι τα πιο επισκέψημα μέρη για τους Σέρβους τουρίστες λόγω της εύκολης οδικής πρόσβασης, αλλά όχι και μοναδικά... Υπάρχουν πολλές καθημερινές charter πτύσεις στα νησιά της Ελλάδας.. Εκτός τούτου τα Επτάνησα (ακόμα και η Ζακυνθός η οποία είναι το τόπ νησί των Σέρβων τελευταία χρόνια)...μαζί με τις Σποράδες και την Εύβια είναι προορισμοί στους οποίους πολλοί πηγαίνουν και με λεωφορία και με ΙΧ.
Το δεύτερο που έχω να σου πω είναι ότι μεν οι Γερμανοί σίγουρα είναι περισσότεροι, αλλά δε αν το συγκρίνεις με το πληθισμό τους όχι ότι αντιστοιχεί και κανονικά... Πριν κανένα χρόνο που ακόμα υπήρχανε βίζες για τους Σέρβους που ήμουνα από μέσα, το ποσό των θεωρήσεων που εκδόθηκαν από την πρεσβία στους Σέρβους ήταν ΄γύρω στους 700 χιλιάδες.. (με κόστος των 35 ευρώ). Από την στιγμή που ακιρώτηκαν οι βίζες, ο αριθμός αυτός είναι πάνω από ένα εκατομμύριο μιας χώρας των 7 και κάτι εκκ.... και αυξάνεται κάθε χρόνο.

Εννοείται ότι αυτός δεν είναι ο λόγος να λέμε ότι τα Γερμανικά στην Ελλάδα δεν είναι μια γλώσσα που θα έπρεπε να διδάσκετε και να μιλιέται κανονικότατα, ιδιαίτερα λόγω της θέσης της Γερμανίας (καλώς ή κακώς) στο παγκόσμιο εμπορικό χάρτη.

Και να το γυρίσω στην πλάκα...πολλοί από τους Σέρβους στην ηλικία 40 και πάνω (στα σχολεία είχανε ρώσσικά και γερμανικά/ αντί για αγγλικά-γερμανικά που διδάσκονται τώρα) συνενοούνται στην Ελλάδα στα γερμανικά :D:p

... και τις 5 πτώσεις, και τα 3 γένη των ουσιαστικών/επιθέτων που καμία σχέση δεν έχουν με τη δική μας γλώσσα, και όλα τα ανώμαλα ρήματα....
εγώ αυτά που ξέρω από τα Γερμανικά είναι ότι έχουν 4 πτώσεις...(τι έχασα;;;;;) )
όσο για τα γένη- είναι διαφορετικά (η λογική τους), αλλά φαντάζομαι ότι τα γένη, το πιο πιθανόν είναι να διαφέρουν από την γλώσσα σε γλώσσα (όποιες τα έχουν)...Εγώ τουλάχιστον έχω βρεί αρκετές διαφορές ανάμεσα στην μητρική μου γλώσσα και τα ελληνικά και μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τα μάθεις έτσι όπως είναι.
Τα ανώμαλα ρήματα πάλι δεν μου φάνηκαν δύσκολα, αφου είναι κανόνες που τους μαθαίνεις και τέλος... Συμπληρώνω ότι δεν τα μιλάω και πολύ καλά, αλλά τουλάχιστον αυτά που ξέρω είναι ότι εξεραίσεις δεν είναι και πολλές.
Εκείνο που ζορίζει έμενα είναι η λογική και συντακτική αυτής της γλώσσας η οποία διαφέρει και από τα σέρβικα και από τα ελληνικά...

και τόσο αυστηρή δομή που άπαξ και τη μάθεις, καθάρισες. Ακόμα και οι εξαιρέσεις έχουν μια τάξη. Όχι σαν τα αγγλικά που είναι καταρχήν εύκολα αλλά από δομή μπάχαλο. Τα γένη σε όλες τις γλώσσες μπερδεύονται.. εν γένει.
ακριβώς αυτό που έγραψα προηγουμένως ;)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ότι θεωρώ τα σέρβικα πιο χρήσιμα από τα γερμανικά.
:shock: σε ποιον?
1.Τα παιδιά προτιμούν να μάθουν Γαλλικά επειδή είναι πιο εύκολα στην εκμάθηση, με τα Γερμανικά να είναι με διαφορά η πιο δύσκολη στην εκμάθηση από τις μεγάλες δυτικοευρωπαϊκές γλώσσες.
2. Κάποτε τα Γαλλικά ήταν η παγκόσμια Lingua franca. Όχι πια.
3. Οι Γερμανοί είναι η πολυπληθέστερη ομάδα τουριστών στην Ελλάδα, ακολουθούμενοι από Γάλλους, Άγγλους (σε συγκεκριμένα μέρη μόνο), Ρώσους & Ιταλούς... Ρουμάνοι, Σέρβοι, Ούγγροι είναι τοπικό φαινόμενο στην περιοχή πέριξ της Θεσσαλονίκης και πουθενά αλλού.
1,2 πολύ σωστά.
3. ακολουθούμενοι από άγγλους, ιταλούς είναι η σωστή σειρά. οι ιταλοί είναι η 3η εθνικότητα. και γίνονται η 2η μάλιστα το χειμώνα (εξαιρουνται κυπριοι, αλβανοί). και μάλιστα ταξιδεύουν σε όλη την ελλάδα και όχι στα νησιά όπως άκουσα. στοιχεία εύκολα προσβάσιμα από τη στατιστική υπηρεσία.
PAGE-themes
Θεωρώ τα γερμανικά παντελώς αχρείαστα για να μην πω άχρηστα . Ποτέ δεν άκουσα σε μια δουλειά να ζητάνε γερμανόφωνους. ΠΟΤΕ. Ούτε εμπόριο κάνουμε με τους Γερμανούς αλλά ούτε και τουρίστες έχουμε Γερμανούς. Ελάχιστοι είναι. Σέρβοι, Ούγγροι, Ρώσσοι, Ρουμάνοι και Ιταλοί στα νησιά. Αυτός είναι ο τουρισμός μας.
Τα σέρβικα πιο χρήσιμα είναι.
μιλάς πάντα για την περιοχή σου. στην υπόλοιπη ελλάδα χειμώνα καλοκαίρι κυριαρχούν οι γερμανοί και τα γερμανικά είναι πολύ χρήσιμα σε επαγγελματίες του κλάδου. και είναι (μετά τους ιταλούς φυσικά) και οι καλύτεροι τουρίστες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και για ποιες σχέσεις με τη Γερμανία μιλάς; Αυτοί μόνο να μας βρίζουν και να μας κατηγορούν ξέρουν. Ε όχι που θα μάθουμε και τη γλώσσα τους. Μην χάσουμε. Για να γίνουμε υπηρέτες τους όπως οι παλιοί Έλληνες που όταν πήγαιναν εκεί τους κοιτούσαν ακόμη και στα δόντια προκειμένου να τους επιτρέψουν να μείνουν; Οι Έλληνες μπορεί να έχουμε πολλά στραβά και ανάποδα, αλλά είμαστε υπερήφανος λαός, με αξιοπρέπεια.
και γι αυτό γινόμαστε ρατσιστές με την πρώτη ευκαιρία. κρίμα να υποστηρίζεις τέτοιες απόψεις για ενα λαό που μας εκτιμά τα μέγιστα. αλλά έτσι έιμαστε εμείς, φτύνουμε εκεί που μας βοηθούν. πρέπει να ανιτμετωπίσεις κι εσύ το ρατσισμό των ελλήνων απέναντι στους ξένους που ζουν και εργάζονται στην ελλάδα για να αλλάξεις γνώμη για την "αξιοπρέπεια" αυτού του λαού.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αυτο το συμπερασμα πως τα γερμανικα ειναι αχρηστα και μαλιστα πιο αχρηστα απο τα σερβικα δεν το καταλαβα ρε fenia. Τα σερβικα ειναι πιο χρησιμα στην Καλλιθεα, στη Χανιωτη , το Πολυχρονο, την Καψοχωρα στην Καλλικρατεια και την Παραλια Κατερινης... στην υπολοιπη Ελλαδα δε νομιζω να ειναι πολυ χρησιμα...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
3. ακολουθούμενοι από άγγλους, ιταλούς είναι η σωστή σειρά. οι ιταλοί είναι η 3η εθνικότητα.
Καλύτερα δες τα στοιχεία της ίδιας αρχής που επικαλείσαι (παρότι δεν είναι και η πιο αξιόπιστη που υπάρχει...), για ολόκληρο το χρόνο κι όχι για το χειμερινό τρίμηνο μόνο: (PAGE-themes). Εκεί οι Γάλλοι ξεπερνούν τους Ιταλούς ....
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Και τέλος πάντων δε μαθαίνουμε μια γλώσσα με μόνο κριτήριο τι τουρίστες μας επισκέπτονται...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
μιλάς πάντα για την περιοχή σου. στην υπόλοιπη ελλάδα χειμώνα καλοκαίρι κυριαρχούν οι γερμανοί και τα γερμανικά είναι πολύ χρήσιμα σε επαγγελματίες του κλάδου. και είναι (μετά τους ιταλούς φυσικά) και οι καλύτεροι τουρίστες.
Συγνωμη αλλα στην περιοχη της εχει παρα πολλους Γερμανους... απορω πως δεν τους βλεπει!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλύτερα δες τα στοιχεία της ίδιας αρχής που επικαλείσαι (παρότι δεν είναι και η πιο αξιόπιστη που υπάρχει...), για ολόκληρο το χρόνο κι όχι για το χειμερινό τρίμηνο μόνο: (PAGE-themes). Εκεί οι Γάλλοι ξεπερνούν τους Ιταλούς ....
συμφωνώ ότι δεν έιναι και η πιο αξιόπιστη και γι αυτό δεν κοίταξα την "έρευνα συνόρων" αλλά τις αφίξεις αλλοδαπών, όπου φυσικά οι ιταλοί προηγούνται κατά πολύ των γάλλων..και όλο το χρόνο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
συμφωνώ ότι δεν έιναι και η πιο αξιόπιστη και γι αυτό δεν κοίταξα την "έρευνα συνόρων" αλλά τις αφίξεις αλλοδαπών, όπου φυσικά οι ιταλοί προηγούνται κατά πολύ των γάλλων..και όλο το χρόνο.
Έχω στραβωθεί μήπως? Αφίξεις αλλοδαπών ακριβώς, για το σύνολο του έτους 2010 από Ιταλία βλέπω 843.613 κι από Γαλλία 868.346 ...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
χωρίς να έχει σχέση με την καταγωγή μου, αλλά λίγο τα λές λάθος... Επειδή έτυχε πριν έρθω να ζήσω μόνιμα σην Ελλάδα και χάρην της γνώσης της ελληνικής γλώσσας, να ασχολειθώ και με τουρισμό αλλά και εποχιακά να κάνω κάποιες δουλειές για την Ελληνική Πρεσβία στο Βελιγράδι, θέλω να σου πω δύο πραγματάκια. Καταρχήν, η Χαλκιδική και γενικά βόρεια Ελλάδα είναι τα πιο επισκέψημα μέρη για τους Σέρβους τουρίστες λόγω της εύκολης οδικής πρόσβασης, αλλά όχι και μοναδικά... Υπάρχουν πολλές καθημερινές charter πτύσεις στα νησιά της Ελλάδας.. Εκτός τούτου τα Επτάνησα (ακόμα και η Ζακυνθός η οποία είναι το τόπ νησί των Σέρβων τελευταία χρόνια)...μαζί με τις Σποράδες και την Εύβια είναι προορισμοί στους οποίους πολλοί πηγαίνουν και με λεωφορία και με ΙΧ.
Το δεύτερο που έχω να σου πω είναι ότι μεν οι Γερμανοί σίγουρα είναι περισσότεροι, αλλά δε αν το συγκρίνεις με το πληθισμό τους όχι ότι αντιστοιχεί και κανονικά... Πριν κανένα χρόνο που ακόμα υπήρχανε βίζες για τους Σέρβους που ήμουνα από μέσα, το ποσό των θεωρήσεων που εκδόθηκαν από την πρεσβία στους Σέρβους ήταν ΄γύρω στους 700 χιλιάδες.. (με κόστος των 35 ευρώ). Από την στιγμή που ακιρώτηκαν οι βίζες, ο αριθμός αυτός είναι πάνω από ένα εκατομμύριο μιας χώρας των 7 και κάτι εκκ.... και αυξάνεται κάθε χρόνο.
Ουδεμία αντίρρηση. Όμως και πάλι οι αφίξεις Γερμανών, Άγγλων, Γάλλων, Ιταλών είναι περισσότερες από των Σέρβων, για τον πολύ απλό λόγο ότι είναι χώρες με πληθυσμό αρκετών δεκάδων εκατομμυρίων.

Εννοείται ότι αυτός δεν είναι ο λόγος να λέμε ότι τα Γερμανικά στην Ελλάδα δεν είναι μια γλώσσα που θα έπρεπε να διδάσκετε και να μιλιέται κανονικότατα, ιδιαίτερα λόγω της θέσης της Γερμανίας (καλώς ή κακώς) στο παγκόσμιο εμπορικό χάρτη.

Και να το γυρίσω στην πλάκα...πολλοί από τους Σέρβους στην ηλικία 40 και πάνω (στα σχολεία είχανε ρώσσικά και γερμανικά/ αντί για αγγλικά-γερμανικά που διδάσκονται τώρα) συνενοούνται στην Ελλάδα στα γερμανικά :D:p
Ένας λόγος ακόμη, λοιπόν!

εγώ αυτά που ξέρω από τα Γερμανικά είναι ότι έχουν 4 πτώσεις...(τι έχασα;;;;;) )
όσο για τα γένη- είναι διαφορετικά (η λογική τους), αλλά φαντάζομαι ότι τα γένη, το πιο πιθανόν είναι να διαφέρουν από την γλώσσα σε γλώσσα (όποιες τα έχουν)...Εγώ τουλάχιστον έχω βρεί αρκετές διαφορές ανάμεσα στην μητρική μου γλώσσα και τα ελληνικά και μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τα μάθεις έτσι όπως είναι.
Τα ανώμαλα ρήματα πάλι δεν μου φάνηκαν δύσκολα, αφου είναι κανόνες που τους μαθαίνεις και τέλος... Συμπληρώνω ότι δεν τα μιλάω και πολύ καλά, αλλά τουλάχιστον αυτά που ξέρω είναι ότι εξεραίσεις δεν είναι και πολλές.
Εκείνο που ζορίζει έμενα είναι η λογική και συντακτική αυτής της γλώσσας η οποία διαφέρει και από τα σέρβικα και από τα ελληνικά...
Και πάλι, δεν έχει σημασία αυτή καθεαυτή η δυσκολία της γλώσσας, αλλά το τι πιστεύουν οι Έλληνες μαθητές γι αυτή.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Έχω στραβωθεί μήπως? Αφίξεις αλλοδαπών ακριβώς, για το σύνολο του έτους 2010 από Ιταλία βλέπω 843.613 κι από Γαλλία 868.346 ...
μπα από ματια καλά πάω..εσύ?
κοιτάς βιαστικά. αυτά που λες είναι από την έρευνα συνόρων, τις "αφίξεις μη κατοίκων". τις " αφίξεις αλλοδαπών" τις είδες? τη μεθοδολογία τη διάβασες? καντα όλα αυτά (με γυαλιά πρεσβυωπίας ίσως..) και τα ξαναλέμε..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.235
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom