Τι μας “χαλάει” στους συνταξιδιώτες μας?

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αν και εν γένει δεν προτιμώ τα groups, έχω ταξιδέψει αρκετές φορές με τον συγκεκριμένο τρόπο, κυρίως ως φοιτήτρια, και έχω γελάσει πολύ με τους κλασσικούς περίεργους τύπους (υπάρχουν μερικές κατηγορίες ατόμων που υπάρχουν σε κάθε, κάθε group, ακόμα κι αν μιλάμε για τελείως διαφορετικής φύσης μεταξύ τους groups). Πραγματικά το διασκεδάζω (εκτός κι αν πρόκειται για μέλη της παρέας μου :D) και τους βλέπω σαν μέρος της όλης διαδικασίας!
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Γ
.... όλοι μας ειμαστε τουρίστες. Ρητά και κατηγορηματικά. Το αντίθετο του τουρίστα είναι ντόπιος. ....
Δεν έχουμε την νοοτροπία, τα έθιμα, την επιβολή του κοινωνικού αντκτύπου , την θρησκεία, την κουλτούρα , τις ρίζες, τις καταβολές την εθνική ταυτότητα , την σχολική εκπαίδευση του ιθαγενή ...
........Απλά ο διαχωρισμός εγκειται στο κακός τουρίστας και καλός τουρίστας. Ο ταξιδεύτης είναι ένας πιο ρομαντικός όρος της λέξεως "τουρίστας".
Δήμητρα μου, μια χαρά τα λες, αλλά εγώ συνεχίζω να διαχωρίζω το "τουρίστας" από το "ταξιδευτής", προσδίδοντας απλά διαφορετικά χαρακτηριστικά συμπεριφοράς στον καθένα....

Δεν ταξιδεύουμε για να εμπεδώσουμε τα ήθη και έθιμα, απλά για να πάρουμε μια τζούρα από όλα αυτά..... πολλοί απεχθάνονται το τσιγάρο :shock:
(δικό μου)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Δήμητρα μου, μια χαρά τα λες, αλλά εγώ συνεχίζω να διαχωρίζω το "τουρίστας" από το "ταξιδευτής", προσδίδοντας απλά διαφορετικά χαρακτηριστικά συμπεριφοράς στον καθένα....

Δεν ταξιδεύουμε για να εμπεδώσουμε τα ήθη και έθιμα, απλά για να πάρουμε μια τζούρα από όλα αυτά..... πολλοί απεχθάνονται το τσιγάρο :shock:
(δικό μου)
Απαντώ επί της ουσίας Μαίρη. Δεν είναι δικαιολογίες αυτές! Να μην φόραγες τσόκαρα!!!!! Υπάρχουν και οι σαγιονάρες.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Απαντώ επί της ουσίας Μαίρη. Δεν είναι δικαιολογίες αυτές! Να μην φόραγες τσόκαρα!!!!! Υπάρχουν και οι σαγιονάρες.
Ασε και γω στην Ινδονησία
την έχασα την ουσία....

Οταν τσουλούσα το σακβουαγιάζ ατην άμμο, βγαίνοντας από τη βάρκα....
σαν χαζοτουρίστας ένοιωθα (τι ταξιδιώτης και βλακείες :haha:)....
... κι ας φορούσα σαγιονάρες :haha:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν θα με κρίνεις εσύ για το πως ταξιδεύω και φυσικά ουτε θα μου πεις αν φταίω! Ενοχλητικοί υπάρχουν παντού, καλή ώρα! Γι' αυτό μη φας! Θα φάμε γλάρο! Ουστ!
Α ναι?
Και ω τι έκπληξις: ΔΕ ΣΕ ΕΚΡΙΝΑ.
Πρέπει να μάθετε να αποδέχεστε τις συνέπειες των αποφάσεων σας. Αποφασίσατε να πάτε κάπου με γκρουπ? Πάρα πολύ ωραία, είχατε τους λόγους σας για να το επιλέξετε. Από κει και πέρα, το να υπάρχουν και άγνωστοι σε σας ενοχλητικοί στην παρέα είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ. Δεν έχετε "δικαίωμα" να διαμαρτύρεστε γι αυτό. Αν δε σας αρέσει, ζητήστε από το πρακτορείο να σας κλείσει να πάτε μεμονωμένη εκδρομή, μόνο για "την πάρτη σας" - με δεδομένη τη διαφορά κόστους. Τόσο απλά.

Από κει και πέρα, το μήνυμα σου είναι τουλάχιστον απαράδεκτο. Επειδή υποψιάζομαι ότι είσαι παλιό μέλος που μπαίνει με ψευδώνυμο (δεν εξηγείται αλλιώς τέτοια αντίδραση), παρακαλώ τους διαχειριστές για τα δέοντα.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
εκτός απ΄τη βλακεία,την έπαρση(αποτέλεσμα πάντα βλακείας),τη τσιγγουνιά,τη μιζέρια,τη γκρίνια,την έλλειψη φαντασίας και θετικής ενέργειας,δεν με ενοχλεί τίποτα!!!!:D
γενικά πρέπει να είμαι πολύ βολικός άνθρωπος!!:haha:
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Λοιπόοοον.... Τέλη Αυγούστου πήγαμε 5 μέρες στη Ρώμη (εγώ κ ένας φίλος). Ακούστε πώς είχαν τα πράγματα:
- Εγερτήριο γύρω στις 6.30 (ναι, το πρωί :D)
- Πρωινό κατά τις 7.00 με 7.15 (αλλά μιλάμε για πρωινό, που σημαίνει ό,τι είχε ο μπουφές, όχι μια φετούλα μόνο :haha:)
- Αναχώρηση από το ξενοδοχείο γύρω στις 8.00 με 8.15
- Περπάτημα ΠΑΝΤΟΥ και συνέχεια (γιατί θέλαμε να δούμε στην κυριολεξία ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!)
- Διαλείμματα όποτε το θέλαμε για κανένα καφέ.
- Φαγητό κάποια στιγμή το απογευματάκι που πλέον είχαμε αρχίσει να πεινάμε (σε προτεινόμενα από εσάς εστιατόρια). Φαγητό κανονικό, χωρίς μιζέρια κ τσιγκουνιές.
- Περπάτημα (πρέπει κ να χωνέψουμε, λέμε)
- Κατά τις 9 με 10 επιστροφή στο ξενοδοχείο για μπάνιο κ ύπνο (ναι, κανείς μας δεν είναι των bar κ club... όχι ότι δεν πάμε κ σε αυτά, αλλά συνήθως όταν βγαίνουμε εξωτερικό, από το περπάτημα που ρίχνουμε όλη την ημέρα, το μόνο που θέλουμε να κάνουμε το βράδυ, είναι αυτό που είπα: μπάνιο κ ύπνο!)

Τώρα από shopping...μία ημέρα μόνο, περνώντας από τη Via del Corso χαζέψαμε στις βιτρίνες και μπήκαμε σε 3-4 καταστήματα (καταδρομικά, μη φανταστείτε ότι περάσαμε ώρες) στα οποία όμως δεν βρήκαμε κ τίποτα. Ψωνίσαμε όμως (δεν μπορώ να πω) από την Dainese!! :D
Επίσης (και είναι το μοναδικό πράγμα που παίρνω πάντα απ' όπου κι αν πάω) αγόρασα μαγνητάκια για το ψυγείο ;)

Αυτό ήταν το πρόγραμμα όλων των ημερών κ όλων των ταξιδιών που έχουμε κάνει. Πρωινό ξύπνημα, περπάτημα, περπάτημα, περπάτημα... πολύ, διαρκές, χωρίς γκρίνιες, με πολύ γέλιο, μια σκέτη απόλαυση! Ακόμα κι όταν κουραζόμαστε κ λέμε ότι δεν αντέχουμε άλλο, δεν μπορούμε να σταματήσουμε μέχρι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να μην αντέχουμε άλλο.

Όλα τα υπόλοιπα που δε συμφωνούν με όλα τα παραπάνω...απλά με χαλάνε! :D
 

vaskons

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Τα χειρότερα νομίζω από όλα είναι η γκρίνια και η τσιγκουνιά ιδιαίτερα οταν συνδυάζονται...Να έχει έρθει διακοπές μαζί σου καποιος ενώ δεν έχει διάθεση και να μην θέλει να πάτε πουθενα...Ή να βγαίνει με την παρέα να λέει πως δεν πεινάει και να τρώει το δικό σου...Να σου λέει πως δεν έχει λεφτά (και καλά) για τα ποδήλατα που νοικιασε ........Τραγικό!Εννοείται πως ήταν η 1η και τελευταία φορά που πήγα κάπου με αυτό το άτομο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom