Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

Knik

Member
Μηνύματα
68
Likes
58
Καλησπέρα! Ταξιδεύω για ένα 2ημερο με Ryanair και θα έχω μόνο χειραποσκευη μαζι μου,επειδή δεν έχω ξαναταξιδεψει με αυτό τον τρόπο θα ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπεται να έχω μαζί μου ένα μικρό τσαντάκι για πορτοφόλι, κινητό. Ή θα πρέπει να μπουν και αυτά στη χειραποσκευη; Ευχαριστώ όποιον μπει στον κόπο να μου απαντήσει 😀
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.316
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Καλησπέρα! Ταξιδεύω για ένα 2ημερο με Ryanair και θα έχω μόνο χειραποσκευη μαζι μου,επειδή δεν έχω ξαναταξιδεψει με αυτό τον τρόπο θα ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπεται να έχω μαζί μου ένα μικρό τσαντάκι για πορτοφόλι, κινητό. Ή θα πρέπει να μπουν και αυτά στη χειραποσκευη; Ευχαριστώ όποιον μπει στον κόπο να μου απαντήσει 😀
Εδώ γράφει αναλυτικά τι προβλέπεται ανάλογα με το τι έχεις επιλέξει κατά την κρατηση.
Πολιτική Αποσκευών της Ryanair – Κέντρο Εξυπηρέτησης
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δε θα έχεις πρόβλημα κατά τα φαινόμενα, αρκεί να είναι όντως τσαντάκι (πχ τύπου μέσης) και όχι επιπλέον τσάντα που δε προβλέπεται.
Έχω ταξιδέψει πολλές φορές τελευταία με το προβλεπόμενο σακιδιάκι αλλά και έξτρα τη φωτογραφική μηχανή, που είναι σε μικρό τσαντάκι, χωρίς να αντιμετωπίσω κάτι.
 

Knik

Member
Μηνύματα
68
Likes
58
Δε θα έχεις πρόβλημα κατά τα φαινόμενα, αρκεί να είναι όντως τσαντάκι (πχ τύπου μέσης) και όχι επιπλέον τσάντα που δε προβλέπεται.
Έχω ταξιδέψει πολλές φορές τελευταία με το προβλεπόμενο σακιδιάκι αλλά και έξτρα τη φωτογραφική μηχανή, που είναι σε μικρό τσαντάκι, χωρίς να αντιμετωπίσω κάτι.
Σε ευχαριστώ πολύ όντος είναι ένα πολύ μικρό χιαστί στον ώμο.δεν έχω ξαναταξιδεψει με χειραποσκευη και δεν γνωρίζω τι γίνεται.Διαβασα στο site της Ryanair την πολιτική των αποσκευών αλλά δεν έγραφε κάτι επιπλέον πέρα της χειραποσκευης.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
.δεν έχω ξαναταξιδεψει με χειραποσκευη και δεν γνωρίζω τι γίνεται.Διαβασα στο site της Ryanair την πολιτική των αποσκευών αλλά δεν έγραφε κάτι επιπλέον πέρα της χειραποσκευης.
Τηρούμε τους κανονισμούς ως έχουν, γιατί πολλές φορές πέφτουν πρόστιμα, όχι μόνο από τη ryan αλλά από αρκετές εταιρείες. Φροντίζουμε όμως να μη προκαλούμε, για τα πολύ βασικά δε θα σου πει κανείς τίποτα. ;)
Υπάρχουν εταιρείες που βγάζουν πλέον τσάντες πλάτης σε διαστάσεις για τις συγκεκριμένες αεροπορικές (40X20X25) οπότε αν προμηθευτείς κάτι τέτοιο θα σε βολέψει αφάνταστα γι' αυτά τα ταξίδια.
 

Knik

Member
Μηνύματα
68
Likes
58
Τηρούμε τους κανονισμούς ως έχουν, γιατί πολλές φορές πέφτουν πρόστιμα, όχι μόνο από τη ryan αλλά από αρκετές εταιρείες. Φροντίζουμε όμως να μη προκαλούμε, για τα πολύ βασικά δε θα σου πει κανείς τίποτα. ;)
Υπάρχουν εταιρείες που βγάζουν πλέον τσάντες πλάτης σε διαστάσεις για τις συγκεκριμένες αεροπορικές (40X20X25) οπότε αν προμηθευτείς κάτι τέτοιο θα σε βολέψει αφάνταστα γι' αυτά τα ταξίδια.
Σε ευχαριστώ ειλικρινά για τις πληροφορίες αλλά και για τις υπέροχες ιστορίες σου που διαβάζω ανελλιπώς!!!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.999
Likes
40.898
Υπάρχουν εταιρείες που βγάζουν πλέον τσάντες πλάτης σε διαστάσεις για τις συγκεκριμένες αεροπορικές (40X20X25) οπότε αν προμηθευτείς κάτι τέτοιο θα σε βολέψει αφάνταστα γι' αυτά τα ταξίδια.
Τι να πρωτο παρεις ομως.

Εχω κλεισει ενα ταξιδι με 3 σκελη για το καλοκαιρι:
Το πρωτο με Volotea (χειραποσκευη 35×20×20 συν βαλιτσα καμπινας ο καθενας, συνολικα 10κ ο καθενας)
Τελικα κιλα :20 μαξ για 2 ατομα. Εχω γυναικεια τσαντα σε αυτες τις διαστασεις, αλλα οχι αντρικη.
Το δευτερο Ryanair με μια 10κιλη βαλιτσα που τη χρυσοπληρωσα στη γραμμη αυτη και αρνηθηκα να πληρωσω αλλη μια. Αρα τα υπολοιπα κιλα, μαξ 10 θα μπουν σε 2 αποσκευες 40×25×20. Εχω ΑΛΛΗ γυναικεια τσαντα σ αυτες τις διαστασεις , αλλα οχι αντρικο σακιδιο.
Το 3ο σκελος με Aegean. Απο μια 8κιλη και δευτερη τσαντα χειρος ο καθενας. Ας πουμε οτι βολευουμε ετσι 2×8 κιλα σε αποσκευες συν αλλα 2×2 κιλα σε τσαντες χειρος.
Σ αυτην την πτηση μπορω να προσθεσω με κουπονι 23κιλη οποτε χαλαρωνουμε απο τα ζυγισματα της βασικης βαλιτσας.

Κατ αρχας αγορασα ζυγαρια.
Δευτερον θα παιξει σακιδιο πτυσσομενο στο οποιο θα μπαινουν και θα βγαινουν αναλογα με την αεροπορικη οι τσαντες χειρος μαζι για να εμφανιζονται ως β αποσκευη.

Κλαμα.
 
Last edited:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Και μόλις διάβαζα ένα άρθρο σχετικά με πρόστιμα για διαδικασία που κίνησε η Γενική Διεύθυνση Προστασίας Καταναλωτή των Βαλεαρίδων κατά των EasyJet, Eurowings και Volotea, επειδή περιορίζουν το δικαίωμα των επιβατών να φέρουν τις χειραποσκευές τους στην καμπίνα του αεροσκάφους.
Βαλεαρίδες: Πρόστιμα πάνω από 100.000 ευρώ σε easyJet, Eurowings, Ryanair, Volotea kai Vueling για χρέωση χειραποσκευής | TornosNews.gr
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.999
Likes
40.898
Η Volotea δεν χρεωνει τη μικρη βαλιτσα ακομη και στο οικονομικο εισιτηριο. Δεν καταλαβαινω γιατι επεσε προστιμο.
 

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.250
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Η Volotea δεν χρεωνει τη μικρη βαλιτσα ακομη και στο οικονομικο εισιτηριο. Δεν καταλαβαινω γιατι επεσε προστιμο.
Δεν τη χρεώνει αλλα ζηταει να την παραδώσεις, εκτος και αν εχεις πληρώσει υπηρεσία priority
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
511
Likes
850
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
μια γνώμη σας παρακαλώ....40Χ25Χ20 λέει ο κανονισμος
η τσάντα πλάτης μου είναι 47Χ33Χ13.....αν το πατήσω το σακίδιο λίγο........έχω πολύ καιρό να ταξιδέψω για τετραημερο .... εκτός
τι λετε να το επιχειρήσω;; received_1478128532625410.jpeg

received_505628211266011.jpeg

received_319989546925648.jpeg
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
755
Likes
250
μια γνώμη σας παρακαλώ....40Χ25Χ20 λέει ο κανονισμος
η τσάντα πλάτης μου είναι 47Χ33Χ13.....αν το πατήσω το σακίδιο λίγο........έχω πολύ καιρό να ταξιδέψω για τετραημερο .... εκτός
τι λετε να το επιχειρήσω;; View attachment 392956

View attachment 392957

View attachment 392958
δε θα χεις θεμα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.639
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom