Με λενε ΕΡΣΗ και ειμαι καλα! /Προσπαθειες απεξαρτησης

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Λοιπον,για να πω κι εγω την γνωμη μου,πιστευω οτι για ολους οσους ταξιδευουν,ειναι θησαυρος αυτο το φορουμ! Πριν το ανακαλυψω εμπαινα στο trip advisor,αλλα οπως και να το κανεις ειναι αλλιως να διαβαζεις ταξιδιωτικες ιστοριες στα ελληνικα!
Οσο για τις διαφωνιες,ειναι κι αυτες μεσα στο "παιχνιδι".. Ξερετε τι ειχα "ακουσει" απο καποιον στο trip advisor οταν ρωτουσα πληροφοριες για Μαλδιβες που ηθελα να παω με την μικρη μου 11 μηνων??? Τι,οτι εκει πανε ατομα χαι με υψηλο πρεστιζ και χαλανε πολλα χρηματα και το μωρο θα κλαει και θα τους ενοχλει και αλλα τετοια γελοια??? Ενταξει,μην δινετε τοση σημασια στις διαφωνιες...συμβαινουν κι αυτα..
Ομως οταν κατι θελω να μαθω,πρωτα εδω μπαινω για να αντλησω πληροφοριες...π.χ οταν προχθες προεκυψε καποιο προβλημα με εισητηρια που ειχα κλεισει,μπηκα βραδιατικα εδω μεσα ,πηρα πληροφοριες που ηταν 100 % σωστες και ηξερα πως να χειριστω το θεμα,που πρωτη φορα μου προεκυψε. (ευχαριστω traveller,babaduma).Για μενα αυτο λεγεται προσφορα!
Oσο αφορα τις ταξιδιωτικες ιστοριες,ολες τις διαβαζω και μου αρεσουν,γιατι βλεπεις καθε μερος απο την "ματια" καποιου,οχι στεγνες πληροφοριες κι αυτο ειναι το ωραιο!
Οπως και ναχει για μενα ειναι μια συνηθεια το travelstories,οχι ομως εξαρτηση. Ειμαι κατα καθε ειδους εξαρτησεων...;)
 

viajera

Member
Μηνύματα
65
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ινδονησία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Συμφωνω με τους dik-7 και erminathess διοτι επιασαν ακριβως το νοημα του travelstories.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.494
Likes
29.086
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
πραγματικά taver δεν ξέρω τι σε έπιασε σήμερα.παρόλα αυτά,αφού εσύ το ξεκίνησες όλο αυτό σχολιάζοντας με,και όχι εγώ,και αφού το συνεχίζεις θα σου απαντήσω και σ' αυτό!
1."απλά κάποιοι πως να το κάνουμε, έχουν ταξιδέψει περισσότερο κι έχουν πράγματα & αξία να δώσουν σε ένα ταξιδιωτικό forum"
η παραπάνω φράση είναι δική σου.για να έχει νόημα αυτή η φράση,και να μην είναι απλά αερολογίες,πρέπει να δώσεις τα φώτα σου ως πολυταξιδεμένος.όχι σε μένα taver,στο φόρουμ.
2.ότι πεις,εγώ δεν ξέρω καλύτερα από σένα πάνω σ' αυτό το θέμα.
3.αφού ουδείς δεν είναι υπεράνω κριτικής,γιατί χαλιέσαι τόσο πολύ για τη δική μου κριτική σε άλλους??για το ότι βρίσκεις αντιπαθέστατη τη στάση μου,αν και δεν καταλαβαίνω καλά τι σε χαλάει,φαντάζομαι δεν μπορώ να κάνω πολλά πράγματα..αλλά για τις ανύπαρκτες εκφρασμένες ταξιδιωτικές μου γνώσεις,περιμένω μια εξήγηση.τι εννοείς???
τέλος πότε έψαξα εγώ λέξη προς λέξη τα δικά σου γραφόμενα και μάλιστα τα αντέκρουσα???έγραψες εσύ κάποια ταξιδιωτική πληροφορία και εγώ είπα πως δεν είναι έτσι???σε παρακαλώ παρέθεσε το λινκ,να το δούμε όλοι.
γιατί πράγματι επειδή ότι γράφεται εδώ είναι σε δημόσια θέα,θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί,ώστε να μη δημιουργούνται εντυπώσεις για κάποιο μέλος.δηλ. καλό θα ήταν να αποδεικνύουμε αυτά που λέμε.
Να επαναλάβω, για μια ακόμη φορά, ότι δε θεωρώ τον εαυτό μου πολυταξιδεμένο. Υπάρχουν άνθρωποι και στο travelstories ακόμη με πολλαπλάσια ταξίδια & ταξιδιωτική εμπειρία από τη δική μου (π.χ. travelladdict, St. Adamantidou, Traveller, Yorgos, soudianos, toumpiotis με τυχαία σειρά), και αρκετοί ακόμα με απλώς μεγαλύτερη (π.χ. MkElk, 10900km, samion, StellAnna, Lyda και σταματάω στα 5 τυχαία ονόματα γιατί θα αφήσω πολλούς απ' έξω). Όταν αναφέρομαι σε πολυταξιδεμένους, εννοώ όλους αυτούς, όχι τον εαυτό μου.

Το θέμα της δική σου κριτικής, αν ήταν καλόπιστη, δε θα με χάλαγε. Έλα όμως που δεν είναι... Εδώ έφτασες στο σημείο να αντιπαραθέσεις link από το tripadvisor στην προσωπική εμπειρία κάποιου (σ' αυτό αναφερόμουν και πριν: http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...A%E9%E1-hotels-restos-europe-traveller-9.html). Κι αν ήταν από κάποιο έγκυρο μέσο, να το καταλάβω. Αλλά από το tripadvisor?

Και για να ξεφύγουμε από την απάντηση στην ANEL, παρατηρώ στο θέμα μια απίστευτη διαστρέυλωση. Είπα ποτέ εγώ ότι δεν πρέπει να επιτρέπεται η κριτική? Το άκρως αντίθετο (το ότι μια κριτική είναι κακόπιστη, δε σημαίνει ότι πρέπει να απαγορευτεί, μην παρεξηγηθούμε). Κι όμως, κάποιος μου το απέδωσε. Είπα κάτι που μπορούσε να ερμηνευθεί ως υπαινιγμό προς το αλάθητο του πάπα? Κι όμως μου αποδώθηκε.
Ως στάση ζωής είμαι αντίθετος με κάθε μορφή λογοκρισίας η περιορισμού της ελευθερίας λόγου, σε χώρους όπου αυτή είναι ελεύθερη. Πολύ περισσότερο ίσως από οποιονδήποτε άλλο στο forum, ακόμη κι από το maltakia (παρότι δεν το έχει καταλάβει). Από κει και πέρα, όμως, οφείλουμε όλοι, από τη στιγμή που τίθενται κάποιοι εκ των προωτέρων γνωστοί κανόνες, να τους σεβόμαστε και να τους ακολουθούμε. Είτε πρόκειται για το travelstories, είτε οπουδήποτε αλλού.

Στο θέμα αυτό έχω ως τώρα αποφύγει να προτείνω μέτρα. Τόσο εγώ, όσο και άλλοι, περιοριστήκαμε στην επισήμανση κάποιων προβλημάτων. Επομένως πως μπορεί να εχω προτείνει αλάθητα, ιεραρχίες, παππισμούς, λόγους-ευαγγέλια κλπ ?

Έγραψα και ξαναέγραψα ότι δε θεωρώ τους ταξιδεμένους ως ανώτερους, αλλά ως πιο πολύτιμους (όσον αφορά το βάρος της προσφοράς τους). Άν μου γράψει π.χ. ο Traveller ότι ένα εστιατόριο είναι καλό, όταν ξέρω ότι έχει δοκιμάσει εκατοντάδες καλά εστιατόρια, ξέρω ότι το μέτρο σύγκρισης που έχει για να το γράψει αποτελεί μια εγγύηση. Αν το γράψει το ίδιο η ANEL (στην τύχη επειδή τυχαίνει και απαντάω σ' αυτή, αλλά θα μπορούσε να είναι οποιοσδήποτε), ακόμα κι αν έφαγε εκεί θα έχω αρκετές επιφυλάξεις παραπάνω.
Είναι όπως η Πράγα. Αν είναι η πρώτη τέτοια πόλη που επισκέφτεσαι, θα πεις "τι ομορφιά, τι απίστευτο μέρος". Όταν θα έχεις πάει και σε 10 ακόμα μεσαιωνικές πόλεις-ντύσνευλαντ ανά την Ευρώπη, δε θα αντιδράσεις με τον ίδιο τρόπο.
Ο τρόπος που αξιολογεί κάποιος αυτό που βλέπει, νιώθει κλπ, είναι διαφορετικός ανάλογα με τις εμπειρίες του. Γι αυτό και μου λείπει το γεγονός ότι αποξενώνουμε - διώχνουμε εν ολίγης - τα πολυταξιδεμένα μέλη.

Για να επανέρθουμε λίγο στο θέμα:
Ο καθένας έχει ταξιδέψει και κάπου. Από τους ανθρώπους που συναστρέφεστε καθημερινά, υπάρχει κάποιος που δεν έχει φύγει ποτέ από την πόλη σας ή που δε θα ήθελε κάποια στιγμή να φύγει? Αν το πάμε μακρυά, λοιπόν, το "άνθρωποι που τους ενδιαφέρουν τα ταξίδια" είναι ένας προσδιορισμός που αφορά το γενικό κοινό, κι όχι ένα συγκεκριμένο μερίδιο (mass-market vs. niche market). Το travelstories ήταν ένα site ειδικού κοινού, που όσο μεγαλώνει "στρίβει" κιόλας και πάει να γίνει πιο "γενικού" χαρακτήρα. Δεν ξέρω αν αυτό είναι ηθελημένο ή αθέλητο, απρόσμενο καλό ή αναγκαίο κακό, βλέπω απλώς το αποτέλεσμα. Είναι στο χέρι φυσικά των ιδιοκτητών του αν θέλουν να ακολουθήσει τη μια ή την άλλη κατεύθυνση. Μέτρα που θα μπορούσαν να "στρίψουν" το τιμόνι πάντως υπάρχουν (και ενδεχομένως να είναι και υλοποιήσιμα κιόλας...) ή μπορεί να βρεθούν με λίγο ψάξιμο, εφόσον ο στόχος είναι ξεκάθαρος.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.736
Εδώ έφτασες στο σημείο να αντιπαραθέσεις link από το tripadvisor στην προσωπική εμπειρία κάποιου (σ' αυτό αναφερόμουν και πριν: http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...A%E9%E1-hotels-restos-europe-traveller-9.html). Κι αν ήταν από κάποιο έγκυρο μέσο, να το καταλάβω. Αλλά από το tripadvisor?
Αυτό ομολογώ δε το έπιασα....έκανε κάτι κακό παραθέτωντας ένα link?
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
....Ο τρόπος που αξιολογεί κάποιος αυτό που βλέπει, νιώθει κλπ, είναι διαφορετικός ανάλογα με τις εμπειρίες του. Γι αυτό και μου λείπει το γεγονός ότι αποξενώνουμε - διώχνουμε εν ολίγης - τα πολυταξιδεμένα μέλη.

Για να επανέρθουμε λίγο στο θέμα:
Ο καθένας έχει ταξιδέψει και κάπου. Από τους ανθρώπους που συναστρέφεστε καθημερινά, υπάρχει κάποιος που δεν έχει φύγει ποτέ από την πόλη σας ή που δε θα ήθελε κάποια στιγμή να φύγει? Αν το πάμε μακρυά, λοιπόν, το "άνθρωποι που τους ενδιαφέρουν τα ταξίδια" είναι ένας προσδιορισμός που αφορά το γενικό κοινό, κι όχι ένα συγκεκριμένο μερίδιο (mass-market vs. niche market). Το travelstories ήταν ένα site ειδικού κοινού, που όσο μεγαλώνει "στρίβει" κιόλας και πάει να γίνει πιο "γενικού" χαρακτήρα. Δεν ξέρω αν αυτό είναι ηθελημένο ή αθέλητο, απρόσμενο καλό ή αναγκαίο κακό, βλέπω απλώς το αποτέλεσμα. Είναι στο χέρι φυσικά των ιδιοκτητών του αν θέλουν να ακολουθήσει τη μια ή την άλλη κατεύθυνση. Μέτρα που θα μπορούσαν να "στρίψουν" το τιμόνι πάντως υπάρχουν (και ενδεχομένως να είναι και υλοποιήσιμα κιόλας...) ή μπορεί να βρεθούν με λίγο ψάξιμο, εφόσον ο στόχος είναι ξεκάθαρος.
Kώστα συγνώμη, αλλά δεν καταλαβαίνω πως αποξενώνουμε τα πολυταξιδεμένα μέλη. Πιστεύω ότι ακόμη και σήμερα ανοίγονται νέα ενδιαφέροντα θέματα που μπορούν να προσφέρουν αυτά τα μέλη. Μπορεί παλαιότερα να ανοίγονταν συνολικά 20 θέματα το μήνα και τα 10 να ήταν ενδιαφέροντα, αλλά και σήμερα ανοίγονται 10 ενδιαφέροντα θέματα το μήνα, αλλά συνολικά τα νέα θέματα να είναι 50. Θεωρώ ότι χρειάζεται λίγο παραπάνω ψάξιμο και καλύτερη αναζήτηση. Ό,τι ψάχνει βρίσκει ο καθένας και όπου θέλει γράφει.
Όπως δε συμφωνώ με κάποια νέα μέλη που πριν καλά καλά καταλάβουν τι γίνεται στο φόρουμ την έκαναν, επειδή κάποιοι τους την είπαν άσχημα με το καλημέρα, έτσι δε συμφωνώ και με πολυταξιδεμένα μέλη που αποστασιοποιούνται, επειδή δεν εισπράττουν την αποδοχή που θα ήθελαν οι ίδιοι ή επειδή τους την λένε κάποια νεώτερα μέλη ή επειδή δυσκολεύονται περισσότερο να βρουν νέα ενδιαφέροντα θέματα.
Επαναλαμβάνω ότι είναι κυρίως στο δικό μας χέρι (των μελών) να ανεβάσουμε ακόμη περισσότερο την ποιότητα του φόρουμ, αρκεί ο καθένας μας να προσφέρει ό,τι μπορεί, χωρίς να προσδοκά αναγνωρισιμότητα, επιβεβαίωση ή να εισπράξει δεκάδες ευχαριστώ. Και φυσικά χωρίς να χαλιέται αν του την πει κάποιο νεώτερο ή εμπειρότερο μέλος.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ως στάση ζωής είμαι αντίθετος με κάθε μορφή λογοκρισίας η περιορισμού της ελευθερίας λόγου, σε χώρους όπου αυτή είναι ελεύθερη. Πολύ περισσότερο ίσως από οποιονδήποτε άλλο στο forum, ακόμη κι από το maltakia (παρότι δεν το έχει καταλάβει).
Δεν θυμάμαι να σε κατηγόρησα ποτέ για αντιδημοκρατισμό.Μαζί σου μάλιστα μπορώ να διατηρήσω ένα επίπεδο στην αντιπαράθεση,σε αντίθεση με κάποιο φίλο σου που στα 10 μηνύματά του,τα 5 διαγράφονται ως υβριστικά ή off-topic.Αν κάτι με ενοχλεί είναι που κάποιες φορές πέφτεις στη λούμπα να δικαιολογήσεις τέτοιου είδους απαξιωτικές συμπεριφορές.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Απο΄την όλη κουβέντα δε καταλαβαίνω τη λογική ότι κάποιοι που έχουν ταξιδέψει πολύ ενοχλούνται είτε από τα πολλά ίδια θέματα που ανοίγονται, από τις πολλές "χαζές" ερωτήσεις, κλπ. Όποιος θέλει συμμετέχει σε όσα θέματα θέλει. Αν κάποια θέματα ένας που έχει κάνει 200 ταξίδια τα θεωρεί σαχλά, μπορεί απλά να μην συμμετέχει, αντίθετα να συμμετέχει μόνο σε όσα βρίσκει ενδιαφέροντα, ή αν δε βρίσκει ενδιαφέροντα θέματα να δοκιμάσει να ξεκινήσει αυτός ένα.

Επίσης, η ποσότητα ταξιδιών ενός μέλους, δε μπορεί ποτέ και για κανένα λόγο να δικαιολογεί άσχημη συμπεριφορά προς ένα άλλο μέλος, ακόμα και αν αυτό το μέλος έχει μηδέν ταξίδια. Δε γεννηθήκαμε σε αεροπλάνο όλοι :)

Με λίγα λόγια, η κοινότητα δεν ανήκει στα 5 πιο πολυταξιδεμένα μέλη της, αλλά σε ΟΛΑ τα μέλη, από το μέλος με 200 χώρες στο χάρτη του, μέχρι το μέλος που θέλει να κάνει τα πρώτα του ταξιδιωτικά βήματα με πρακτορείο και 50 ξεναγούς μαζί του. Αυτή είναι έννοια της ανοιχτής κοινότητας. Φυσικά, όλοι γνωρίζουν ότι η συμβουλή ενός μέλους που έχει γυρίσει τον κόσμο 10 φορές ενδεχομένως να έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από αυτήν ενός μέλους που έχει πάει 1 ταξίδι. Αυτό όμως, δε μπορεί να αποτελεί νόμο τον οποίο εδώ θα επιβάλουμε σε όλους, ο καθένας αξιολογεί τα γραπτά του κάθε μέλους και ανάλογα δέχεται ή απορρίπτει τις συμβουλές του.

Όλη η κουβέντα που γίνεται προκύπτει από την ολοένα και μεγαλύτερη δημοτικότητα που αποκτά το σάιτ, με αποτέλεσμα ενώ στην αρχή τραβούσε μόνο τους πολύ ταξιδεμένους, τώρα να έχει και πολύ κόσμο που έχει ταξιδέψει λιγότερο. Το βρίσκω εντελώς φυσιολογικό και κανονικά δε θα έπρεπε να μας προβληματίζει αλλά να μας χαροποιεί. Εφόσον φυσικά δεν είχαμε στο μυαλό μας ότι το σάιτ είναι ένα κλειστό ελιτίστικο κλαμπ μεγάλων ταξιδιωτών, που δεν ήταν ποτέ, ούτε φιλοδοξεί να γίνει τέτοιο. :)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αν το πάμε μακρυά, λοιπόν, το "άνθρωποι που τους ενδιαφέρουν τα ταξίδια" είναι ένας προσδιορισμός που αφορά το γενικό κοινό, κι όχι ένα συγκεκριμένο μερίδιο (mass-market vs. niche market).
Αν ο χαρακτηρισμός "άνθρωποι που τους ενδιαφέρουν τα ταξίδια" αντιστοιχεί στο mass-market μερίδιο, ποιος χαρακτηρισμός αντιστοιχεί στο niche market μερίδιο;
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Το θέμα της δική σου κριτικής, αν ήταν καλόπιστη, δε θα με χάλαγε. Έλα όμως που δεν είναι... Εδώ έφτασες στο σημείο να αντιπαραθέσεις link από το tripadvisor στην προσωπική εμπειρία κάποιου (σ' αυτό αναφερόμουν και πριν: http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/15624-%E6%E5%F5%E3%E1%F1%DC%EA%E9%E1-hotels-restos-europe-traveller-9.html). Κι αν ήταν από κάποιο έγκυρο μέσο, να το καταλάβω. Αλλά από το tripadvisor?

Και για να ξεφύγουμε από την απάντηση στην ANEL, παρατηρώ στο θέμα μια απίστευτη διαστρέυλωση. Είπα ποτέ εγώ ότι δεν πρέπει να επιτρέπεται η κριτική? Το άκρως αντίθετο (το ότι μια κριτική είναι κακόπιστη, δε σημαίνει ότι πρέπει να απαγορευτεί, μην παρεξηγηθούμε).
Ως στάση ζωής είμαι αντίθετος με κάθε μορφή λογοκρισίας η περιορισμού της ελευθερίας λόγου, σε χώρους όπου αυτή είναι ελεύθερη. Πολύ περισσότερο ίσως από οποιονδήποτε άλλο στο forum, ακόμη κι από το maltakia (παρότι δεν το έχει καταλάβει). Από κει και πέρα, όμως, οφείλουμε όλοι, από τη στιγμή που τίθενται κάποιοι εκ των προωτέρων γνωστοί κανόνες, να τους σεβόμαστε και να τους ακολουθούμε. Είτε πρόκειται για το travelstories, είτε οπουδήποτε αλλού.

Στο θέμα αυτό έχω ως τώρα αποφύγει να προτείνω μέτρα. Τόσο εγώ, όσο και άλλοι, περιοριστήκαμε στην επισήμανση κάποιων προβλημάτων. Επομένως πως μπορεί να εχω προτείνει αλάθητα, ιεραρχίες, παππισμούς, λόγους-ευαγγέλια κλπ ?

Έγραψα και ξαναέγραψα ότι δε θεωρώ τους ταξιδεμένους ως ανώτερους, αλλά ως πιο πολύτιμους (όσον αφορά το βάρος της προσφοράς τους). Άν μου γράψει π.χ. ο Traveller ότι ένα εστιατόριο είναι καλό, όταν ξέρω ότι έχει δοκιμάσει εκατοντάδες καλά εστιατόρια, ξέρω ότι το μέτρο σύγκρισης που έχει για να το γράψει αποτελεί μια εγγύηση. Αν το γράψει το ίδιο η ANEL (στην τύχη επειδή τυχαίνει και απαντάω σ' αυτή, αλλά θα μπορούσε να είναι οποιοσδήποτε), ακόμα κι αν έφαγε εκεί θα έχω αρκετές επιφυλάξεις παραπάνω.

1.Taver,μιλάς για ελευθερία του λόγου και όμως ενοχλείσαι που έδωσα τις κριτικές του tripadvisor για το ξενοδοχείο που πρότεινε ο traveller...αρχικά,να σου πω πως το γεγονός αυτό δεν είναι καν κριτική(ούτε καλόπιστη,ούτε κακόπιστη)είναι απλά ενημέρωση.αλλά και κριτική να ήταν,αφού λες πως είσαι υπέρ της ελεύθερης έκφρασης,γιατί σε πειράζει τόσο πολύ και λες μάλιστα" Εδώ έφτασες στο σημείο να αντιπαραθέσεις link από το tripadvisor στην προσωπική εμπειρία κάποιου"...το λες σαν να είναι κάτι τρομερά αντιδεοντολογικό,σχεδόν ανήθικο,να προβάλεις αντίλογο στα λεγόμενα του traveller...δεν το καταλαβαίνω,ειλικρινά...εδώ να σου θυμίσω,πως όταν(σίγουρα καλοπροαίρετα και σαφώς εντελώς τυχαία)χαρακτήρισες τη Βαρκελώνη και τη Πάτρα σαν πόλεις χωρίς ιστορία,με λίνκ σου απέδειξα το αντίθετο...κακό και αυτό???http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DC-%F0%E1%E9%F7%ED%DF%E4%E9%E1-%E4%E9%E1%E3%F9%ED%E9%F3%EC%EF%DF/11922-travel-wars-3-m%E1%E4%F1%DF%F4%E7-vs-%E2%E1%F1%EA%E5%EB%FE%ED%E7-7.html#post123740είναι καλύτερο τελικά να αφήνουμε αυτούς που διαβάζουν με λάθος εντυπώσεις ή έστω με τα μισά δεδομένα,αρκεί να μη αμφισβητήσουμε τη γνώμη κάποιων ???και αυτό το λες ισότητα ανάμεσα στα μέλη???ή τελικά το ζητούμενο είναι ,για λόγους status quo, κάποιοι να είναι υπεράνω κριτικής/διόρθωσης/αξιολόγησης,κτλ..πάση θυσία???:roll:
και εσύ με έχεις διορθώσει όταν έχω κάνει λάθος(θυμάσαι με το miles & more??),αλλά δεν σε κατηγόρησα για κακόπιστο,απλά σε ευχαρίστησα γιατί πιστεύω πως καλά έκανες!:)
2.όσο για το παράδειγμα του εστιατορίου και εγώ στη θέση σου το ίδιο θα έκανα..είναι προφανές πως έχουμε μεγαλύτερη εμπιστοσύνη σε ανθρώπους που γνωρίζουμε και ξέρουμε πως ,λίγο ως πολύ ,ταιριάζουν τα γούστα μας,παρά σε αγνώστους...:p
3.τέλος,γνώμη μου είναι πως σ' αυτό το φόρουμ το ζητούμενο είναι η κατά το δυνατόν πληρέστερη ενημέρωση και η αλληλοβοήθεια των μελών και αυτά δεν γίνονται αν ό ένας δεν συμπληρώνει τον άλλον(ίσως να έβλεπες έτσι το λινκ στο θέμα με τον traveller?)...αν σκεφτόμαστε ανταγωνιστικά,βλέπουμε παντού σκοτεινά κίνητρα και τελικά χάνουμε την ουσία,που για μένα είναι το 3.;)
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Να σας πω και κάτι ακόμα;

Ευχαριστώ την τύχη μου που στην Κούβα έκανα το πρώτο μου οργανωμένο ταξίδι κι έτσι είχα την ευκαιρία να γνωρίσω έναν από πιο αξιόλογους ανθρώπους που έχω συναντήσει στη ζωή μου.

Δεν άλλαξα αντίληψη για τα ταξίδια,πάλι μόνος προτιμώ να πηγαίνω,αλλά τελικά ποτέ δεν ξέρεις από που μπορεί να προκύψει κάτι καλό σε αυτή τη ζωή.

Αν ξέρετε κι άλλους προορισμούς με αντίστοιχους ξεναγούς-φαινόμενα παρακαλώ ενημερώστε με πμ,γιατί προτιμώ να πάω οργανωμένος ξανά αν είναι να γνωρίσω κάποιον που κατέχει τόσο καλά μια χώρα χωρίς να είναι αποστειρωμένος.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Απο΄την όλη κουβέντα δε καταλαβαίνω τη λογική ότι κάποιοι που έχουν ταξιδέψει πολύ ενοχλούνται είτε από τα πολλά ίδια θέματα που ανοίγονται, από τις πολλές "χαζές" ερωτήσεις, κλπ. Όποιος θέλει συμμετέχει σε όσα θέματα θέλει. Αν κάποια θέματα ένας που έχει κάνει 200 ταξίδια τα θεωρεί σαχλά, μπορεί απλά να μην συμμετέχει, αντίθετα να συμμετέχει μόνο σε όσα βρίσκει ενδιαφέροντα, ή αν δε βρίσκει ενδιαφέροντα θέματα να δοκιμάσει να ξεκινήσει αυτός ένα.
Η όλη κουβέντα άρχισε από το τι σας πειράζει στο φόρουμ... εμένα προσωπικά με χαλάει ιδιαίτερα να ανοίγετε ένα θέμα δύο και τρεις φορές να γράφονται τα ίδια και τα ίδια και μια σοβαρή κουβέντα να καταντάει χαβαλές... την στιγμή που με πειράζει το γράφω και το επισημαίνω... δεν νομίζω ούτε κακό ούτε κολάσιμο να είναι... επίσης είναι δεδομένο ότι το ταξιδιωτικό επίπεδο των μελών είναι χαμηλό... συμφωνώ απόλυτα ότι κανένας δεν φταίει γιαυτό γιατί κανένας δεν γεννηθηκε σε αεροπλάνο... καλό όμως θα ήταν ο κάθε "πρωτάρης" αντί να λέει εξυνάδες και να επιτίθεται κατά δικαίων και αδίκων να ρωτάει και να διαβάζει... έτσι έκανα κι εγώ και έτσι κάνουν αυτοί που πραγματικά θέλουν να μάθουν...

Επί προσωπικού...

Κανένας "πολυταξιδεμένος" αν μπορώ να χαρακτηρίσω τον εαυτό μου τέτοιο δεν απαιτεί αναγνώριση και σεβασμό από κανέναν... αν είναι δυνατόν το έχω πει και στο παρελθόν να περιμένω εγώ αναγνώριση από τον SAMION , την EΡΣΗ ή τον maltakias π.χ... όλοι ξέρουμε και τι έχει προσφέρει και τι προσφέρει ο καθένας μας στο φορουμ και πόσο κακοπροαίρετος είναι ο κάθε άσχετος που βγάζει το κόμπλεξ του εδώ μέσα την στιγμή που δεν έχει τις γνώσεις και την ικανότητα να προσφέρει... είναι γνωστό το κλασικό κόμπλεξ κατωτερότητας του Έλληνα... μιλάει π.χ για τα εικοσι, τριάντα, πενήντα ποστ σαβούρα ενός μέλους που διαγράφηκαν και δεν μιλάει για τα υπόλοιπα χίλια που τον ξεστράβωσαν...

Όσον αφορά το θέμα που δημιουργήθηκε για το ξενοδοχείο στο Παρίσι και την ένταση... δυό λέξεις μόνο θα πω... καλώς ή κακώς εξέλαβα ως προβοκατόρικο και κακοπροαίρετο το συγκεκριμένο λινκ μια που δεν είχε σκοπό να προστατέψει μέλη αλλά να με μειώσει... από τότε απλά χαλάστηκα και σταμάτησα να γράψω... ας γράψει κάποιος άλλος που τα ξέρει καλύτερα...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Απο΄την όλη κουβέντα δε καταλαβαίνω τη λογική ότι κάποιοι που έχουν ταξιδέψει πολύ ενοχλούνται είτε από τα πολλά ίδια θέματα που ανοίγονται, από τις πολλές "χαζές" ερωτήσεις, κλπ. Όποιος θέλει συμμετέχει σε όσα θέματα θέλει. Αν κάποια θέματα ένας που έχει κάνει 200 ταξίδια τα θεωρεί σαχλά, μπορεί απλά να μην συμμετέχει, αντίθετα να συμμετέχει μόνο σε όσα βρίσκει ενδιαφέροντα, ή αν δε βρίσκει ενδιαφέροντα θέματα να δοκιμάσει να ξεκινήσει αυτός ένα.

Επίσης, η ποσότητα ταξιδιών ενός μέλους, δε μπορεί ποτέ και για κανένα λόγο να δικαιολογεί άσχημη συμπεριφορά προς ένα άλλο μέλος, ακόμα και αν αυτό το μέλος έχει μηδέν ταξίδια. Δε γεννηθήκαμε σε αεροπλάνο όλοι :)
Αυτή είναι η ουσία, όπως έγραψα και εγώ με άλλα λόγια παραπάνω.
Προφανώς όμως κάποιοι θέλουν να είναι το φορουμ, όπως ακριβώς αυτοί θέλουν, να γίνονται δεκτά μόνο τα μέλη που θέλουν και να συμφωνούν όλοι μαζί τους (και αναφέρομαι και σε νέα αλλά και παλιά μέλη).Ότιδήποτε διαφορετικό από τα θέλω και τα πιστεύω τους, τους ενοχλεί.
Αυτό όμως παιδιά δεν είναι μια ανοικτή δημοκρατική κοινότητα, αλλά ένα κλειστό κλαμπ, που όπως είπε και ο defk ποτέ δε φιλοδοξούσε να γίνει το
travelstories.
Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί και στο παρόν τοπικ έχουμε προσωπικές αντιπαραθέσεις, ανάλογα με τις συμπάθειες και αντιπάθειες κάποιου μέλους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.237
Μηνύματα
884.556
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom