Πτήσεις με ανταπόκριση

Leo.d

Member
Μηνύματα
10
Likes
9
Καλημέρα ,θέλω να κάνω μια ερώτηση.
Θέλω να ταξιδέψω στο Ντουμπάϊ.Τα αεροπορικά με την Emirates κοστίζουν 450€ με επιστροφή ,απευθείας. Έχω βρει όμως και αεροπορικά με την Emirates προς Νέο Δελχί με ανταπόκριση στο Ντουμπάϊ στα 350€ με επιστροφή. Το να πάω Ντουμπάϊ και να μην πετάξω προς Νέο Δελχί ,λογικά γίνεται ,να επιστρέψω όμως από Ντουμπάϊ προς Αθήνα ενώ έχω χάσει την πτήση μου από Νέο Δελχί γίνεται ή θα έχω πρόβλημα;
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Γιατί δεν κοιτάς κάποια άλλη οικονομικότερη εταιρεία?
 

Leo.d

Member
Μηνύματα
10
Likes
9

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Καλημέρα ,θέλω να κάνω μια ερώτηση.
Θέλω να ταξιδέψω στο Ντουμπάϊ.Τα αεροπορικά με την Emirates κοστίζουν 450€ με επιστροφή ,απευθείας. Έχω βρει όμως και αεροπορικά με την Emirates προς Νέο Δελχί με ανταπόκριση στο Ντουμπάϊ στα 350€ με επιστροφή. Το να πάω Ντουμπάϊ και να μην πετάξω προς Νέο Δελχί ,λογικά γίνεται ,να επιστρέψω όμως από Ντουμπάϊ προς Αθήνα ενώ έχω χάσει την πτήση μου από Νέο Δελχί γίνεται ή θα έχω πρόβλημα;
Φυσικα θα πρέπει να ταξιδέψεις με χειραποσκευη αλλιώς θα βρεθεί στο Νεο Δελχί η βαλίτσα σου.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλημέρα ,θέλω να κάνω μια ερώτηση.
Θέλω να ταξιδέψω στο Ντουμπάϊ.Τα αεροπορικά με την Emirates κοστίζουν 450€ με επιστροφή ,απευθείας. Έχω βρει όμως και αεροπορικά με την Emirates προς Νέο Δελχί με ανταπόκριση στο Ντουμπάϊ στα 350€ με επιστροφή. Το να πάω Ντουμπάϊ και να μην πετάξω προς Νέο Δελχί ,λογικά γίνεται ,να επιστρέψω όμως από Ντουμπάϊ προς Αθήνα ενώ έχω χάσει την πτήση μου από Νέο Δελχί γίνεται ή θα έχω πρόβλημα;
Θα έχεις πρόβλημα. Με το που δεν πετάξεις ένα σκέλος, όλο το υπόλοιπο εισιτήριο ακυρώνεται.
 

Leo.d

Member
Μηνύματα
10
Likes
9
Θα έχεις πρόβλημα. Με το που δεν πετάξεις ένα σκέλος, όλο το υπόλοιπο εισιτήριο ακυρώνεται.
Έγινε ευχαριστώ. Το να κάνω κράτηση μόνο την πτήση αναχώρησης και να κατέβω Ντουμπάϊ και να μην ταξιδέψω Νεο Δελχί , θα έχω πρόβλημα στο μέλλον με την συγκεκριμένη εταιρία ,πχ μήπως με βάλουν black list ή δεν παίζει τέτοιο πράγμα.

*Ως παράδειγμα δείχνω την συγκεκριμένη πτήση διότι έχω βρει πολλες τετοιες περιπτώσεις που είναι φθηνότερες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλημέρα ,θέλω να κάνω μια ερώτηση.
Θέλω να ταξιδέψω στο Ντουμπάϊ.Τα αεροπορικά με την Emirates κοστίζουν 450€ με επιστροφή ,απευθείας. Έχω βρει όμως και αεροπορικά με την Emirates προς Νέο Δελχί με ανταπόκριση στο Ντουμπάϊ στα 350€ με επιστροφή. Το να πάω Ντουμπάϊ και να μην πετάξω προς Νέο Δελχί ,λογικά γίνεται ,να επιστρέψω όμως από Ντουμπάϊ προς Αθήνα ενώ έχω χάσει την πτήση μου από Νέο Δελχί γίνεται ή θα έχω πρόβλημα;
Από τη στιγμή που δε θα επιβιβαστείς στην πτήση για Δελχί, όλο το υπόλοιπο εισιτήριο έχει ακυρωθεί (= ακόμη κι αν σε χρεώσουν no-show fee και τέλη αλλαγής, θα πρέπει να πετάξεις όλες τις πτήσεις του εισιτηρίου με τη σειρά που είναι στο εισιτήριο, και να μην έχεις stopover στο Dubai πάνω από το μέγιστο που επιτρέπουν).
Disclaimer: Η Emirates αλλάζει τους όρους των εισιτηρίων της σαν τα πουκάμισα. Αν και τα παραπάνω λογικά δεν αλλάζουν....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Έγινε ευχαριστώ. Το να κάνω κράτηση μόνο την πτήση αναχώρησης και να κατέβω Ντουμπάϊ και να μην ταξιδέψω Νεο Δελχί , θα έχω πρόβλημα στο μέλλον με την συγκεκριμένη εταιρία ,πχ μήπως με βάλουν black list ή δεν παίζει τέτοιο πράγμα.

*Ως παράδειγμα δείχνω την συγκεκριμένη πτήση διότι έχω βρει πολλες τετοιες περιπτώσεις που είναι φθηνότερες.
Πιθανότατα δε θα έχεις πρόβλημα αν το κάνεις μόνο μια φορά. Αν το κάνεις σύστημα, θα έχεις.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Δεν ξέρω αν ειναι το σωστό θέμα, αλλα αναρωτιεμαι το εξης: Θελω απο Ποζναν να παω Βουδαπεστη και βρισκω πτηση τα ξημερωματα απο Ποζναν με ανταποκριση στη Βαρσοβια. Ο χρονος ομως αναμεσα στις πτησεις, δηλαδη απο την αφιξη μου στη Βαρσοβια και στην πτηση για Βουδαπεστη ειναι μολις μιση ωρα. Προλαβαινω λετε αν ειμαι χωρις βαλιτσα; Η εταιρεια το δινει ενιαιο το εισητηριο αλλα εστω και λιγο να καθυστερησει το αεροπλανο δεν θα χασω την αλλη πτηση; Η εταιρεια ειναι η LOT.
 
Last edited:

Triplover

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
4.033
Aν το δίνει ενιαίο εισιτήριο, εγώ θα έκλεισα. Διαφορετικά ούτε κατά διάνοια.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Δεν ξέρω αν ειναι το σωστό θέμα, αλλα αναρωτιεμαι το εξης: Θελω απο Ποζναν να παω Βουδαπεστη και βρισκω πτηση τα ξημερωματα απο Ποζναν με ανταποκριση στη Βαρσοβια. Ο χρονος ομως αναμεσα στις πτησεις, δηλαδη απο την αφιξη μου στη Βαρσοβια και στην πτηση για Βουδαπεστη ειναι μολις μιση ωρα. Προλαβαινω λετε αν ειμαι χωρις βαλιτσα; Η εταιρεια το δινει ενιαιο το εισητηριο αλλα εστω και λιγο να καθυστερησει το αεροπλανο δεν θα χασω την αλλη πτηση; Η εταιρεια ειναι η LOT.
Εχω πετάξει με LOT από Γκντανσκ για Κρακοβία με ανταπόκριση για λίγο χρόνο στη Βαρσοβία (όπως κι εσύ) και δεν είχα κανένα πρόβλημα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Δεν ξέρω αν ειναι το σωστό θέμα, αλλα αναρωτιεμαι το εξης: Θελω απο Ποζναν να παω Βουδαπεστη και βρισκω πτηση τα ξημερωματα απο Ποζναν με ανταποκριση στη Βαρσοβια. Ο χρονος ομως αναμεσα στις πτησεις, δηλαδη απο την αφιξη μου στη Βαρσοβια και στην πτηση για Βουδαπεστη ειναι μολις μιση ωρα. Προλαβαινω λετε αν ειμαι χωρις βαλιτσα; Η εταιρεια το δινει ενιαιο το εισητηριο αλλα εστω και λιγο να καθυστερησει το αεροπλανο δεν θα χασω την αλλη πτηση; Η εταιρεια ειναι η LOT.
Το αεροδρόμιο της Βαρσοβίας είναι πανγρήγορο, βγαίνεις από τη μια πύλη, περπατάς λίγο και είσαι στην άλλη, ούτε έλεγχοι ούτε τίποτα (από Σέγκεν προς Σέγκεν, πάντα). Προλαβαίνεις και με κάποια καθυστέρηση. Αλλά αφού στο πουλάνε σαν εννιαίο εισιτήριο, μην ανησυχείς, το πολύ πολύ να σε στείλουν με την επόμενη πτήση αν τα θαλασσώσουν (που τώρα το χειμώνα, με τα χιόνια κλπ, είναι αυξημένες οι πιθανότητες σε όλες τις εταιρίες, ακόμα και στις απευθείας πτήσεις).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.639
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom