Αργεντινή Argentina - Buenos - Iguazu - Ushuaia...........

panta45

Member
Μηνύματα
75
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη

Η πτηση Ushuaia-El Clafate είναι 1 ωρα περιπου.
Το El Calafate είναι μια ¨τεχνητη πολη¨ που φτειαχτηκε για την εξυπηρετηση
των τουριστων που επισκεπτονται τον παγετωνα ¨Perito Moreno¨.
Προ 10 ετιας, ηταν ένα μικρο χωριο κτηνοτροφων στην αχανη στεππα της Παταγονιας.Με την κατασκευη του αεροδρομιου και τον κατευθυνομενο τουρισμο,αρχισε η ραγδαια αναπτυξη της πολης.
Δρομοι συγχρονοι,παρκα και αλεες.Δενδρα , λουλουδια και πολύ καλογουστα καταστηματα.Τα περισσοτερα ξυλινα η πετρινα,με τις χαρακτηριστικες κωνικες η επικλινεις στεγες τους.
Όλα στην υπηρεσια του τουρισμου.
Ολη αυτή η τουριστικη δραστηριοτητα ειχε αναγκη προσωπικου διαφορων βαθμιδων.Ετσι αρχισε η εσωτερικη μεταναστευση,νεων κυριως Αργεντινων
στην αναζητηση εργασιας με καλυτερες συνθηκες.
Η πολη σφυζει από ζωη,διοτι καραβανια τουριστων εναλασσονται κάθε 2-3 ημερες.Επισκεπτονται τον παγετωνα και σαλπαρουν στη συνεχεια για αλλους προορισμους.Η ιδια και μεγαλυτερη αναπτυξη παρατηρειται και στην Ushuaia.
Εξυπνη πολύ η κινηση της κυβερνησης τους,να δημιουργησει κεντρα τουρισμου καλα οργανωμενα στην παμπτωχη και αγονη Παταγονια και ετσι να δωσει ζωη στις περιοχες αυτές.

Επιστροφη στο El Calafate.
Κανοντας βολτα στην πολη,εχεις την εντυπωση μιας στολισμενης βιτρινας.
Μια πολη εντονα φτειασιδωμενη για να πουλησει τη πραματεια της.
Μια πολη σκηνικο,σαν τις στημενες πολεις για τα γυρισματα των παλιων Western spagetti.
Πισω από την βιτρινα το χαος!
Ετσι και στο El Calafate κοιτωντας γυρω από την πολη,οι εκτασεις της γης και τα βουνα,τελειως ξερα και φαλακρα.Το απολυτο τιποτα γυρω από μια κουκλα.
Πολύ καλες υπηρεσιες στο ξενοδοχειο,στα εστιατορια,με πολλες δυνατοτητες επιλλογης για όλα τα βαλαντια.
Από κυριλε με μενου,Ψησταριες,Μπουφε με ενιαια τιμη,η φαγητο στα ορθια.

Το πρωι το πουλμαν ξεκινησε για τον παγετωνα Perito Moreno,έναν από τους μεγαλυτερους του κοσμου,ο οποιος βρισκεται σε αποσταση 60 χιλιομετρων από την πολη.
Ταξειδι σε ξερες αγονες αχανεις εκτασεις.Πλησιαζοντας στον παγετωνα, αρχισαν να εμφανιζονται θαμνοι και στη συνεχεια δεντρακια.
Σε μια στροφη του δρομου……νερο! Πολύ νερο,της λιμνης του παγετωνα.
Στην επιφανεια της μικρα και μεγαλυτερα κομματια παγου,εχουν παρει το ταξειδι χωρις γυρισμο!!...
Στο βαθος του οριζοντα φαινεται ο παγετωνας!
Το πουλμαν μας αφηνει σε ένα λιμανακι της λιμνης και επιβιβαζομαστε σε ένα Catamaran.
Μετα μιση ωρα ταξειδι με το πλοιαρακι,πλησιαζουμε την μια πλευρα του γιγαντα.
Ενας καθετος τοιχος παγου,υψους 70 μετρων απο την επιφανεια του νερου και βαθος εκατονταδων μετρων μεχρι τον πυθμενα της λιμνης.
Εχει ένα απαλο γαλαζιο χρωμα το οποιο γινεται πιο εντονο σε διαφορα σημεια του,αναλογα με την γωνια που πεφτει το φως.Οσο πιο εντονο είναι το φως του ηλιου,τοσο πιο γαλαζιος φαινεται.
Το πλοιαρακι μας, φανταζει σαν καρυδοτσουφλο μπροστα του.
Ένα θεαμα μεγαλειωδες που σου προκαλει δεος για την μικροτητα μας!
Οι φωτογραφικες μηχανες και οι καμερες εχουν παρει φωτια, γιατι δεν γνωριζουμε ότι στην άλλη πλευρα του παγετωνα που θα επισκεφθουμε στη συνεχεια,το θεαμα θα είναι πολύ πιο εντυπωσιακο!

Μετα το Catamaran,παλι στο πουλμαν για να βρεθουμε κυκλωνοντας το βουνο,από την άλλη πλευρα του καθετου τοιχου του παγετωνα.
Μας αποβιβαζουν στην πλαγια ενός καταπρασινου βουνου,και από εκει με μονοπατια,κατηφοριζουμε μεχρι τις εξεδρες που εχουν στηθει για την παρατηρηση του παγετωνα από τους τουριστες.
Από εδώ φαινεται πολύ μεγαλη εκταση της ανω επιφανειας του παγετωνα Perito Moreno.
Χιλιομετρα παγου που χανονται στο βαθος του οριζοντα αναμεσα στις πλαγιες δυο βουνων.Ενα τεραστιο ποταμι από συμπαγη παγο!
Η ακρη του, με την καθετη πλευρα υψους 70 μετρων και τις γαλαζιες ανταυγειες,ηταν το πλησιεστερο σε μας σημειο του παγετωνα.

Κατά καιρους ακουγεται ενας υποκοφος δυνατος θορυβος και βλεπεις τεραστια κοματια παγου,οσο μια πολυκατοικια,να κατακρημνιζονται στα νερα της λιμνης σηκωνοντας πολύ μεγαλα κυματα.
Αυτή την στιγμη της κατακρημνισης προσπαθουν να πιασουν με τις καμερες οι τουριστες,αλλα χρειαζεται τυχη και μεγαλη ετοιμοτητα!Δεν ξερεις ποτε και σε ποιο σημειο θα γινει η επομενη! Ειναι κατι σαν τους σεισμους!
Η εικονα αυτή της συμπαγους,γιγαντιας μαζας παγου,με τον γαλαζιο φωτισμο,χαραζεται ανεξιτηλα στην μνημη σου,όπως και η εικονα των αγριων,τεραστιων σε ποσοτητα και βουητο,νερων στους καταρρακτες.
Δεν πρεπει να τα χασει οποιος επισκεφθει την Αργεντινη!

Επιστροφη στο ξενοδοχειο απογευμα,να ηρεμησουν λιγο τα ματια μας από τις εντυπωσιακες εικονες.Λιγη ξεκουραση και αυριο πτηση για την χερσονησο Valdez.Θα είναι ο τελευταιος σταθμος της περιηγησης μας στην τεραστια αυτή χωρα,την γεματη ενδιαφεροντα για τον ανησυχο ταξιδευτη….

Argentina ……Ole…….:clap: Συνεχιζεται……….
 

Attachments

Last edited by a moderator:

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Πραγματικα ηταν μεγαλο το ρισκο σου!
Αστα αυτα ομως τωρα,το ταξιδι εγινε και εμεις περιμενουμε τη συνεχεια.:)
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Πολύ Αργεντινή πέφτει βρε παιδια...

Μήπως είναι σημάδι για ταξίδι???

Ακούμε... (καλά ντε μη βαράτε, βλέπουμε..)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αυτο σκεφτηκα κι εγω..πολυ Αργεντινη τελευταια , και λεγε-λεγε θα παμε ολοι μου φαινεται.
Ανυπομονω να ακουσω τη συνεχεια..με 6 εσωτερικεs πτησειs στο προγραμμα θα εχει περιπετεια η ιστορια!
Panta45 περιμενουμε σουπερ ξεναγηση στη χωρα του tango:clap:
 

panta45

Member
Μηνύματα
75
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη
Argentina-Buenos-Iguazu-Ushuaia......

Σε ευχαριστω πολυ dk για τις καταπληκτικες φωτογραφιες του δρομου που προσθεσες.
Ακομα δεν εχω καταφερει να κατεβασω φωτογραφιες στο site και εχω πολλες και καλες.
Σιγα σιγα θα γινει και αυτο.Θα το προσπαθησω αρχικα μονος μου.
Εαν συναντησω δυσκολιες θα ζητησω την βοηθεια σου.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Σε ευχαριστω πολυ dk για τις καταπληκτικες φωτογραφιες του δρομου που προσθεσες.
Ακομα δεν εχω καταφερει να κατεβασω φωτογραφιες στο site και εχω πολλες και καλες.
Σιγα σιγα θα γινει και αυτο.Θα το προσπαθησω αρχικα μονος μου.
Εαν συναντησω δυσκολιες θα ζητησω την βοηθεια σου.
Mε μεγαλη μου χαρα.:)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Panta45 πολυ εντυπωσιακα αυτα που μαs αφηγεισαι - ειναι και προσφατο το ταξιδι - δε βλεπω την ωρα να φτασουμε στο Iguazu :D!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τελεια!!:clap::clap:
Συνεχεια γρηγορα πριν φυγω :lol:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Περιμενουμε τη συνεχεια συντομα!
 

faiadewolf

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αχ, τί μου θύμισες τώρα! Άντε, καλή ξεκούραση και δεν σου λέω τίποτα για την άλλη πλευρα...
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
'Οσες φορές και αν έχω ακούσει

γι αυτή τη χώρα πάντα αισθάνομαι ότι είναι η πρώτη φορά.
Καθένας έχει να βάλει και μια διαφορετική πινελιά.
Με βλέπω στο επόμενο για Αργεντινή:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.772
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom