Νεπάλ Νεπάλ - Ούπς, λάθος μονοπάτι (χαμένοι στα 2750μ.)

Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία

Η νύχτα που δεν κοιμήθηκε κανείς

Είχαμε παρατήσει τα δυο μεγάλα backpacks στο δωμάτιο των φίλων μας κρατώντας μόνο τα απαραίτητα για τις δύο νύχτες, την αποψινή στο χόστελ της Ποκάρα και την επομένη που θα διανυκτερεύαμε κάπου στο βουνό. Αποχαιρετιστήκαμε με τα παιδιά νωρίς γιατί όλους μας περίμενε πολύ πρωινό ξύπνημα την επομένη. Μια οργανωμένη εκδρομή στους καταρράκτες του διαβόλου Devil's falls για εκείνους και το ανοργάνωτο τρέκ στα ύψη του Panchase για εμάς. Εκτός από μπαγκάζια μας, τους αφήσαμε και τα στοιχεία επικοινωνίας των οικογενειών μας, το τηλέφωνο της Ελληνικής πρεσβείας στο Κατμαντού, τα ονόματα των χωριών που είχαμε σκοπό να διασχίσουμε και μερικές οδηγίες για την καθόλου απίθανη περίπτωση που θα αφήναμε τα κοκαλάκια μας στο βουνό... Δώσαμε ραντεβού για το βράδυ της μεθεπομένης ημέρας και κινήσαμε προς το χόστελ μας στην backpacker μεριά της πόλης. Το χόστελ έμοιαζε θεοσκότεινο και άδειο. Μας παραξένεψε γιατί το μεσημέρι που κάναμε το check in και πήραμε τα κλειδιά δεν το είχαμε παρατηρήσει.

Μπαίνω λοιπόν και εγώ στο μπάνιο τρέχοντας γιατί κατουριόμουνα, κάνω την ανάγκη μου, τραβάω το καζανάκι και στέκομαι μπρος το νιπτήρα όταν κάτι στο οπτικό μου πεδίο με ενόχλησε. Γυρίζω και ... την βλέπω! Ήταν μία τεράστια καφετιά κατσαρίδα βασίλισσα (με στέμμα παρακαλώ) ακριβώς πάνω στην λεκάνη όπου πριν από δευτερόλεπτα άδειαζα την κύστη μου.

Την ίδια στιγμή ο σύντροφος ανακάλυπτε έναν συγγενή της να τον παρακολουθεί μέσα στο ημίφως (ως συνήθως) ενώ στο άνοιγμα του κεντρικού φωτός ύποπτες σκιές ξεγλίστρησαν στους τοίχους και χάθηκαν πίσω από το στρώμα του κρεβατιού που ακουμπούσε στον τοίχο.

Οι κραυγές μας έσκισαν την ηρεμία της νύχτας. Βγαίνω από το μπάνιο να σωθώ και σαμποτάρω κατά λάθος τα σχέδια ενέδρας του συντρόφου με το ορειβατικό ανά χείρας και τη κατσαρίδα να στέκεται αψυχολόγητη ως γάτα αντικριστά του. Τραβιέμαι για να μη φάω το ορειβατικό στη μάπα, η κατσαρίδα επωφελείται από τον αντιπερισπασμό και φεύγει, ενώ το ξυπόλητο πόδι μου προσγειώνεται δίπλα ακριβώς σε μια άλλη κατσαρίδα που παρακολουθεί το σκηνικό με γνήσια περιέργεια. Ανεβαίνω πάνω στο κρεβάτι χοροπηδώντας σαν τσαλαπετεινός αναγκάζοντας άλλες δύο πιο μεγαλόσωμες που είχαν καταλύσει στο στρώμα να αναζητήσουν αλλού καταφύγιο. Ο σύντροφος οπλισμένος με το ορειβατικό, εγώ ξυπόλυτη να ισορροπώ τσιρίζοντας στη γωνιά του κρεβατιού και οι καινούργιοι μας συγκάτοικοι να κόβουν βιαστικές βόλτες στο τοίχο και το πάτωμα. Εξαιρετικά!

Κατεβαίνουμε τρέχοντας στην είσοδο και αρχίζουμε να κοπανάμε την πόρτα του ξενοδόχου μας. Μετά από λίγο μας άνοιξε ο ανθρωπάκος φανερά αγουροξυπνημένος. Στο βλέμμα του υπήρχε γνώση, λες και μας περίμενε, κάτι που αποδείκνυε ότι η εισβολή από κατσαρίδες αποτελούσε πρόσφατο συμβάν, ως γκαντεμόσαυρες που είμαστε, και η πραγματική αιτία που αποχώρησαν εν μια ριπή όλοι οι ένοικοι του φιλικού ξενώνα.

Τον ανεβάζουμε στο δωμάτιο να δει με τα μάτια του την κατάληψη της ιδιοκτησίας του από τα καθόλου προσφιλή εξάποδα. Μας προτείνει λοιπόν να μας αλλάξει δωμάτιο.

"Κατσαριδοκτόνο δεν έχετε;" τον ρωτάω εγώ για να εισπράξω ένα επικριτικό βλέμμα.

Τι ζητάς καημένη στην γενέτειρα του Βούδα; Στη γη του Σίβα και του Κρίσνα; Γιατί ανακατεύεσαι με την Ντάρμα; Αφήσαμε την βασιλική οικογένεια στην ησυχία της, τινάξαμε τα ρούχα, τα παπούτσια και τις τσάντες μας και καταλύσαμε στο διπλανό δωμάτιο.

Για καλή μας τύχη στο καινούργιο μας δωμάτιο είχε μεν κατσαρίδες, αλλά ήταν το size small και όχι X-large του προηγούμενου. Προφανώς ήτο ο παιδικός κοιτώνας της κατσάριδο-οικογένειας. Αρχικά ξεκινήσαμε με τις εργασίες απομόνωσης του χώρου, κλείνοντας ότι τρύπες, ανοίγματα και σχισμές που συναντούσαμε με την βοήθεια μιας πλαστικής σακούλας και μονωτικής ταινίας. Στη συνέχεια κρατώντας από ένα ορειβατικό ο καθένας προχωρήσαμε σε μια γενοκτονία που θα ζήλευε ο Ηρώδης. Μετρήσαμε εφτά με οχτώ πτώματα. Ψεκάσαμε όλο το δωμάτιο με πανάκριβο αντικουνουπικό DEET 50% το οποίο βέβαια δεν πιάνει τίποτα σε κατσαρίδα αλλά τουλάχιστον μας χάρισε μια οσφρητική αίσθηση ασφάλειας και δυτικής θαλπωρής. Δεν γνωρίζω εάν οι κατσαρίδες έχουν συναισθήματα, τηλεπάθεια και μητρικό ένστικτο άλλα ήλπιζα ότι η κατσαρίδα μάνα δεν θα ετοίμαζε σχέδιο εκδίκησης ...

Αφού λοιπόν ολοκληρώθηκε η εισβολή των δίποδων (για εμάς λέω, τους ανθρώπους), την βγάλαμε στη βεράντα κάνοντας αιφνιδιαστικές εφόδους στο δωμάτιο μήπως ανακαλύψουμε επιζήσαντες του ολοκαυτώματος. Παράλληλα γίναμε μάρτυρες μιας απόπειρας διάρρηξης ενός μανάβικου που βρισκόταν ακριβώς απέναντι από το μπαλκόνι μας. Τελικά ο διαρρήκτης δεν ήταν άλλος από μια ιερή αγελάδα η οποία κατάφερε να ξεκλέψει αρκετά μαρούλια και λαχανικά μέσα από τα ρολά του καταστήματος. Με υστερικά γέλια, ψυχαναγκαστικά τινάγματα από μια ανίκητη αίσθηση ότι κάτι περπατάει πάνω μας και λίγο γλάρωμα υποδεχτήκαμε το λαμπερό ξημέρωμα.

Και η περιπέτεια μας ακόμη δεν είχε καν ξεκινήσει...


Συγκάτοικοι είμαστε όλοι στην τρέλα
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.923
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ουπς, Νεπάλ. :)
Θαυμάσια.
Περιμένουμε τη συνέχεια.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.750
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Νεπάλ, μια χώρα που χρόνια τώρα θέλω να επισκεφτώ αλλά πάντα κάτι αλλάζει ή με κερδίζει. Μετά τον σεισμό, λεω να το αφήσω για λίγο αργότερα, μετά την ενηλικίωση :D
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Δυναμικό καμ-μπακ από την αγαπητή παραμυθατζού! Like it!

Κι αμα σου πω πως σε σκεφτόμουν χθες κι αναρωτιόμουν "τι να κάνει και πού να έχει χαθεί αυτό το κορίτσι". :)
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Δυναμικό καμ-μπακ από την αγαπητή παραμυθατζού! Like it!

Κι αμα σου πω πως σε σκεφτόμουν χθες κι αναρωτιόμουν "τι να κάνει και πού να έχει χαθεί αυτό το κορίτσι". :)
Θενκ γιου Emouli μου για τις σκέψεις σου! Φαντάζομαι ο τίτλος της κανούργιας μας ιστορίας σου κάλυψε την απορία, έτσι;;; :):):)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Γιατί δεν βάζεις φωτογραφίες εε? Γιατιιι? Ξέρω εγω τον λόγο. Για να αποφύγεις το ρεζίλεμα. Αλλά έννοια σου... κατάφερα και εξασφάλισα αποκλειστικές φωτογραφίες από την διάσωσή σας και τις προφέρω στην κρίση του αναγνωστικού κοινού (κοινώς σε ξεμπροστιάζω):



(Αγαπάμε Νεπάλ και ιστορίες της Travelstoryteller)
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
Δηλαδή κι εγώ που έχω κάνει αυτό το Νταμούχαρη - Τσαγκαράδα πρέπει να πάω Νεπάλ τώρα? Για να δούμε τη συνέχεια...
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Γιατί δεν βάζεις φωτογραφίες εε? Γιατιιι? Ξέρω εγω τον λόγο. Για να αποφύγεις το ρεζίλεμα. Αλλά έννοια σου... κατάφερα και εξασφάλισα αποκλειστικές φωτογραφίες από την διάσωσή σας και τις προφέρω στην κρίση του αναγνωστικού κοινού (κοινώς σε ξεμπροστιάζω):



(Αγαπάμε Νεπάλ και ιστορίες της Travelstoryteller)
Μόνο tag μη με κάνεις κακομοίρα μου... Εδώ πάλι καλά έβαλες αυτή που φοράω σκουφί, δεν φαίνεται η ρίζα η άβαφτη! :bleh:
(Αγαπάμε Dim & Γκιούλιβερ, τα ΚΤΕΛ και όπου μας βγάλει!!!) :haha:
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Θενκ γιου Emouli μου για τις σκέψεις σου! Φαντάζομαι ο τίτλος της κανούργιας μας ιστορίας σου κάλυψε την απορία, έτσι;;; :):):)
Got it! Θέλω να σας δω όμως κι από κοντά, μην τυχόν σας άφησε κάνα κουσούρι η τελευταία σας περιπέτεια. Και καλά, εσύ είσαι σκληρό καρύδι. Αλλά ο έρμος ο κοψομεσιασμένος βρε, τι φταίει; :p
Όπως καταλαβαίνεις το παραπάνω ήταν έμμεσο καρφί για την συνάντηση της Παρασκευής. Ελπίζω να τα πούμε από κοντά!
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Δηλαδή κι εγώ που έχω κάνει αυτό το Νταμούχαρη - Τσαγκαράδα πρέπει να πάω Νεπάλ τώρα? Για να δούμε τη συνέχεια...
Βεβαίως, είναι υποχρεωτικό! Όταν φτάσεις Τσαγκαράδα παίρνεις το χρίσμα! Γιατί να το αφήσεις να πάει χαμένο; Άσε που με τις συμβουλές μας θα φτάσεις χαλαρά! Εννοείται ότι δεν θα σου πούμε εμείς τι να κάνεις. Στο τι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να κάνεις βρίσκεται όλο το ζουμί!!!

καταπληκτικό ξεκινημα
Ευχαριστώ Giannoula! Το νου σου θα έχει μεγάααλη ανηφοριά! Ουφ, τα θυμάμαι και πονάνε τα πόδια μου. Του άλλου δεν του τα θυμίζω καν! Ακούει Νεπάλ και πιάνει τη μέση του... :rolleyes:

Νεπάλ, μια χώρα που χρόνια τώρα θέλω να επισκεφτώ αλλά πάντα κάτι αλλάζει ή με κερδίζει. Μετά τον σεισμό, λεω να το αφήσω για λίγο αργότερα, μετά την ενηλικίωση :D
Welcome BASILISPAP! Η αλήθεια είναι ότι το Νεπάλ θέλει λίγο "ψάξιμο" για να πάρεις όλα αυτά που μπορεί να σου προσφέρει. Θέλει και ένα διαβασματάκι για να καταλάβεις τι στο καλό κοιτάς, τι είναι Βουδιστικό, τι Ινδουιστικό, πότε χτίστικε, για ποιό λόγο υπάρχει και ποιά μυθολογία κρύβεται πίσω από το κάθε τι που βλέπεις... Πιστεύω μέχρι να ανακάμψει μετά την καταστροφή που του έλαχε, θα έχεις πάρει και εσύ τις αποφάσεις σου!

Ουπς, Νεπάλ. :)
Θαυμάσια.
Περιμένουμε τη συνέχεια.
Ευχαριστούμε Chris7! Ανηφορίζει και η συνέχεια!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.498
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom