Ηνωμένο Βασίλειο ταξίδι στο λονδινο

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αυτό πρώτη φορα το διαβάζω.. όντως ισχύει;;;

Εγώ πάντως είχα μπει χωρίς να έχω κάνει κράτηση, βεβαια μιλάμε για Φεβρουαριο του 2010...δεν γνωρίζω αν έχει αλλάξει κάτι...

Τώρα σχετικά με φαγητό θυμάμαι ότι είχα φάει πολύ καλά σε ένα ιταλικό εστιατόριο (δε θέλω να σπαμμάρω, πιστέψτε με, πραγματικά το καλύτερο μου φαγητό το έφαγα εκεί), αν έχω εγώ την απόδειξη και όχι ο "ακατονόμαστος" θα σας γράψω και το όνομα όταν πάω σπίτι...
 

katia1981

Member
Μηνύματα
93
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Δουβλίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Νορβηγικά φιορδ

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Απο νυχτερινή ζωή εχει τα παντα αλλα οχι στο κεντρο, στισ συνοικιες τριγύρω οπου μενει κυρίως φοιτητοκοσμος. αν θυμηθω κατι αλλο θα σε ενημερωσω...
ά ρε dorothy, χαραμιζόμαστε μου φαίνεται στα Soho, Angel, Covent Garden κλπ! Καλά σας τα λεγα εγώ! Southall και ξερό ψωμί...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Καλησπέρα,
λοιπον, ξεκινάω με τα βασικά το λονδίνο εχει εκπτώσεις την περίοδο των χριστουγέννων και απο οτι θυμαμαι ηταν εξαιρετικές οι τιμές του. στην οξφορντ στριτ εχει πολλα μαγαζια οπου σιγουρα θα βρεις οτι θες. εχει μια περιοχη με ολους τους οικους μοδας οπου προφανως και ειναι απλησίαστες οι τιμες. τα χαροντς ειναι μια απατη θα χασεις χρονο και μονο στο να πας.
για να μπεις στο βρετανικό μουσείο πρεπει να εχεις κανει τηλεφωνικη κράτηση πολυυυυυ καιρο πριν... προσωπικά δεν το ήξερα αλλα καταφερα και μπηκα γιατι ενσωματοθηκα σε ενα γκρουπ με γιαπωνέζους τουρίστες (δε ξερω πραγματικα γιατι δε καταλαβαν οτι δε μοιάζω σε γιαπωνέζο)
το φαγητό ειναι αθλιο και θα αρκεστείς να τρως στο δρόμο η σε φαστ φουντ τα οποία και αυτα υστερούν σε γευση(ακομα και τα μακ ντοναλντς τους δεν τρωγονται)
Η συγκινονια ειναι ακριβη και λιγο μπερδεμα, αλλα δεν θα εχεις προβλημα. Το μονο προβληματικο ήταν οτι την περιοδο που πηγα τουλαχιστον εγω, ολοι οσοι κυκλοφορουσαν στο δρόμο ηταν τουριστες και δεν μπορουσαν να βοηθησουν.
Απο νυχτερινή ζωή εχει τα παντα αλλα οχι στο κεντρο, στισ συνοικιες τριγύρω οπου μενει κυρίως φοιτητοκοσμος. αν θυμηθω κατι αλλο θα σε ενημερωσω...

(το plan-b αγαπημενο club για χορό και αλκοολ)
Γεια σου one love! Μάλλον δε σε ενθουσίασε το Λονδίνο; Για να μην αγχώνεις όμως τη φίλη που θα πάει πρώτη φορά, δεν υπάρχει λόγος να γενικεύουμε προσωπικές εντυπώσεις..Υπάρχουν κάποιες γενικές αλήθειες οι οποίες μπορεί να βολέψουν ή να μη βολέψουν τον καθένα μας, αλλά ισχύουν..
1. Τα Harrods για άλλους tourist trap, για άλλους ένα όμορφο εμπορικό με τρομερή αίθουσα φαγητού- deli. Είναι στο κέντρο, όμορφα στολισμένο είναι τα χριστούγεννα, μια βόλτα την αξίζει αν είναι να μείνεις 1 βδομάδα Λονδίνο. Προσοχή: δε λέω να αλλάξεις όλο σου το πρόγραμμα ντε και καλά για να πας, ούτε να πας και να μείνεις 4 ώρες. Μια βόλτα αρκεί.

aencrypted_tbn0_gstatic_com_images_6f4b7f9f21db9f651e6e99637595e4df._.jpg


2. Άθλιο φαγητό δεν έχει στο Λονδίνο, γιατί είναι μια μητρόπολη άνω των 10 εκατ κατοίκων από όλα τα μέρη του πλανήτη, με αποτέλεσμα να έχει πολλές και διαφορετικές κουζίνες στις οποίες μπορείς να φας εξαιρετικά. Ακόμα και σαντουτσοειδή μπορείς να βρεις πολύ ωραία. Macdonald's γιατί να φας;

3. Το συγκοινωνιακό σύστημα είναι από τα καλύτερα του κόσμου.
 

one love

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
εξαρταται μαλλον τι θεωρει ταξιδι ο καθενας...
προσωπικα δε ταξιδευω για να παω για ψωνια ουτε για να δω πολυκαταστηματα. και στην αθηνα στο αττικα να πας υπεροχα στολισμενο ειναι τα χριστουγεννα. αν εχεις ενα μηνα μπροστα σου μπορεις να πας παντου, και να δεις τα παντα. προφανως ουτε εψαξα ολα τα εστιατορια του λονδινου που πιθανολογω οτι θα εχει καποια καλα ουτε διατεθιμενη ημουν να δινω πενηνταρικα την ημερα για να φαω. μου αρκει το προπληρωμενο πρωινο στο ξενοδοχειο και κατι γρηγορο στο δρομο! Μιλάω για περίδο χριστουγενων οπου πραγματικα ηταν σαν ελληνικη αποικια, και οσοι ντοπιοι μου φανηκαν αρκετά δυσκοιλιοι. Εμενα στην οξφορντ στριτ οπου εμεινα ικανοποιημενη με τα μαγαζια για βασικα πραγματα τα οποια ψωνισα γιατι μου αρεσαν οι τιμες τους. για το βρετανικο μουσειο δε ξερω τις υπολοιπες περιοδους αν εχει κινηση αλλα εκεινη την περιοδο δεν επεφτε καρφιτσα!

Δε καταλαβαινω που διαφωνεις και πραγματικα θελω ακουσω και τη δική σου εκδοχή.

Α ισως να ειμαι προκατειλημενη με τα χαροντς γιατι καταφερα να χαθω εντελως στο πηγαινε και οταν εν τελη εφτασα ο σεκιουριτας με ενημερωσε οτι για να μπω πρεπει να κραταω στο χερι την τσαντα πλατης που ειχα για να μη κανω ζημια μες το μαγαζι!
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
εξαρταται μαλλον τι θεωρει ταξιδι ο καθενας...
προσωπικα δε ταξιδευω για να παω για ψωνια ουτε για να δω πολυκαταστηματα. και στην αθηνα στο αττικα να πας υπεροχα στολισμενο ειναι τα χριστουγεννα. αν εχεις ενα μηνα μπροστα σου μπορεις να πας παντου, και να δεις τα παντα. προφανως ουτε εψαξα ολα τα εστιατορια του λονδινου που πιθανολογω οτι θα εχει καποια καλα ουτε διατεθιμενη ημουν να δινω πενηνταρικα την ημερα για να φαω. μου αρκει το προπληρωμενο πρωινο στο ξενοδοχειο και κατι γρηγορο στο δρομο! Μιλάω για περίδο χριστουγενων οπου πραγματικα ηταν σαν ελληνικη αποικια, και οσοι ντοπιοι μου φανηκαν αρκετά δυσκοιλιοι. Εμενα στην οξφορντ στριτ οπου εμεινα ικανοποιημενη με τα μαγαζια για βασικα πραγματα τα οποια ψωνισα γιατι μου αρεσαν οι τιμες τους. για το βρετανικο μουσειο δε ξερω τις υπολοιπες περιοδους αν εχει κινηση αλλα εκεινη την περιοδο δεν επεφτε καρφιτσα!

Δε καταλαβαινω που διαφωνεις και πραγματικα θελω ακουσω και τη δική σου εκδοχή.

Α ισως να ειμαι προκατειλημενη με τα χαροντς γιατι καταφερα να χαθω εντελως στο πηγαινε και οταν εν τελη εφτασα ο σεκιουριτας με ενημερωσε οτι για να μπω πρεπει να κραταω στο χερι την τσαντα πλατης που ειχα για να μη κανω ζημια μες το μαγαζι!
Λίγοι άνθρωποι ταξιδεύουν για να πάνε σε πολυκαταστήματα - παρ'όλα αυτά αρκετοί που κάνουν το πρώτο τους ταξίδι στο στολισμένο Λονδίνο μπορεί να ενδιαφέρονται να δουν το Harrods που, μπορεί να συμφωνώ μαζί σου για τους ορόφους, αλλά απ'έξω είναι είναι πανέμορφο κτίριο και το food hall είναι εμπειρία. Δεν είπα ότι είναι must- see, αλλά το ίδιο θα μπορούσαμε να πούμε για πολλά μέρη στο Λονδίνο που παρ'όλα αυτά είναι πολύ αγαπημένα.

Προφανώς οι εμπειρίες διαφέρουν, εγώ όσες φορές πήγα Λονδίνο έφαγα πάρα πολύ καλά από αγγλικό fish & chips μέχρι ινδικό, είτε σε εστιατόριο είτε στο δρόμο.

Ναι τα Χριστούγεννα είναι πραγματικά σαν ελληνική αποικία. Και οι υπόλοιποι Έλληνες έτσι θα έλεγαν όταν σε άκουγαν να μιλάς δίπλα τους ελληνικά. Ντόπιους ποιους εννοείς; Πώς τους ξεχώρισες;
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Καμια προταση για φαγητο στο Angel και γυρω υπαρχει?

Υ.Γ σοβαρη προταση, οχι παμπ
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Α ισως να ειμαι προκατειλημενη με τα χαροντς γιατι καταφερα να χαθω εντελως στο πηγαινε και οταν εν τελη εφτασα ο σεκιουριτας με ενημερωσε οτι για να μπω πρεπει να κραταω στο χερι την τσαντα πλατης που ειχα για να μη κανω ζημια μες το μαγαζι!
Ε τότε πως το είδες αφού ΔΕΝ το είδες;;
Μην το συγκρίνεις με ένα οποιοδήποτε πολυκατάστημα....απέχει έτη φωτός,
το χαζεύεις σαν"μουσείο" τόσο απέξω αλλά κυρίως μέσα,αν έμπαινες στις αίθουσες φαγητού,στο ασανσέρ,αν πήγαινες στον τελευταίο όροφο με την διακόσμηση με τα αιγυπτιακά θα καταλάβαινες τι εννοούμε...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
και παμπ, και παμπ!!!
Ε τότε πως το είδες αφού ΔΕΝ το είδες;;
Μην το συγκρίνεις με ένα οποιοδήποτε πολυκατάστημα....απέχει έτη φωτός,
το χαζεύεις σαν"μουσείο" τόσο απέξω αλλά κυρίως μέσα,αν έμπαινες στις αίθουσες φαγητού,στο ασανσέρ,αν πήγαινες στον τελευταίο όροφο με την διακόσμηση με τα αιγυπτιακά θα καταλάβαινες τι εννοούμε...
ετσι μπραβο πες μας! ο χρονος θα ειναι λιγος..δηλ αιγυπτιακα, food hall σημειωσα ως τωρα..κατι αλλο που να αξιζει στο καταστημα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.408
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom