Αργεντινή Argentina - Buenos - Iguazu - Ushuaia...........

panta45

Member
Μηνύματα
75
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη

Το πρωι μας παρελαβε το πουλμαν, στην ωρα του, από το ξενοδοχειο και αφου εγινε η περισυλλογη και των υπολοιπων συνταξειδιωτων από αλλα ξενοδοχεια, κατευθυνθηκαμε στα συνορα της Βραζιλιας.
Τα συνορα είναι πανω στην γεφυρα του ποταμου Iguazu.Ακριβως στη μεση της.
Η μιση γεφυρα είναι βαμμενη μπλε-ασπρο (τα χρωματα της Αργεντινης),και η άλλη μιση κιτρινο-πρασινο (τα χρωματα της Βραζιλιας).
Μετα τις διατυπωσεις με τα διαβατηρια,σε μιση ωρα ειμαστε στο Εθνικο παρκο Iguazu της Βραζιλιας.
Η φυση και εδώ,ειναι το ιδιο σπαταλη σε πρασινο,σε ποικιλια δεντρων και φυτων.
Ομορφα διαμορφωμενα μονοπατια με πετρα η τσιμεντο,μας οδηγουσαν προς τους καταρρακτες που το βουητο τους γινοταν ολο και πιο εντονο οσο πλησιαζαμε.
Αναμεσα μας ,στα μονοπατια κυκλοφορουσαν κατι γλυκυτατα περιεργα ζωακια,τα Ουατί.:)
Ειναι σαν μεγαλες γατες ,με παχεια ουρα με δακτυλιδια μπεζ καφε και μακρυ ρυγχος σαν μυρμυγκοφαγοι.
Απολυτα εξοικειωμενα με τους ανθρωπους,ψαχνουν συνεχως για φαγωσιμα σε καδους απορριματων.
Εντυπωσιακο το ξενοδοχειο Das Cataratas,αποικιακου στυλ,με υπεροχους κηπους,πολύ κοντα, σχεδον πανω στους καταρρακτες.
Στην επομενη στροφη,εμφανιζονται οι καταρρακτες και οσο πλησιαζουμε τοσο μεγαλωνει το πλατος τους.
Εδω εχουν φτειαξει ένα μονοπατι μεταλλικο με κουπαστες που οδηγει σε μια εξεδρα για τους επισκεπτες.
Η εξεδρα βρισκεται στο μεσον περιπου του υψους πτωσης των νερων και στο κεντρο ενός ημικυκλιου, από το οποιο πεφτουν με αγρια ορμη τα νερα του καταρρακτη.
Σαν να βρισκεσαι στο μεσον ενός πηγαδιου που τα τοιχωματα του γυρω σου,είναι τα νερα του καταρρακτη!!
Το βουητο είναι απιστευτο.Αδυνατον να ακουστει η φωνη σου στον διπλανο σου.
Η επιλογη του σημειου της εξεδρας,είναι εκπληκτικη.Στρατηγικος σχεδιασμος.
Παρα το γεγονος ότι στην Αργεντινη ειχαμε τρια σημεια παρατηρησης των καταρρακτων και στην Βραζιλια ένα,το τελευταιο είναι πιο εντονο,πιο δυνατο και κλεβει τις εντυπωσεις.
Δυσκολα αποφασιζεις να παρεις το βλεμμα σου από αυτό το υπεροχα μονοτονο θεαμα και να ακολουθησεις το μονοπατι της επιστροφης.:(
Σε ολη την πορεια μεχρι το πουλμαν τα σχολια ηταν ενθουσιωδη σε υπερθετικο βαθμο.
Η εικονα χιλιαδων τονων νερου να πεφτουν ολογυρα μας,ηταν συνεχως μπροστα στα ματια μας.
Μετα από μικρη διαδρομη το πουλμαν μας αποβιβασε σε ένα σημειο για ξεκουραση και μεσημεριανο φαγητο.
Κυριαρχουσε ένα μεγαλο εστιατοριο και γυρω του ντοπιοι μικποπωλητες με τοπικα προιοντα ειχαν απλωσει την πραματεια τους.
Το εστιατοριο ονοματι Rafain Cataratasηταν μια τεραστια αιθουσα από ξυλο και ξυλινη οροφη με δοκαρια,που μπορουσε να εξυπηρετησει ταυτοχρονως περισσοτερα από 200 ατομα.
Λειτουργουσε με την μεθοδο του Bufet.
Απλωμενα σε καλογουστα περιπτερα δεκαδες σαλατες,δεκαδες ειδη μαγειρευτα,κρυα πιατα,γλυκα και παγωτα ατελειωτα!.
Τεσσερις ψηστες σου εκοβαν σε παγκους χασαπη διαφορα ειδη ψητα κρεατα…τρελλλλλλα!!!.....
Ο παραδεισος του λιχουδη!!. Και ειμαι τετοιος!!..
Συνηθως στα Bufet,δεν είναι ιδιαιτερα γευστικα και νοστιμα τα φαγητα.Εδω το ένα καλυτερο από το άλλο.
Με 11 Euros ετρωγες ότι και οσο ηθελες.
Το συνιστω ανεπιφυλακτα σε οποιον βρεθει στην περιοχη.
Ομορφο περιβαλλον και γαστριμαργικο οργιο...
Επιβιβαστηκαμε ,βογγωντας από το φορτωμενο στομαχι,στο πουλμαν και επιστροφη στα ξενοδοχεια μας.
Την επομενη ημερα θα ειχαμε μακρυ ταξιδι.
Απο Iguazu στην Ushuaia ,στη Γη του πυρος.
Απο τροπικες θερμοκρασιες σε περιβαλλον σχεδον πολικο


Argentina…..Ole……. Συνεχιζεται
 

Attachments

Last edited by a moderator:

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Πραγματικα ηταν μεγαλο το ρισκο σου!
Αστα αυτα ομως τωρα,το ταξιδι εγινε και εμεις περιμενουμε τη συνεχεια.:)
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Πολύ Αργεντινή πέφτει βρε παιδια...

Μήπως είναι σημάδι για ταξίδι???

Ακούμε... (καλά ντε μη βαράτε, βλέπουμε..)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αυτο σκεφτηκα κι εγω..πολυ Αργεντινη τελευταια , και λεγε-λεγε θα παμε ολοι μου φαινεται.
Ανυπομονω να ακουσω τη συνεχεια..με 6 εσωτερικεs πτησειs στο προγραμμα θα εχει περιπετεια η ιστορια!
Panta45 περιμενουμε σουπερ ξεναγηση στη χωρα του tango:clap:
 

panta45

Member
Μηνύματα
75
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη
Argentina-Buenos-Iguazu-Ushuaia......

Σε ευχαριστω πολυ dk για τις καταπληκτικες φωτογραφιες του δρομου που προσθεσες.
Ακομα δεν εχω καταφερει να κατεβασω φωτογραφιες στο site και εχω πολλες και καλες.
Σιγα σιγα θα γινει και αυτο.Θα το προσπαθησω αρχικα μονος μου.
Εαν συναντησω δυσκολιες θα ζητησω την βοηθεια σου.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Σε ευχαριστω πολυ dk για τις καταπληκτικες φωτογραφιες του δρομου που προσθεσες.
Ακομα δεν εχω καταφερει να κατεβασω φωτογραφιες στο site και εχω πολλες και καλες.
Σιγα σιγα θα γινει και αυτο.Θα το προσπαθησω αρχικα μονος μου.
Εαν συναντησω δυσκολιες θα ζητησω την βοηθεια σου.
Mε μεγαλη μου χαρα.:)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Panta45 πολυ εντυπωσιακα αυτα που μαs αφηγεισαι - ειναι και προσφατο το ταξιδι - δε βλεπω την ωρα να φτασουμε στο Iguazu :D!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τελεια!!:clap::clap:
Συνεχεια γρηγορα πριν φυγω :lol:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Περιμενουμε τη συνεχεια συντομα!
 

faiadewolf

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αχ, τί μου θύμισες τώρα! Άντε, καλή ξεκούραση και δεν σου λέω τίποτα για την άλλη πλευρα...
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
'Οσες φορές και αν έχω ακούσει

γι αυτή τη χώρα πάντα αισθάνομαι ότι είναι η πρώτη φορά.
Καθένας έχει να βάλει και μια διαφορετική πινελιά.
Με βλέπω στο επόμενο για Αργεντινή:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom