ΗΠΑ Πρώτο ταξίδι στη Νέα Υόρκη

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Έμενα στο Queens, 5 λεπτα με τα πόδια από τη στάση μετρό Queensboro Plaza και κανά 10 λεπτο διαδρομή μέχρι 5th avenue σε 4* ξενοδοχείο με 80€ με πρωινό. Δεν καταλαβαίνω γιατί να δώσω τόσα ίσως και παραπάνω και να μένω στο Manhattan με shared bathroom.
Γιατι καποια πραγματα στην ζωη δεν γινονται καθε μερα. Δεν εννοω το shared bathroom εκτος και αν συγκατοικω απο Shakira και πανω...
Αν το παιρνεις ετσι, ,μενε στην Ναξο και πηγαινε καθημερινα με το καραβακι στην Οια.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Επίσης, με το πόσο αυτό + περίπου 700$, θα έχω πρόβλημα στο JFK κατά την είσοδο μου (κουβαλώντας πάνω μου δηλαδή 2700$)?
Νομιζω μονο αν εχεις πανω απο 9 χιλ.$ μετρητα σου ζητανε να το αναφερεις στην αιτηση που γραφεις πριν μπεις στο αεροδρομιο.
Και οπως λεει η echo,το θεμα δεν θα ειναι εκει για τις αγορες σου,αλλα εδω,αν σου τα βρουν χωρις να τα δηλωσεις στην εισοδο σου.
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με την esta σου..θα μπεις μια χαρά..

Δεν είμαι κατά του Queens αλλά κατά του Flushing..εγώ προσωπικά δεν θα έμενα εκεί..τώρα εσύ ξέρεις τα οικονομικά σου και αν μπορείς να βάλεις κάτι παραπάνω..

Ψώνισε ότι θέλεις και μην προβληματίζεται στο τι θα συμβεί..κανείς δεν το ξέρει:) εξάλλου δεν μιλάς και για τίποτα φοβερό σε ποσότητες..σιγά ένα laptop και ένα ipad θα μπορούσες να το έχεις και από Ελλάδα..δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα πως θα πληρώσεις..και μέχρι τα 9.999 δεν χρειάζεται να δηλώσεις τίποτα..
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Γιατι καποια πραγματα στην ζωη δεν γινονται καθε μερα. Δεν εννοω το shared bathroom εκτος και αν συγκατοικω απο Shakira και πανω...
Αν το παιρνεις ετσι, ,μενε στην Ναξο και πηγαινε καθημερινα με το καραβακι στην Οια.
Αν πλησίασε τόσο κοντά η Νάξος στην Σαντορίνη όσο το Queens στο Manhattan....
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Δεν νοούνται αγορές στις ΗΠΑ χωρίς να έχεις περάσει από Apple Store :).
Τώρα, τι θα γίνει με την είσοδο στην Ελλάδα είναι ένα άλλο θέμα και το οποίο δεν έχω αποφασίσει και εγώ ακόμα. Το κακό είναι ότι θα φύγω από εδώ ήδη με 2 iphone & 1 ipad.
Δεν νομίζω ότι μπορώ να δικαιολογήσω την αγορά κάποιου χωρίς τελωνείο..
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Μια χαρα νοούνται ,αλλα τεσπα ...αν ειναι αυτο το ιρτζι σας παω πάσο ...
 

konstantinosk

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με την esta σου..θα μπεις μια χαρά..

Δεν είμαι κατά του Queens αλλά κατά του Flushing..εγώ προσωπικά δεν θα έμενα εκεί..τώρα εσύ ξέρεις τα οικονομικά σου και αν μπορείς να βάλεις κάτι παραπάνω..

Ψώνισε ότι θέλεις και μην προβληματίζεται στο τι θα συμβεί..κανείς δεν το ξέρει:) εξάλλου δεν μιλάς και για τίποτα φοβερό σε ποσότητες..σιγά ένα laptop και ένα ipad θα μπορούσες να το έχεις και από Ελλάδα..δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα πως θα πληρώσεις..και μέχρι τα 9.999 δεν χρειάζεται να δηλώσεις τίποτα..

Όταν έκανα την ESTA συμπλήρωσα ότι γνώριζα, πλην τον τόπο διαμονής μου εκεί.. Και αυτό γιατί ήθελα να ψάξω για κάτι πιο κοντά στο κέντρο μιας και από όσο είδα, μάλλον είναι αρκετά μακριά το Flushing για 7 μέρες.
Ανέβηκα λίγο σε τιμή αλλά πλησίασα αρκετά προς το κέντρο από όσα καταλαβαίνω. Η γνώμη σας για το Country Inn & Suites και το πόσο βοελύει για την καθημερινή μετακίνηση στο κέντρο της NY?


Νομιζω μονο αν εχεις πανω απο 9 χιλ.$ μετρητα σου ζητανε να το αναφερεις στην αιτηση που γραφεις πριν μπεις στο αεροδρομιο.
Και οπως λεει η echo,το θεμα δεν θα ειναι εκει για τις αγορες σου,αλλα εδω,αν σου τα βρουν χωρις να τα δηλωσεις στην εισοδο σου.
Τόσα χρήματα δεν θα έχω. Γενικότερα, δεν με απασχολεί το θέμα του ελέγχου στην Ελλάδα όσο το θέμα του ελέγχου στον ενδιάμεσο σταθμό μου και στο JFK. Λογικά, και επειδή ταξιδεύω με την ίδια εταιρεία, την αποσκευή μου θα την δω από την Αθήνα στην Νέα Υόρκη και το αντίστροφο, σωστά? Δεν θα χρειάζεται δηλαδή να παραλάβω αποσκευή στον ενδιάμεσο σταθμό μου και να την ξαναπαραδώσω όταν φύγω.. (?)
Όσο αφορά την χειραποσκευή, από αυτά που καταλαβαίνω, περνά τελωνειακό έλεγχο στον ενδιάμεσο σταθμό μου.. Στην επιστροφή μου δηλαδή, μπορεί να με σταματήσουν και να με ελέγξουν.. Προσωπική μου αντίληψη είναι ότι λογικά δεν θα γίνει τίποτα καθώς όταν αναφέρομαι σε χειραποσκευή αναφέρομαι σε ένα σακίδιο πλάτης.. Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια...
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Προσωπικά, σε ξενοδοχείο με βαθμολογία booking κάτω απο 8, δεν μένω. Ίσως στην ΝΥ να είναι διαφορετική η βαθμολόγηση (πιο αυστηρή) απο τους χρήστες. Σκέψου το πολύ όμως.

Γιατί δεν αφήνεις το ι-αποτέτοιο και να ρίξεις τα λεφτά σε ένα ξενοδοχείο σε περιοχή που θα γουστάρεις ;
Η χαρά του ι-αποτέτοιου θα κρατήσει 1-3 χρόνια (μέχρι να χαλάσει ή να παλιώσει) ενώ οι αναμνήσεις θα κρατήσουν τουλάχιστον 40 χρόνια μέχρι να σου χτυπήσει την πόρτα το γήρας. Πιο καλή επένδυση, δεν συμφωνείς ;
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Η περιοχή είναι εντελώς αδιάφορη(σε μερικά σημεία και κακή αλλά αν δεν σου μπει μέσα σου το δαιμόνιο τις εξερεύνησης στις 3 το βράδυ δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα)..είσαι πολύ κοντά σε μετρό και μόλις 2.5 λεπτά από το Μανχάταν..το ξενοδοχείο το γνωρίζω και είναι οκ..τίποτα ιδιαίτερο αλλά δεν θα απογοητευτείς κιόλας..μην μπερδεύεις τον έλεγχο που θα σου γίνει στους ενδιάμεσους σταθμούς με τον τελωνειακό έλεγχο..αυτός θα γίνει (αν γίνει) στον τελικό προορισμό σου..
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Πέταξε τις συσκευασίες τους και βάλε δεδομένα μέσα ώστε να φαίνονται ήδη χρησιμοποιημένα. Απο Apple store του L.A αγόρασα ipad και δεν είχα πρόβλημα.
Στον έλεγχο του αεροδρομίου (μια εσωτερική πτήση και μια της επιστροφής) το είχα μέσα στην τζάντα μου και στο σκανάρισμα πέρασε κανονικά χωρίς πρόβλημα. Και δεν είχα μόνο αυτό. + Φωτογραφική, κινητό, ipod, φορτιστές. Κανείς δεν μου την άνοιξε για να ελέγξει περαιτέρω.
'Οταν όμως σκαναρίστηκε η βαλίτσα , κάτι δεν τους έκατσε καλά, μου την άνοιξαν και την ξεψάχνισαν (και στα δυο αεροδρόμια) . Είχα αρκετά σουβενίρ (κούπες, μαγνητάκια, μπλούζες, διάφορα σοκολατοειδή κ.λ.π). Με ρώτησαν μόνο αν ήταν για προσωπική χρήση (τα είχα στις σακούλες τους και με τις αποδείξεις τους ακόμα χωρίς όμως τις ετικέτες για τις μπλούζες) και όταν τους είπα ναι, τότε την έκλεισαν, κάτι σημείωσαν και μου την πέρασαν. Αυτό που πρέπει να κοιτάξεις περισσότερο, είναι να μην ξεπεράσεις το προβλεπόμενο βάρος γιατί δεν αστειέυονται. Θα σε βάλουν να πληρώσεις ακόμα και μισό κιλό όπως έκαναν και με μένα.

Όσο για τα χρήματα, πάλι δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Εγώ είχα γύρω στα 5.000 δόλ. και ούτε με ρώτησαν, ούτε τίποτα.
 
Last edited:

konstantinosk

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Προσωπικά, σε ξενοδοχείο με βαθμολογία booking κάτω απο 8, δεν μένω. Ίσως στην ΝΥ να είναι διαφορετική η βαθμολόγηση (πιο αυστηρή) απο τους χρήστες. Σκέψου το πολύ όμως.

Γιατί δεν αφήνεις το ι-αποτέτοιο και να ρίξεις τα λεφτά σε ένα ξενοδοχείο σε περιοχή που θα γουστάρεις ;
Η χαρά του ι-αποτέτοιου θα κρατήσει 1-3 χρόνια (μέχρι να χαλάσει ή να παλιώσει) ενώ οι αναμνήσεις θα κρατήσουν τουλάχιστον 40 χρόνια μέχρι να σου χτυπήσει την πόρτα το γήρας. Πιο καλή επένδυση, δεν συμφωνείς ;
Έχω μείνει σε ξενοδοχείο εξωτερικού με βαθμολογία κάτω από 8, no problem για τα δικά μου δεδομένα. Καθαρότατο και totally accepted, και πάλι για τα δικά μου δεδομένα όμως.
Δυστυχώς ή ευτυχώς, το laptop είναι εργαλείο δουλειάς για εμένα και όχι παιχνιδάκι για να το ποζάρω στις καφετέριες. Και εφόσον η διαφορά στην τιμή εδώ και εκεί είναι αυτή που είναι, θα το αγοράσω.
Οι αναμνήσεις που έχω από τα ταξίδια που έχω κάνει, είναι όλες απίθανες! Είτε έμεινα σε 5* στην Βιέννη, είτε σε 4* στην Στοκχόλμη είτε σε 3* στην Πράγα. Ok, για άλλους το ξενοδοχείο είναι και αυτό σημαντικό μέρος του ταξιδιού, για εμένα είναι απλά ένα κοντινό μέρος στο κέντρο της πόλης για να κοιμηθώ και να κάνω ένα μπάνιο :)


Η περιοχή είναι εντελώς αδιάφορη(σε μερικά σημεία και κακή αλλά αν δεν σου μπει μέσα σου το δαιμόνιο τις εξερεύνησης στις 3 το βράδυ δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα)..είσαι πολύ κοντά σε μετρό και μόλις 2.5 λεπτά από το Μανχάταν..το ξενοδοχείο το γνωρίζω και είναι οκ..τίποτα ιδιαίτερο αλλά δεν θα απογοητευτείς κιόλας..μην μπερδεύεις τον έλεγχο που θα σου γίνει στους ενδιάμεσους σταθμούς με τον τελωνειακό έλεγχο..αυτός θα γίνει (αν γίνει) στον τελικό προορισμό σου..
Ok, αυτό επιζητώ από ένα ξενοδοχείο!
Τελωνειακός έλεγχος όμως θα πρέπει να περάσω από τον ενδιάμεσο σταθμό μου έτσι (την χειραποσκευή μου)?

Πέταξε τις συσκευασίες τους και βάλε δεδομένα μέσα ώστε να φαίνονται ήδη χρησιμοποιημένα. Απο Apple store του L.A αγόρασα ipad και δεν είχα πρόβλημα.
Στον έλεγχο του αεροδρομίου (μια εσωτερική πτήση και μια της επιστροφής) το είχα μέσα στην τζάντα μου και στο σκανάρισμα πέρασε κανονικά χωρίς πρόβλημα. Και δεν είχα μόνο αυτό. + Φωτογραφική, κινητό, ipod, φορτιστές. Κανείς δεν μου την άνοιξε για να ελέγξει περαιτέρω.
'Οταν όμως σκαναρίστηκε η βαλίτσα , κάτι δεν τους έκατσε καλά, μου την άνοιξαν και την ξεψάχνισαν (και στα δυο αεροδρόμια) . Είχα αρκετά σουβενίρ (κούπες, μαγνητάκια, μπλούζες, διάφορα σοκολατοειδή κ.λ.π). Με ρώτησαν μόνο αν ήταν για προσωπική χρήση (τα είχα στις σακούλες τους και με τις αποδείξεις τους ακόμα χωρίς όμως τις ετικέτες για τις μπλούζες) και όταν τους είπα ναι, τότε την έκλεισαν, κάτι σημείωσαν και μου την πέρασαν. Αυτό που πρέπει να κοιτάξεις περισσότερο, είναι να μην ξεπεράσεις το προβλεπόμενο βάρος γιατί δεν αστειέυονται. Θα σε βάλουν να πληρώσεις ακόμα και μισό κιλό όπως έκαναν και με μένα.

Όσο για τα χρήματα, πάλι δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Εγώ είχα γύρω στα 5.000 δόλ. και ούτε με ρώτησαν, ούτε τίποτα.
Χρήσιμη εμπειρία, σε ευχαριστώ πολύ!!! :)

Πάμε σε άλλες ερωτήσεις τώρα, εξίσου σημαντικές για εμένα.
  • Αναφορικά με τα φάρμακα, τι γίνεται? Θέλω να έχω κάποια πολύ πρόχειρα μαζί μου όπως χάπια για τον πονοκέφαλο, αποσυμφορητικό μύτης, εισπνοές για άσθμα και ίσως κάποια άλλα. Θα πρέπει να έχω συνταγή ιατρού για να τα κουβαλήσω μαζί μου στην Νέα Υόρκη?
  • Οι μεταφορές στην Νέα Υόρκη πως είναι? Ισχύει ότι το μετρό δουλεύει 24/7? Γενικότερα, επειδή φθάνω βράδυ στο JFK, θα υπάρχει μεταφορικό μέσο για το κέντρο της πόλης?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom