Γαλλία Disneyland ξενοδοχείο μέσα ή γύρω?

Μηνύματα
7
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
inside of me
Γεια σας :D

είμαι καινούργιο μέλος και πρόκειται να ταξιδέψω στο Παρίσι σε ένα μήνα στις αρχές Μαΐου. Φτάνουμε αργά το μεσημέρι και θα ήθελα να μείνουμε στην Disneyland για 2 βράδια-3 ημέρες. Διάβασα νομίζω όλα τα σχετικά άρθρα εδώ πριν γράψω το ποστ. Οι τιμές που βρίσκω σε ξενοδοχείο 3 κλειδιών μέσα στο πάρκο είναι γύρω στα 1100 ευρώ για 2 άτομα 2 βράδυα-3 ημέρες. Σε κοντινό ξενοδοχείο (Dream Castle Hotel) 280 ευρώ. Φυσικά δεν περιλαμβάνει τα εισιτήρια για το πάρκο.

1) Η διαφορά μου φαίνεται πολύ μεγάλη! Από την άλλη έχω προβληματιστεί με μέλη εδώ, που αναφέρουν ότι βρήκαν τιμή 120 ευρώ μέσα στο πάρκο (το 2010). Έχουν αλλάξει τόσο οι τιμές ή κάτι κάνω λάθος;

2) Η διαφορά είναι περίπου 500 ευρώ, στο 50% αν συνυπολογίσω ξενοδοχείο κοντινό και τα εισιτήρια στο πάρκο για 2 άτομα για 2 ημέρες. Μεγάλη δεν είναι; Αξίζει για τόσο μεγάλη διαφορά να μείνει κάποιος στα ξενοδοχεία του πάρκου; Αν ναι γιατί;

3) Έλεγα ότι φτάνουμε μεσημέρι αργά Παρασκευή περίπου στις 15:00. Να βγάλουμε εισιτήρια για το πάρκο και για αυτήν την ημέρα ή μόνο για τις επόμενες 2; Υπάρχει κάποια έκπτωση αν βγάλεις εισιτήρια μετά το μεσημέρι;

Ευχαριστώ θερμά όποιον γνωρίζει σχετικά, για οποιαδήποτε πληροφορία μου δώσει.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
ΑΝ θες να μείνεις Disneyland, μένεις μέσα, δεν έχει νόημα διαφορετικά.

Επίσης τα εισιτήρια κάνουν πολύ χοντρικά κάπου 60 ευρώ το άτομο / τη μέρα, οπότε για 3 μέρες αυτό για 2 άτομα σου κάνει αμέσως αμέσως 360 ευρώ.

Στο Παρίσι θα μείνεις κάποιες μέρες; ή μόνο για Disney θα πας; Ρωτάω γιατί 3 μέρες Disney είναι μάλλον πολλές αν δεν έχεις μαζί παιδάκια κλπ.
 
Μηνύματα
7
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
inside of me
Συνολικά θα μείνουμε 8 ημέρες, οι δυόμιση (δύο στην πραγματικότητα) θα είναι Disneyland.

Δεν κατάλαβα όμως ακριβώς γιατί δεν έχει νόημα εάν δεν μείνουμε μέσα; Το ξενοδοχείο που αναφέρω απέχει 5 λεπτά με τακτική συγκοινωνία. Ακόμη και 3 ημέρες να συνυπολογίσω τα εισιτήρια, το συνολικό κόστος είναι 650 ευρώ. Η διαφορά είναι 450 ευρώ! Τι είναι αυτό που αξίζει αυτήν την διαφορά για δύο βραδιές που θα μείνουμε;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το δεν έχει νόημα το είπα επειδή το ξενοδοχείο μέσα σου προσθέτει πολύ στην εμπειρία της Disneyland. Εγώ στη θέση σου θα έμενα μάλλον Παρίσι και θα πήγαινα τις 2 μέρες με το τρένο Disney. :)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το δεν έχει νόημα το είπα επειδή το ξενοδοχείο μέσα σου προσθέτει πολύ στην εμπειρία της Disneyland. Εγώ στη θέση σου θα έμενα μάλλον Παρίσι και θα πήγαινα τις 2 μέρες με το τρένο Disney. :)
Το αφεντικο που και που λεει και μια σωστη κουβεντα...
 

Fanie

Member
Μηνύματα
256
Likes
619
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Lena's Stone Forest
Όταν είχαμε πάει εμείς, τον Μάιο του 2010, όσοι έμεναν σε ξενοδοχεία του πάρκου μπορούσαν να μπαίνουν στο Disneyland Park μία ώρα πριν ανοίξουν οι πύλες για το κοινό.

Πάντως πρέπει να σκεφτείς σοβαρά κατά πόσο αξίζουν δύο ημέρες στη Disneyland.
Έχε υπόψη σου πως οι ουρές που σχηματίζονται μπροστά από τα δημοφιλέστερα θεάματα είναι πολύ μεγάλες και ο χρόνος αναμονής μπορεί να φτάσει την μία ώρα. Τα Σαββατοκύριακα ο κόσμος υπεριδιπλασιάζεται. Από την άλλη ο χρόνος διάρκειας του κάθε θεάματος ξεκινά από τα δύο λεπτά και δεν υπερβαίνει ποτέ τα έξι. Είναι δύσκολο να παρακολουθήσει κανείς δύο φορές συνεχόμενα το ίδιο θέαμα γιατί η ουρά ολοένα μεγαλώνει. Υπάρχουν βέβαια τα fast pass που σου επιτρέπουν να πας στο θέαμα που σε ενδιαφέρει μία συγκεκριμένη ώρα και να παρακάμψεις την κανονική ουρά, όμως δεν είναι τόσο εύχρηστα όσο ακούγονται.

Η δική μου εμπειρία στη Disneyland ήταν διάρκειας πέντε ημερών και μέναμε στο Hotel Cheyenne. Πήγαμε σε όλα σχεδόν τα θεάματα του Disneyland Park και σε μερικά του Walt Disney Studios Park. Το μόνο που μου άρεσε πραγματικά και θα το ξανάκα αν ο χρόνος αναμονής του δεν ήταν τόσο εξαντλητικός είναι το Crush's coaster στο Walt Disney Studios Park: για μια διαδρομή που κράτησε περίπου δυόμιση λεπτά χρειάστηκε να περιμένουμε μιάμιση ώρα και κάτι ψιλά.

Γνώμη μου είναι να μην πας στη Disneyland. Θα ξοδέψεις χρόνο και χρήμα και δεν θα αποκομίσεις τίποτα ουσιαστικό.
Πήγαινε ένα διήμερο στην Προβηγκία ή στην κοιλάδα του Λίγηρα ή σε κάποιο άλλο εξίσου υπέροχο μέρος της Γαλλίας κι άσε κατά μέρος την πλαστική ψευτούπολη. Δεν θα χάσεις.
 
Μηνύματα
7
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
inside of me
Παιδιά ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι ότι παρόλο που κατά καιρούς έχω πληρώσει ξενοδοχεία για το περιβάλλον τους, ήταν ξενοδοχεία που πέρναγα αρκετό χρόνο μέσα. Τώρα δε ξέρω πόσο χρόνο θα περάσω μέσα μετά το ολοήμερο τρέξιμο.

Fanie σε ευχαριστώ για την πρότασή σου, αλλά βλέπεις το ταξίδι είχε ξεκινήσει βασικά για Disneyland και μετά μετατράπηκε. Το Sequoia το είχα πρώτο στην λίστα λόγω της τιμής του. Το απέρριψα και άρχισα να ψάχνω στην γύρω περιοχή κάτι πολύ καλύτερο, όταν διάβασα ότι "παρέχει τα βασικά ..δεν έχει χρηματοκιβώτιο στο δωμάτιο, ούτε ψυγείο". Πως ήταν αντικειμενικά η εμπειρία σου από αυτό συνυπολογίζοντας τα ερωτήματά μου;

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Δεν έχω καταλάβει ακριβώς. Μήπως όσοι μένουν στα ξενοδοχεία του πάρκου μπορούν να κυκλοφορούν μέχρι αργά μέσα σε αυτό, στα εστιατόρια μπαρ κλπ του πάρκου και δεν επιτρέπεται κάτι τέτοιο στους επισκέπτες;
 

Fanie

Member
Μηνύματα
256
Likes
619
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Lena's Stone Forest
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Δεν έχω καταλάβει ακριβώς. Μήπως όσοι μένουν στα ξενοδοχεία του πάρκου μπορούν να κυκλοφορούν μέχρι αργά μέσα σε αυτό, στα εστιατόρια μπαρ κλπ του πάρκου και δεν επιτρέπεται κάτι τέτοιο στους επισκέπτες;
Η Disneyland Paris αποτελείται από τρία μέρη, δύο θεματικά πάρκα και το Disney Village όπου βρίσκονται τα ξενοδοχεία της. Το κάθε ένα από τα πάρκα της έχει ξεχωριστή είσοδο από την οποία περνάς με εισιτήριο. Όσοι διαμένουν στο Disney Village έχουν προμηθευτεί μια επέκταση του εισιτηρίου τους (λέγεται Extra Happy Hours) για να μπαίνουν νωρίτερα στις εγκαταστάσεις των πάρκων, πριν ανοίξουν οι πύλες για το υπόλοιπο κοινό. Όταν τα πάρκα κλείνουν, κλείνουν για όλους.

Στο Disney Village μπορείς να περιπλανηθείς όσο θέλεις. Έχει μπαρ, εστιατόρια, εμπορικά μαγαζιά με προϊόντα της Disney και διάφορες άλλες δραστηριότητες, όπως παραστάσεις ροντέο. Μόνο μην κάνεις πως ξεφεύγεις από την πεπατημένη. Εμείς επιχειρήσαμε να πάμε στο ξενοδοχείο μας από διαφορετικό δρόμο και στο πεντάλεπτο επάνω ένα αυτοκίνητο εμφανίστηκε από το πουθενά και χαμογελαστός ο οδηγός μας ζήτησε να γυρίσουμε πίσω.

Χρηματοκιβώτιο και ψυγείο μέσα στο δωμάτιο του ξενοδοχείου δεν θυμάμαι να υπήρχε.

Αυτά. Α! Και ως πελάτης ξενοδοχείου της Disneyland μπαίνεις δύο ώρες νωρίτερα στο Disneyland Park, όχι μία που είχα γράψει παραπάνω.
 
Μηνύματα
151
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ταιβαν!
Ταξίδι-Όνειρο
Las Vegas
Εγω παντως ειχα την τυχη να μεινω στο New York Hotel το οποιο ειναι λιγο πριν την εισοδο στα παρκα...
Απο την εμπειρια μου και μονο εγω αν θα ξαναπηγαινα θα εμενα μεσα στο Παρισι!
Πολλα τα λεφτα για το τιποτα τα ξενοδοχεια της Disneyland, οκ εχουν ολες τις αναισεις αλλα μεχρι εκει!

Αν δεν σε ενδιαφερουν αυτα πας Παρισι με την μια! Το τραινο αντε να κανει κανα 40λεπτο, αν θυμαμαι καλα!
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Πριν καμια δεκαριά χρόνια έμεινα για 2 νύχτες στο Hotel Sequoia. Καλό μου είχε φανεί τότε αλλά σε καμιά περίπτωση δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για να μείνεις σ'αυτό... ή σε κάποιο άλλο ξενοδοχείο του πάρκου.
 

thalia 35

Member
Μηνύματα
162
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
To Dream Castle Hotel που ανέφερες παραπάνω πάντως είναι πολύ ωραίο, αν τελικά το αποφασίσεις. Είχα μείνει πριν τρία χρόνια και μου άρεσε πολύ.
 

sakis_sx

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Νομίζω πως η καλύτερη επιλογή είναι να μείνεις Παρίσι('οπως ειπώθηκε και παραπάνω).Και εμείς το ίδιο σκεφτόμασταν αλλά αποφασίσαμε για μέσα Παρίσι και πήγαμε 2 μέρες με το τραίνο Disneyland.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.471
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom