Απαραδεκτος Αστυνομικος στην Φρανκφουρτη!

CptBill

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
προσωπικα το τελευταιο διαστημα δεν εχω διαπιστωσει αλλαγη νοοτροπιας οσες φορες πηγαινω Γερμανια. Ουτε ο πατερας μου εχει δει κατι διαφορετικο στο γυμναστηριο που εχει σε κωμοπολη της Γερμανιας.

Ναι οκ, χαζοεξαιρεσεις θα υπαρχουν τις οποιες θα φροντισω να απομονώσω, πιο πολυ ομως με ενοχλει αυτη η εχθρα που εχει δημιουργηθει εδω με τους Γερμανους.

Στο κατω κατω, ειμαστε τα μαυρα προβατα της ΕΕ και δεν φταινει οι Γερμανοι σε αυτο.

Εκτιμω την ευγενεια τους ως λαος.

Θελω να πιστευω πως η ολη εχθρα που καλλιεργείται θα μειωθει με το περας το χρονου.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν είμαστε τα μαύρα πρόβατα του κοπαδιού, είμαστε ο αποδιοπομπαίος τράγος.


Ναι οκ, χαζοεξαιρεσεις θα υπαρχουν τις οποιες θα φροντισω να απομονώσω, πιο πολυ ομως με ενοχλει αυτη η εχθρα που εχει δημιουργηθει εδω με τους Γερμανους.

Εκτιμω την ευγενεια τους ως λαος.
Ελπίζω να μιλάς χιουμοριστικά, γιατί η αντίδραση των ΜΜΕ έναντι της Ελλάδας είναι το λιγότερο αισχρή και σε καμία περίπτωση δε θα τη χαρακτήριζα ευγενική. Και ως γνωστόν ο κάθε λαός έχει τα ΜΜΕ που του αξίζουν.

 
Last edited by a moderator:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ελπίζω να μιλάς χιουμοριστικά, γιατί η αντίδραση των ΜΜΕ έναντι της Ελλάδας είναι το λιγότερο αισχρή και σε καμία περίπτωση δε θα τη χαρακτήριζα ευγενική. Και ως γνωστόν ο κάθε λαός έχει τα ΜΜΕ που του αξίζουν.
Τα ΜΜΕ οπως στην Ελλαδα ετσι και στη Γερμανια παιζουν το παιχνιδι των αφεντικων τους. Ο λαος, ο πολυς, ο υγιεις δεν εχει κανενα προβλημα μαζι μας.
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Όφειλε ο ίδιος να το μάθει ρωτώντας το σχετικό προξενείο της χώρας (ή των χωρών) που θα ταξίδευε. Όπως εσύ πηγαίνοντας στη Ρωσία πληροφορήθηκες τα σχετικά από το ρωσικό προξενείο, έτσι και ένας αμερικάνος πολίτης οφείλει να επικοινωνήσει με τα προξενεία των χωρών που επιθυμεί να επισκεφθεί για να ενημερωθεί σχετικά με την μακροχρόνια παραμονή του. Άλλωστε σε κάθε περίπτωση ακόμη και αν για μικρά χρονικά διαστήματα δεν χρειάζεται βίζα δε σημαίνει οτι το ίδιο ισχύει για μακροχρόνια παραμονή. Διαφορετικές προϋποθέσεις έχει ή μικρής διάρκειας παραμονή και διαφορετικές η μεγαλύτερης διάρκειας. Όταν πρόκειται για παραμονή μεγάλης διάρκειας όλες οι χώρες βάζουν κάποιες προϋποθέσεις πιο σφιχτές.
Αυτό είναι βέβαια άλλο θέμα από τον αν οι γερμανοί αστυνομικοί συμπεριφέρθηκαν κόσμια ή όχι. Κρίνοντας από τος πώς φέρονται οι έλληνες αστυνομικοί στους ξένους υπηκόους χωρών τις οποίες τις θεωρούν πιο "παρακατιανές" από τη δική μας, μπορώ εύκολα να κάνω αναγωγή στη συμπεριφορά των γερμανών ομολόγων τους.
Και όσον αφορά τις παραπάνω εξηγήσεις τις δίνουμε για να έχει έναν μπούσουλα για το μέλλον ο Ροδίτης φίλος ώστε να γνωρίζει τι πρέπει να κάνει, έτσι ώστε να μπορεί να αποφύγει να πέσει σε πιο στραβόξυλα από αυτά που έπεσε, οι οποίοι προφανώς έβγαλαν το μένος τους στο να κοροϊδέψουν την καταγωγή του, αλλά εν πάσει περιπτώσει δεν του έχωσαν και πρόστιμο. Ενδεχομένως να είπαν μεταξύ τους κάτι του στυλ: "αστον μωρέ που θα του βάλεις και πρόστιμο του Έλληνα: τι φράγκα να έχει μωρέ ο ξεφτύλας. Διώξτον πριν μας ζητήσει και κανένα δάνειο!"
Χαχααχχαχα!!! Ειδικά η τελευταία παράγραφος απλά καταπληκτική! Χαχαχαχαχαχα!!!!! ::clap::haha:
 

CptBill

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Τα ΜΜΕ οπως στην Ελλαδα ετσι και στη Γερμανια παιζουν το παιχνιδι των αφεντικων τους. Ο λαος, ο πολυς, ο υγιεις δεν εχει κανενα προβλημα μαζι μας.
ακριβως αλλα απο οτι φαινεται γινομαστε ευκολοτερα θυμα των ΜΜΕ απο οτι οι "γερμαναραδες"

Εαν κουβαλουσαν τα δικα μας κομπλεξ παντως θα επρεπε το γυμναστηριο του πατερα μου να εχει κλεισει ηδη. Οι ανθρωποι εκει ουτε προβατα των ΜΜΕ εχουν γινει ουτε κολλανε σε ταμπελες του στυλ "α ο ελληνας με το γυμναστηριο, δεν ξαναπαταμε"

just my opinion
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
Πώς να ξέρουν οτι είσαι έλληνας πολίτης, αφού παρουσίαζεσαι με αμερικάνικο διαβατήριο; Σε θεωρούν ορθώς ως αμερικάνο πολίτη, που είσαι ούτως ή άλλως. Αν δεν τους προσκόμισες και ελληνικό ταξιδωτικό έγγραφο από πού να καταλάβουν οτι έχεις δύο υπηκόοτητες και ότι είσαι πολίτης δύο κρατών;
Ακόμη τόσο φακελωμένοι, εμείς οι κοινοί θνητοί δεν είμαστε! Μόνο αν τους ενδιαφέρεις πολύ, για ειδικούς λόγους, τότε μπαίνουν στον κόπο να σε φακελώσουν και εκεί ξέρουν και τι βρακί φοράς. Αν είσαι φιλήσυχος πολίτης, που δεν έχει ανακατευθεί πουθενά, δεν τους ενδιαφέρεις και δε μπαίνουν στον κόπο να σε ψάξουν.
Απο την στιγμη που η μανα μου δειχνει το Ελληνικο Διαβατηριο της. Εχουμε ιδιο επιθετο κτλ κτλ... τοτε τι μπορει να ειμαι???? Λιγο μυαλο χρειαζεται.... θα μπορουσε να με ρωτησει καλλιστα αν εχω ελληνικη υπηκοότητα, θα του ελεγα ναι και ολα θα ειχαν τελειωσει.

ΥΓ. Εχω καποια επικοινωνια μεσω email με το αεροδρομιο, οχι οτι θα βγει τιποτα, αλλα καλο ειναι να τα κυνηγαμε τετοια φαινομενα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Απο την στιγμη που η μανα μου δειχνει το Ελληνικο Διαβατηριο της. Εχουμε ιδιο επιθετο κτλ κτλ... τοτε τι μπορει να ειμαι????
Συνωνυμία! Π.χ Νταλάρας Γιώργος τραγουδιστής και Τσαρλς Νταλάρα ο διευθύνων συμβουλος του Διεθνούς Χρηματιοιστωτικού Ινστιτούτου (IIF0
Και πλήθος άλλων παραδειγμάτων...
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
Συνωνυμία! Π.χ Νταλάρας Γιώργος τραγουδιστής και Τσαρλς Νταλάρα ο διευθύνων συμβουλος του Διεθνούς Χρηματιοιστωτικού Ινστιτούτου (IIF0
Και πλήθος άλλων παραδειγμάτων...
Απο την στιγμη που του λεω "η μανα μου", ηταν διπλα μου, λετε να ειχα ορεξη να του πω ψεμματα??? ασε που ψιλομοιαζουμε κιολας.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
δηλαδη σου φαινετε περιεργο ?Να σου πω ενα παραδειγμα.
Εγω ισπανικο,η γυναικα μου γερμανικο και ο γυιος μου ελληνικο.
Και οι τρεις το ιδιο επιθετο.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τι σόι κριτήριο είναι τώρα αυτό που αναφέρεις! Είχα και εγώ μια φίλη στο πανεπιστήμιο που μας περνούσαν για αδερφές, αλλά καμία συγγενική σχέση δεν είχαμε! Ουδείς αστυνομικός ποτέ ν θα μπει στον κόπο να κάνει φυσιογνωμικές παρατηρήσεις: εσύ νομίζεις οτι μοιάζεις με την μάνα σου, κάποιος άλλος μπορεί να έχει την αντίθετη γνώμη. Ο αστυνομικός θα αρκεστεί ΜΟΝΟ στο τι προσκομίζεται εγγράφως! Δεδομένου οτι στα ταξιδιωτικά έγγραφα δεν αναφέρεται το ονομά της μητέρας, και ούτε στο ταξιδιωτικό έγγραφο της μητέρας αναγράφονται τα ονόματα των παιδιών του, παρεκτός αν είναι ανήλικα και ταξιδεύουν μαζί της, ο αστυνομικός δεν μπορεί να συνάγει την συγγενική σχέση. Το τι του λες εσύ, δεν έχει καμιά σημασία. Έχει ακούσει από χιλιάδες ταξιδιώτες χιλιάδες μπαρούφες. Και το οτι εσύ δεν είχες όρεξη να του πεις ψέματα, από πού να το συνάγει ο αστυνομικός; Σε ήξερε και από πέρσι; Ένα σωρό ταξιδιώτες λένε άπειρα ψέματα για χιλιάδες λόγους! Οπότε λογικά να είναι καχύποπτος! Η δουλειά του άλλωστε είναι αυτή: να είναι καχύποπτος! Το καθήκον του, άλλωστε, είναι να βγάζει τα συμπεράσματά του μόνο από τα στοιχεία που προκύπτουν από τα έγγραφα που έχει μπροστά του και όχι από το τι λέει ο καθένας από τους αμέτρητους επιβάτες που διακινούνται καθημερινά από το αεροδρόμιο.
Αν κρίνει οτι η υπόθεσή σου χρήζει περαιτέρω διερεύνησης, τότε διακιούται να σε περάσει σε διπλανό χώρο και να σου τραβήξει και μια μίνι ανάκριση. Αλλά αυτό δεν το θες, γιατί τότε θα έχεις χάσει την πτήση σου!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Απαραδεκτος Αστυνομικος στην Φρανκφουρτη!

Ειχα μια ασχημη εμπειρια στις Φρανκφουρτης το αεροδρομιο κατα την διαρκεια του ελεγχου του Διαβατηριου μου... Ταξιδευα με την μανα μου η οποια εχει ελληνικο διαβατηριο, ενω εγω αμερικανικο. Τα δινουμε.... και περιμενουμε, και περιμενουμε, τοτε λεω στην μανα μου.. κατι δεν παει καλα. Ξαφνικα με μετρια αγγλικα ο αστυνομικος μου λεει "you cant stay more than 3 months in european union". Kοκκαλο εγω μια και αυτο το ακουω πρωτη φορα, απανταω "first time i heard this", τοτε πιανει λιγη συζητηση με τον συναδελφο του που ηταν διπλα.. και ελεγαν κατι για την Ελλαδα και γελουσαν (αυτο μου την εδωσε πιο πολυ). Και καπου εκει ολο το σκηνικο λήγει και πηγαμε προς την εξοδο μας για JFK. Tελικα οπου βρουν ελληνα τον εκδικουνται... δεν ειναι φημες. Εχω ξανακουσει τετοια περιστατικα.

Τελικα εγω δεν καταλαβα που ειναι η απαραδεκτη συμπεριφορα?
Στο οτι ανακοινωσε σε ενα αμερικανο πολιτη οτι μπορει να μεινει στην γερμανια
3 μηνες?Την δουλεια του εκανε.
Οφειλες να το γνωριζεις.
Που ειδες την εχθρικη σταση εναντιον της Ελλαδας?Ειπε τιποτα στην μητερα σου?
Για σενα ειπε που του εδειξες αμερικανικο διαβατηριο.
Γνωριζεις γερμανικα η υποθετεις οτι κατι ελεγε εναντιον?


 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom