Τι φωτογραφική μηχανή χρησιμοποιείτε;

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Καλησπέρα σας, έχω μια Nikon d60 με τον βασικό φακό 18-55.
Οι φωτογραφίες που βγάζω είναι τοπία και πορτρέτα στο τοπίο (κλασικές τουριστικές χαχαχα). Προσανατολίζομαι να πάρω έναν nikon 35mm με διάφραγμα 1,8 ώστε να είμαι πιο άνετος σε χαμηλό φωτισμό.Στο τραπέζι έπεσε και η πρόταση για τον tamron 18-200, που είναι στα ίδια χρήματα ,περίπου 175€.Με τον tamron κερδίζω στον τηλεφακό αλλά χάνω το διάφραγμα.Έχω μπερδευτεί.

Επίσης την μηχανή την έχω 4 έτη και δεν έχει καθαριστεί ποτέ,λέτε να πρέπει να την πάω σε κάποιο κατάστημα για εσωτερικό καθαρισμό?Αξίζει?
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Καλησπέρα σας, έχω μια Nikon d60 με τον βασικό φακό 18-55.
Οι φωτογραφίες που βγάζω είναι τοπία και πορτρέτα στο τοπίο (κλασικές τουριστικές χαχαχα). Προσανατολίζομαι να πάρω έναν nikon 35mm με διάφραγμα 1,8 ώστε να είμαι πιο άνετος σε χαμηλό φωτισμό.Στο τραπέζι έπεσε και η πρόταση για τον tamron 18-200, που είναι στα ίδια χρήματα ,περίπου 175€.Με τον tamron κερδίζω στον τηλεφακό αλλά χάνω το διάφραγμα.Έχω μπερδευτεί.

Επίσης την μηχανή την έχω 4 έτη και δεν έχει καθαριστεί ποτέ,λέτε να πρέπει να την πάω σε κάποιο κατάστημα για εσωτερικό καθαρισμό?Αξίζει?
Οι δύο φακοί που αναφέρεις είναι δύο τελείως διαφορετικοί φακοί, οπότε δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Αν θες για χαμηλό φωτισμό πάρε τον 35άρη. Ο άλλος είναι all around φακός, που δεν κάνει όμως πολλά σε χαμηλό φωτισμό.
Όσο για τον καθαρισμό, έχει σκόνη ο αισθητήρας σου; Σε αρκετά σημεία που να χαλάνε την ποιότητα της φωτογραφίας; Για να το τσεκάρεις, βάλε αρκετά κλειστό διάφραγμα (πχ από f11 και πάνω) και βγάλε έναν άσπρο τοίχο (καθαρό να μην έχει σημαδάκια, αλλιώς βγάλε μια κόλλα χαρτί πχ). Δες τη φωτογραφία στον υπολογιστή. Βλέπεις πουθενά τελίτσες; Αν βλέπεις πολλές και σε ενοχλεί, πήγαινέ την για καθαρισμό. Στο Δαμκαλίδη (επίσημος της Nikon) που είχα ρωτήσει μου είχαν πει τιμή από 25 έως 40 ευρώ (με φπα).
Η δική μου έχει σκόνη σε ένα σημείο, δεν την πάω για καθαρισμό, καθώς φαίνεται μόνο σε πολύ κλειστά διαφράγματα, μόνο αν σε εκείνο το σημείο είναι πχ καθαρός ουρανός, και είναι και κάτι που διορθώνεται εύκολα στο photoshop.
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Οι φωτογραφίες που βγάζω είναι τοπία και πορτρέτα στο τοπίο (κλασικές τουριστικές χαχαχα). Προσανατολίζομαι να πάρω έναν nikon 35mm με διάφραγμα 1,8 ώστε να είμαι πιο άνετος σε χαμηλό φωτισμό.
Για τοπία το 1,8 είναι άχρηστο.Και ημέρα και νύκτα.Μα εντελώς άχρηστο.Πάρε ένα τρίποδο,στήσε τη μηχανή εκεί,και πειραματίσου με χρόνους έκθεσης.Το αποτέλεσμα θα σε εντυπωσιάσει...
Για πορτραίτα κάνει αλλά αν θέλεις να φαίνεται και ο περιβάλλον χώρος θα ήταν καλύτερα να "παίξεις" με διάφραγμα f/5.6 και περισσότερο.

Δες και την περίπτωση του tamron 17-50 f/2.8.Εξαιρετικός φακός.Περίπου 350 ευρώ κοστίζει καινούριος.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Για τοπία το 1,8 είναι άχρηστο.Και ημέρα και νύκτα.Μα εντελώς άχρηστο.Πάρε ένα τρίποδο,στήσε τη μηχανή εκεί,και πειραματίσου με χρόνους έκθεσης.Το αποτέλεσμα θα σε εντυπωσιάσει...
Πολύ σωστό, αν και το τρίποδο δεν είναι πάντα εφικτό ή βολικό να το κουβαλάς ή να το στήσεις, ειδικά σε ταξίδια. Εγώ παίζει και να μην το έχω πάρει ποτέ σε ταξίδι.
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Κι εγώ δεν το έπαιρνα μέχρι φέτος που απέκτησα τσάντα πλάτης να υποστηρίζει τη μεταφορά του.Στη Βιέννη με εντυπωσίασε η χρησιμότητα του τη νύχτα.Την ημέρα βασίστηκα στο σταθεροποιητή της Α77 μου
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Πρέπει να πάρω κι εγώ τέτοια τσάντα. Κάθε φορά μου τη σπάει που δεν το έχω μαζί και ψάχνω κολωνάκια και πεζούλια για να τη στήσω.
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Εγώ την πήρα κυρίως για να μπορώ να μεταφέρω τον φορητό μου μαζί χωρίς να έχω 2 χειραποσκευές.Πήρα μια lowepro Prorunner 350AW.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Είναι διαφορετικοί φακοί και προσπαθώ να καταλάβω τι μου ταιριάζει.είναι άχρηστο το f για θέμα εστίασης? Όσο πιο μεγάλο f τόσο πιο μακριά εστιάζει και είναι καθαρά? για τι είδους φωτογραφίες είναι καλός ο 35mm με f 1,8? o tamron 17-50 f/2.8 είναι ακριβός για το μπάτζετ μου.
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Άλλο θέλω να πω.Μπορείς να πάρεις τον 35mm f/1.8 αλλά δε θα το χρησιμοποιήσεις στο f/1.8.Για τοπία πρέπει να τον δουλεύεις στο f/8 τουλάχιστον.Πάρε τον φακό που θέλεις,αλλά κι ένα τρίποδο.Στήσε τη μηχανή με το φακό στο τρίποδο,και τράβα τις φωτογραφίες σε κλειστά διαφράγματα για να πετύχεις και οξύτητα και βάθος πεδίου.
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Ο 35mm είναι ´´νορμάλ´´ φακός δηλ περίπου όπως βλέπει το ανθρώπινο μάτι. Είναι κατάλληλος για πορτρέτα με φόντο ´φλού´ δηλ ανεστίαστο αλλά και για νυχτερινές λήψεις. Έχει οπτικά υλικά καλύτερης ποιότητας αλλά δεν έχει ζούμ. Ο τάμρον είναι φακός γενικών λήψεων όπως και ο 18-55 που έχεις τώρα, απλά καλύπτει περισσότερα εστιακά μήκη. Ψηφίζω τον 35άρη ανεπιφύλακτα
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Ο 35mm είναι ´´νορμάλ´´ φακός δηλ περίπου όπως βλέπει το ανθρώπινο μάτι. Είναι κατάλληλος για πορτρέτα με φόντο ´φλού´ δηλ ανεστίαστο αλλά και για νυχτερινές λήψεις. Έχει οπτικά υλικά καλύτερης ποιότητας αλλά δεν έχει ζούμ. Ο τάμρον είναι φακός γενικών λήψεων όπως και ο 18-55 που έχεις τώρα, απλά καλύπτει περισσότερα εστιακά μήκη. Ψηφίζω τον 35άρη ανεπιφύλακτα
Μερικές παρατηρήσεις.

1)Ο φακός 35mm δεν είναι "normal".Είναι ευρυγώνιος.Γίνεται normal σε μηχανές με FOV crop 1.5.Για να δίνουμε τις ακριβείς έννοιες.
2)Το "φλου" δεν είναι χαρακτηριστικό του φακού,αλλά του διαφράγματος που χρησιμοποιείται.Και οι τηλεφακοί βγάζουν "φλου" φόντο σε ανοιχτά διαφράγματα
3)Από πού προκύπτει ότι έχει καλύτερα οπτικά υλικά;Υπάρχουν φακοί ζουμ με πολύ καλύτερη ποιότητα.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.978
Καλησπέρα σας, έχω μια Nikon d60 με τον βασικό φακό 18-55.
Οι φωτογραφίες που βγάζω είναι τοπία και πορτρέτα στο τοπίο (κλασικές τουριστικές χαχαχα). Προσανατολίζομαι να πάρω έναν nikon 35mm με διάφραγμα 1,8 ώστε να είμαι πιο άνετος σε χαμηλό φωτισμό.Στο τραπέζι έπεσε και η πρόταση για τον tamron 18-200, που είναι στα ίδια χρήματα ,περίπου 175€.Με τον tamron κερδίζω στον τηλεφακό αλλά χάνω το διάφραγμα.Έχω μπερδευτεί.

Επίσης την μηχανή την έχω 4 έτη και δεν έχει καθαριστεί ποτέ,λέτε να πρέπει να την πάω σε κάποιο κατάστημα για εσωτερικό καθαρισμό?Αξίζει?

O 18-200 εχει διαφραγμα 3,5-6,3, σωστα? Ειναι σκοτεινος φακος.
Επισης, ο 35αρης, επειδη η μηχανη σου ειναι crop, ειναι ουσιαστικα 50αρης.
Γι' αυτο που λες οτι κερδιζεις σε τηλεφακο και χανεις στο διαφραγμα, εχε υποψιν οτι οσο πιο ζουμ χρησιμοποιείς, τοσο χανεις σε φως, οποτε και παλι εισαι χαμενος στο φως ουτως ή αλλως.
Οποτε, καπου κερδιζεις και καπου χανεις.... επιλεγεις τι θες... Κατα τη γνωμη μου για ταξιδιωτικη φωτογραφια παρε τον 18-200 και οπως ειπαν οι προηγουμενοι, για βραδυ χρησιμοποιησε τριποδο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom