Πρόβλημα με την κράτηση ξενοδοχείου..

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Νομίζω μιλάνε για εγγύηση κατά την διάρκεια του τσεκ ιν και όχι προκαταβολικά να την στείλεις.
Πάντως το μέλος που είχε πρόβλημα είχε γράψει για το δεύτερο:
Καλησπέρα σας..Μου ζητουν να προπληρωσω το ποσο των 300ευρω για τυχών ζημιες..Ποσο σίγουρη ειμαι οτι θα ξαναμπουν στην καρτα μου γιατι σε ξενοδοχειο του Μιλανου που πηγα δεν μπηκαν ποτε?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Αργοπορημένο, αλλά για να μην υπάρχουν παρανοήσεις (με αφορμή μια συζήτηση στο θέμα της airbnb)
Για την airbnb δεν εχω κλεισει ποτε, αλλα το γεγονος οτι ο καθενας ιδιωτης εχει την καρτα μου και εξουσιοδοτηση να με χρεωσει μου δημιουργησε αρκετα προβληματα περυσι με πλαστη χρεωση τετραψηφιου ποσου και μονο εγω ξερω πως γλιτωσα τη συγκοπη.
Ο ιδιοκτήτης δεν έχει τα στοιχεία πληρωμής σου (κάρτες, κτλ). Η πληρωμή γίνεται στην airbnb και αυτή με τη σειρά της πληρώνει τον ιδιοκτήτη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.926
Likes
40.761
Αργοπορημένο, αλλά για να μην υπάρχουν παρανοήσεις (με αφορμή μια συζήτηση στο θέμα της airbnb) Ο ιδιοκτήτης δεν έχει τα στοιχεία πληρωμής σου (κάρτες, κτλ). Η πληρωμή γίνεται στην airbnb και αυτή με τη σειρά της πληρώνει τον ιδιοκτήτη.
Αρα αυτο εξηγει και γιατι περσι που παραβιαστηκε η καρτα μου και χρεωθηκε με 1200 ευρω εγραφε φαρδια πλατια οτι οι χρεωσεις εγιναν απο την Airbnb;Νομιζα οτι ηταν απο καποιον ιδιοκτητη.
 

aikaterinib

Member
Μηνύματα
86
Likes
377
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλημέρα .Θα ήθελα να σας παραθέσω την εμπειρία μου με πασίγνωστη εταιρία ενοικίασης ξενοδοχείων διαμερισμάτων κτλ(δεν ξέρω αν πρέπει να αναφερθεί το όνομα)Ψάχνοντας κατάλυμα για διήμερο καλοκαιρινής απόδρασης και βρίσκοντας κατάλυμα με πάρα πολύ καλή τιμή το έκλεισα(έχω και email επιβεβαίωσης) .Μια βδομάδα αργότερα επικοινώνησαν από την εταιρία να μου πουν ότι έχει γίνει λάθος στην τιμή και ότι η να κλείσω με την νέα τιμή που αυτοί προτείνουν η θα μου ακυρώσουν την κράτηση μέσα σε 48 ώρες.Υπάρχει κάτι που να με κατοχυρώνει να διεκδικήσω πως δηληδή με το έτσι θέλω να μου ακυρώσουν την κράτηση επειδή όπως λένε έγινε λάθος .Εγώ έστησα τις διακοπές μου με αυτήν την προσφορά .Επίσης τι μας εξασφαλίζει στο μέλλον ότι δεν θα ξαναπούν το ίδιο πράγμα και να καταστρέψουν τις διακοπές του κόσμου .
Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?
 

johnmat

Member
Μηνύματα
73
Likes
45
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
1η φορά ακούω να συμβαίνει τέτοιο πράγμα.
έχεις πληρώσει?
 

aikaterinib

Member
Μηνύματα
86
Likes
377
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
1η φορά ακούω να συμβαίνει τέτοιο πράγμα.
έχεις πληρώσει?
Έχω δώσει τα στοιχεία της κάρτας αλλά έχει δωρεάν ακύρωση μέχρι τέλη Αυγούστου όποτε δεν έχουν πάρει χρήματα ακόμα.Αυτό ρωτάω δηλαδή κλείνεις μια τιμή παίρνεις επιβεβαίωση και επειδή αυτός που έχει το κατάλυμα έκανε λάθος μια εβδομάδα μετά με παίρνουν από την εταιρία και μου λένε αυτά που έγραψα πιο πάνω ?Τι με εξασφαλίζει δηλαδή όταν κάνω μια κράτηση ?Έχουν δικαίωμα ακύρωσης κάτω από αυτές τις συνθήκες?
 
Last edited by a moderator:

aikaterinib

Member
Μηνύματα
86
Likes
377
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Δεν ξέρω αν έκλεισες με την booking ή κάποια άλλη εταιρία,αλλά στους όρους της γράφει
για τέτοια λάθη.Πόσο ήταν η τιμή και πόσο σου λένε τώρα;
https://www.booking.com/content/ter...M;sid=182b241afa9db4930657e3f868fa8b63#tcs_s2
Ναι αυτή είναι .Η τιμή ήτανε 4,οο€ και τώρα θέλουν 80,00€.έχουν δηλαδή αυτο το δικαίωμα?
 

johnmat

Member
Μηνύματα
73
Likes
45
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Φαντάζομαι την χαρά σου όταν έκλεισες με τιμή 4€...... :bleh:
 

aikaterinib

Member
Μηνύματα
86
Likes
377
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Μέσα στους όρους το γράφει αυτό.
Είναι καταφανέστατο λάθος ένα δωμάτιο με 4 ευρώ.
Οκ θα συμφωνήσω .Οταν κλείνεις αεροπορικά με 6,00€ να μην το θεωρώ δεδομένο ούτε αυτο δηλαδη να περιμένω να μου πουν ότι έκαναν λάθος
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.579
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom