Ποια είναι η αγαπημένη σας πόλη?

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Όσοι πήγαν στην Κωνσταντινούπολη λέν ότι δεν ξεχνιέται.
Νεότερα την Τετάρτη που επιστρέφω από 3ήμερο στην Πόλη.
Σε 1,5 ώρα φεύγει το τρένο.
Καλό μου ταξίδι.
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Το θέμα δεν είναι η Κωνσταντινούπολη, ούτε η κρίση των προσωπικών κριτηρίων σχετικά με το τι είναι ωραίο.

Παρακαλώ να συνεχίσουμε στο θέμα μας.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Πανω απο ολα Νεα Υορκη.Η απολυτη μητροπολη.
Απο Ευρωπη η Βαρκελωνη.Θυμασαι πως ειναι να ζεις "ανθρωπινα" σε μια μεγαλη πολη.
Και φυσικα απο γεωγραφικη αποψη η Κων/πολη.Η πιο ομορφη πολη που εχω δει.
Μη ξεχασω και την Αβανα.Πολυ ομορφη.
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Θα παρακαλέσω, για μία ακόμη φορά, να μείνουμε στο θέμα μας.

Περιμένουμε, τα μέλη που ακόμη δεν έχουν συμμετάσχει στο θέμα, να μας πουν ποια είναι η αγαπημένη τους πόλη.
 

nikosfp

Member
Μηνύματα
56
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βερολίνο-Δρέσδη
Ταξίδι-Όνειρο
Oρλάντο Φλόριδα-ΗΠΑ
H πολη που μου εκανε τρομερη εντυπωση ειναι το Μοναχο.Οπου κι αν στριψεις,οπου κι αν κοιταξεις θα δεις καποιο αξιολογο αξιοθεατο.Τρομερη συγκοινωνιακη συμπεριφορα,αψογη οργανωση,καθαριοτητα,πρασινο και φτηνη επιβιωση,σχετικα με Ελλαδα!!!!
 

rania

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
Δύσκολη ερώτηση
Η Αβάνα ,εκπεμπει απίστευτει μαγεία ,νοσταλία και συναισθηματικότητα
 

athensgenia

Member
Μηνύματα
37
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα Μπορα & Ιαπωνία
Αν μιλάμε γενικώς από μνημεία και τέτοια δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάτι, δηλαδή δεν μπορώ να βάλω τη Βιέννη πάνω απ'την Πράγα ή το αντίστροφο. Αυτό που μπορώ να πώ είναι πως κρίνοντας με βάση του ποιά πόλη είναι πιο φιλική προς τον κάτοικό της θα έλεγα μάλλον το Εδιμβούργο ή οποιαδήποτε άλλη μικρή πόλη της Σκωτίας. Γιατί το λέω αυτό; Δεν έχει να κάνει με τα μνημεία, ή τους ανθρώπους ή τη θέα ή οτιδήποτε άλλο. Μέχρι στιγμής από τα μέρη που έχω επισκεφθεί προσφέρει την καλύτερη ποιότητα ζωής. Δηλαδή είσαι στο κέντρο, (φαντάσου Ομόνοια) και έχει πρασινάδα, καθαρό αέρα, φαρδιά πεζοδρόμια και όμορφα κτίρια. Κοινώς δεν πιάνεται η καρδιά σου όταν πας να βγείς έξω. Όλα είναι περιποιημένα και προσεγμένα, έχουν χαρακτήρα.

Βέβαια εμένα όπου και να με πάτε μακριά απ'την Αθήνα ... ευχαριστώ θα πω!
 

mak

Member
Μηνύματα
29
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
??????
μαλλον δεν ειμαι η καταλληλη για να συμμετασχει σε αυτο το θεμα και αυτο γιατι δεν εχω δει απο κοντα πολλες πολεις. απο αυτες που εχω δει παντως η αγαπημενη μου ειναι η ''παραμυθουπολη'' , πραγα. πολλων αλλωστε απ' οτι διαβασα. γιατι αυτο? γιατι οπως ειπα ειναι ''παραμυθουπολη'' και η τεχνη βρισκετε οπουδηποτε και να κοιταξεις!μεχρι και οι πιο μικρες παμπ ηταν διακοσμημενες με πινακες του 1820(οι ζωγραφοι μαζευανε ξυλα απο τα σκουπιδια, που πρωτα ειχαν χρησιμοποιηθει ως στοχοι, και ζωγραφιζανε πανω σε αυτα. ετυχε να δω πινακα που η σφαιρα ηταν ακομα καρφωμενη πανω του!). τι να μην σε μαγεψει σε αυτη την πολη? η γεφυρα του καρολου? το καστρο? το ορλοι? και τα προαστια της βεβαια ηταν ονειρο!!!!! επισκεφτηκα το καστρο konopiste, το οποιο με μαγεψε και με μετεφερε σε μια αλλη εποχη......
αυτα! αρκετα νοσταλγησα την πανεμορφη πραγα!!!
 

koyrsaros_gr

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
αν και εχω επισκευτει λιγες πολεις απο εξωτερικο θα ψηφιζα ευχαριστως την ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ.θα την χαρακτηριζα σαν την πιο φιλικη (αχανης)πολη για να επισκευτει κανεις.
βεβαια δεν αλλαζω με τιποτα την αθηνα.χιλιαδες επιλογες για ολα τα γουστα (διασκεδαση,φαγητο,ιστορια,παραλιες)
σιγοτραγουδοντας λοιπον ψηφιζω αθηνα

''ομορφη πολη με μια σκεψη την ωρα μας περναμε,
πως να φυγουμε απ'εδω και ας ειναι πισω να γυρναμε''
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
αν και εχω επισκευτει λιγες πολεις απο εξωτερικο θα ψηφιζα ευχαριστως την ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ.θα την χαρακτηριζα σαν την πιο φιλικη (αχανης)πολη για να επισκευτει κανεις.
Ο Δευκαλιων σε εβαλε να μας το πεις.:haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom