Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Samion

Member
Μηνύματα
10.410
Likes
9.340
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ενα επισης θετικο ειναι η σπιτικη σαντιγυ που βαζουνε πανω απο το παγωτο.
και χωρίς χρέωση..αλλού +1.5Ε..
τι ωρα ανοιγουν τα μπαρακια ; Για να παμε οσο γινεται νωριτερα, εστω κι αν δεν εχει πολυ κοσμο (ισως να ειναι και καλυτερα ετσι...)
σαν την Ελλάδα είναι. ότι ώρα θα πήγαινες κι εδώ. μόνο που η κρίση εκεί υπάρχει μόνο στη θεωρία, οπότε ετοιμάσου και για ανάλογες τιμές..10+.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.410
Likes
9.340
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αχ Θεέ μου !! Α ναι Charro το λέγανε το κλαμπ που πήγαμε
Αλλα το cave υπάρχει
Beneath AKAB !!
Night life in Rome; pubs, discos, nightclubs - CiaoRome.com
στη θέση σου δεν θα τα έβαζα με το Samion..:haha::haha::haha:
είπα, το Cave είναι μία από τις σάλες του Akab. διέσωσε τα ψήγματα της αξιοπιστίας που σου απέμειναν και βάλε ευχαριστώ στο γκουρού..:D
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.215
αρα ο πιο οικονομικος τροπος ειναι Ciampino airport <-> Rome - Bus Terravision
Αυτός είναι ο 2ος ποιο οικονομικός τρόπος.Αναφέρεται στα προηγούμενα μηνύματα και ο συνδυασμός λεωφορείου μέχρι σταθμό σιδηροδρομικό Ciampino και μετά τραίνο για termini αλλά είναι πολύ μικρή η διαφορά στα χρήματα (1,5? περίπου ήταν πέρυσι).
Οπως έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα μπορείς να ρωτήσεις εκείνη την ώρα στην αρμόδια υπάλληλο για τις λύσεις που υπάρχουν και τις ώρες.Αν για παράδειγμα φεύγει το λεωφορείο για σταθμό ciampino σε 45 λεπτά και το λεωφορείο της terravision για termini σε 5-10 λεπτά δεν αξίζει νομίζω να περιμένεις για να γλιτώσεις το 1,5?.Ασε που πολλοί θα πουν ότι δεν αξίζει και η αλλαγή λεωφορείου τραίνου για να φτάσεις στο termini.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.410
Likes
9.340
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
kabamarou said:
Οπως έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα μπορείς να ρωτήσεις εκείνη την ώρα στην αρμόδια υπάλληλο για τις λύσεις που υπάρχουν και τις ώρες..
δεν καταλαβα..δεν μπορεις να εχεις τα ωραρια απο πριν στα λινκ που εχουμε δωσει? εννοεις οτι δεν τηρουνται?εχεις τα ωραρια απο πριν κ αποφασιζεις επιτοπου. η λυση παντως Anagnina + μετρο μου φαινεται πιο βολικη. χωρις ομως να το εχω δοκιμασει στην πραξη.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.215
Με τα ωράρια που έψαχνα από την εταιρία atral συγκεκριμένα δεν είχα μπορέσει να βγάλω άκρη γιατί ήταν αρκετά δύσχρηστο το site της.Σε αυτό το σημείο θέλω να διορθώσω και να πω πως το λεωφορείο της atral είναι ποιο φθηνό από της terravision γιατί η terravision αναφέρει στο site της πως πας από ciampino termini με 4? αλλά η τιμή αυτή είναι για όταν βγάζεις εισιτήριο από το internet.Αν πας να το βγάλεις από εκεί είναι ακριβότερο(6 η 8?).

Το να πας μέχρι Anagnina με λεωφορείο και μετά να πάρεις metro είναι βολικό μάλλον αλλά ανάλογα και με την ώρα που θα φτάσεις.Εμείς όταν φτάσαμε μας είπε η υπάλληλος πως λεωφορείο για anagnina είχε σε μια ώρα περίπου οπότε προτιμήσαμε το λεωφορείο της atral που έφευγε σε 5 λεπτά.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.731
Επόμενο Ταξίδι
?
προφανως και επιλεγεις το μεταφορικο μεσο για να πας προς το κεντρο αναλογα με τα ωραρια απ το αεροδρομιο..

παντως η επιλογη λεωφορειου μεχρι Anagnina και απο εκει μετρο ειναι το καλυτερο γιατι γρηγορα χωρις την κινηση στους δρομους πας στον προορισμο σου και η γραμμη Α του μετρο εξυπηρετει πολλες γνωστες περιοχεςτου ιστορικου κεντρου.
αντιθετα οι εταιρειες λεωφορειων σταματουν στο Τερμινι.

Σαφως και το ταξι ειναι το βολικοτερο ολων ειδικα αν εχεις μεγαλες αποσκευες.Αλλα τα 40 ευρω εχουν διαφορα απ τα 2,5?...Αν ειστε 4 ατομα ειναι 10 ανα ατομο οποτε σαυτη την περιπτωση συμφερει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.410
Likes
9.340
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
giannismits said:
Σαφως και το ταξι ειναι το βολικοτερο ολων ειδικα αν εχεις μεγαλες αποσκευες.Αλλα τα 40 ευρω εχουν διαφορα απ τα 2,5?...Αν ειστε 4 ατομα ειναι 10 ανα ατομο οποτε σαυτη την περιπτωση συμφερει.
30 εχει το ταξι.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
στη θέση σου δεν θα τα έβαζα με το Samion..:haha::haha::haha:
είπα, το Cave είναι μία από τις σάλες του Akab. διέσωσε τα ψήγματα της αξιοπιστίας που σου απέμειναν και βάλε ευχαριστώ στο γκουρού..:D
Τωρα το ειδα αυτο!!!!!
Το αφηνω ασχολιαστο και συνεχιζω............
Πραγματι τα ποτα στα κλαμπακια της Ρωμης ειναι ψιλοακριβουτσικα...
Oσον αφορα στο spritz (προσωπικα το πινω με τις κανατες) η τιμη πεφτει κατακορυφα
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.410
Likes
9.340
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
kabamarou said:
Με τα ωράρια που έψαχνα από την εταιρία atral συγκεκριμένα δεν είχα μπορέσει να βγάλω άκρη γιατί ήταν αρκετά δύσχρηστο το site της.
το σαιτ το βλεπω αρκετα ευχρηστο. τωρα τουλαχιστον. και εχει για Ανανινα, μαξιμουμ ανα 40'. ισως χειμωνα να ηταν πιο αραια.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.410
Likes
9.340
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
alkistismaria said:
Βλέπω samion σ'άρεσε το γκουρού.Αν δεν είχαμε και σένα τι θα κάναμε όλοι εμείς που πάμε στη Ρώμη;
αν μ'αρεσε λεει...οι ψυχαναλυτες μου λενε οτι θελω να ειμαι το κεντρο της προσοχης...οποτε...
ευαγγελια κ στην Αθηνα ετσι θα ηταν οι τιμες αν δεν προσγειωνονταν αποτομα με την κριση. ευχαριστω μου εβαλες?δεν μπορω να το δω απο το κινητο...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
αν μ'αρεσε λεει...οι ψυχαναλυτες μου λενε οτι θελω να ειμαι το κεντρο της προσοχης...οποτε...
ευαγγελια κ στην Αθηνα ετσι θα ηταν οι τιμες αν δεν προσγειωνονταν αποτομα με την κριση. ευχαριστω μου εβαλες?δεν μπορω να το δω απο το κινητο...
ΟΧΙ!!
και να θυμισω οτι οι τιμες στην Αθηνα εξακολουθουν να ειναι οι ιδιες σε πολλα
Αθηναικα bars!
(πως φαινεται ο ανθρωπος που δεν βγαινει βραδυ τς, τς, τς ):haha::haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.331
Μηνύματα
888.494
Μέλη
38.996
Νεότερο μέλος
Fajan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom