Νορβηγία Ταξίδι στη Νορβηγία: Μπέργκεν - Τρόντχαϊμ

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
τι μου κάνεις βρε anny και μετά μου λέει η ANEL να μην πάω Μπέργκεν.:(
όχι,δεν εννοούσα αυτό που μάλλον κατάλαβες.είπα πως αν έχεις μόνο 3 μέρες στη διάθεση σου,τότε καλύτερα να τις αφιερώσεις στο Όσλο,με τη λογική πως φεύγεις από εκεί.αν επέστρεφες Ελλάδα από Μπέργκεν,θα σου έλεγα να μη πας καθόλου Όσλο.:)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
κατ'αρχάς ένα μεγάλο ευχαριστώ στα κορίτσια απω πάνω για το ενδιαφέρον τους.
λοιπόν:τα εισητήρια μόλις κλείστηκαν,οι ημέρες συνολικά είναι καθαρά 7,5 και σαν πρώτη σκέψη θέτω στη κρίση σας το παρακάτω πρόγραμμα.
6 ιουλ. άφιξη 13.10 στοκχόλμη Skavsta
7 ιουλ. στοκχόλμη
8 ιουλ. στοκχόλμη
9 ιουλ. στοκχόλμη Arlanda ανχ.11,25 και αφιξη 12,40 Bergen
10 ιουλ. Bergen (εκδρομή στα φιόρδ)
11 Bergen αναχ. 15,00 αφιξη 15,55 Oslo-Gardermoen
12 Oslo
13 Oslo
14 7,40 πρωί-πρωί αναχώριση για Θεσ/νίκη.
περιμένω τα σχόλια σας.
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
bergen

απο στοκχολμη για μπεργκεν πηγα με SAS που βολευε πολυ και ηταν φτηνα. απο μπεργκεν για οσλο με το τραινο ...η διαδρομη ειναι πολυ ενδιαφερουσα ανεβαινεις στα βουνα και μετα κατεβαινεις...αν και ειναι καπου 6 -7 ωρες....οι 4 πρωτες ειναι εξαιρετικες....
στο μπεργκεν μειναμε στο best western hordaheimen....πολυ βολικο , πολυ κεντρικο , καθαρο ...το συστηνω ανεπιφυλακτα....

καλα να περασετε....
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
απο στοκχολμη για μπεργκεν πηγα με SAS που βολευε πολυ και ηταν φτηνα. απο μπεργκεν για οσλο με το τραινο ...η διαδρομη ειναι πολυ ενδιαφερουσα ανεβαινεις στα βουνα και μετα κατεβαινεις...αν και ειναι καπου 6 -7 ωρες....οι 4 πρωτες ειναι εξαιρετικες....
στο μπεργκεν μειναμε στο best western hordaheimen....πολυ βολικο , πολυ κεντρικο , καθαρο ...το συστηνω ανεπιφυλακτα....

καλα να περασετε....
αγαπητέ sfakhania σ'ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και για τις πληροφορίες.
οτιδήποτε θυμηθείς άλλο θα μου ήταν χρησιμότατο.
εσύ έκανες εκδρομή στα φιόρδ???
αυτό που λές για την SAS το είδα και εγώ,η norwegian φεύγει μία ώρα νωρίτερα και είναι στα ίδια χρήματα.
 

gantemosaura

Member
Μηνύματα
9
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!
νομίζω πως θα έπρεπε να κάνεις την διαδρομή Bergen - Oslo με τραίνο και ενδιάμεσα την διαδρομή Myrdal-Flåm που είναι από τις ωραιότερες του κόσμου με τραίνο!...χάνεις τα καλύτερα!
επίσης ίσως έπρεπε να μείνεις 1-2 μέρες παραπάνω στο Bergen, ώστε να μπορέσεις να επισκεφθείς και το Sognefjord κάνωντας κρουαζίερα μέσα στο δεύτερο μεγαλύτερο φιόρδ του κόσμου!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
βρε γκαντεμόσαυρα,πες και κανα δυό λόγια παραπάνω,τί ενοείς χάνω τα καλύτερα???
όπως γράφω και αλλού για τη διαδρομή μπέργκεμ-όσλο θα την κάνω φεύγοντας απο το μπέργκεν,όσο για τη κρουαζιέρα στα φιόρδ θα τη κάνω τη μία απο τις δύο μέρες που θα μένω στο μπέργκεν.
 

gantemosaura

Member
Μηνύματα
9
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!
Λοιπόν, έκανα την διαδρομή που μου πρότεινε ενας φίλος μου Νορβηγός ώς εξής:
Από το Μπέργκεν έφυγα με καραβάκι της Norled για το Sognefjord κατά τις 8 και αφού σταματήσαμε σε πολλά μικρά χωριά φτάσαμε στο Flåm κατά τις 13:30. Η διαδρομή απίστευτη! (Φτάνωντας σε αυτό το άκρως τουριστικό χωριουδάκι μπορείς να πάρεις πάλι μικρότερο καραβάκι που σε πηγαίνει στο Nærøyfjord το οποίο έχει χαρακτηριστεί μνημείο παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς απο την Unesco και λέγεται πως είναι το πιο ωραία μέρη των Fjord).
Ύστερα, πήρα το τραίνο που λέγεται Flåmsbana και για τα επόμενα 20 km νόμιζα πως είμαι στον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών ή σε κάποιο επεισόδιο του Game of Thrones!!!! Μαγική διαδρομή μέσα και δίπλα από κοιλάδες, καταράκτες και χιονισμένα τοπία (ακόμη και τον Ιούλιο) η οποία διαρκεί 1 ώρα καθώς είναι η πιό απόκρημνη διαδρομή σε όλη την Ευρώπη! Στο τέλος του ταξιδιού, σε υψόμετρο 870 μέτρων, φτάσαμε στο Myrdal, έναν σταθμό στη μέση του πουθενά, από όπου πήρα το τραίνο για Όσλο. Εδώ πλέον τι να πώ....τα είδα όλα: βουνά τόσο γεμάτα με πράσινο, παγωμένες λίμνες, ποτάμια, απίστευτα χρώματα και τοπία!
Ταξίδευα βράδυ (αν και ουσιαστικά ο ήλιος δεν έπεσε ποτέ) και παρότι ήμουν άυπνος τα τοπία με μάγεψαν τόσο που δεν ήθελα να κοιμηθώ!!

Εσύ μπορείς, μιας και έχεις κλείσει τίκετς για Όσλο με αεροπλάνο, να ακολουθήσεις την ίδια διαδρομή αλλά στο Myrdal να πάρεις αντίθετη πορεία πρός Bergen, πιστεύω θα είναι το ίδιο μαγευτική!

Υ.Γ. Στο Bergen μην ξεχάσεις να επισκεφθείς το Pingvinen και το Jacobs Bar & Kjøkken, έχουν το καλύτερο φαγητό, Νορβηγική κουζίνα φυσικά (το πρώτο είναι στύλ καφετέριας - μπάρ μα είναι πιο φθηνό και το φαγητό μου άρεσε περισσότερο)! Επίσης να επισκεφθείς οπωςδήποτε το Mount Ulriken, η θέα (και το φαγητό αν και πανάκριβο) θα σε ανταμείψει!



Αυτά τα ολίγα για τις διαδρομές που έκανα, ελπίζω να βοήθησα!
http://www.google.com/url?sa=t&rct=...zPnp4KZ7SZ6otnThQ&sig2=FnGcLzwuU4sNPWn7nVHMhQ

 
Last edited by a moderator:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
μιας και ειναι απ τα ταξιδια ονειρο για μενα αυτη η διαδρομη που περιεγραψες αλλα σε συνδιασμο με Τρομσο και βορειο ακρωτηρι θελω να σε ρωτησω το εξης γκαντεμοσαυρα επειδη το εχω απορια:

ειπες εκανες τη διαδρομη φευγοντας απο Μπεργκεν και πηγαινοντας στο Οσλο.δηλαδη στο καραβι που πηρες και στα τρενα ειχες μαζι σου και τις αποσκευες σου:roll:???
 

gantemosaura

Member
Μηνύματα
9
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!
giannismitsQ ναι τις είχα μαζί μου, αλλά είχα μόνο ένα μικρό σακίδιο πλάτης και άλλο ένα πολυ μικρό σακβουαγιάζ....οπότε κουβαλούσα ελάχιστο βάρος όποτε χρειαζόταν
στο Flåm άν έχεις βαλίστες και θέλεις να γυρίσεις λίγο την περιοχη υπάρχει ένας υπάλληλος στον οποίο τις αφήνεις με ενα χρηματικό ανίτιμο (δεν θυμάμαι πόσο) και μεσα στο καραβάκι από Bergen υπάρχει ειδικά διαμορφομένος χώρος για τις βαλίτσες!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
giannismitsQ ναι τις είχα μαζί μου, αλλά είχα μόνο ένα μικρό σακίδιο πλάτης και άλλο ένα πολυ μικρό σακβουαγιάζ....οπότε κουβαλούσα ελάχιστο βάρος όποτε χρειαζόταν
στο Flåm άν έχεις βαλίστες και θέλεις να γυρίσεις λίγο την περιοχη υπάρχει ένας υπάλληλος στον οποίο τις αφήνεις με ενα χρηματικό ανίτιμο (δεν θυμάμαι πόσο) και μεσα στο καραβάκι από Bergen υπάρχει ειδικά διαμορφομένος χώρος για τις βαλίτσες!
ειναι ομως λιγακι αβολο.νομιζω ειναι καλυτερο να κανεις την εκδρομη κυκλικα απο Μπεργκεν και να επιστρεψεις ξανα εκει.βεβαια αν δεν βολευει διαφορετικα το κανεις ετσι.
απ την περιγραφη σου παντως φαινεται οτι η διαδρομη ειναι ονειρικη.ολη η εκδρομη με το καραβι και το τρενο κοστισε κανα 200αρι ευρω?
 

gantemosaura

Member
Μηνύματα
9
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!
Η διαδρομή όπως περιέγραψα είναι απλά απίστευτη! θα το διαπιστώσεις και μόνος σου.
Πλήρωσα 50 εουρος (φοιτητικό) για το καραβάκι από Bergen, 36 για το Flåmsbana και περίπου 60 απο Myrdal για Oslo γιατί τα έβγαλα 7 ώρες πρίν ταξιδέψω, οπότε σύνολο 150.
Προσωπικά προτείνω να αποφύγεις το Norway in a nutshell γιατί βγαίνει πιο ακριβό από το να κανονίσεις μόνος σου το ταξίδι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom