Πτήσεις με ανταπόκριση

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Θέλω να κλείσω ενιαίο εισιτήριο με Turkish για Λονδίνο με ενδιάμεση παραμονή στην Κων/πολη 22 ωρών. Επειδή είναι ευκαιρία και για μία διανυκτέρευση στην Πόλη, πριν την πτήση για το Λονδίνο, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν σας έχει δοθεί η δυνατότητα σε τόσο μεγάλο stopover να παραλάβετε την αποσκευή στο Ataturk και μετά να την δώσετε για την επόμενη πτήση την επόμενη μέρα. Αυτό το θέλω επειδή φοβάμαι την σχεδόν ολοήμερη παραμονή της αποσκευής στο αεροδρόμιο μήπως και χαθεί (γιατί για το Ataturk δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα).
Το ίδιο ταξίδι με χωριστά εισιτήρια το βρίσκω σχεδόν 30 ευρώ ακριβότερα. Τα εισιτήρια τα βρήκα μέσω του pamediakopes.gr
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.002
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Την πρώτη φορά που πέταξα με ανταπόκριση και ενιαίο εισιτήριο, όπως σκέφτεσαι κι εσύ δηλαδή, ήταν με την TAP, (Πόντα Ντελγκάδα - Λισσαβόνα - Αθήνα). Επειδή δεν ήξερα τότε τι δυνατότητες έχω με τη βαλίστα, είχα ρωτήσει τον υπάλληλο στο τσεκ-ιν στην Πόντα Ντελγκάδα και μου είπε πως μπορούσα είτε να μην κάνω κάτι και να παραλάβω την βαλίτσα απευθείας στην Αθήνα, είτε όταν έφτανα στη Λισσαβόνα να την έπαιρνα εκεί και να την ξαναέδινα εγώ μετά για το δεύτερο σκέλος του ταξιδιού.
*Υποθέτω* παρόμοια επιλογή θα έχεις και με την Turkish, η ασφαλέστερη επιλογή πιστεύω είναι κανένα τηλέφωνο.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
*Υποθέτω* παρόμοια επιλογή θα έχεις και με την Turkish, η ασφαλέστερη επιλογή πιστεύω είναι κανένα τηλέφωνο.
Πριν χρόνια σε τριπλή πτήση (Κανκούν - Μέξικο σιτυ - Μαδρίτη - Αθήνα) και με διαφορετικές, αλλά μάλον συνεργαζόμενες εταιρείες με ενιαίο εισιτήριο, τις αποσκευές τις παραλάβαμε ''σώες'' στην Αθήνα.
Επειδή όμως διάβασα στο internet πολλά αρνητικά σχόλια για την διαχείριση των αποσκευών στο Ataturk και δεν θέλω να το ρισκάρω για αυτό θέλω να την παραλάβω στην Κων/πολη. Πήρα τηλέφωνο στα γραφεία της Turkish και μου είπαν ότι έχω αυτή τη δυνατότητα δηλώνοντας το στο check in. Απλά ρωτώ αν σας έχει τύχει παρόμοια περίπτωση γιατί τα εισιτήρια είναι από πρακτορείο και όχι από την ίδια την Turkish.
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Πριν χρόνια σε τριπλή πτήση (Κανκούν - Μέξικο σιτυ - Μαδρίτη - Αθήνα) και με διαφορετικές, αλλά μάλον συνεργαζόμενες εταιρείες με ενιαίο εισιτήριο, τις αποσκευές τις παραλάβαμε ''σώες'' στην Αθήνα.
Επειδή όμως διάβασα στο internet πολλά αρνητικά σχόλια για την διαχείριση των αποσκευών στο Ataturk και δεν θέλω να το ρισκάρω για αυτό θέλω να την παραλάβω στην Κων/πολη. Πήρα τηλέφωνο στα γραφεία της Turkish και μου είπαν ότι έχω αυτή τη δυνατότητα δηλώνοντας το στο check in. Απλά ρωτώ αν σας έχει τύχει παρόμοια περίπτωση γιατί τα εισιτήρια είναι από πρακτορείο και όχι από την ίδια την Turkish.
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.
Δεν έχει σχέση το πρακτορείο με την διαχείριση της αποσκευής.Αφου .είπαν ΟΚ από την αεροπορική δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.002
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Κι εγώ από πρακτορείο τα είχα κλείσει ;).
Όπως λέει και ο fotast, αφού σου είπαν οτι μπορείς, είσαι ΟΚ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θέλω να κλείσω ενιαίο εισιτήριο με Turkish για Λονδίνο με ενδιάμεση παραμονή στην Κων/πολη 22 ωρών. Επειδή είναι ευκαιρία και για μία διανυκτέρευση στην Πόλη, πριν την πτήση για το Λονδίνο, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν σας έχει δοθεί η δυνατότητα σε τόσο μεγάλο stopover να παραλάβετε την αποσκευή στο Ataturk και μετά να την δώσετε για την επόμενη πτήση την επόμενη μέρα. Αυτό το θέλω επειδή φοβάμαι την σχεδόν ολοήμερη παραμονή της αποσκευής στο αεροδρόμιο μήπως και χαθεί (γιατί για το Ataturk δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα).
Το ίδιο ταξίδι με χωριστά εισιτήρια το βρίσκω σχεδόν 30 ευρώ ακριβότερα. Τα εισιτήρια τα βρήκα μέσω του pamediakopes.gr
Ναι, το έχω κάνει τουλάχιστον 2 φορές στην Κωνσταντινούπολη με Turkish.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Σε πτήση ATH-LHR-JFK (ενιαίο εισιτήριο) 75 λεπτά στο Heathrow για connection είναι αρκετά;
Στην δική μας περίπτωση με ενιαίο εισιτήριο ήταν αρκετά (δεν είχαμε αλλαγή τέρμιναλ).. Φτάσαμε 10.05 το πρωί και η επόμενη πτήση ήταν 11.20
 

Nikoscy

Member
Μηνύματα
49
Likes
5
Ταξιδεύω με blue air για Φλωρεντία με ανταπόκριση στο Βουκουρέστι. Όταν φτάσω στο Βουκουρέστι υπάρχει περίπτωση να πρεπει να παραλάβω τις βαλίτσες μου και να ξανακάνω check in?? Λογικά θα πάνε Φλωρεντία αμέσως σωστά??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom