Ουκρανία Πολωνία Φ Στσεμπζεσίνιε χζονστς μπζμι φ τζτσίνιε...

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει

Μια μικρή γεύση από Bαρσοβία

Το πέρασμά μου από τη πολωνική πρωτεύουσα ήταν σύντομο. Σκάρτη μια ολόκληρη μέρα. Εσκεμμένα, φιλοδοξώντας μια μελλοντική επίσκεψη.
'Εχοντας καταλύσει σε ξενοδοχείο κοντά σε σταθμό τραίνου για να έχω απρόσκοπτη αναχώρηση προς το αεροδρόμιο, αποφάσισα να περπατήσω αρκετά στο σύγχρονο κομμάτι μέχρι τα βήματά μου να με φέρουν στην Παλιά Πόλη.

Επειδή έχουν γραφτεί αρκετά για την Βαρσοβία, θα αρκεστώ σε λίγες γενικές εντυπώσεις με οπτικό υλικό. Άλλωστε η πόλη έχει πολλά περισσότερα να δεις σε μια εκτενή ξενάγηση.

Τη Βαρσοβία την βρήκα πολύ ευχάριστη πόλη να εργάζεται και να κυκλοφορεί κανείς. Μεγάλες λεωφόροι, άριστη συγκοινωνία, φαρδιά πεζοδρόμια κι άφθονοι χώροι πράσινου παντού, καθαριότητα, τάξη σχεδόν γερμανικής αντίληψης.

Όσο κι αν θέλουν να το ξορκίσουν, το ογκώδες Παλάτι Πολιτισμού κι Επιστημών, έμπνευση του Στάλιν και δώρο του Σοβιετικού λαού στους πολωνούς, αποτελεί από τα πλέον γνωστά και πολυφωτογραφημένα μνημεία της πόλης.
Ο κατ’ουσίαν ουρανοξύστης, υπήρξε η στέγη των συναντήσεων του Πολωνικού Κομμουνιστικού Κόμματος και η ξενάγηση για οιονδήποτε VIP επισκέπτη τα χρόνια εκείνα ήταν σχεδόν υποχρεωτική: Aπό τον Ho Chi Min ως το Σάχη Pahlavi. Κι όλοι οι διάσημοι καλλιτέχνες όπως οι Rolling Stones στη σκηνή του έδωσαν τις συναυλίες τους.



Παρά το πείσμα των κατοίκων της Βαρσοβίας να διαλυθεί στα εξ’ων συνετέθη ξορκίζοντας το παρελθόν, ο χώρος παρέμεινε ανέπαφος κι εμπλουτίστηκε εξωτερικά το 2000 με το ρολόι Millennium, καθιστώντας το το υψηλότερο πύργο του ρολογιού στον κόσμο.
Σήμερα στεγάζει συνεδριακό κέντρο, κινηματογράφους, θέατρα, εταιρείες και μουσείο. Και βέβαια είναι σημείο αναφοράς καθώς παρά τα νέα πολυόροφα κτήρια που ανεγέρθηκαν, αυτό σου δηλώνει τη παρουσία του σαν περιφέρεσαι στα τριγύρω στενά.



Περπατώντας αναζήτησα ίχνη του Εβραϊκού Γκέτο, που σχεδόν ισοπεδώθηκε μετά την εξέγερση της πολυπληθούς κοινότητας των εβραίων έναντι των Ναζί. Στον περίβολο μιας οικίας στην οδό Siena 55, υπάρχει μόνο ένα απομεινάρι του τείχους με μια αναμνηστική πλακέτα.



Η Παλιά Πόλη (Stare Miasto ή Starówka) αναπτύχθηκε το 13ο αιώνα και είναι η παλαιότερη συνοικία της Βαρσοβίας. Το 1939 υπέστη σοβαρές ζημιές από την Luftwaffe, για να μετατραπεί σε ερείπια το 1944.
Εντούτοις εύσημα πρέπουν στους Πολωνούς που φρόντισαν από τα ερείπια του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου να επαναφέρουν τη Παλιά Πόλη στην πρότερη μορφή της. Όταν η ανοικοδόμηση ολοκληρώθηκε το 1984, η Παλιά Πόλη μπήκε στον κατάλογο της Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς της UNESCO ως "ένα εξαιρετικό παράδειγμα μιας σχεδόν ολικής ανακατασκευής μιας έκτασης που καλύπτει την ιστορία της Βαρσοβίας από τον 13ο έως τον 20ο αιώνα."
Αν και «παλιά», εντούτοις ο επισκέπτης δεν πρέπει να ξεχνά ότι δεν παύει να είναι... faux.

Η Πλατεία του Κάστρου(Plac Zamkowy) είναι η πρώτη εικόνα της ανακατασκευασμένης Παλιάς Πόλης, σαν την πλησιάζει κανείς από το σύγχρονο κέντρο της Βαρσοβίας, εν μέσω ορδών άλλων επισκεπτών. Είναι ένα εντυπωσιακό θέαμα, που κυριαρχείται από την 22μετρη Στήλη του βασιλιά Zygmunt ΙΙΙ Vasa, που δεσπόζει πάνω από τα όμορφα παλιά σπίτια και το Βασιλικό Κάστρο. O Σιγισμούνδος (ελληνιστί) το 1596 μετέφερε την πρωτεύουσα από την Κρακοβία στη Βαρσοβία (άρα δεν ξέρω αν τον τιμούν τόσο στον πολωνικό νότο).











Kάπου στο βάθος ξεχωρίζει ο Καθεδρικός Ναός του Αγίου Ιωάννη, γοτθικού στυλ, που χτίστηκε το 14ο αιώνα. Είναι η παλαιότερη εκκλησία της Βαρσοβίας κι εδώ στέφθηκε και θάφτηκε ο τελευταίος βασιλιάς της Πολωνίας.



Περνώντας μέσα από τα στενά...





...κανείς φτάνει σύντομα στην καρδιά της Παλιάς Πόλης που είναι η Πλατεία της Αγοράς (Rynek Starego Miasta) με το συντριβάνι της γοργόνας στο κέντρο της και περιμετρικά κτήρια κάποια με εντυπωσιακές προσόψεις σε όψιμο αναγεννησιακό στυλ. Εκεί θα συναντήσει κανείς υπαίθριους καλλιτέχνες κι ένα μάτσο μαγαζιά με σουβενίρ ή ότι άλλο επιτάσσει η τουριστική βιομηχανία.















Μια σειρά από αμυντικά τείχη σηματοδοτούν τα όρια της Παλιάς Πόλης, με το κορυφαίο κομμάτι να είναι το Barbakan που χτίστηκε το 1548 και σήμερα χρησιμεύει ως γέφυρα μεταξύ του παλαιού και νέου τμήματος της πόλης.





H Νέα Πόλη (Νοwe Miasto) της Βαρσοβίας χρονολογείται από τον 15ο αιώνα, βρίσκεται ακριβώς βόρεια της παλιάς πόλης και συνδέεται με αυτή με την οδό Freta που αρχίζει στο Barbakan. Όπως και η Παλιά Πόλη, έτσι και η Νέα Πόλη καταστράφηκε από τους Ναζί κατά τη διάρκεια του Β 'Παγκοσμίου Πολέμου και ξαναχτίστηκε μετά τον πόλεμο το 1954.



Κτήρια με όμορφες προσόψεις πλαισιώνουν τους δρόμους και τις πλατείες της, κι αυτό που μου άρεσε είναι ότι αποτελεί μια πιο ήσυχη γωνιά του ιστορικού κέντρου της Βαρσοβίας σε σχέση με την κοσμοσυρροή στην Παλιά Πόλη.












ΕΠΙΛΟΓΟΣ

Ολοκληρώνοντας την ταξιδιωτική ιστορία και συμμαζεύοντας λίγους μήνες μετά, τις εντυπώσεις αυτού του σύντομου ταξιδιού, θα έλεγα ότι απ’όλα τα μέρη που επισκέφθηκα το Lviv στην Ουκρανία μου άφησε τις καλύτερες των εντυπώσεων κι απόλαυσα κάθε στιγμή εκεί. Ίσως γιατί στο μυαλό μας δεν αποτελεί προορισμό προτεραιότητας σε σχέση με άλλους πιο δημοφιλείς στη Ανατολική Ευρώπη κι έτσι αποτελεί μια ευχάριστη έκπληξη ακόμα και για τον ταξιδεμενο επισκέπτη.

Όσο για τη Πολωνία…ένα θα πω: Φ Στσεμπζεσίνιε χζονστς μπζμι φ τζτσίνιε…

Ιδέες πώς να αξιοποιήσετε μια αερογέφυρα μεταξύ κτηρίων… (Βαρσοβία)
ΤΕΛΟΣ
 
Last edited by a moderator:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Πολύ ενδιαφέρουσα και διαφορετική η αρχή!
Βλέπω ξεκίνησες κατευθείαν δουλειά!Ποτέ δεν θα αφήσεις στο σκοτάδι τους καλούς σου συμφορουμίτες!
Για να δούμε τι θα δούμε!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Eξωτικό δεν ήταν… εδικά στη Πολωνία που πλέον έχει γίνει σκέτη δυτική Ευρώπη (δυστυχώς και στις τιμές). Αλλά το Λβιφ/Λβοφ ήταν απολαυστικότατο και κυρίως φθηνό! Το τι καφέ και μπύρα ήπια δε λέγεται. Ακούς Dimkyr? Μην τα σνομπάρεις τετοια μέρη. Από 40 λεπτά το μισόλιτρο στα περίπτερα ως 1,5 ευρώ στα ψιλοκυριλάτα εστιατόρια/καφέ.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Εχοντας ηδη δει τα βασικα της Πολωνιας το 2011,η περιοχη που πηγες μου φαινεται πολυ ενδιαφερουσα.Το Kazimierz dolny το ειδα απο κοντα αλλα επειδη το εχω ψαξει λιγακι και οι αλλες πολεις που αναφερεις πρεπει να ηταν πολυ ομορφες.Μενω συντονισμενος...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Εχοντας ηδη δει τα βασικα της Πολωνιας το 2011,η περιοχη που πηγες μου φαινεται πολυ ενδιαφερουσα.Το Kazimierz dolny το ειδα απο κοντα αλλα επειδη το εχω ψαξει λιγακι και οι αλλες πολεις που αναφερεις πρεπει να ηταν πολυ ομορφες.Μενω συντονισμενος...
Χωρίς να έχω δει τα βασικά της Πολωνίας, θα έλεγα ότι δεν ξετρελλάθηκα. Το Kazimierz Dolny ήταν όμορφο και συμπαθητικό, αλλά το Lublin και το Zamosc απλώς ενδιαφέροντα. Η φύση όμως σκέτη πλήξη (κάμπος, εναλλαγή με δασάκια)
Το Lviv σαφώς υπερεχει. Είναι και νοσταλγικά παλιομοδίτικο. Αν κανείς το συνδυάσει με Κίεβο/Οδησσό που έχουν πιο ρωσικές επιρροές, το ταξίδι αποκτά ενδιαφέρον. Αν δεν έπεφτε και ντουφεκίδι στο Ντονετσκ να είσαι σίγουρος ότι εκεί θα με έβρισκες. Το ταξιδιωτικό καθεστώτος της Κριμαίας δεν το έχω ξεκαθαρίσει. Αν δηλαδή πλέον θες ρώσικη βίζα ή όχι.
 

semeli

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη κ πάδος
πολύ ενδιαφέρον το ταξιδάκι και μη τουριστικό! :)
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Εχεις δικιο για τη φυση,βεβαια δεν εχουμε δει την περιοχη με τις λιμνες που λενε οτι ειναι πολυ γραφικη.Παντως για μενα η εκπληξη ηταν το Γκντανσκ,απιστευτη πολη.
Οσο για την πολωνικη γλωσσα,συμφωνω απολυτα.Εχω τη συνηθεια να μαθαινω φρασεις-μερικες φορες και κατι παραπανω αν με εμπνεει η γλωσσα-πριν παω σε μια χωρα.Ε,λοιπον,τα πολωνικα δεν παιζονται.ειδικα οι αριθμοι ειναι εκτος συναγωνισμου.
 
Last edited:

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Eξωτικό δεν ήταν… εδικά στη Πολωνία που πλέον έχει γίνει σκέτη δυτική Ευρώπη (δυστυχώς και στις τιμές). Αλλά το Λβιφ/Λβοφ ήταν απολαυστικότατο και κυρίως φθηνό! Το τι καφέ και μπύρα ήπια δε λέγεται. Ακούς Dimkyr? Μην τα σνομπάρεις τετοια μέρη. Από 40 λεπτά το μισόλιτρο στα περίπτερα ως 1,5 ευρώ στα ψιλοκυριλάτα εστιατόρια/καφέ.
Oχι. Δεν ακούω. Γιατί αμα ακούσω, θα σε ρωτησω -πολύ ευλογα- γιατί πήγες μπακούρι και δεν με πήρες μαζί σου και θα ξεμαλλιαστούμε. Φαταούλα....
Τουλάχιστον η ποιοτητα, ηταν αντάξια της τιμής? Πόσο ηπιες? Τι μαρκες? Μιλα Δεσποτα!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Παντως για μενα η εκπληξη ηταν το Γκντανσκ,απιστευτη πολη. Οσο για την πολωνικη γλωσσα,συμφωνω απολυτα.Εχω τη συνηθεια να μαθαινω φρασεις-μερικες φορες και κατι παραπανω αν με εμπνεει η γλωσσα-πριν παω σε μια χωρα.Ε,λοιπον,τα πολωνικα δεν παιζονται.ειδικα οι αριθμοι ειναι εκτος συναγωνισμου.
To δράμα ήταν ότι γενικά δεν μιλούσαν άλλες ξένες γλώσσες. Είχα μια ελπίδα ότι οι γεροντότεροι θα ήξεραν ρώσικα, αλλά δεν... Οι νεώτεροι γερμανικά ή αγγλικά αλλά δεν… Οπότε νοηματική και μια εσπεράντο που δεν απέδιδε τα αναμενόμενα. Με εξέπληξε αυτό ομολογώ ειδικά για τα νέα παιδιά.
Το Γντάνσκ το έβαλα στο μάτι κιε εγώ. Όπως και το Βρότσλαβ

Oχι. Δεν ακούω. Γιατί αμα ακούσω, θα σε ρωτησω -πολύ ευλογα- γιατί πήγες μπακούρι και δεν με πήρες μαζί σου και θα ξεμαλλιαστούμε. Φαταούλα....
Τουλάχιστον η ποιοτητα, ηταν αντάξια της τιμής? Πόσο ηπιες? Τι μαρκες? Μιλα Δεσποτα!
Τωρα μάρκες μη με ρωτάς. Ειδικά στα περίπτερα είχε ένα σωρό. Lager οι περισσότερες αλλά είδα και μαύρη μπύρα να κυκλοφορεί. H πιο διαδεδομένη ήταν η Chernigiv'ske. Δεν ήταν σπάνιο φαινόμενο να πίνει μια μπύρα ο κόσμος στα παγκάκια κάνοντας τη βόλτα του. Πάντως ούτε μπουκάλια σπασμένα είδα στους δρόμους ούτε μεθυσμένους. Κόσμιες καταστάσεις!!!
Επίσης προς ενημέρωση τα τσιγάρα για ευρωπαϊκή χώρα ήταν πάμφθηνα. Στο ένα ευρώ τα Davidoff κι ουχί στη μαύρη αγορά… Το φαγητό επίσης. Αναλόγως μέρους και βαλαντίου.
 
Last edited:

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Ναι,και το Βροτσλαβ ωραιο ειναι.Κι εγω εχω βαλει στο ματι το Lviv και το Zamosc.Ο συνδυασμος του Lviv με την υπολοιπη Ουκρανια-Οδησσο και Κιεβο- με ειχε απασχολησει πιο παλια αλλα με αποθαρρυναν οι μεγαλες αποστασεις.Νομιζω μακραν η καλυτερη λυση ηταν αυτο που εκανες εσυ,να το συνδυασεις δηλ. με ανατ.Πολωνια.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ναι,και το Βροτσλαβ ωραιο ειναι.Κι εγω εχω βαλει στο ματι το Lviv και το Zamosc.Ο συνδυασμος του Lviv με την υπολοιπη Ουκρανια-Οδησσο και Κιεβο- με ειχε απασχολησει πιο παλια αλλα με αποθαρρυναν οι μεγαλες αποστασεις.Νομιζω μακραν η καλυτερη λυση ηταν αυτο που εκανες εσυ,να το συνδυασεις δηλ. με ανατ.Πολωνια.
Όντως μεγάλες αποστάσεις αλλά είτε τις καλύπτεις με νυχτερινό τραίνο ή με εσωτερικές πτήσεις που αν τις κλείσεις καιρό πριν δεν είναι απαγορευτικές
Για το Zamosc θα τα δεις γραμμένα και θα κρίνεις. Απλά θα έλεγα αν είναι στο δρόμο σου κάνε μια στάση. Αν όχι μάλλον δεν αξίζει να κάνεις την παράκαμψη. Το να συνδυασεις Ανατολική Πολωνία με Ουκρανία είναι σχετικά χρονοβόρο και αν κινηθείς οδικώς το πρόβλημα είναι οι συνοριακοί έλεγχοι. Με προηγούμενη εμπειρία Κιέβου και την τωρινή του Λβιβ θα προτιμούσα ένα ταξίδι αμιγώς στην Ουκρανία.
 
Last edited:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Oχι. Δεν ακούω. Γιατί αμα ακούσω, θα σε ρωτησω -πολύ ευλογα- γιατί πήγες μπακούρι και δεν με πήρες μαζί σου και θα ξεμαλλιαστούμε. Φαταούλα....
Τουλάχιστον η ποιοτητα, ηταν αντάξια της τιμής? Πόσο ηπιες? Τι μαρκες? Μιλα Δεσποτα!
Για να μη σε έχω στο σκότος σου παραθέτω λινκς
Όπως βλέπεις η Чернігівське κυκλοφορεί σε πολλές εκδόσεις. Δεν νομίζω όμως ότι τις έχουν όλες οι μπυραρίες. Μάλλον μόνο σε σουπερμαρκετ http://en.wikipedia.org/wiki/Chernihivske
Δοκίμασα και την Львівське
Κι ένα αρθράκι για τις μπύρες στην Ουκρανία.
http://en.wikipedia.org/wiki/Beer_in_Ukraine
Εντάξει δεν είναι Βέλγιο, δεν είναι Γερμανία, δεν είναι Τσεχία…. αλλά υπάρχουν ποικιλίες κι άμα βράζει ο τόπος κατεβαίνει σαν νεράκι, σε διαβεβαιώ.
Αμα σε έπαιρνα μαζί θα είχαμε γίνει θαμώνες κανενός τεκέ να πίνουμε μπυρόνια και να φουμάρουμε σαν Κούρδοι… Οπότε υπήρξα εγκρατής. 2-5 τη μέρα. Μάλιστα όταν το επέβαλε η διαύγεια πνεύματος και χωρίς αλκοόλ (σε βλέπω μη ξυνίζεις τα μούτρα σου)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.798
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom