Βιετνάμ Καμπότζη Βιετνάμ - Καμπότζη! Από τη Sa Pa μέχρι το Siem Reap

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος

Επιστρέφοντας κατάκοποι στο ξενοδοχείο μετά από μια γεμάτη μέρα στους ναούς. . .

- Επιτέλους να ξεκουραστούμε λίγο. Να κοιμηθούμε καμιά ωρίτσα πριν βγούμε στο κέντρο. Εεεεε καλέ μου?
- Περίεργο μου φάνηκε εκείνο το κτήριο με τη μουσική. Πολύς κόσμος μπαινόβγαινε.
- Δεν φαινότανε εστιατόριο πάντως. Άρα δεν θα το έχουμε και σήμερα!
- Σαν γάμος μου φάνηκε... Είχανε δυο σημαιοστολισμένους τύπους στη μέση...
- Αποκλείεται καλέ! Μέσα σ’ αυτό το στενάκι? Σε καμία περίπτωση! Ε? Τι λες?... Δεν απαντάς και με ανησυχεί… Αλλά και γάμος να ήταν καλύτερα… θα έχουνε τελειώσει σήμερα.

Με το που πλησιάζουμε στο ξενοδοχείο ηχεί στα αυτιά μου το καμποτζιανό « Ανέβα στο τραπέζι μου κούκλα μου γλυκιά» και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι!!!

- Δεν είναι δυνατό να το ζω αυτό το πράγμα!!!! Πάω στη ρεσεψιον να κάνω φασαρία να μας πάνε σε άλλη πτέρυγα!!! Δεν θα το ξαναπεράσω αυτό!… ΤΙ ΣΥΜΒΑΊΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΉ????
- Ποια μουσική? (Μου λέει όλο νάζι χαζεύοντας το φρεσκοβαμμένο και καλοσχηματισμένο ροζ νύχι)
- Πλάκα μου κάνεις? Αυτήν που ακούγεται από χθες.
- Ααααα! Από την αίθουσα γάμων? (Χαμογελώντας και επιδεικνύοντας το στρασάκι στο δόντι)
- Τι?
- Κάποιοι παντρεύονται. ( Διακρίνω μια ζήλια στη φωνή και μια μελαγχολία στο βλέμμα)
- Τι εννοείς? κάθε μέρα έχει γάμο?
- Όχι κάθε μέρα αλλά αυτός ξεκίνησε χθες. (Τινάζοντας τη μπούκλα που έπεφτε ανέμελα στο μέτωπο)
- Και πόσο διαρκεί?
- Κάποιες φορές 3 μέρες (σηκώνοντας το βγαλμένο περίτεχνα σε τόξο φρύδι)
- Και θα έχουμε αυτό το βασανιστήριο για ακόμα τρεις μέρες? Να μας αλλάξετε δωμάτιο αμέσως!!!
- Possible
- Ωραία!
- Νοοοοο! Possible ! (Γουρλώνοντας έντρομα τα σχιστά ματάκια με τη πλούσια μακριά συνθετική βλεφαρίδα)
- ΝΑΙ ή ΟΧΙ ΔΕΝ ΚΑΤΆΛΑΒΑ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ?
- Possible! Possible! Full book!

Ήτανε τόσο χαριτωμένος που δεν μπόρεσα να τσαντιστώ μαζί του αλλά ήθελα να τον ρωτήσω το νούμερο από το κραγιόν του γιατί καιρό τώρα γυρεύω αυτή την απόχρωση.

Με το που ανεβαίνω πάνω όμως μου ξανά ανεβαίνει και πάλι το αίμα στο κεφάλι . . .

- Πάμε να φύγουμε αμέσως. Δεν αντέχω άλλο να ακούω το «Νηνανάινα μωρό μου νηνανάινα». Μην γελάς!!!
- Εγώ θα μείνω να ξεκουραστώ. Δεν κοιμήθηκα καθόλου χθες.
- Εγώ φεύγω!
- Πού πας?
- Να πάρω παντελώνες!;)

Και πήρα… Περίπου 12… Η αγορά του Σιαμ Ριπ είναι καταπληκτική για σαλβάρια και εθνικ ρούχα! Πολύ μεγάλη ποικιλία και οι τιμές πολύ καλές. Το παζάρεμα επιβάλλεται!

Μετά από 2 ώρες ήρθε και ο σύζυγος, φρέσκος φρέσκος και ήρεμος. Δεν ξέρω πως τα κατάφερε πραγματικά!
Αυτό που με χάλασε στο Σιάμ Ριπ ήταν το πόσο πιεστικοί ήταν οι ζητιάνοι. Ακόμα και τα μικρά παιδιά. Γίνονταν ακόμα και επιθετικοί. Μας είχαν συμβουλέψει να μην δίνουμε σε κανέναν γιατί αν τολμήσεις να δόσεις σε κάποιον σε κυνηγάνε οι υπόλοιποι. Επίσης μας κυνηγούσαν συνέχεια και μας πρότειναν να μας πάνε σε μπουρδέλα και καμπαρέ. Και τους δύο!!!!! Εδώ δεν κάνουμε εξαιρέσεις! Και άντρες και γυναίκες! Στην αρχή πήγα να παρεξηγηθώ ότι πρότειναν στον άντρα μου παρόλο που συνοδευόταν αλλά μετά κατάλαβα ότι η πρόταση ήταν και για μένα.

Το βράδυ πέρασε ακριβώς όπως και το προηγούμενο ακούγοντας το «Είσαι νινι ακόμα. Δεν ξέρεις πως χαϊδεύουνε και πως φιλούν στο στόμα» και συνεχίζοντας με το «Ρε μελαχρινάκι με πότισες φαρμάκι». Τα νεύρα μου είχαν γίνει κρόσια. Ελάχιστος ύπνος και πρωινό ξύπνημα γιατί την επόμενη μέρα είχαμε Τονλε Σαπ.
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.728
Likes
14.935
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
ωωωω ρε μάνα μου. θα πλαντάξουμε στο κλάμα με τέτοιο βομβαρδισμό ιστοριών.:haha:
αναμένουμε τη συνέχεια.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Τι ανέλπιστη χαρά πρωί-πρωί!!!
Έφτιαξα καφέ και κάθισα αναπαυτικά στον καναπέ μου,μπήκα στο αγαπημένο μου φόρουμ να χαζέψω μιας και σήμερα δεν έχω όρεξη για γράψιμο και βλέπω ιστορία από Βιετνάμ από την αγαπημένη ggonholidays!!!!!!
Μου έφτιαξες τη μέρα κι εννοείται θέλω κάθε λεπτομέρεια!
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Κι εγώ εδώ, διαβάζω την πολλά υποσχόμενη ιστορία σου, αγαπητή ggonholidays!!! Θέλουμε και πολλές πολλές φωτογραφίες, ναι;;; :xalara::xalara::xalara:
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ και υπόσχομαι πολλές φωτογραφείες! Υλικό υπάρχει άφθονο!!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Άντε, άντε, νά'ρχονται τα φρέσκα απ' την πατρίδα! :clap:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ και υπόσχομαι πολλές φωτογραφείες! Υλικό υπάρχει άφθονο!!!
ΩΡΑΙΟΤΑΤΑ !!! Συνήθως δεν ξαναδιαβάζω για τόπους που έχω ήδη επισκεφτεί, αλλά γράφεις πολύ ελκυστικά.
Αν έκανες τις αναρτήσεις λίγο πιο μικρές ( οχι πιο σύντομες, αλλά να τις "έσπαγες') κι αν έβαζες τις φωτογραφίες ανάμεσα στο κείμενο, η απόλαυση θα μεγάλωνε.
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Πραγματικά σας ευχαριστώ για την υπέροχη υποδοχή της ιστορίας μου. Με τιμάτε πολύ που με διαβάζετε!!!

Αγαπητέ Vagantos ευχαριστώ πολύ για τις εισηγήσεις και θα προσπαθήσω να τις ακολουθήσω:)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
- Εϊ κοιμάσαι;
- Μμμμμμ
- Θα πάμε Βιετνάμ!
- Κάνε ότι θες και άσε με να κοιμηθώ.
Μιλάμε οτι δημιούργησες σχολή!! Έτσι λέγονται αυτά, στον ύπνο να μην προλάβει ο άλλος να αντιδράσει :haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom