Βιετνάμ Καμπότζη Βιετνάμ - Καμπότζη! Από τη Sa Pa μέχρι το Siem Reap

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος

Κατά την διάρκεια της πτήσης έφερα στο μυαλό μου το τι είχαμε ζήσει μέσα σε έξι μόνο μέρες που βρισκόμασταν στο Βιετνάμ. Από το ατμοσφαιρικό αλλά πολύβουο Ανόι, στη πολύχρωμη Bac Ha, τις καταπράσινες σκαλισμένες πλαγιές της Σα Πα και το μαγικό Χαλόγκ Μπεή. Όλα τόσο διαφορετικά μεταξύ τους αλλά άκρως ενδιαφέροντα και συναρπαστικά. Το ταξίδι μας ήταν πολύ στο τρέξιμο αλλά δεν μετανιώνω. Δεν θα ήθελα να άφηνα πίσω τίποτα από όλα αυτά. Αναλογιζόμουν τι άλλο μπορώ να περιμένω από αυτό το ταξίδι. Οι εντυπώσεις που είχα μέχρι εκείνη την ώρα ήταν οι καλύτερες.

Το Can Tho είναι μια πόλη στο Δέλτα του Μεκόνγκ από όπου μπορείς να επισκεφτείς πλωτές αγορές λαχανικών και φρούτων καθώς και γραφικά κανάλια στου Μεκόνγκ.

Με το που έφτασε το ταξί στο αεροδρόμιο πήραμε ταξί για την σύντομη διαδρομή μέχρι το ξενοδοχείο μας. Δεν θέλαμε να χάσουμε ούτε λεπτό γιατί κόντευε απόγευμα και εμείς ακόμα είχαμε να κανονίσουμε τη βαρκάδα στο Μεκόνγκ για νωρίς το επόμενο πρωί.

Στον αυτοκινητόδρομο για το ξενοδοχείο


Τα παπάκια δεν λείπουν ούτε εδώ...



Βουρ για τσεκ ιν λοιπόν στο ξενοδοχείο που είχαμε κλείσει μόλις το προηγούμενο βράδυ. Ο ευγενικός υπάλληλος παίρνει τα διαβατήρια μας και ψάχνει, ψάχνει ξαναψάχνει. Αλλά τίποτα...

- Μα τι κάνει τόση ώρα επιτέλους; Πόσο άσχετος είναι; δεν κάνει πιο πέρα να έρθει κανένα κοριτσάκι που το κατέχει το θέμα;
- Είσαι σίγουρη ότι είμαστε στο σωστό ξενοδοχείο;
- Ναι καλέ. Να εδώ... έχω κατεβάσει την κράτηση στο κινητό μου. Δες εδώ. Προπληρώσαμε κι όλας. Να κοίτα...
-Χριστιανή μου... Πόσες του μήνα έχουμε σήμερα;
-30 για πότε είναι η κράτηση;
-Για τις 30 είναι αλλά είναι γνωστό ότι ζεις εκτός τόπου και χρόνου. 29 έχουμε σήμερα! Γιαυτό δεν το βρίσκει ο άνθρωπος!
- Ωχ και έχουμε προπληρώσει κιόλας. Να του το πούμε?
- Τι άλλο λες να κάνουμε;
- Καλέ μου κύριε... Εεεεε ξέρετε μόλις διαπίστωσα ότι έκανα λάθος την μέρα της κράτηση. Γιαυτό παιδεύεστε τόση ώρα και δεν την βρίσκετε.
- Το ξέρω. Απλά προσπαθώ να σας βρω δωμάτιο για σήμερα αλλά μάλλον είναι αδύνατο. Είμαστε γεμάτοι με ένα γκρουπ Κινέζων. Δώστε μου ακόμα μερικά λεπτά ...
- Πάρε το χρόνο σου αγόρι μου ...

Πάλι αυτοί οι Κινέζοι στα πόδια μας! Μου ήρθαν σκηνές από το προηγούμενο ταξίδι στη Ταϊλάνδη που ψάχναμε μανιωδώς για ξενοδοχείο στο Κράμπι αλλά είχαν όλα καταληφθεί από τους Κινέζους και μου έρχεται μια σκοτοδίνη.

Τελικά αυτό το καλό, ευγενικό και προπαντός παραγωγικό παιδί κατάφερε να μας βρεί δωμάτιο και να μεταφέρει την κράτηση μας για εκείνο το βράδυ χωρίς έξτρα κόστος παρόλο που η κράτηση μας ήταν σε μη επιστρέψμη τιμή.

Πάμε τρέχοντας να αφήσουμε τις αποσκευές στο δωμάτιο και διαπιστώνουμε ότι μας είχαν δώσει μια τεράστια γωνιακή σουίτα.

- Είδες καλέ μου. Ευτυχώς που έκανα λάθος. Ε; Δεν απαντάς ε;

Με γοργές κινήσεις κατεβαίνουνε στην ρεσεψιόν και βρίσκουμε την κοπέλα που κανονίζει τα τουρ για να κανονίσουμε την αυριανή εκδρομή. 75 Ευρώ μας λέει. Καλέ ... βόλτα στο ποτάμι με βαρκούλα θα κάνουμε όχι κρουαζιέρα με θαλαμηγό.
- Δική σας η επιλογή. Αν θέλετε.
- Δεν θέλουμε... θα πάμε αλλού
- Να πάτε! Απλά να ξέρετε ότι μόνο άλλη μια ώρα θα είμαι εδώ.
- Σιγά μην ξανάρθουμε με τέτοια τιμή.

- Δεν μου λες χριστιανή μου... ξέρεις που αλλού να πάμε ή θα τρέχουμε άδικα.
- Βεβαίως και ξέρω. Τί νομίζεις ότι είμαι καμία άσχετη; Ότι δεν έχω μελετήσει; Επειδή έκανα μια φορά μια λάθος κράτηση;
-Εσύ δεν έκανες λάθος στα αεροπορικά και γι'αυτό θα κάτσουμε μόνο μια μέρα στο Can Tho?
-Ε καλά δυο φορες;
- Είναι και εκείνη η φορά που πήγαμε στην Αράχωβα...
- Καλά καλά τι να λέμε τώρα; Πάμε να βρούμε το γραφείο τουρισμού. Είναι στο δρόμο δίπλα από το ποτάμι. Δίπλα πρέπει να είμαστε.

Μετά από μισή ώρα γρήγορο περπάτημα βρίσκουμε επιτέλους το γραφείο τουρισμού αλλά ... είχε ήδη κλείσει εδώ και πολύ ώρα.

- Τις ώρες λειτουργίας δεν σκέφτηκες να κοιτάξεις; Πολύ καλή μελέτη έκανες.
- Εεεε ξέρεις κάπου διάβασα για μια γιαγιά που τριγυρνάει στο μόλο και κανονίζει βαρκάδες.
- Ποιά γιαγιά χριστιανή μου;... Άσε μας έκαψες με την μελέτη σου. Τρέχα αμέσως να προλάβουμε την κοπελιά στο ξενοδοχείο γιατί δεν μας βλέπω να τον βλέπουμε τον Μεκόνγκ.

Τρέχουμε με τα χίλια και την ουρά στα σκέλια για το ξενοδοχείο όπου η κοπελιά μας περίμενε με ένα χαμόγελο νίκης στο πρόσωπο.

- Σας περίμενα. Μας λεεί....

Εδώ είναι που ταιριάζει ένα περιποιημένο αϊ....χτηρ αλλά έχε χάρη που δεν μου το επιτρέπει η ανατροφή μου.

Κλείνουμε λοιπόν την εκδρομή για την επομένη νοιώθοντας και γνωρίζοντας ότι μας κατακλέβουν. Η κοπελιά μας έδωσε και ένα χάρτη και μας κατεύθυνε στο πως να κινηθούμε μέσα στη πόλη για να δούμε όσα περισσότερα πράγματα μπορούμε τις λίγες ώρες που θα ήμασταν εκεί αλλά και το πως θα βρούμε το Hot Pot Alley.

Στην σοβαρή μελέτη που έκανα λοιπόν για την περιοχή, σε μια από τις πολύ εξεζητημένες πηγές μου( νομίζω στο wikitravel :) ) γινόταν αναφορά στο Hot Pot Alley. Ένα δρομάκι με μαγειρεία που σερβίρουν σχεδόν αποκλειστικά σούπες τις οποίες φτιάχνεις μόνος σου. Γνωστή κοιλιόδουλη δεν μπορούσα να το άφηνα πίσω. Η κοπέλα του ξενοδοχείου μας προειδοποίησε ότι δεν θα βρούμε πολλούς τουρίστες εκεί (ακόμα καλύτερα). Αφού εντοπίσαμε το Hot Pot Alley, διαλέξαμε το εστιατόριο με τους περισσότερους θαμώνες που πράγματι ήταν κυρίως ντόπιοι. Ήταν ένα λιτό μαγειρείο που οι τοίχοι γύρω γύρω ήταν γεμάτοι φωτογραφίες του ιδιοκτήτη με διάφορους αστέρες του Βιετνάμ και όχι μόνο. Οι μόνοι τουρίστες ήμασταν εμείς και ένα νεαρό ζευγάρι Βρετανών. Μπορούσες να διαλέξεις μεταξύ σούπας με πάπια ή θαλασσινά. Σου έφερναν στο τραπέζι την κατσαρόλα με το ζωμό πάνω σε γκαζάκι , διάφορα λαχανικά όπως λεμονόχορτο, φρέσκα κρεμμυδάκια, λάχανο κ.α , δύο διαφορετικά είδη νουτλς και το υλικό που είχες διαλέξει ,πάπια ή τα θαλασσινά, και έφτιαχνες εσύ τη σούπα με τα συστατικά που προτιμούσες. Διαλέξαμε σούπα με θαλασσινά και πρέπει να ομολογήσω ότι το ευχαριστηθήκαμε. Άνετα θα ξαναπήγαινα αν βρισκόμουν αλλά δεν το συνιστώ σε ευαίσθητα στομαχάκια που σιχαίνονται εύκολα.


Το δρομάκι...



Το μαγειρείο...



Η σούπα :) ...



Μετά το βραδινό περπατήσαμε προς τις όχθες του Μεκόνγκ, βρήκαμε την νυχτερινή αγορά η οποία είχε απίστευτα χαμηλές τιμές αλλά το δύσκολο είναι να βρείς κάτι που να μην είναι μαϊμού. Όλα τα εμπορεύματα ήταν απομιμήσεις επώνυμων προϊόντων. Κάποια από αυτά σε πολύ καλή ποιότητα. Προσπάθησα πολύ να βρω ωραίο κάτι που να μην έχει πάνω σήμα επώνυμης μάρκας. Στη βραδινή αγορά μπορούσες να βρεις οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς.












Και ο βραδινός Μεκόνγκ...







Μετά από πολύ πολύ περπάτημα γυρίσαμε στην υπέροχη σουίτα μας που κέρδισα με το σπαθί μου γιατί την επομένη είχαμε ξύπνημα άγριο χάραμα.

Υ.Γ.: Στη βραδινή βόλτα που κάναμε συναντήσαμε τη γιαγιά που οργανώνει τις βαρκάδες στο ποτάμι...
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.728
Likes
14.935
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
ωωωω ρε μάνα μου. θα πλαντάξουμε στο κλάμα με τέτοιο βομβαρδισμό ιστοριών.:haha:
αναμένουμε τη συνέχεια.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Τι ανέλπιστη χαρά πρωί-πρωί!!!
Έφτιαξα καφέ και κάθισα αναπαυτικά στον καναπέ μου,μπήκα στο αγαπημένο μου φόρουμ να χαζέψω μιας και σήμερα δεν έχω όρεξη για γράψιμο και βλέπω ιστορία από Βιετνάμ από την αγαπημένη ggonholidays!!!!!!
Μου έφτιαξες τη μέρα κι εννοείται θέλω κάθε λεπτομέρεια!
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Κι εγώ εδώ, διαβάζω την πολλά υποσχόμενη ιστορία σου, αγαπητή ggonholidays!!! Θέλουμε και πολλές πολλές φωτογραφίες, ναι;;; :xalara::xalara::xalara:
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ και υπόσχομαι πολλές φωτογραφείες! Υλικό υπάρχει άφθονο!!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Άντε, άντε, νά'ρχονται τα φρέσκα απ' την πατρίδα! :clap:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ και υπόσχομαι πολλές φωτογραφείες! Υλικό υπάρχει άφθονο!!!
ΩΡΑΙΟΤΑΤΑ !!! Συνήθως δεν ξαναδιαβάζω για τόπους που έχω ήδη επισκεφτεί, αλλά γράφεις πολύ ελκυστικά.
Αν έκανες τις αναρτήσεις λίγο πιο μικρές ( οχι πιο σύντομες, αλλά να τις "έσπαγες') κι αν έβαζες τις φωτογραφίες ανάμεσα στο κείμενο, η απόλαυση θα μεγάλωνε.
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Πραγματικά σας ευχαριστώ για την υπέροχη υποδοχή της ιστορίας μου. Με τιμάτε πολύ που με διαβάζετε!!!

Αγαπητέ Vagantos ευχαριστώ πολύ για τις εισηγήσεις και θα προσπαθήσω να τις ακολουθήσω:)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
- Εϊ κοιμάσαι;
- Μμμμμμ
- Θα πάμε Βιετνάμ!
- Κάνε ότι θες και άσε με να κοιμηθώ.
Μιλάμε οτι δημιούργησες σχολή!! Έτσι λέγονται αυτά, στον ύπνο να μην προλάβει ο άλλος να αντιδράσει :haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom