Καραϊβική Offshore, ξέπλυμα και άλλα σκάνδαλα στις Παρθένες Νήσους

GTS

Member
Μηνύματα
6.785
Likes
18.176

Η τρίωρη πτήση της American Airlines από το JFK προσγειώθηκε στο αεροδρόμιο Cyril E. King στη Charlotte Amalie του St Thomas. Από εκεί πήραμε βανάκι με 15$ το άτομο, το οποίο σε πηγαίνει σε 40 περίπου λεπτά στο λιμανάκι του Red Hook όπου και περνάς απέναντι με φέρρυ σε 15’ στο St John. Τα εισιτήρια στο φέρρυ κοστίζουν 6$ το άτομο, με επιπλέον χρεώση 2.5$ ανά βαλίτσα και τα δρομολόγια είναι ωριαία.

Με το που φτάνεις στη προβλήτα στη Cruz Bay του St John (St. John Spice Cam Cruz Bay Web Cam), είτε παίρνεις ταξί για τον προορισμό σου, είτε σε περιμένουν να σε μαζέψουν από το δωμάτιο που έχεις κλείσει. Ακόμα καλύτερα να κανονίσεις να σε περιμένουν από το γραφείο ενοικιάσεως αυτοκινήτων, αφού το να νοικιάσεις αυτοκίνητο είναι must για να κινηθείς ανεξάρτητα στο νησί. Επιλογή άλλη δεν υπάρχει από το 4x4, αφού υπάρχουν δρόμοι στο νησί που είναι ακόμα χωματόδρομοι και το τζιπ είναι απαραίτητο. Ευχάριστη έκπληξη ήταν τα ταξί τύπου Ταϋλάνδης με τη καρότσα πίσω, τα οποία τριγυρνούν στη βόρεια πλευρά του νησιού και μαζεύουν επιβάτες. Δε μπορείς όμως να βασιστείς σε αυτά για να κινηθείς, αναγκαστικά σε περιορίζουν πολύ στις μετακινήσεις σου.

Δύο είναι οι κύριοι οικισμοί στο νησί, η Cruz Bay και η Coral Bay όπου μείναμε εμείς. Για τη δεύτερη έγραψα και πριν ότι είναι ένας πολύ μικρός οικισμός, με 5-6 φαγάδικα, μίνι μάρκετ, λίγα ήσυχα μπαρ πάνω στη θάλασσα, ούτε καν βενζινάδικο δεν είχε. Είναι ο ορισμός του sleepy village, ένα πραγματικό ησυχαστήριο. Η Cruz Bay είναι σαφώς μεγαλύτερη, με περισσότερα μαγαζιά, αλλά περισσότερα δε μπορώ να πω αφού δε πήγαμε ούτε μια φορά. Η αλήθεια είναι ότι το μετάνιωσα λίγο αυτό, αλλά δε γινόταν να ξεκολλήσουμε από τις παραλίες την ημέρα και τη νύχτα δεν ήθελα να οδηγήσω ένα μισάωρο νυχτιάτικα για να φτάσω εκεί με τους στενούς δρόμους του νησιού. Μη ξεχνάτε ότι εκεί οδηγούν ανάποδα, the British way, αλλά με αριστεροτίμονα αυτοκίνητα (ευτυχώς), χώρια που είναι αυτόματα, η οδήγηση δηλαδή είναι παιχνιδάκι. Μακάρι να είχαμε και άλλες μέρες να εξερευνήσουμε το πανέμορφο αυτό νησί, αλλά κολλήσαμε άσχημα στις απίστευτες βόρειες παραλίες του. Next time ίσως...πάντως, όσο είδα τη Cruz Bay τη μέρα που φεύγαμε (ψάχνοντας απελπισμένος το βενζινάδικο και μετά το γραφείο ενοικιάσεως να παραδώσω το αυτοκίνητο), μου άρεσε πολύ.

Το νησί έχει δύο μόνο μεγάλα resort, στο ένα από τα οποία πήγαμε για μπάνιο ένα πρωϊ, το πολυτελές Caneel Bay (Luxury Caribbean Resorts & Beach Vacations | Caneel Bay | Luxury Virgin Island Resort & Getaway). Κάνετε λάθος αν φαντάζεστε μεγάλα τσιμέντινα κτίρια, εδώ μιλάμε για μεγάλες εκτάσεις πρασίνου και καμπάνες απλωμένες σε όλη την έκτασή του, όπου βόσκουν ελεύθερα ελάφια και υπάρχουν σκόρπια καλοδιατηρημένα ερείπια από estates της αποικιακής εποχής. Το Caneel Bay καταλαμβάνει ολόκληρη χερσόνησο στη βόρεια πλευρά του νησιού, με 6 ονειρεμένες ιδιωτικές παραλίες και 1 δημόσια, την οποία επισκεφτήκαμε, χωρίς τιμή εισόδου αλλά με χρέωση του parking του ξενοδοχείου.
::
Υπάρχουν καμπάνες τελείως πριβέ όπου μένουν κατά καιρούς διάσημοι σταρ του Hollywood, κυρίως στο Cottage No7 όπου ήταν και η εξοχική κατοικία του Mr. Rockfeller της διάσημης οικογένειας. Η οικογένεια Rockfeller έχει παίξει μεγάλο ρόλο στο να διατηρηθεί ανέγγιχτη η φυσική ομορφιά στο νησί, αγοράζοντας εκτάσεις και δωρίζοντάς τες κατόπιν στο National Park, το οποίο συνεχίζει το έργο του ακάθεκτο ως άγρυπνος φύλακας των δημόσιων εκτάσεων του νησιού.

Φτηνές λύσεις να μείνεις στο St John υπάρχουν σε δύο campgrounds, το Cinnamon Bay (Cinnamon Bay Campground, St. John, U.S. Virgin Islands) και το Maho Bay (Maho Bay Camps & Estate Concordia Preserve Caribbean Eco-Resorts - Two Green Resorts on St. John, U.S Virgin Islands (USVI)) στις αντίστοιχες παραλίες. Στη Cinnamon beach πήγαμε, έχει πολύ ωραία παραλία, αλλά αν δεν είστε τύποι-φίλοι του camping, έχει κάτι τσιμέντινα σπιτάκια στα οποία όμως είναι χάλια να μείνεις και δεν είναι και καθόλου φτηνά.
::
Κατά την άποψή μου, να μείνετε στο στυλ που μείναμε εμείς, σε μια ωραία villa σαν το Sailview που επιλέξαμε (Sail View St. John, US Virgin Islands). Στη low season, τα 125$ που δίναμε είναι τιμή ευκαιρία για τα δεδομένα του νησιού και της Καραϊβικής και είναι πραγματικά απόλαυση η διαμονή εκεί. Οι οικοδεσπότες μας Mike και Eileen ήταν πραγματικά υπέροχοι, διακριτικοί, φιλόξενοι, μας έκαναν και δώρο ένα βιβλίο φεύγοντας από εκεί. Δε νομίζω να υπάρχει ωραιότερο και καλύτερο μέρος να μείνετε. Έχει βέβαια μόνο 2 δωμάτια, οπότε θέλει κράτηση καιρό πριν. Στο δωμάτιο μπορείτε να βρείτε ομπρέλλα θαλάσσης, καρέκλες παραλίας και δύο ψυγεία παραλίας (ισοθερμικά) για να πάρετε μαζί σας φαγητό, σνακ, μπύρες κτλ. Έτσι κι εμείς, απολαμβάναμε τις κρύες μπυρίτσες μας το μεσημέρι στις παραλίες του νησιού...και φυσικά το πρωϊ την απίστευτα θέα από το μπαλκόνι μας, με τις μυρωδιές από τα τροπικά λουλούδια και φρούτα που πλημμύριζαν τα ρουθούνια μας.
::
::
Το φαγητό στο νησί είναι ακριβή και λίγο περίεργη υπόθεση. Εμείς τρώγαμε σε εστιατόριο μόνο το βράδυ και πέρασαν 2 μέρες μέχρι να βρούμε τον γαστρονομικό μας παράδεισο. Αρχικά φάγαμε σε ένα πανάκριβο εστιατόριο που δεν ήταν και κάτι ιδιαίτερο, την επομένη σε ένα άθλιο, όπου νομίζω χειρότερο φαγητό δεν έχω δοκιμάσει στη ζωή μου, αλλά από τη 3η μέρα και μετά ανακαλύψαμε το υπέροχο Shipwreck Landing (Good food,live music, and friendly people in Coral Bay, St John, USVI). Εκπληκτικό φαγητό, φρεσκότατα θαλασσινά (γαρίδες απίστευτες και τα ωραιότερα τηγανιτά καλαμαράκια της ζωής μου), κορυφαίες μακαρονάδες με θαλασσινά....δεν είναι και φτηνό, καμιά 70-90$ το ζευγάρι για ένα πλήρες γεύμα, αλλά μάλλον μονόδρομος στη Coral Bay. Και μη ξεχάσετε να δοκιμάσετε τα απίστευτα γλυκά του, η μια κοπέλα στη κουζίνα είναι ζαχαροπλάστης, οπότε καταλαβαίνετε...

Τι κόστος λοιπόν έχει ο παράδεισος στο St John? Βάλτε καμιά 100στη ευρώ το δωμάτιο στο Sailview, ένα 70άρι το τζιπ και καμιά 60αριά το φαγητό το βράδυ. Σούμα δηλαδή ~230-250 ευρώ την ημέρα το ζευγάρι αν βάλουμε και κάτι ψιλά. Φτηνά δεν είναι σίγουρα, αλλά μιλάμε για ένα από τα κορυφαία νησιά στη Καραϊβική που αντιπροσωπεύει επάξια την ιδεατή εικόνα του τροπικού παραδείσου.

Στο επόμενο και τελευταίο κεφάλαιο, η παραλία που τα σπάει και με κάνει να δακρύζω από συγκίνηση σε ανάμνησή της....

 

Attachments

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Eνταξει τι να πω τωρα για τη φωτο...μου εφτιαξες τη μερα .Ποτε θα παω εκει ειναι το θεμα.
Αυτο ειναι κομματι απο το γαμηλιο ταξιδι σου γιατι ειχες παει και Ν.Υ νομιζω?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πατησα την απαντηση , αλλα ειλικρινα δε μπορω να γραψω τιποτα..
Η φωτο που βλεπω ειναι το ονειρο μου :klaps::klaps:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.785
Likes
18.176
Eνταξει τι να πω τωρα για τη φωτο...μου εφτιαξες τη μερα .Ποτε θα παω εκει ειναι το θεμα.
Αυτο ειναι κομματι απο το γαμηλιο ταξιδι σου γιατι ειχες παει και Ν.Υ νομιζω?
Το γαμήλιο ήταν ΝΥ & Παρθένες Νήσους....δε γινόταν να περάσω για πρώτη φορά τον Ατλαντικό και να μη πάω Καραϊβική, ήταν αδύνατον!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Go2 προτεινω να φτιαξουμε γκρουπ εγω ,εσυ και η Vario και να το ονομασουμε beach-lovers/beach-hunters
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Το γαμήλιο ήταν ΝΥ & Παρθένες Νήσους....δε γινόταν να περάσω για πρώτη φορά τον Ατλαντικό και να μη πάω Καραϊβική, ήταν αδύνατον!
Zαλιζομαι...ζαλιζομαι...ζηλευω ...ζηλευω.....:(:(:(:(
Μηπως να ξαναπαντρευτω για να παω?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.785
Likes
18.176
Πατησα την απαντηση , αλλα ειλικρινα δε μπορω να γραψω τιποτα..
Η φωτο που βλεπω ειναι το ονειρο μου :klaps::klaps:
Μη κλαις κορίτσι μου, θα πας κι εσύ εκεί, σε βλέπω σύντομα!!

...και αν είναι να κλαις από τώρα, πού να δεις και τις άλλες φωτό....έτσι έκλαιγα κι εγώ όταν τις είδα....άντε, με πήραν τα ζουμιά κι εμένα τώρα :klaps::klaps:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ωχ αμαν εχει δηλ και συνεχεια το μαρτυριο.
Δεν παω σπιτι μου αποψε...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Tαιλανδεζικα στικακια σε μαγευτικο νησι της Καραιβικης!!!!
Αυτη η φιλη του ταξιδιωτικου φορουμ εχει καλο γουστο τελικα??:haha:
Περιμενουμε συνεχεια με τροπικες δοσεις και λεπτομεριες.
Παντα τετοια GTS!!!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Υπέροχος συνδυασμός το γαμήλιο ταξίδι σας. Από το Μέλλον επιστροφή στην Αθωότητα!
Να είστε πάντα ευτυχισμένοι και να καταφέρνετε να κρατάτε της ισορροπίες στη ζωή σας.

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom