Ισπανία ταξιδι στην βαρκελωνη

ishigamy

Member
Μηνύματα
31
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Παρισι
Παιδια ερωτηση..

Εγω θα παω Βαρκελωνη 20-26/5 και αποτι ειδα παιζει η barca εντος.
Προσπαθησα να κλεισω εισητηριο απο το site της αλλα που λεει οτι θελει να ειμαι μελος(Της ομαδας οχι του site).
Εχει κανεις καποιον αλλο τροπο?
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Νομίζω ότι είναι νωρίς ακόμη για να κλείσεις εισιτήρια online... αφού τότε που κοίταξα εγώ ήταν για το απλό κοινό διαθέσιμα μόνο για λίγες μέρες πριν τον αγώνα (προφανώς όσα περίσσεψαν από τα μέλη τους).
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Έχε το νου σου κανένα 10ήμερο με 1 εβδομάδα πριν τον αγώνα και κάτι θα βρεις πιστεύω, μην ανησυχείς! ;-)
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Καταπληκτικά ταξιδιωτικά βιντεάκια απο την Lufthansa για την λατρεμένη πόλη της Βαρκελώνης::clap::clap:
Lufthansa Travelworld - Home

Πατάς μονο το κουμπάκι του play και το ταξίδι ξεκινάει:
μόνο με μουσικούς ήχους και με εικόνες καταλωνικές!:cool:
(σημ. δεν χρειάζεται απαραίτητα η γνώση της γερμανικής γλώσσας;))

Σκέτη απόλαυση!:cool:
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
θανο ειναι σουπερ!οποιος δεν εχει παει ,παιρνει μια γευση του τι χανει και οσοι εχουν παει φρεσκαρουν τις αναμνησεις τους!σευχαριστουμε πολυ!!!:clap:

αχ...ακομη νομιζω οτι περπαταω εκει!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Κατάφερα και είδα ένα (λόγω χρόνου) ...και είναι πραγματικά υπέροχο!!!;););)
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
από ενα τοπικ για το Λονδίνο ψάρεψα το κατωθι:
Το 2005 το Fat Duck είχε ανακηρυχθεί το κορυφαίο εστιατόριο στον κόσμο. Το 2008:

1 Εl Βulli, Ισπανία 2 Τhe Fat Duck, Βρετανία 3 Ρierre Gagnaire, Γαλλία 4 Μugaritz, Ισπανία 5 Τhe French Laundry, ΗΠΑ 6 Ρer Se, ΗΠΑ 7 Βras, Γαλλία 8 Αrzak, Ισπανία 9 Τetsuya΄s, Αυστραλία 10 Νoma, Δανία Πηγή: Κατάταξη του περιοδικού «Restaurant» το οποίο συγκεντρώνει τις γνώμες διεθνών σεφ και κριτικών
Ψάχνοντας λοιπόν ανακάλυψα ω του θαύματος οτι αυτο το εστιατόριο Εl Bulli βρίσκεται εξω, αρκετά έξω, 157 χιλιόμετρα απο την Βαρκελώνη.
Ειναι στο μέρος Roses στην ακτή της Κοστα Μπράβα!
Επειδή αρκετοί επισκέπτες της Βαρκελώνης επισκέπτονται το χωριο Figueres για να δουν το μουσείο του Νταλί, διπλα απο το Φιγκουέρες, μόλις 21 χιλιόμετρα μακρυά, βρίσκεται και το εν λόγω φημισμένο εστιατόριο!

Νομίζω οτι βρήκα που θα παω για μαμ, στο επομενο ταξίδι μου στην Καταλωνία!:haha:

Περισσότερες πληροφορίες εδώ:
El Bulli - Wikipedia, the free encyclopedia
how to arrive
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
μια χρήσιμη πληροφορία για τους μελλοντικούς ταξιδιώτες της αγαπημένης μας πόλης:

Hμερομηνία : 12-03-09



Από το 2010 θα λειτουργήσει εκ νέου η Σαγράδα Φαμίλια

Η περίφημη εκκλησία της Βαρκελώνης Σαγράδα Φαμίλια, η οποία θεωρείται από τα διασημότερα αξιοθέατα της πόλης παρά το γεγονός ότι είναι ημιτελής, θα ξεκινήσει να λειτουργεί και να τελούνται σε αυτή θρησκευτικές λειτουργίες από το 2010, ανακοίνωσε ο αρχιτέκτονας Ζόρντι Μπόνετ.

Ο Μπόνετ δήλωσε ότι εκτιμά πως οι επισκευαστικές εργασίες στο εσωτερικό της καθολικής βασιλικής θα έχουν ολοκληρωθεί 2010.

Η θρυλική εκκλησία της Σαγράδα Φαμίλια ( Αγία Οικογένεια) που σχεδιάστηκε από τον διάσημο Καταλανό αρχιτέκτονα Αντόνι Γκάουντι (1852-1926) προσελκύει εκατομμύρια επισκεπτών που θαυμάζουν τις τρεις μεγάλες προσόψεις, τα αγάλματα που είναι σε φυσικό μέγεθος και τους εκπληκτικούς πυργίσκους της.

Το εσωτερικό του ναού ωστόσο επί χρόνια επισκευάζεται και η ύπαρξη των σκαλωσιών είναι σχεδόν μόνιμη.

Η εκκλησία άρχισε να κατασκευάζεται το 1882, αλλά οι εργασίες σταμάτησαν πολλές φορές για διαφορετικούς κάθε φορά λόγους -όπως ο εμφύλιος του 1936-1939, αλλά και η έλλειψη κονδυλίων.

Η ανοικοδόμηση της εκκλησίας, την οποία ο Γκάουντι ονειρευόταν να μετατρέψει στην εκκλησία για όλη την ανθρωπότητα, χρηματοδοτήθηκε από δωρεές ιδιωτών αλλά και από κονδύλια για τον τουρισμό.

kathimerini.gr | home page με πληροφορίες από AΠΕ-ΜΠΕ
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
μμμμ,το ειχα υπολογισει για καποια χρονια αργοτερα οτι θα γινοταν αυτο.δεν ελεγαν για το 2030?η' εννοουσαν οτι θα ειναι οριστικα τελειωμενη τοτε?
παντως εγω που ειχα παει κυριακη ειχα πετυχει λειτουργια μεσα και ηταν περιπου 30ατομα (μαζι και εμεις).ηταν βεβαια αρκετα νωρις και οι τουριστες δεν ειχαν πλακωσει ακομη.ηταν μαγευτικο οταν οι ηλιαχτιδες εμπιαναν στον χωρο μεσα απο τα βιτρο,απιστευτοι χρωματισμοι.
 

ishigamy

Member
Μηνύματα
31
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Παρισι
Παιδια διαβασα μονορουφι τις 12 σελιδες και μου δημιουργηθηκαν καποιες αποριες.
Για παραδειγμα το forum ειναι μια περιοχη της Βαρκελωνης με πολυ ωραια κτιρια?
Το maremagnum τι ακριβως ειναι? Η το figueres για παραδειγμα?
Καλα περιττο να σας πω εκατσα και ειδα pics απο park guell, Park de la ciutadella και Park montjuic και επαθα την πλακα μου. Σα παραμυθι ειναι :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.418
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom