Νορβηγία Ταξίδι στη Νορβηγία: Μπέργκεν - Τρόντχαϊμ

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
εαν ξεκινησεις απο το οσλο με τραινο σε πεντε ωρες μεσα σε ωραια διαδρομη θα φθασεις στο ΜYRDAL ..θα παρεις μετα το τραινο FLAMSBANA και σε μια ωρα θα φθασεις στην περιοχη - λιμανι FLAM..με πλοιο κανεις μια βολτουλα πεντε ωρων και το βραδακι εισαι μπεργκεν. μια μερα στο μπεργκεν ειναι αρκετη για μια πληρη γευση ..το τραινο απο μπεργκεν εως οσλο ειναι οκτω ωρες ..,,το voss ειναι στην διαδρομη αναμεσα μπεργκεν με μυρνταλ. σε πολλα μερη επι της διαδρομης υπαρχουν καταλυμματα οπου μπορεις να μεινεις απολαμβανοντας την ομορφια της αγριας νορβηγικης φυσης..πιθανον το διαστημα που θα πας να ειναι ολα με χιονι.
απλα να σου πω οτι οι τιμες τσιμπανε ...πολυ θα ελεγα ..δηλαδη το πλοιο απο φλαμ στο μπεργκεν κοστιζει περιπου 80 euro το ατομο.
επισης και η διαμονη ειναι ακριβη παντου οπως ολα στην νορβηγια ..
 

nikolas82

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ευχαριστω πολυ φιλε μου..θα δουμε τωρα τι θα κανουμε ολα ειναι υπο σκεψη ακομα και πολυ ρευστα...μετα απο ενα υπεροχο ταξιδι 9 ημερων σε ελβετια το Δεκεμβρη του 10΄ εχω την αισθηση οτι κατι δε με καλυπτει αυτη την φορα..η ιδεα μου ειναι θελω να πιστευω..απ οτι ακουσα η Νορβηγικη ομορφια δεν συγκρινεται...
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
θελω να πιστευω..απ οτι ακουσα η Νορβηγικη ομορφια δεν συγκρινεται...
ναι , ειναι υπεροχα .... αστο για την επομενη χρονια και βαλε μεσα και μια διαδρομη σε παγετονα ....πολυ ωραια εμπειρια ...:clap:
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Καταχείμωνο δεν νομίζω να υπάρχει διαθέσιμη οποιαδήποτε δραστηριότητα σε παγετώνα. Η νορβηγική φύση είναι πράγματι απίθανη, αλλά πιστεύω αναδεικνύεται καλύτερα το καλοκαίρι. Το διάστημα που πας θα είναι ενδέχεται να είναι καλυμμένη με ένα λευκό πέπλο χιονιού. Για μετακίνηση με τρένο βέβαια δεν θα έχεις πρόβλημα.

Δες φωτογραφίες από τρένο μήνα Μάρτιο:
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
αγαπητέ adiafore θα μπορούσες να μας πείς το όνομα του ξεν/χείου που έμεινες στο bergen????
ή κάποιος άλλος που έμεινε στο Μπέργκεν???
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Στο Rica Bergen είχαμε μείνει. Τα δωμάτια που μας έδωσαν ήταν καλά (πλην της θέας), το δε πρωινό καταπληκτικό.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
έχω διαβάσει τουλάχιστον 4 φορές την ιστορία σου και ειδικά το κομμάτι της επίσκεψης σου στο Μπέργκεν και ενθουσιάστηκα.
επειδή σκεφτομαι να επισκευτώ και εγώ με τη σύζυγο μου το Μπέργκεν στο ταξίδι που προγραμματίζω για τη στοκχόλμη-όσλο-μπέργκεν,θα ήθελα να σε ρωτήσω πόσο εύκολο ή δύσκολο (και εννοώ απο απόψεως ταλαιπορίας μετακινήσεων απο αεροδρόμια στα κέντρα των πόλεων,στα ξεν/χεία,στα τρένα κλπ.)είναι για δύο ανθρώπους 60άριδες.??θα τα καταφέρουμε μόνοι μας???να το ρισκάρω??
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
εμείς μείναμε στο Thon,
Bergen, city centre - Thon Hotel Bristol Bergen, city hotel - Thon Hotels
είναι πολύ κεντρικό με μεγάλα δωμάτια και θέα στη πλατεία.
απ΄το αεροδρόμιο του Bergen υπάρχει λεωφορείο που σε πάει στο κέντρο της πόλης.είναι πολύ εύκολο να το βρεις μόλις βγεις απ΄τις αφόξεις.το λεοφωρείο κάνει στάση μπροστά στο Radisson Blu Hotel,που βρίσκεται ακριβώς στο πίσω τετράγωνο από το thon.
ΥΓ.1 μέρα είναι πολύ λίγο για το Όσλο,εκτός κι αν δεν σε ενδιαφέρει να δεις τη πόλη,αλλά μόνο να πετάξεις απ΄το αεροδρόμιο στη Θεσσαλονίκη.
αν θες στο Bergen να κάνετε κάποια κρουαζιέρα στα φιόρδ,μπορείς να ρωτήσεις εκεί στο τουριστικό γραφείο της πόλης(στον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό,που είναι 1 στάση με το τραμ απ΄τη πλατεία στην οποία βρίσκεται το Thon).δεν χρειάζεται να κλείσεις από εδώ,ίδιες τιμές είναι..
μην αγχώνεσαι που θα είστε μόνοι,είναι πολύ εύκολη η μετακίνηση σ΄αυτές τις πόλεις απ΄τα αεροδρόμια και τα τρένα και οι υπάλληλοι πολύ εξυπηρετικοί.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
εμείς μείναμε στο Thon,
Bergen, city centre - Thon Hotel Bristol Bergen, city hotel - Thon Hotels
είναι πολύ κεντρικό με μεγάλα δωμάτια και θέα στη πλατεία.
απ΄το αεροδρόμιο του Bergen υπάρχει λεωφορείο που σε πάει στο κέντρο της πόλης.είναι πολύ εύκολο να το βρεις μόλις βγεις απ΄τις αφόξεις.το λεοφωρείο κάνει στάση μπροστά στο Radisson Blu Hotel,που βρίσκεται ακριβώς στο πίσω τετράγωνο από το thon.
ΥΓ.1 μέρα είναι πολύ λίγο για το Όσλο,εκτός κι αν δεν σε ενδιαφέρει να δεις τη πόλη,αλλά μόνο να πετάξεις απ΄το αεροδρόμιο στη Θεσσαλονίκη.
αν θες στο Bergen να κάνετε κάποια κρουαζιέρα στα φιόρδ,μπορείς να ρωτήσεις εκεί στο τουριστικό γραφείο της πόλης(στον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό,που είναι 1 στάση με το τραμ απ΄τη πλατεία στην οποία βρίσκεται το Thon).δεν χρειάζεται να κλείσεις από εδώ,ίδιες τιμές είναι..
μην αγχώνεσαι που θα είστε μόνοι,είναι πολύ εύκολη η μετακίνηση σ΄αυτές τις πόλεις απ΄τα αεροδρόμια και τα τρένα και οι υπάλληλοι πολύ εξυπηρετικοί.

αγαπητή ANEL σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
αυτό που με δυσκολεύει πολύ είναι ο προγραμματισμός του ταξιδιού και γι'αυτό και είπα για πρακτορείο,απο την άποψη της ταλεπορίας όχι τόσο για μένα,όσο για τη συζυγό μου.το αποφασίσαμε όμως ότι θα πάμε μόνοι μας.τέλος!!!:lol:
θα ήθελα όμως τη βοήθειά σου,επειδή βλέπω οτι έχεις επισκευθεί όλες τις πόλεις που θέλω να επισκευθώ και εγώ.με λίγα λόγια φθάνω στις 11,30 το πρωί στις 6 ιουλ. στη στοκχόλμη με rayanair απο θεσ/νικη και φεύγω στις 14 ιουλ. στις7.40 το πρωί απο όσλο με rayanair.(αυτό που θα ήθελα σίγουρα είναι μιά κρουαζιέρα στα φιόρδ).αν έχεις κάνει κάτι παρόμοιο θα σου ήμουν ευγνώμων στο να με βοηθούσες λίγο στο πώς να κάνω τις εσωτερικές μετακινήσεις (τρένο ή αεροπλ.) και πώς να κατανείμω τις μέρες μου σύμφωνα με τη δική σου αξιολόγηση των πόλεων αυτών,αφού τις έχεις ήδη επισκευθεί όλες.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
αγαπητή ANEL σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
αυτό που με δυσκολεύει πολύ είναι ο προγραμματισμός του ταξιδιού και γι'αυτό και είπα για πρακτορείο,απο την άποψη της ταλεπορίας όχι τόσο για μένα,όσο για τη συζυγό μου.το αποφασίσαμε όμως ότι θα πάμε μόνοι μας.τέλος!!!:lol:
θα ήθελα όμως τη βοήθειά σου,επειδή βλέπω οτι έχεις επισκευθεί όλες τις πόλεις που θέλω να επισκευθώ και εγώ.με λίγα λόγια φθάνω στις 11,30 το πρωί στις 6 ιουλ. στη στοκχόλμη με rayanair απο θεσ/νικη και φεύγω στις 14 ιουλ. στις7.40 το πρωί απο όσλο με rayanair.(αυτό που θα ήθελα σίγουρα είναι μιά κρουαζιέρα στα φιόρδ).αν έχεις κάνει κάτι παρόμοιο θα σου ήμουν ευγνώμων στο να με βοηθούσες λίγο στο πώς να κάνω τις εσωτερικές μετακινήσεις (τρένο ή αεροπλ.) και πώς να κατανείμω τις μέρες μου σύμφωνα με τη δική σου αξιολόγηση των πόλεων αυτών,αφού τις έχεις ήδη επισκευθεί όλες.
εμείς είχαμε κλείσει την κρουαζιέρα στα φιόρδ από Ελλάδα,στο παρακάτω σάιτ.
Book round trips to the fjords and discount hotels in Norway
ξεκινήσαμε απ΄το Bergen την κρουαζιέρα με τρένο.στο σάιτ που σου στέλνω έχει πολλά προγράμματα,μπορείς να διαλέξεις όποιο σας ταιριάζει καλύτερα.δεν ξέρω αν μπορεί κανείς να κάνει κάποια κρουαζιέρα στα φιόρδ ξεκινώντας από Όσλο.αν μπορεί,ίσως θα ήταν καλύτερα να παραλείψεις το Bergen σ΄αυτό το ταξίδι και να μείνετε μόνο Όσλο.
επίσης δεν κατάλαβα πως σκέφτεσαι να πάτε από Στοκχόλμη στο Μπέργκεν και μετά από Μπέργκεν στο Οσλο..
εγώ αν είχα στη διάθεση μου όσες μέρες έχεις εσύ,θα αφαιρούσα τελείως το Μπέργκεν απ΄το πρόγραμμα.
επίσης εμείς όλες τις εσωτερικές μετακινήσεις από πόλη σε πόλη τις κάναμε με Norwegian..άρα μπορώ να σε βοηθήσω σε ότι θέλεις σχετικά με τα αεροδρόμια..από τρένα δεν ξέρω,αν και νομίζω πως απέρριψα το ταξίδι από Όσλο σε Μπέργκεν με το τρένο επειδή ήταν πολλές ώρες και αν θυμάμαι καλά με νυχτερινό τρένο...πάντως το σίγουρο είναι πως οι σταθμοί των τρένων και στις 3 πόλεις που αναφέρεις είναι κεντρικά και τ΄αεροδρόμια εύκολα και γρήγορα προσβάσιμα απ΄τις πόλεις..θεωρώ πως είναι απίθανο να ταλαιπωρηθείτε σ΄αυτά τα μέρη!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Μάκη, αν δεν έχεις διαβάσει και την παρακάτω ιστορία (η οποία βέβαια είναι ακόμα σε εξέλιξη :roll:), ρίξε μια ματιά, έχει πληροφορίες που σίγουρα θα σε βοηθήσουν:
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...980-n%EF%F1%E2%E7%E3%E9%E1-bergen-fjords.html

τι μου κάνεις βρε anny και μετά μου λέει η ANEL να μην πάω Μπέργκεν.:(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.734
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom