Αργεντινή Argentina - Buenos - Iguazu - Ushuaia...........

panta45

Member
Μηνύματα
75
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη

Η κεντρικη πλατεια του ΒΑ είναι η περιφμη Plaza de Mayo. Ειναι η αντιστοιχη πλατεια Συνταγματος δικη μας.Στην μια ακρη της βρισκεται το Κυβερνειο,ένα αποικιακου ρυθμου ροζ-σωμον κτιριο,που οι Αργεντινοι το ονομαζουνε Caza Rosada.Ειναι ο Λευκος Οικος τους σε ροζ χρωμα!
Στο Κυβερνειο ο προεδρος ασκει τα προεδρικα του καθηκοντα.Η κατοικια του είναι στην προεδρικη επαυλη,30 χλμ.μακρυα,και μεταφερεται καθημερινα με ελικοπτερο στο Κυβερνειο.
Την περιοδο που βρισκομασταν εκει (Οκτωβρης 2007),πεσαμε στην προεκλογικη τους περιοδο για εκλογη προεδρου.Ιδια γευση με την δικη μας προεκλογικη κινητοποιηση.Οι δρομοι γεματοι αφισσες.Αυτοκινητα με ντουντουκες και αφισσες υποψηφιων,γιγαντοαφισσες στις ταρατσες και συγκεντρωσεις προεκλογικες
Τελικα εξελεγη η Kristina η συζυγος του προεδρου,και διαδεχθηκε τον συζυγο της!....
Στην Plaza de Mayo λοιπον, μπροστα στο Προεδρικο μεγαρο,γινονται οι μεγαλες συγκεντρωσεις διαμαρτυριας των Αργεντινων για τα προβληματα τους .
Μια από αυτές που εχει πλεον καθιερωθει,γινεται από τις μητερες των αγνοουμενων αντιφρονουντων Αργεντινων,που εξαφανιστηκαν κατά την διαρκεια της χουντας (1977-1983).Υπολογιζονται σε 30.000 περιπου ατομα.
Καθε Πεμπτη απογευμα λοιπον, μαζευονται οι μητερες των αγνοουμενων,φορωντας λευκα μαντηλια στο κεφαλι και με φωτογραφιες των δικων τους στο στηθος,διαμαρτυρονται σιωπηλα εδώ και 25 χρονια…..σε ένα εβδομαδιαιο μνημοσυνο για την αδικη απωλεια των αγαπημενων τους.Ποσες και για ποσο ακομα θα αντεξουν?........

Απο το κατω μερος της πλατειας ξεκιναει η οδος Defensa η οποια σε ένα χλμ.περιπου σε οδηγει στην πλατεια του San Telmo.Ειναι η συνοικια των υπαιθριων καλλιτεχνων,των μικροπωλητων σε υπαιθριες αγορες,των παλαιοπωλειων με κάθε ειδους απιθανα παλαια αντικειμενα.Εχει το δικο της χρωμα και τη δικη της ζωντανια.Καθε Κυριακη πρωι η πλατεια μετατρεπεται σε ένα τεραστιο γιουσουρουμ.
Συνεχιζοντας τη βολτα στην ιδια κατευθυνση,μετα από 2 χλμ βρισκεσαι σε μια πολυχρωμη,γεματη ζωη και μουσικη,παραγκουπολη την περιφημη συνοικια La Boca.
Βρισκεται διπλα στο παλιο λιμανι.Εδω οι φτωχοι ναυτεργατες εφτειαξαν τις παραγκες τους από λαμαρινες κυματοειδεις,χρησιμοποιωντας για βαψιμο,ότι περισευε από τις μπογιες των πλοιων.Το αποτελεσμα ηταν μια πανδαισια χρωματων στα σπιτια και μια συνοικια τελειως ιδιαιτερη.
Λογω της ιδιομορφιας της εγινε το πιο τουριστικο κοματι του ΒΑ,και ετσι τωρα οι περισσοτερες παραγκες είναι ανακαινισμενες και φρεσκοβαμμενες.
Η συνοικια εχει εξελιχθει σε τουριστικη ατραξιον και πουλμαν αποβιβαζουν καθημερινα καραβιες από τουριστες.Μουσικη τανγκο ακουγεται από κάθε καφε και από κάθε γωνια,οπου ζευγαρια στροβιλιζονται στον ρυθμο του,ενώ οι νταμες με δικτυωτα καλσον και αβυσσαλεα σχισιματα στις φουστες,αποτελουν έναν επι πλεον πολο ελξης των τουριστων.Παντα υπαρχει το κουτακι η το καλαθακι διπλα τους για οικονομικη ενισχυση.

Εκτος από το χρωμα και την μουσικη,συναντα κανεις πολλα μαγαζια με αθλητικα ειδη.Ο λογος?..Ο συγχρονος Θεος τους.Ο Μαραντονα.Εδω εζησε και μεγαλωσε.Στην συνοικια αυτή και στο σταδιο της το La Boca Junior ανεδειξε τις ιδιαιτερες ικανοτητες του.Ειναι ο Θεος τους λοιπον…. αν και ξεπεσμενος πλεον.Οι αφισσες του σε διαφορες παραλλαγες,η φανελλα του με τα χρωματα της εθνικης Αργεντινης παντου.Ακομα και σκυλακια ειδα να φορανε την φανελλα του Μαραντονα για τουριστικους βεβαια λογους.

Την άλλη ημερα το πρωι ένα τουριστικο λεωφορειο μας παρελαβε από το ξενοδοχειο και αφου μαζεψε και αλλους τουριστες από 3-4 αλλα ξενοδοχεια,πηρε τον δρομο για το Tigre.
Ημερα ηλιολουστη,τυπικα Ανοιξιατικη. Αρχικα κινηθηκαμε παραθαλασσια η παραποταμια.Διοτι η θαλασσα του ΒΑ είναι ενας τεραστιος ποταμοκολπος,οι εκβολες του ποταμου Rio de la Plata.
Το χρωμα των νερων είναι στο χρωμα της λασπης και φυσικα γλυκο νερο,ποταμισιο.Ο ποταμος αποτελει το συνορο Αργεντινης-Ουρουγουαης και η απεναντι πλευρα του κολπου είναι η Ουρουγουαη.
Η διαδρομη μας γυρω στα 30 χλμ.απλα υπεροχη.Μεσα από καταπρασινα προαστια και λειβαδια.
Το Tigre είναι ένα παραποταμιο χωριο μεσα στο τεραστιο δελτα του ποταμου.Το δελτα σχηματιζει εκατονταδες καναλια πολυδαιδαλα και αναμεσα τους νησακια μεγεθους 3-5 στρεμματων το καθενα,με υψος 1-2 μετρα από την σταθμη του νερου.Το εδαφος τους πλουσιο από τις προσχωσεις του ποταμου και μονιμα μουσκεμενο.Η φυση οργιαζει εκει!! Τα παντα είναι καταπρασινα.Αλλα νησακια με πυκνα δενδρα και αλλα με πανεμορφες εξοχικες κατοικιες,με κηπους που σπανε την υπεροχη μονοτονια του πρασινου.
Η επικοινωνια στην περιοχη μεταξυ των κατοικιων,γινεται με μικρα ταχυπλοα,η με μεγαλυτερα πλεουμενα που κανουν συγκοινωνια σαν λεωφορεια.
Επιβιβαστηκαμε σε ένα Catamaran και σε slow motion κινηθηκαμε στο κεντρικο καναλι της περιοχης.
Οι φωτογραφικες μηχανες ειχαν παρει φωτια! Το ένα πλανο ωραιοτερο από το άλλο.Το ένα κουκλοσπιτο ωραιοτερο από το άλλο.
Η βολτα με το Catamaran,η βολτα στον Παραδεισο κρατησε 2 ωρες.Στον δρομο της επιστροφης,εβλεπες τα προσωπα ολων,γεματα ικανοποιηση από την δυνατη εμπειρια που ειχαμε ζησει στο Tigre.

Argentina Ole........συνεχιζεται.....:clap:
 

Attachments

Last edited by a moderator:

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Πραγματικα ηταν μεγαλο το ρισκο σου!
Αστα αυτα ομως τωρα,το ταξιδι εγινε και εμεις περιμενουμε τη συνεχεια.:)
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Πολύ Αργεντινή πέφτει βρε παιδια...

Μήπως είναι σημάδι για ταξίδι???

Ακούμε... (καλά ντε μη βαράτε, βλέπουμε..)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αυτο σκεφτηκα κι εγω..πολυ Αργεντινη τελευταια , και λεγε-λεγε θα παμε ολοι μου φαινεται.
Ανυπομονω να ακουσω τη συνεχεια..με 6 εσωτερικεs πτησειs στο προγραμμα θα εχει περιπετεια η ιστορια!
Panta45 περιμενουμε σουπερ ξεναγηση στη χωρα του tango:clap:
 

panta45

Member
Μηνύματα
75
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη
Argentina-Buenos-Iguazu-Ushuaia......

Σε ευχαριστω πολυ dk για τις καταπληκτικες φωτογραφιες του δρομου που προσθεσες.
Ακομα δεν εχω καταφερει να κατεβασω φωτογραφιες στο site και εχω πολλες και καλες.
Σιγα σιγα θα γινει και αυτο.Θα το προσπαθησω αρχικα μονος μου.
Εαν συναντησω δυσκολιες θα ζητησω την βοηθεια σου.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Σε ευχαριστω πολυ dk για τις καταπληκτικες φωτογραφιες του δρομου που προσθεσες.
Ακομα δεν εχω καταφερει να κατεβασω φωτογραφιες στο site και εχω πολλες και καλες.
Σιγα σιγα θα γινει και αυτο.Θα το προσπαθησω αρχικα μονος μου.
Εαν συναντησω δυσκολιες θα ζητησω την βοηθεια σου.
Mε μεγαλη μου χαρα.:)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Panta45 πολυ εντυπωσιακα αυτα που μαs αφηγεισαι - ειναι και προσφατο το ταξιδι - δε βλεπω την ωρα να φτασουμε στο Iguazu :D!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τελεια!!:clap::clap:
Συνεχεια γρηγορα πριν φυγω :lol:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Περιμενουμε τη συνεχεια συντομα!
 

faiadewolf

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αχ, τί μου θύμισες τώρα! Άντε, καλή ξεκούραση και δεν σου λέω τίποτα για την άλλη πλευρα...
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
'Οσες φορές και αν έχω ακούσει

γι αυτή τη χώρα πάντα αισθάνομαι ότι είναι η πρώτη φορά.
Καθένας έχει να βάλει και μια διαφορετική πινελιά.
Με βλέπω στο επόμενο για Αργεντινή:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom