Ερωτησεις για Σευχελλες

colet

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα σας.

Είμαι νέο μέλος και θα ήθελά να με βοηθήσετε για ένα ταξίδι που θέλω να κάνω τον Άυγουστο σε εξωτικό μέρος. Αρχικά είχα επιλέξει Κράμπι, Λανγκάουι και Σιγκαπουρη αλλά είδα ότι τον Αύγουστο ο καιρός είναι χάλια. Μετά αποφάσισα να πάω Μπαλί, Λόμποκ, Νησιά Γκίλι και Σιγκαπούρη αλλά διάβασα ότι η θάλασσα στο Μπαλί είναι βούρκος.Γενικά για να σας βοηθήσω πρέπει να σας πω ότι μου αρέσουν τα εξωτικά μέρη τύπου Μαλδίβες και η πολυτέλεια, δεν μου αρέσει η ταλαιπορία, οι βροχές και θα ήθελα να μπορώ να κάνω μπάνιο στη θάλασσα. Έχω στη διάθεση μου 10 μέρες χωρίς τις 2 μέρες πτήσης. Μου προτείνετε να πάω στο Μπαλί 4 μέρες, Λόμποκ-Γκίλι 4 μέρες και 2 μέρες Σιγκαπούρη ή μήπως είναι καλύτερα να πάω Σευχέλες, Μαυρίκιο ή σε κάποιο άλλο εξωτικό προορισμό?

Χίλια Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.984
Likes
9.488
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γεια σου colet , αυτο το 'Μπαλί 4 μέρες, Λόμποκ-Γκίλι 4 μέρες και 2 μέρες Σιγκαπούρη' εμενα μου ακουγεται ταλαιπωρια , τρεξιμο , παρε βαλιτσα , ασε βαλιτσα και στο τελος να μη δεις τιποτα , ουτε να χαλαρωσεις.

Ο Μαυρικιος , οι Σευχελλες , οι Μαλδιβες ή αλλος εξωτικος προορισμος , ειναι τελειως διαφορετικα μεταξυ τους , ποιος ξερει τι να σου προτεινει? Αυτο εξαρταται απο τα χρηματα που διαθετεις , τις ωρες που εισαι προθυμη να πεταξεις και το τι θελεις να κανεις εκει που θα πας. Αν θελεις να μεινεις σε ενα πολυτελες ξενοδοχειο που θα σου τα πάρεχει ολα ωστε να μην τρεχεις πουθενα για φαγητο κλπ..τοτε δεν εχει και μεγαλη διαφορα το που θα πας.

Αφου ειχες σκεφτει το Κράμπι, Λανγκάουι και Σιγκαπουρη στην αρχη δηλ.τη δυτικη πλευρα της χερσονησου η οποια οντως εχει βροχες , θα σου προτεινα να δεις την ανατολικη πλευρα προς Κο Σαμουι-Κο Πανγκαν που θα ειναι μια χαρα εκεινη την εποχη. Οι παραλιες ειναι φανταστικες και ξενοδοχεια οπως τα θελεις θα βρεις.

Αλλος συνδυασμος που μπορει να γινει ειναι Σιγκαπουρη με το νησι Τιομαν στην ανατολικη πλευρα της Μαλαισιας που ειναι ενας υπεροχος πλωτος κηπος με πανεμορφα ξενοδοχεια τυπου chalet και φοβερες παραλιες. Οι μετακινησεις γινονται με το sea-bus ταχυπλοα δηλαδη που σε πανε σε διαφορες παραλιες του νησιου. Ριξε μια ματια στο Berjaya Tioman Island Resort και πιστευω θα σου αρεσει οπωσδηποτε - και ο καιρος ειναι πολυ καλος τοτε. Στο Τιομαν πας και με αεροπλανο απο Κουαλα Λουμπουρ ή Σιγκαπουρη , αλλα επισης με high-speed ferry απο Σιγκαπουρη.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.545
Likes
1.960
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
σρι -λάνκα ...και κοντά και εξωτικά και φτηνά ....δεν ξέρω για την εποχή ...τα υπολοιπα στα ειπαν τα παιδιά ..
 

aliapal

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
γαμήλιο ταξίδι

Όταν πήγαμε εμείς Σεϋχέλλες τέλη Ιανουαρίου, ήταν περίοδος βροχών. Έβρεχε πριν πάμε και αφού φύγαμε....4 ημέρες εκεί δεν έριξε σταγόνα και είχε υπέροχο ηλιόλουστο καιρό.

Άρα: τον καιρό δε μπορείς να τον προβλέψεις στο ελάχιστο, παρά μόνο μερικές ημέρες πριν. Βέβαια, μη προκαλείς τη τύχη σου και μη πας σε μη ενδεδειγμένη περίοδο, για όποιο μέρος διαλέξεις. Από κει και πέρα είναι θέμα τύχης αλλά και διάθεσης.....

Εκτός της περίπτωσης να πας κάπου και να βρέχει κάθε μέρα, όλα είναι ευπρόσδεκτα, ήλιος, βροχή κτλ....εμείς στις Σεϋχέλλες λαχταρούσαμε στο τέλος για μία τροπική βροχή, ώστε να κάνουμε φυσικό λουτρό:D....θα βουτάγαμε και στη θάλασσα εννοείται
Καλημέρα,

μόλις έγινα μέλος γιατι παντρεύομαι και εγώ τέλος Αυγούστου και ενδιαφέρομαι για γαμήλιο ταξίδι αρχές Σεπτέβρη!!!!!!!

Ήθελα να μάθω ενδείκνονται οι Σευχέλλες για εκείνη την περίοδο?????????? ή να προτιμήσουμε Καραϊβική....

:cool:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.844
Likes
19.046
Καλημέρα,

μόλις έγινα μέλος γιατι παντρεύομαι και εγώ τέλος Αυγούστου και ενδιαφέρομαι για γαμήλιο ταξίδι αρχές Σεπτέβρη!!!!!!!

Ήθελα να μάθω ενδείκνονται οι Σευχέλλες για εκείνη την περίοδο?????????? ή να προτιμήσουμε Καραϊβική....

:cool:
Weather in Seychelles - Lonely Planet Travel Information
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.606
Likes
8.360
Καλημέρα,

μόλις έγινα μέλος γιατι παντρεύομαι και εγώ τέλος Αυγούστου και ενδιαφέρομαι για γαμήλιο ταξίδι αρχές Σεπτέβρη!!!!!!!

Ήθελα να μάθω ενδείκνονται οι Σευχέλλες για εκείνη την περίοδο?????????? ή να προτιμήσουμε Καραϊβική....

:cool:
Η Καραϊβική είναι υπέροχη, θεωρώ ότι έχει περισσότερα πράγματα να κάνεις... αλλά Σεπτέμβριο δεν ενδείκνυται καθώς Αύγουστος-Σεπτέμβριος είναι η περίοδος των τυφώνων!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.905
Likes
27.069
Καλημέρα,

μόλις έγινα μέλος γιατι παντρεύομαι και εγώ τέλος Αυγούστου και ενδιαφέρομαι για γαμήλιο ταξίδι αρχές Σεπτέβρη!!!!!!!

Ήθελα να μάθω ενδείκνονται οι Σευχέλλες για εκείνη την περίοδο?????????? ή να προτιμήσουμε Καραϊβική....

:cool:
υψηλο ειναι το ρισκο τον σεπτεμβριο για καριμπ:(
 

aliapal

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Καλημέρα σε όλους...
να κάνω μια ερώτηση??????????
ξέρει κάποιος ποιά είναι η καλύτερη πλευρά του Μαυρικίου για κλείσει κάποιος ξενοδοχείο...????????
βορειοδυτικά????? νοτιοδυτικά???????????

ευχαριστώωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω
 

aliapal

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
καλημέρα!!!!!!!!

μόλις γυρισαμε από γαμήλιο ταξίδι στις Σευχέλλες...
ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! δεν ξέρω τι να πω??????????
δεν εχω παει σε άλλους εξωτικούς προορισμούς αλλά οι Σευχέλλες ήταν ΤΕΛΕΙΕΣ!!!!!!!!!!
Ευτυχώς ακολούθησαμε τις συμβουλές κάποιων και μείναμε κάποιες μέρες στο LA DIGUE...το μέρος απλά δεν υπάρχει!!!!!!
δεν ξέρω τι το κάνει τόσο μαγικό...το μαγευτικό τοπίο με τους γρανίτες, οι παραλίες με την φανταστική άμμο, οι βόλτες με τα ποδήλατα??????
ονειρο!!!!!!!!!!
Σίγουρα θα πρότεινα διαμονή στο νησί και όχι μονο μια εκδρομή...
όσο για τις βροχές, δεν μπορείς να τις προβλέψεις...αρχές Σεπτέβρη που πήγαμε είναι υψηλή περίοδος, αλλα την πρώτη μέρα έβρεχε συνέχεια...τις υπόλοιπες είχε τελειο καιρό μέχρι τις 4 το απόγευμα που βρισκόμασταν στην θάλασσα και μετα μπορεί να έριχνε καμιά βροχή.
ΔΕΝ σε εμποδίζει όμως σε τίποτα!!!!
τελειες διακοπές...
σύντομα θα γράψω και λεπτομέρειες...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.844
Likes
19.046
Πολύ καλά κάνατε και πήγατε Σεϋχέλλες, είναι εξωτικός προορισμός μεγάλης κλάσης.....είναι η πρώτη μου εντύπωση από εξωτικά νησιά και είναι ανεξίτηλα χαραγμένη μέσα μου.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Δεν θα μπορουσα παρα να συμφωνησω απολυτα!!!:clap::clap:
Γραψε μας ιστορια οπως αν πηγες μονος η απο γραφειο..
 

aliapal

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
τα κλείσαμε μέσω ταξιδιωτικού στην Αθήνα...
μας πρότεινε το ξενοδοχείο στο la digue (Domaine l'orangerie) αλλά στο Mahe που μείναμε 2 νύχτες, το επιλέξαμε εμείς...Bliss Hill...!!!!!
πολύ ωραιο μικρό ξενοδοχείο με παραλία μπροστά σε στυλ la digue ... και φοβερά εξυπηρετικές οι κοπέλες που το διευθύνουν...
νομιζω βέβαια ότι οταν ξαναπάμε θα νοικιάσουμε κανενα δωματιο σε B&B στην Beau Vallon, που εχεις τη θάλλασα στα πόδια σου...(π.χ.Clef des Iles)
τι αλλο?????
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.321
Μηνύματα
887.883
Μέλη
38.982
Νεότερο μέλος
panagiotis_skal

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom