Γαλλία Disneyland ξενοδοχείο μέσα ή γύρω?

Μηνύματα
7
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
inside of me
Σας ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας. Ήδη έμαθα αρκετά, το έψαξα κι άλλο και προβληματίστηκα περισσότερο.

Το να μείνουμε στο Παρίσι και να πηγαίνουμε με τραίνο, σκέφτηκα αρκετά να το πράξω, αλλά διαβάζοντας διάφορα σχετικά θέματα, κατάλαβα ότι συνολικά από Παρίσι θα χρειαστούμε 1 ώρα μέχρι 1 ½ ώρα από το ξενοδοχείο μας στην Disneyland (περπάτημα + αλλαγή σταθμών). Και θα ήταν 2-3 ώρες καθημερινά που στην ουσία δεν κάνεις πολλά πέραν του να απολαμβάνεις το τοπίο από το παράθυρο του τραίνου. Έτσι αυτές τις 2-3 χωρίς πολύ ενδιαφέρον ώρες την ημέρα, προτιμώ να τις αφιερώσουμε στο παιχνίδι.


Άλλωστε συνοδεύω το πιο όμορφο κορίτσι, την κόρη μου, που από μικρή περίμενε να πάμε εκεί και διαισθάνομαι ότι θα θέλει όσο το δυνατόν περισσότερο χρόνο μέσα στην ημέρα για να παίξουμε. Έτσι ζυγίζοντας τις μέχρι τώρα συμβουλές σας, κλίνω στην λύση ξενοδοχείου έξω από το πάρκο, που θα χρειαζόμαστε ελάχιστο χρόνο για να πάμε στην Disneyland, αλλά θα έχουμε και την διαφοροποίηση στην τελική τιμή. Εφ' όσον δε, υπάρχει και το Disney village που δεν το είχα συνειδητοποιήσει, θα μπορούμε μέχρι αργότερα το βράδυ, να μη ξεφύγουμε από την ατμόσφαιρα. Βέβαια όλα αυτά είναι προσδοκίες και υποθέσεις ακόμα, θα συμπληρώσω τις εμπειρίες που αποκομίσαμε όταν επιστρέψουμε.


Φυσικά μέχρι τον καιρό της αναχώρησης αν κάποιο άλλο επιχείρημα είναι πολύ δυνατό για να αλλάξετε την γνώμη μου η να την ενισχύσετε, ή οποιαδήποτε συμβουλή, είμαι ανοιχτός να σας ακούσω και σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ λανθασμένα υπέθεσα ότι τα 2 άτομα που είπες ήταν ζευγάρι. Από τη στιγμή που θα πας με την κόρη σου κατά τη γνώμη μου ξέχνα τη διαμονή στο Παρίσι, μείνε 2 μέρες ή μέσα ή κοντά στο πάρκο αν δε θες να δώσεις τόσα λεφτά. Έχε υπόψη σου ότι το πάρκο είναι ΠΟΛΥ κουραστικό, ακόμα και μία μέρα να περάσεις μέσα. Επομένως να φας τη διαδρομή, να περάσεις τη μέρα, να γυρίσεις πίσω και την άλλη μέρα να ξαναπάς να περάσεις άλλη μια μέρα στα πάρκα, θα είναι σκότωμα για το παιδί. :)
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Άλλωστε συνοδεύω το πιο όμορφο κορίτσι, την κόρη μου, που από μικρή περίμενε να πάμε εκεί και διαισθάνομαι ότι θα θέλει όσο το δυνατόν περισσότερο χρόνο μέσα στην ημέρα για να παίξουμε.

Απαντάς μόνος σου στην ερωτηση που έκανες !!!

Μείνε μέσα καλύτερα η σχετικά κοντά όπως σου πρότεινε και ο def και θα περάσει super η μικρή
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
αξίζει να πας μόνο μια μέρα στη ντισνευλαντ και να μένεις Παρίσι?
 
Μηνύματα
7
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
inside of me
Κατ' αρχάς να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας.

Επιστρέψαμε με την κόρη μου με πολλές και όμορφες εμπειρίες, έτσι μπορώ να απαντήσω με σιγουριά στα ερωτήματα που έθεσα στην αρχή. Πράγματι τον καιρό που ταξιδέψαμε, αρχές Μαΐου για να μη φάμε ζέστη και ουρές, οι τιμές μέσα στο πάρκο για ξενοδοχεία 3 κλειδιών ήταν γύρω στα 1100 ευρώ σε δίκλινο για 2 άτομα-2 βραδιές (3 ημέρες). Παρασκευή έως Κυριακή αφιερώσαμε στην Disneyaland και παρόλο που σκεφτόμουν ότι θα είχε κόσμο γιατί δεν είμαι για ουρές, όλα κύλισαν ομαλά.

Στο Dream Castle που πήγαμε τελικά ήταν 280 ευρώ και 320 τα εισιτήρια για Disneyland για 3 ημέρες (με την έκπτωση), σύνολο ? 600. Η διαφορά λοιπόν ήταν 500 ευρώ για 2 βραδιές. Επίσης εκεί κοντά βρίσκεται το Radisson Blu με αντίστοιχες τιμές και περιβάλλον.



Δεν το μετάνιωσα που δεν μείναμε μέσα στο πάρκο της Ντίσνευλαντ. Η διαφορές από τα "φτηνότερα" ξενοδοχεία των 2 κλειδιών είναι μεγάλες.

Το ξενοδοχείο εξωτερικά σαν παλιό παλάτι δίπλα σε μια λίμνη και εσωτερικά με όμορφο διάκοσμο. Υπήρχε συχνά δωρεάν λεωφορείο κάθε 15 λεπτά και χρειαζόταν λιγότερο από 10 λεπτά για να φτάσει στο πάρκο. Αν φύγετε από το πάρκο όταν κλείνει θα βρείτε ουρά και σπρώξιμο. Καλύτερα αφιερώστε λίγο χρόνο για να πάτε στο Disneyland Village που μένει ανοιχτό μέχρι αργά για φαγητό και έτσι θα καθαρίσουν και οι ουρές. Ουσιαστικά αυτές είναι οι διαφορές αν μείνεις μέσα ή έξω. Κατά τα άλλα οι παροχές σε αυτό που μείναμε ήταν καλύτερες από το να μέναμε μέσα στο πάρκο, σε αυτά των 2-3 κλειδιών. Εξαίρεση αποτελεί το Disneyland Hotel που βρίσκεται ΜΕΣΑ στο πάρκο και είναι ονειρεμένο. Αλλά η τιμή για δύο βράδια ήταν 1700 ευρώ.

Αν μείνετε στο Dream Castle και κλείσετε δίκλινο με 2 κρεβάτια να ξέρετε ότι μιλάμε για δύο διπλά king size κρεβάτια που στην πραγματικότητα κοιμίζουν 4 άτομα. Και ένα παράδοξο! Ζητήστε να σας δώσουν δωμάτιο στον τελευταίο όροφο με θέα στην λίμνη, δηλώνοντας καπνίζοντες ακόμη και αν δεν καπνίζετε. Για κάποιο περίεργο λόγο είναι σαν να έχουν σε περισσότερη εκτίμηση όσους καπνίζουν. Το δωμάτιο πέρα από το ότι είναι καθαρό και δεν μυρίζει, είναι μια υπέροχη σοφίτα και έχει τον διπλάσιο χώρο από των κάτω ορόφων. Πρέπει να είναι γύρω στα 50-60 τετραγωνικά. Δηλαδή τα δύο διπλά κρεβάτια δεν είναι δίπλα, αλλά απέναντι το ένα στο άλλο με πολύ μεγάλο χώρο και ένα έπιπλο ανάμεσα τους. Αν μπορώ θα ανεβάσω φωτογραφία. Έχει 2 μπάνια. Το ένα μικρό με τουαλέτα και νιπτήρα και το άλλο νιπτήρα, μπανιέρα και ξεχωριστή ντουζιέρα. Υπάρχει καφετιέρα στο δωμάτιο με καφέ τσάι σοκολάτα. Το μινι μπαρ στην πρίζα αλλά είναι άδειο, δεν καταλάβαμε γιατί. Το πρωινό με άριστα το 5 παίρνει 4. Είχε μπουφέ με σχεδόν τα πάντα. Επίσης το δωμάτιο έχει safe (κάτι βασικό για εμένα που δεν είχαν τα Cheyenne & Santa Fe hotels). Αν έχετε χρόνο πάρτε τον καφέ σας και κάντε μια βόλτα στους κήπους μέχρι την λίμνη για ησυχία και χαλάρωση.


Απαντώντας στο 3ο ερώτημά μου, αξίζει να βγάλεις και για τις 3 ημέρες εισιτήριο. Αν σας αρέσει ο κόσμος του Ντίσνευ, απλά είναι μαγικά. Τα γυρίσαμε όλα, αλλά θα θέλαμε να μπορούσαμε να μείνουμε εκεί. Δεν συναντάς τακτικά μέρη που ο κόσμος είναι χαρούμενος, παίζει συνέχεια και αυτό πλανιέται στην ατμόσφαιρα. Την πρώτη ημέρα από το απόγευμα μέχρι το βράδυ πήγαμε στο Disneyland park χωρίς καθόλου ουρές και το βράδυ για φαγητό στο σόου Buffalo Bill (3/5). Την δεύτερη ημέρα εξαντλήσαμε με την άνεσή μας το Disneyland park και μετανιώσαμε που δεν είδαμε τα πυροτεχνήματα και το σόου στο κλείσιμο από την πρώτη ημέρα. Ανεπανάληπτη εμπειρία! Την τρίτη ημέρα μέχρι το απόγευμα, εξαντλήσαμε το Walt Disney studios park. Και μετά πήραμε τις βαλίτσες που είχαμε αφήσει σε ειδικό χώρο φύλαξης στο ξενοδοχείο και κατευθυνθήκαμε για Παρίσι.

Όσο για το 2ο ερώτημά μου, αν αξίζει για την διαφορά των 500 ευρώ να μείνει κανείς στα ξενοδοχεία του πάρκου, κατηγορηματικά όχι. Συνοψίζοντας τους λόγους, το μόνο αρνητικό είναι ότι χρειάζεσαι 10 λεπτά με το λεωφορείο. Τα θετικά για να μείνεις έξω όπως περιέγραψα είναι πολλά. Αλλά αυτό που δεν διάβασα εδώ στο forum είναι ότι εκτός από τα Disneyland Hotel & New York στα υπόλοιπα πάλι λεωφορείο χρειάζεσαι για να πας γιατί απλά δεν είναι "μέσα" αλλά στην ευρύτερη περιοχή. Στην πραγματικότητα μέσα στο πάρκο είναι μόνο το Disneyland Hotel. Η γνώμη μου; Κρατήστε λοιπόν τα χρήματα της διαφοράς είναι αρκετά και μείνετε σε κάποιο καλό ξενοδοχείο που δεν ανήκει στην Disneyland.

Tips:

- Το να πας 2-3 ημέρες στην Disneyland και να μένεις Παρίσι είναι λάθος. Μόνο οι διαδρομές με τα τραίνα μέχρι το ξενοδοχείο στην πόλη περίπου 2 1/2 ώρες, είναι χάσιμο δημιουργικού χρόνου, κούραση ιδιαίτερα στην επιστροφή το βράδυ με τις ατελείωτες ουρές στον σταθμό του τρένου.

- Εάν πάτε μήνες εκτός των καλοκαιρινών, οι ουρές στα πάρκα δεν υπάρχουν ή είναι μικρές. Από όλα τα παιχνίδια μόνο σε 3 βρήκαμε ουρές όπου χρειαστήκαμε περίπου 20 λεπτά με μισή ώρα και σε ένα (RC Racer - Disney Studios) η ουρά ήταν μεγάλη και δεν πήγαμε καθόλου.

- Εάν πάτε μήνες εκτός των καλοκαιρινών και εάν μένετε έξω, μην πάτε το πρωί με το άνοιγμα στην είσοδο. Οι ουρές είναι αρκετές. Δοκιμάστε μισή ώρα αργότερα. Έχετε όλη την ημέρα μπροστά σας και προλαβαίνετε να κάνετε τα πάντα.
 

Attachments

efi2003

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΓΑΛΛΙΑ
καλησπερα μολις βρηκα το site (και εκανα εγγραφη) , απο μια αναζητηση που εκανα για το που ειναι καλυτερα να μεινουμε , και επεσα πανω στα μηνυματα σας, με πολυ ενδιαφερον διαβασα αυτα που εγραψες στο τελευταιο σου μηνυμα Μαγγελανος , εχω κλεισει μόνο τα αεροπορικα ,και ακομα ψαχνω για ξενοδοχειο, στα ξενοδοχεια αυτα δεν εχω μπει ακομα να τα δω! 11 αυγουστ, εως 18 αυγ. θα παμε, εσυ εκατσες δηλαδη και 3 μερες εκει? και μετα πηγες παρισι? εχω ακουσει και το παρκο του αστεριξ, αν προλαβουμε θα ηθελα να παω και εκει , μου ειπαν οτι ειναι ωραια!
 

efi2003

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΓΑΛΛΙΑ
αα ξεχασα να σου πω οτι εμεις θα ειμαστε 4, εγω, ο συζυγος και τα δυο αγορια μας ( 8,5 και 6,5) το αναφερω επειδη ειπες οτι το δωματιο ηταν δικλινο αλλα με πολυ μεγαλα κρεβατια , δηλαδη τι κλεινω ? δικλινο? ή αναφερω οτι ειμαστε 4? εχω πολλες αποριες, πως θα μου τις λυσεις ??:)))
 
Μηνύματα
7
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
inside of me
Γεια σου Έφη,
Προς το παρόν απαντώ στα βασικά. Κλείσε δωμάτιο μέσω Ίντερνετ, εγώ έκλεισα απο το booking.com. Νομίζω ότι η διαφορά για 2 ή 4 άτομα, είναι μικρή αλλά στο λέω με επιφύλαξη ότι μάλλον δεν χρειάζεται. Οι φωτογραφίες του ξενοδοχείου δείχνουν ακόμη και τα μικρότερα δωμάτια με 2 κρεβάτια να έχουν 2 king size. Άρα ζητάς 2 κρεβάτια στον τελευταίο όροφο με θέα την λίμνη και το βλέπεις επί τόπου το θέμα.

Δεν πήγα στο πάρκο του Αστεριξ αν και θέλαμε γιατί σκεφτήκαμε ότι θα είχαμε ήδη πάρει την δόση μας από την Disneyland και επομένως τις υπόλοιπες ημέρες θέλαμε να τις περάσουμε στο Παρίσι αποκλειστικά.

>>εχω πολλες αποριες, πως θα μου τις λυσεις ??

στείλε μου ένα πμ με email σου πχ με την μορφή ψψψψψ παπάκι hotmail.com
 

efi2003

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΓΑΛΛΙΑ
Προσπαθησα και πριν να σου στειλω αλλα δεν μπορουσα , μου εβγαζε ενα μηνυμα οτι πρεπει να εχω κανει 20 δημοσιευσεις για να στειλω πμ.
 

marouli

Member
Μηνύματα
73
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κρουαζιέρα στην Αλάσκα
Hi guys. Tα φώτα σας παρακαλώ, εαν γνωρίζετε. Τον Ιούνιο παω με το παιδακι μου στην Eurodisney. Bρήκα στο site των Fnac 139 ευρώ το εισιτήριο ενήλικα και 126 ευρώ το παιδικό, για 3 ημέρες και τα 2 πάρκα. Και ρωτάω: Να τα κλείσω απο τώρα ή είναι πολύ νωρίς? Mήπως να περιμένω να παω μια ημέρα πριν στα fnac και να τα βγάλω επι τόπου μήπως πετύχω κάτι καλύτερο? Κάτι διάβασα και για 30 ευρώ την ημέρα. τι λέτε? ;)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Με το παρντον κιολας, αλλα υρεις μερες θα πηγαινοερχεστε Παρισι-Disney; Γιατι δεν κλεινετε δωματιο σε ενα ξενοδοχειο μεσα στη Disney;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.455
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom