Καραϊβική Offshore, ξέπλυμα και άλλα σκάνδαλα στις Παρθένες Νήσους

GTS

Member
Μηνύματα
6.784
Likes
18.175

Οδηγώντας στον γραφικό βόρειο δρόμο του St John, προσέχω να μη γκρεμοτσακιστούμε προσηλωμένος στην άσφαλτο, προσπαθώντας να αγνοήσω την υπέροχη θέα της ακτογραμμής στα αριστερά μου. Ο δρόμος είναι ανηφορικός-κατηφορικός, με πολλές στροφές, προσφέροντας θαυμάσια θέα σε ζαχαρένιες παραλίες και γαλανά νερά. Ξάφνου μπροστά μας, δυο ελάφια, τρώνε στην άκρη του δρόμου…ντροπαλά, κάνουν μεταβολή και με ένα άλμα εξαφανίζονται στη πυκνή ζούγκλα του νησιού. Σταματάω να τα παρατηρήσω, βρίσκονται λίγο πιο πάνω στη πλαγιά, μας κοιτούν με τα μαύρα και υγρά τους μάτια. Λίγο πιο κάτω, ο δρόμος ανοίγει στα αριστερά όπου και παρκάρουμε το αυτοκίνητο, είναι ένα από τα σημεία όπου μπορείς να απολαύσεις μια σπάνια θέα, χωρίς να ριψοκινδυνεύεις τη σύγκρουση με άλλα οχήματα. Η βραχώδης ακτογραμμή του νησιού, καταπράσινη, υποχωρεί δίνοντας τη θέση της σε μια παραλία-όνειρο, σε μια από τις πιο πολυφωτογραφημένες και φωτογενείς παραλίες της Καραϊβικής, τη περίφημη Trunk Bay. Χρειάζεται να πω περισσότερα?

Θα δώσω όμως δυο πληροφορίες: είναι η μόνη παραλία του νησιού που έχει είσοδο, 4$, είναι σχετικά πολυσύχναστη και διαθέτει εγκαταστάσεις αποδυτηρίων, ντουζ και ένα μικρό snack bar, όλα χωμένα στη βλάστηση πίσω από τη παραλία, στην οποία καταλήγουν μικρά μονοπάτια. Τι να πει κανείς και για αυτό το μέρος….άλλα νησιά τα έχει προικίσει ο θεός με 1-2 κορυφαίες παραλίες, τούτο δω έχει κλέψει τη δόξα όλων, έχει τουλάχιστον 5-6 παραλίες διαμάντια, που παίρνουν 10 με τόνο. Η παραλία έχει μέχρι και ναυαγοσώστη και ένα μικρό νησάκι σε κοντινή απόσταση, όπου το εκπληκτικό snorkeling σου κόβει την ανάσα με τη ποικιλία κοραλλιών που στέκουν υγιέστατα σε πείσμα της ανθρώπινης δραστηριότητας. Πελεκάνοι και φωνακλάδες γλάροι κουρνιάζουν στα βραχάκια του καθώς κολυμπάω με τη μάσκα μου κοντά στην ακτή του νησιού. Εκεί, η μαυρίλα που βλέπω έξω από το νερό στο βυθό δεν είναι κοράλλια ή βράχια, αλλά με έκπληξη διαπιστώνω ότι αποτελείται από εκατομμύρια μικροσκοπικά ψαράκια, ένα ζωντανό σύννεφο, που καθώς εισβάλλω ανοίγει μπροστά και κλείνει πίσω μου. Το υπερθέαμα αυτό, που βλέπεις μόνο στα ντοκιμαντέρ με κάνει να μη μπορώ να ξεκολλήσω για ώρα από το βυθό, ο συντονισμός των κινήσεων τόσων ψαριών ταυτόχρονα είναι κάτι ανεξήγητο αλλά συναρπαστικό, καθώς με μαεστρία ανοίγουν κατά ομάδες διαδρόμους αποφεύγοντας το σώμα μου που κολυμπάει ανάμεσά τους. Επιστρέφοντας στην ακτή, είναι ώρα για μια μπυρίτσα και ένα σνακ κάτω από τη σκιά των maho trees που κυριαρχούν από πίσω μας. Παλιοζωή…..
::
 

Attachments

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Eνταξει τι να πω τωρα για τη φωτο...μου εφτιαξες τη μερα .Ποτε θα παω εκει ειναι το θεμα.
Αυτο ειναι κομματι απο το γαμηλιο ταξιδι σου γιατι ειχες παει και Ν.Υ νομιζω?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πατησα την απαντηση , αλλα ειλικρινα δε μπορω να γραψω τιποτα..
Η φωτο που βλεπω ειναι το ονειρο μου :klaps::klaps:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.784
Likes
18.175
Eνταξει τι να πω τωρα για τη φωτο...μου εφτιαξες τη μερα .Ποτε θα παω εκει ειναι το θεμα.
Αυτο ειναι κομματι απο το γαμηλιο ταξιδι σου γιατι ειχες παει και Ν.Υ νομιζω?
Το γαμήλιο ήταν ΝΥ & Παρθένες Νήσους....δε γινόταν να περάσω για πρώτη φορά τον Ατλαντικό και να μη πάω Καραϊβική, ήταν αδύνατον!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Go2 προτεινω να φτιαξουμε γκρουπ εγω ,εσυ και η Vario και να το ονομασουμε beach-lovers/beach-hunters
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Το γαμήλιο ήταν ΝΥ & Παρθένες Νήσους....δε γινόταν να περάσω για πρώτη φορά τον Ατλαντικό και να μη πάω Καραϊβική, ήταν αδύνατον!
Zαλιζομαι...ζαλιζομαι...ζηλευω ...ζηλευω.....:(:(:(:(
Μηπως να ξαναπαντρευτω για να παω?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.784
Likes
18.175
Πατησα την απαντηση , αλλα ειλικρινα δε μπορω να γραψω τιποτα..
Η φωτο που βλεπω ειναι το ονειρο μου :klaps::klaps:
Μη κλαις κορίτσι μου, θα πας κι εσύ εκεί, σε βλέπω σύντομα!!

...και αν είναι να κλαις από τώρα, πού να δεις και τις άλλες φωτό....έτσι έκλαιγα κι εγώ όταν τις είδα....άντε, με πήραν τα ζουμιά κι εμένα τώρα :klaps::klaps:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ωχ αμαν εχει δηλ και συνεχεια το μαρτυριο.
Δεν παω σπιτι μου αποψε...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Tαιλανδεζικα στικακια σε μαγευτικο νησι της Καραιβικης!!!!
Αυτη η φιλη του ταξιδιωτικου φορουμ εχει καλο γουστο τελικα??:haha:
Περιμενουμε συνεχεια με τροπικες δοσεις και λεπτομεριες.
Παντα τετοια GTS!!!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Υπέροχος συνδυασμός το γαμήλιο ταξίδι σας. Από το Μέλλον επιστροφή στην Αθωότητα!
Να είστε πάντα ευτυχισμένοι και να καταφέρνετε να κρατάτε της ισορροπίες στη ζωή σας.

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.509
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom