Με λενε ΕΡΣΗ και ειμαι καλα! /Προσπαθειες απεξαρτησης

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Προφανώς όμως κάποιοι θέλουν να είναι το φορουμ, όπως ακριβώς αυτοί θέλουν, να γίνονται δεκτά μόνο τα μέλη που θέλουν και να συμφωνούν όλοι μαζί τους (και αναφέρομαι και σε νέα αλλά και παλιά μέλη).Ότιδήποτε διαφορετικό από τα θέλω και τα πιστεύω τους, τους ενοχλεί.
Από που προκύπτει, και μάλιστα προφανώς, κάτι τέτοιο? Εγώ δεν αντιλαμβάνομαι τέτοιες προθέσεις ΑΠΟ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γιατί ηθελημένα ή άθελα,καθώς επίσης και μέσα από τις διαπροσωπικές σχέσεις των μελών έχουν δημιουργηθεί ομάδες σκέψεων ή συμπαθειών που είναι αδύνατο να ξεπεραστούν.

Αυτό είναι μια πραγματικότητα που δύσκολα αμφισβητείται.

Τι να πω,ψέμματα;Εγώ ότι και να γράψει ο Traveller θα το πάρω με κακό μάτι.Και είμαι βέβαιος πως δεν είμαι ο μόνος.Όχι για τις χαζομάρες περί κομπλεξισμού που αναφέρονται παραπάνω,αλλά γιατί ο άνθρωπος είναι εριστικός.Ότι δεν συμφωνεί με την σκέψη ή άποψή του είναι "ασόβαρο","φαιδρό","χαμηλού επιπέδου" και δεν ξέρω τι άλλο.Εξάλλου απ'όσο έχω διαβάσει το forum στο παρελθόν οι περισσότερες κόντρες από εκεί ξεκινάνε ή από παρόμοιας λογικής αντιδράσεις άλλων.

Δεν αμφισβητώ την εμπειρία σε καμία περίπτωση.Αμφισβητώ την αυθεντία όμως.Γιατί το ταξίδι δεν είναι επιστήμη είναι καθαρά υποκειμενικό ζήτημα.Και σηκώνει συμβουλές αλλά όχι αφορισμούς.

Στους ελάχιστους μήνες που είμαι εδώ έχω δει ανθρώπους να τους λένε "ξόφλες" γιατί κάνουν backpacking,"αποτυχημένους" γιατί επιλέγουν να πάνε οργανωμένα κάπου,"άσχετους" γιατί εξέφρασαν μια διαφορετική άποψη από την επικρατούσα ή "κορόιδα" επειδή τους άρεσε κάποιος υπερ-τουριστικός προορισμός.

Κρίνεται κάποιος για τα γούστα του εδώ ή πρόκειται για ταξιδιωτικό site γενικού ενδιαφέροντος τελικά;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Νόμιζα ότι αυτό που έγραψα ήταν ξεκάθαρο, θα το ξαναγράψω όμως γιατί βλέπω ότι συνεχίζεται μια κουβέντα άνευ ουσίας.

Στους ελάχιστους μήνες που είμαι εδώ έχω δει ανθρώπους να τους λένε "ξόφλες" γιατί κάνουν backpacking,"αποτυχημένους" γιατί επιλέγουν να πάνε οργανωμένα κάπου,"άσχετους" γιατί εξέφρασαν μια διαφορετική άποψη από την επικρατούσα ή "κορόιδα" επειδή τους άρεσε κάποιος υπερ-τουριστικός προορισμός.

Κρίνεται κάποιος για τα γούστα του εδώ ή πρόκειται για ταξιδιωτικό site γενικού ενδιαφέροντος τελικά;
Σαφώς και το σάιτ ΔΕΝ φιλοδοξεί να γίνει κάποιος τόπος συγκέντρωσης των ειδημόνων επί ταξιδιών. Είναι ΟΛΟΙ ευπρόσδεκτοι, αρκεί να μπορούν να συμπεριφέρονται όπως αρμόζει σε μια ώριμη κοινότητα με ώριμα μέλη.

Επομένως, οι παραπάνω χαρακτηρισμοί, από όποιον και αν προέρχονται, ουδέποτε ήταν ούτε και θα γίνουν ποτέ δεκτοί εδώ. :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στους ελάχιστους μήνες που είμαι εδώ έχω δει ανθρώπους να τους λένε "ξόφλες" γιατί κάνουν backpacking
ΟΚ, θα το ελαφρύνω λιγάκι: Ο όρος "ξόφλες" έχει αποκλειστικά άλλη χρήση στο travelstories, με την αρχή να έχει γίνει κάπου εδώ: http://www.travelstories.gr/%F0%E5%...%ED%E1%F2-%E5%ED%F4%F5%F0%FE%F3%E5%E9%F2.html
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Έλα τώρα ρε Taver.Θες να μου πεις ότι δεν έχει χρησιμοποιηθεί και κυριολεκτικά η λέξη ε;

Ή μήπως ξεχνάς συζήτηση -σχετικά πρόσφατα- που σχεδόν κατέληγε ότι όσοι επιλέγουν εναλλακτικούς τρόπους τουρισμού είναι αποτυχημένοι στη ζωή τους.Μόνο εγώ θυμάμαι τις κακές στιγμές δηλαδή;
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Γιατί ηθελημένα ή άθελα,καθώς επίσης και μέσα από τις διαπροσωπικές σχέσεις των μελών έχουν δημιουργηθεί ομάδες σκέψεων ή συμπαθειών που είναι αδύνατο να ξεπεραστούν.

Αυτό είναι μια πραγματικότητα που δύσκολα αμφισβητείται.

Τι να πω,ψέμματα;Εγώ ότι και να γράψει ο Traveller θα το πάρω με κακό μάτι.Και είμαι βέβαιος πως δεν είμαι ο μόνος.Όχι για τις χαζομάρες περί κομπλεξισμού που αναφέρονται παραπάνω,αλλά γιατί ο άνθρωπος είναι εριστικός.Ότι δεν συμφωνεί με την σκέψη ή άποψή του είναι "ασόβαρο","φαιδρό","χαμηλού επιπέδου" και δεν ξέρω τι άλλο.Εξάλλου απ'όσο έχω διαβάσει το forum στο παρελθόν οι περισσότερες κόντρες από εκεί ξενκινάνε ή από παρόμοιας λογικής αντιδράσεις άλλων.

Δεν αμφισβητώ την εμπειρία σε καμία περίπτωση.Αμφισβητώ την αυθεντία όμως.Γιατί το ταξίδι δεν είναι επιστήμη είναι καθαρά υποκειμενικό ζήτημα.
Σαφέστατα αγαπητέ δεν μπορείς να ξεπεράσεις ορισμένα πράγματα... δεν είναι και εύκολο να παραδεχθείς πως κάποιος που αντιπαθείς και αγαπητός είναι και ξέρει περισσότερα από εσένα και η γνώμη του μετράει... δεν νομίζω να υποστηρίζεις σοβαρά ότι μπορεί εμένα να με πειράζει ότι ο maltakias και άλλοι 10 θα με πάρουν κακό μάτι... εγώ ξέρω ότι βοηθάω κόσμο εδώ μέσα άσχετα αν εσύ δεν το βλέπεις ή κάνεις πως δεν το βλέπεις... ποτέ δεν το έχω παίξει σνομπ και πάντα απαντάω σε όλα τα π.μ που έχω... αυθεντίες δεν υπάρχουν πουθενά παρά μόνο στο μυαλό σου... κανένας δεν το παίζει αυθεντία εδώ μέσα... απλά είναι τρομερά εκνευριστικό ξέρεις όταν κατέχεις ένα θέμα άριστα να έρχονται ορισμένοι άσχετοι και να επιμένουν να σου σπάνε τα νεύρα...τότε ή δεν ασχολείσαι και κλείνεις τα ποστ που γράφεις ή σπαμάρεις... ε ας σπαμάρω κι εγώ 10-20 φορές δεν χάλασε κι ο κόσμος... μακάρι στα 2000 μηνύματα που γράφει ο καθένας να είναι γόνιμα τα 1800 και τα 200 spam... το φόρουμ θα ήταν πολύ καλύτερο...
 

Yiannis47

Member
Μηνύματα
57
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Ινδια .... ισως.
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα !!!
Για ενα νεο μελος που μπαινει στο φορουμ και βλεπει ολα αυτα ξερετε τι συμπερασμα βγαζει;;;

Υ Γ Ε Ι Α !!!!
Ναι ακριβως αυτο, γιατι σε ΟΛΑ τα φορουμ υπαρχει και ενα θρεντ που λεει " Το φορουμ εχασε τον προσανατολισμο του, Το φορουμ ξοφλησε κλπ '' ή καπως ετσι με την ιδια σημασια παντως, ολα ομως συνεχιζουν και λειτουργουν παρεχοντας χρησιμοτατες πληροφοριες, για το θεμα που εχουν ξεκινησει, εκτος απο τις κοινωνικες επαφες που απαντωνται, που δεν ειναι κακο στην τελικη.

Υ.Γ. http://www.travelstories.gr/travelstories-addict/20083-%EC%E5-%EB%E5%ED%E5-%E5%F1%F3%E7-%EA%E1%E9-%E5%E9%EC%E1%E9-%EA%E1%EB%E1-%F0%F1%EF%F3%F0%E1%E8%E5%E9%E5%F2-%E1%F0%E5%EE%E1%F1%F4%E7%F3%E7%F2.html#post196676 [URL="http://www.travelstories.gr/travelstories-addict/20083-%EC%E5-%EB%E5%ED%E5-%E5%F1%F3%E7-%EA%E1%E9-%E5%E9%EC%E1%E9-%EA%E1%EB%E1-%F0%F1%EF%F3%F0%E1%E8%E5%E9%E5%F2-%E1%F0%E5%EE%E1%F1%F4%E7%F3%E7%F2.html#post196676"]??? :bash:
[/URL]
 
Last edited by a moderator:

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Όσον αφορά το θέμα που δημιουργήθηκε για το ξενοδοχείο στο Παρίσι και την ένταση... δυό λέξεις μόνο θα πω... καλώς ή κακώς εξέλαβα ως προβοκατόρικο και κακοπροαίρετο το συγκεκριμένο λινκ μια που δεν είχε σκοπό να προστατέψει μέλη αλλά να με μειώσει... από τότε απλά χαλάστηκα και σταμάτησα να γράψω... ας γράψει κάποιος άλλος που τα ξέρει καλύτερα...
Νίκο αυτό ακριβώς είναι που δε με βρίσκει σύμφωνο. Για ποιο λόγο να απέχεις επειδή κάποιος διαφώνησε μαζί σου με τρόπο που δε σε βρίσκει σύμφωνο, κακοπροαίρετο για σένα.
Σκέψου και εσύ πόσες φορές την έχεις πει σε πολλούς, σε κάποιους εξ αυτών δε υπερβάλλοντας, όπως πιστεύω παραδέχεσαι και ο ίδιος με αποτέλεσμα μάλιστα κάποια μέλη να αποχωρήσουν, επειδή θεώρησαν τα σχόλια σου κακοπροαίρετα και προσβλητικά. Προσωπικά διαφωνώ και με αυτούς αλλά και με σένα που λες ότι σταμάτησες να γράφεις, δηλαδή να κάνεις το κέφι σου και να προσφέρεις τις εμπειρίες και τις γνώσεις σου, επείδή στην είπε κάποιος.

Από που προκύπτει, και μάλιστα προφανώς, κάτι τέτοιο? Εγώ δεν αντιλαμβάνομαι τέτοιες προθέσεις ΑΠΟ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ.
Σε καμία περίπτωση δε θα ήθελα να αναφερθώ ονομαστικά, άλλωστε δεν είναι και αρμοδιότητα μου, αλλά η αποχώρηση μελών, επειδή δε συμφωνούν όλοι σε όλα μαζί τους, εντάσσεται σε αυτή τη φιλοσοφία.
Δεν είναι δυνατόν 7.000 μέλη ή 1500 ενεργά μέλη να συμφωνουν σε όλα.
Όπως στη δουλειά μας συνεργαζόμαστε και με άτομα που δεν πάμε και διαφωνούμε με τις απόψεις τους, καλό είναι και εδώ να σεβόμαστε τη διαφορετικότητα και την όποια αντίθετη της δικής μας άποψης.
Επαναλαμβάνω όμως ότι το όλο θέμα για μερικούς ξεκινάει από το ότι έχουν προσδώσει στο φόρουμ μεγαλύτερο ρόλο στη ζωή τους από αυτόν που πρέπει.
Εδώ πρέπει κυρίως να μπαίνουμε και να γράφουμε για να χαιρόμαστε και να ανταλασσουμε γνώσεις και εμπειρίες, χωρίς να χαλιόμαστε αν μας την πει κάποιος.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Νίκο αυτό ακριβώς είναι που δε με βρίσκει σύμφωνο. Για ποιο λόγο να απέχεις επειδή κάποιος διαφώνησε μαζί σου με τρόπο που δε σε βρίσκει σύμφωνο, κακοπροαίρετο για σένα.
Σκέψου και εσύ πόσες φορές την έχεις πει σε πολλούς, σε κάποιους εξ αυτών δε υπερβάλλοντας, όπως πιστεύω παραδέχεσαι και ο ίδιος με αποτέλεσμα μάλιστα κάποια μέλη να αποχωρήσουν, επειδή θεώρησαν τα σχόλια σου κακοπροαίρετα και προσβλητικά. Προσωπικά διαφωνώ και με αυτούς αλλά και με σένα που λες ότι σταμάτησες να γράφεις, δηλαδή να κάνεις το κέφι σου και να προσφέρεις τις εμπειρίες και τις γνώσεις σου, επείδή στην είπε κάποιος.
Γιατί ρε συ είμαστε διαφορετικοί... εσένα σε πειράζουν άλλα πράγματα κι εμένα άλλα... δεν είμαστε ίδιοι και αυτό είναι φυσιολογικό... το αν άλλοι αποχώρησαν για τυχόν δικά μου προσβλητικά ποστ είναι δικαίωμα τους , ας πάνε να κλάψουν αλλού... εγώ σε καμιά περίπτωση δεν αποχωρώ ούτε είπα ποτέ οτι θα αποχωρήσω... το κέφι μου δεν σταμάτησα ποτέ να το κάνω... την λέω στο maltakia μου την λέει κι εκείνος , μαλώνω με τον amsterdam για τα σπαράγγια μια χαρά περνάω... άλλο αυτό και άλλο να ξεστραβώνω τον άλλο και να μου την λένε και από πάνω... πιστεύω να έγινα κατανοητός...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όχι δεν είναι δικαίωμά τους αν αποχωρούν κάποιοι από προσβλητικά ποστ του οποιουδήποτε, διότι πολύ απλά προσβλητικά ποστ δεν επιτρέπονται. Το ότι μας ξεφεύγουν κάποιες φορές μπορεί να παρερμηνεύεται, αλλά επί της ουσίας νομίζω ότι η θέση μου είναι γνωστή σε αυτά τα θέματα. :)
 

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία [√]
... το κέφι μου δεν σταμάτησα ποτέ να το κάνω... την λέω στο maltakia μου την λέει κι εκείνος , μαλώνω με τον amsterdam για τα σπαράγγια μια χαρά περνάω...
Αυτό μήπως πρέπει να το κοιτάξεις; :lol:
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Γιατί ρε συ είμαστε διαφορετικοί... εσένα σε πειράζουν άλλα πράγματα κι εμένα άλλα... δεν είμαστε ίδιοι και αυτό είναι φυσιολογικό... το αν άλλοι αποχώρησαν για τυχόν δικά μου προσβλητικά ποστ είναι δικαίωμα τους , ας πάνε να κλάψουν αλλού... εγώ σε καμιά περίπτωση δεν αποχωρώ ούτε είπα ποτέ οτι θα αποχωρήσω... το κέφι μου δεν σταμάτησα ποτέ να το κάνω... την λέω στο maltakia μου την λέει κι εκείνος , μαλώνω με τον amsterdam για τα σπαράγγια μια χαρά περνάω... άλλο αυτό και άλλο να ξεστραβώνω τον άλλο και να μου την λένε και από πάνω... πιστεύω να έγινα κατανοητός...
Μα εγώ δε μίλησα για αποχώρηση σου. Εσύ δήλωσες ότι σταμάτησες να γράφεις, αν κατάλαβα καλά ταξιδιωτικες info, επειδή θεωρείς ότι κάποιος σου την είπε κακοπροαίρετα. Και πολύ απλά είπα ότι δε με βρίσκει σύμφωνο η λογική σου, όπως και στις αντίθετες περιπτώσεις.
Για μένα όλα τα μέλη έχουν να προσφέρουν κάτι και καλό είναι να μην αποχωρεί ή να σταματάει να γράφει κανένας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom