Αργεντινή Argentina - Buenos - Iguazu - Ushuaia...........

panta45

Member
Μηνύματα
75
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη

Ο τουρισμος της Αργεντινης ειναι κατα 95% ισπανοφωνος. Κυριως Ισπανοι και Λατινοαμερικανοι. Δυσκολα βρισκεις ανθρωπους να μιλανε Αγγλικα. Στην απορια μου "Μα καλα δεν ερχονται Αμερικανοι εδω" ηρθε η απαντηση, οτι η Νεα Υορκη απεχει απο το Buenos Aires 11 ωρες πτησης. Ετσι οι Αμερικανοι προτιμουν αλλους προορισμους. Περαν του οτι το περιβαλλον δεν ειναι ιδιαιτερα φιλικο για αυτους.

Οταν ξεκινησα αυτο το ταξειδι δεν ειχα συνειδητοποιησει ποσο τεραστια ειναι αυτη η χωρα! Το μηκος της απο Β προς Ν ειναι 3.500 km. Η πτηση απο το Iguazu (συνορα με Βραζιλια οπου οι περιφημοι καταρρακτες) μεχρι την Ushuaia (νοτιοτερη πολη στη γη του πυρος), διαρκει 5,5 ωρες με Boeing 737.!!! Στην Ευρωπη δεν εχουμε τετοιες αποστασεις νομιζω που να χρειαζονται συνεχη πτηση 5,5 ωρων.
Εχει εκταση 2,8 εκατομ.τετραγωνικα χιλιομετρα και πληθυσμο 35 εκατομμυρια κατοικους. Υπολογιστε το μεγεθος της περιπου οσο η Ευρωπη.
Από τον πληθυσμο αυτόν το 1/3,τα 12 εκατομμυρια δηλαδη ζουν στο ΒΑ και τα περιχωρα του. Τα 3 εκατομ.στο κυριως ΒΑ και τα υπολοιπα 9 στα περιχωρα σε φτωχοσπιτα και παραγκουπολεις.
Η υπολοιπη χωρα είναι φοβερα αραιοκατοικημενη. Απο τη μεση της και κατω είναι τελειως αγονη (στεπα),φαλακρο τοπιο με κατι μικρους ανυδρους θαμνους και σχεδον ακατοικητη.
Ετσι σε αυτό το τοσο εκτεταμενο από Βορρα προς Νοτο κρατος,η πολυμορφια της φυσης είναι εντυπωσιακη. Απο τροπικα δαση με πυκνη βλαστηση στο βορρα,με αφθονα νερα και πλουσιοτατο ποταμιο δικτυο,μεχρι τελειως ξερο και αγονο εδαφος από την μεση της περιπου και νοτιωτερα (Παταγονια).Το αγονο αυτό εδαφος δημιουργηθηκε από ελλειψη βροχης και όχι λογω ψυχους.

Σας επρηξα όμως με γεωγραφια και γενικοτητες…Απαραιτητα στοιχεια όμως για να καταλαβετε, ότι με κάθε μας πτηση εσωτερικη ,αντικρυζαμε ένα τοπιο σαν να βρισκομασταν σε άλλη χωρα!!!

Το ΒΑ είναι μια μεγαλουπολη πολύ ζωντανη, πολυβουη σαν μεσογειακη πολη ,με εντονη την παρουσια νεων ανθρωπων. Το κεντρο της πυκνοδομημενο αλλα οι συνοικιες της λιγο πιο εξω,με επαυλεις καταπρασινες με παρκα και ομορφους περιποιημενους κηπους.
Είναι πολύ φθηνη για τα δικα μας οικονομικα δεδομενα. Η σχεση Pesos προς Euro είναι 4 προς 1. Αισθανεσαι αρχοντας όταν συνειδητοποιεις ότι μπορεις να κανεις πολλα πραγματα με λιγα Ευρουλακια.Ενας σημαντικος λογος για να ξεκινησουν το ταξειδι αυτό, οσοι το εχουν στο πισω μερος του μυαλου τους.

Μεναμε στο κεντρο του ΒΑ το οποιο την ημερα και μεχρι τις 6 το απογευμα που κλεινουν τα μαγαζια,είναι πολυβουο,γεματο ζωη και κινηση κυριως στους εμπορικους πεζοδρομους. Μετα το κλεισιμο των καταστηματων όμως,η βολτα στο εμπορικο κεντρο είναι μια τραυματικη εμπειρια.
Όλα τα ισογεια καταστηματα και εισοδοι πολυκατοικιων κλεινουν με σιδεριες η χοντρα καγκελα. Η παρουσια της αστυνομιας είναι εντονη και στα μεγαλα καταστηματα υπαρχουν σεκιουριταδες.
Ομαδες 2-3 κυριως νεων ατομων,ψαχνουν τους καδους των σκουπιδιων,ανοιγουν βιαστικα τις σκουπιδοσακουλες,ψαχνοντας για κατι χρησιμο η φαγωσιμο,πετωντας τα υπολοιπα σκουπιδια γυρω από τους καδους. Ετσι τα πεζοδρομια του εμπορικου κεντρου μετα από καποια ωρα είναι γεματα με ξεκοιλιασμενες σακουλες σκουπιδιων και πεταμενα σκουπιδια.
Το εντονο shock το ζησαμε το ιδιο βραδυ στον εμπορικοτερο πεζοδρομο, στην οδο Florida,την ωρα που εκλεινε το Mc Donald περιπου 10.00 μμ. Στη γωνια του καταστηματος ,μια σειρα 25 περιπου ατομων 20-40 ετων, να περιμενουν ο ενας πισω από τον άλλο.,Σε λιγο ηρθε ενας υπαλληλος του καταστηματος κουβαλωντας σακουλες σκουπιδιων γεματες με τα αποφαγια από τα τραπεζια. Αρχισε να τα ξεδιαλεγει και οποιο κουτακι ειχε υπολειμματα από χαμπουργκερ η πατατακια η ότι άλλο φαγωσιμο,το εδινε με την σειρα στους ταλαιπωρους!!!!
Μειναμε με την γυναικα μου κοιταζοντας αφωνοι την μοιρασια.Αιστανθηκαμε τοση ντροπη,τοσο δυσαρεστα,για οσα συνεβαιναν γυρω μας.Σκεφτειτε οτι εμεις ειχαμε βγει βολτα για να χωνεψουμε την βραδυνη κτηνωδια που ειχε προηγηθει!!!!...

Πολύ στο ψυχοπλακωτικο το ριξαμε όμως. Το ΒΑ εχει και τις πολύ ομορφες πλευρες του.
Στην πατριδα του, το Tango το συναντας σε κάθε σου βημα.Διαφορα διακοσμητικα,(συνηθως αχρηστα δωρακια για τους χαζοτουριστες) με χορευτικα ζευγαρια σε διαφορες ποζες του χορου. Αφισες που διαφημιζουν βραδιες Tango. Σχολες και κεντρα διασκεδασης που προσφερουν ζωντανο προγραμμα επαγγελματικου Tango. Τα χορευτικα ζευγαρια όμως τα βρισκεις και μπροστα σου στους πεζοδρομους του κεντρου να χορευουν με παθος στους ηχους ενός κασετοφωνου, με ένα δισκακι διπλα για οικονομικη ενισχυση από τους θεατες.
Περασαμε μια υπεροχη βραδια σε ένα κεντρο διασκεδασης με προγραμμα Tango. Κατά τους συνοδους ηταν το κεντρο που επαιζε ο Carlos Gardel τις καταπληκτικες μελωδιες του,σε επαγγελματιες χορευτες. Η ταχυτητα κινησης των ποδιων τους ηταν κατι το ασυλληπτο. Βεβαια αυτό ξεφευγε από τον χορο Tango που ξερουμε. Ηταν επιδειξη δεξιοτητων κατι μεταξυ ακροβατικων και φαντασμαγορικου show.

Το ξενοδοχειο που μεναμε ηταν στην περιφημη οδο της 9ης Ιουλιου (την πλατυτερη λεωφορο του κοσμου κατά τους Αργεντινους). 140 μετρα πλατος από πεζοδρομιο σε πεζοδρομιο.Με νησιδα στη μεση,5 λουριδες κυκλοφοριας,αλεα με δενδροστοιχια, 4 λουριδες κυκλοφοριας και πεζοδρομιο.Αυτα όλα στην κάθε κατευθυνση κυκλοφοριας…
Ο περιφημος αυτος δρομος κατασκευαστηκε το 1936 από την στρατιωτικη χουντα της εποχης (εχουν περασει και άλλες χουντες από το σβερκο των Αργεντινων κατά καιρους).Η χουντα αυτή λοιπον για να υλοποιησει το μεγαλοπνοο σχεδιο της,τον φαρδυτερο δρομο του κοσμου και τελειως ευθυ (ολες οι χουντες του κοσμου,προσπαθουν να επιβεβαιωσουν το μεγαλειο της ….μικροτητας τους,φτειαχνοντας θηριωδη μνημεια η εργα),γκρεμισε εκατονταδες μικρα σπιτια στην περιοχη για να ανοιξει ο χωρος. Το σχεδιο τους όμως δεν εξελιχθηκε όπως το σχεδιαζαν. Στο τελος περιπου της διαδρομης,200-300 μετρα απεμεναν μεχρι το τελος του, βρισκοταν η Γαλλικη πρεσβεια.Οι Γαλλοι μουλαρωσαν και αντεδρασαν σε κάθε συζητηση μετακινησης τους,για χαριν του δρομου. Ετσι το μεγαλοπνοο σχεδιο τους ,εμεινε ανολοκληρωτο. Σταματαει εμπρος στην κατασπρη Γαλλικη πρεσβεια και συνεχιζεται με δυο παραδρομακια μεχρι την καταληξη του.

Argentina Ole………συνεχιζεται ….
 

Attachments

Last edited by a moderator:

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Πραγματικα ηταν μεγαλο το ρισκο σου!
Αστα αυτα ομως τωρα,το ταξιδι εγινε και εμεις περιμενουμε τη συνεχεια.:)
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Πολύ Αργεντινή πέφτει βρε παιδια...

Μήπως είναι σημάδι για ταξίδι???

Ακούμε... (καλά ντε μη βαράτε, βλέπουμε..)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αυτο σκεφτηκα κι εγω..πολυ Αργεντινη τελευταια , και λεγε-λεγε θα παμε ολοι μου φαινεται.
Ανυπομονω να ακουσω τη συνεχεια..με 6 εσωτερικεs πτησειs στο προγραμμα θα εχει περιπετεια η ιστορια!
Panta45 περιμενουμε σουπερ ξεναγηση στη χωρα του tango:clap:
 

panta45

Member
Μηνύματα
75
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη
Argentina-Buenos-Iguazu-Ushuaia......

Σε ευχαριστω πολυ dk για τις καταπληκτικες φωτογραφιες του δρομου που προσθεσες.
Ακομα δεν εχω καταφερει να κατεβασω φωτογραφιες στο site και εχω πολλες και καλες.
Σιγα σιγα θα γινει και αυτο.Θα το προσπαθησω αρχικα μονος μου.
Εαν συναντησω δυσκολιες θα ζητησω την βοηθεια σου.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Σε ευχαριστω πολυ dk για τις καταπληκτικες φωτογραφιες του δρομου που προσθεσες.
Ακομα δεν εχω καταφερει να κατεβασω φωτογραφιες στο site και εχω πολλες και καλες.
Σιγα σιγα θα γινει και αυτο.Θα το προσπαθησω αρχικα μονος μου.
Εαν συναντησω δυσκολιες θα ζητησω την βοηθεια σου.
Mε μεγαλη μου χαρα.:)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Panta45 πολυ εντυπωσιακα αυτα που μαs αφηγεισαι - ειναι και προσφατο το ταξιδι - δε βλεπω την ωρα να φτασουμε στο Iguazu :D!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τελεια!!:clap::clap:
Συνεχεια γρηγορα πριν φυγω :lol:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Περιμενουμε τη συνεχεια συντομα!
 

faiadewolf

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αχ, τί μου θύμισες τώρα! Άντε, καλή ξεκούραση και δεν σου λέω τίποτα για την άλλη πλευρα...
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
'Οσες φορές και αν έχω ακούσει

γι αυτή τη χώρα πάντα αισθάνομαι ότι είναι η πρώτη φορά.
Καθένας έχει να βάλει και μια διαφορετική πινελιά.
Με βλέπω στο επόμενο για Αργεντινή:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom