Αρμενία Γεωργία Τρεις (;) χώρες, ένας χωρισμός και μία τραπεζική αργία (Αρμενία,Γεωργία,ΝΚ)

s-travelholic

Member
Μηνύματα
55
Likes
346

1. ΝΑ ΠΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΟΛΑ
Καλησπέρα στην παρέα. Σαν κάτι γέρους που θυμούνται τα παλιά με κάθε λεπτομέρεια θα κάνω το ντεμπούτο μου με μια παλιά ταξιδιωτική ιστορία.
Θυμάστε εκεί στο 2015 που μία ωραία ημέρα, Δευτέρα ήταν, έκλεισαν οι τράπεζες μέχρι νεοτέρας;
Λοιπόν εγώ εκείνη την εβδομάδα ετοιμαζόμουν να αριβάρω για Αρμενία,Γεωργία και Ναγκόρνο Καραμπάχ.
Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά. Ενώ έχουμε προγραμματίσει ταξίδι στην περιοχή, ο καλός μου με τρόπο μου λέει ότι προτιμά να πάει εκεί μόνος του, με το ποδήλατο του γιατί έχει ωραίες διαδρομές που δεν θέλει να τις κάνει με τον συμβατικό τρόπο. Παρένθεση: ο καλός είναι Ιάπων ταξιδιώτης που μετά την περιοχή θα ταξίδευε με το ποδήλατο για περίπου 5 μήνες και εγώ ως Πηνελόπη θα τον περίμενα να γυρίσει.
Εκεί κάπου, έληξε άδοξα μία σχέση που είχε σκηνοθετηθεί άριστα με πρόταση γάμου στην Πέτρα της Ιορδανίας, μπάνια σε παραδοσιακά ιαπωνικά λουτρά και περιποιήσεις από γιαπωνέζα πεθερά, ρομαντικά ταξίδια σε χωριά της Γαλλίας και περασμένα μεγαλεία και διηγώντας τα να κλαις αφού σκύλιασα η Πόντια που θα έχανα την αναζήτηση του Ιάσωνα και του Χρυσόμαλλου Δέρατος και άφησα τα αριγκάτο και έπιασα τα σταδιαλα. Τα αρνητικά vibes πιάνουν τόπο και τελικά ακυρώνει και ο ίδιος το ταξίδι του αφού τραυματίζει το γόνατο του.
Και τότε μου ρχεται η ιδέα να πραγματοποιήσω το ταξίδι μόνη μου. Μόλις έχει ξεκινήσει η Aegean να πετάει και στις 2 πρωτεύουσες και κλείνω να πάω Ερεβάν,να επιστρέψω από Τιφλίδα + το δρομολόγιο εσωτερικού = 276 ευρώ. Not bad at all.
Εκεί που έχω φτιαχτεί με την ιδέα της περιπέτειας, μία φίλη ζητάει να έρθει μαζί μου. Χαλιέμαι λίγο αλλά δεν μπορώ να της πω όχι. Το χαλιέμαι κολλάει στο ότι η φίλη ταξιδεύει λίγο διαφορετικά και θα χρειαστεί να μείνουμε σε ξενοδοχεία, στερώντας λίγη από την περιπέτεια.
Το ταξίδι ήταν να ξεκινήσει Τετάρτη και δύο ημέρες πριν έκλεισαν οι τράπεζες. Εγώ δεν πτοούμαι αν και δεν έχω καθόλου μετρητά και οι κάρτες δεν είναι σίγουρο ότι θα δουλεύουν στο εξωτερικό. Κάνω ανάληψη 60+60=120 ευρώ (το ημερήσιο όριο ανάληψης χαχα) μου δίνει κι άλλα 60 η μητέρα μου και φεύγω με 180 ευρώ στην τσέπη για 16 ημέρες. Η χώρα λοιπόν σε νέες περιπέτειες αλλά εγώ ακάθεκτη, φεύγω σημειώνοντας τις διευθύνσεις των προξενείων/Πρεσβειών της Ελλάδας για να καταφύγω εάν αντιμετωπίσω θέμα με τα λεφτά .Η φίλη μου ακυρώνει το ταξίδι και με αφήνει ξεκρέμαστη αφού τα ξενοδοχεία θα ήταν δική της χορηγία, εφόσον εγώ αν πήγαινα μόνη μου θα είχα άλλο στυλ διαμονής.
Η πτήση για Ερεβάν φθηνή μεν αλλά φτάσαμε στην χώρα γύρω στις 3 ή 4 τα ξημερώματα. Στην ουρά για τα διαβατήρια γνωρίζω μία Αρμένισα,που ζει στην Αθήνα,παντρεμένη με Έλληνα. "Δεν έπρεπε να συμβεί αυτό στην Ελλάδα μας¨ μου λέει για την οικονομική κατάσταση της χώρας μας.
Στο αεροδρόμιο αυτή την ώρα δεν υπάρχει τίποτα ανοικτό και δεν μπορώ να κάνω συνάλλαγμα για να μπορέσω να πάρω ταξί. Οι ελληνικές κάρτες δεν λειτουργούν στα ΑΤΜ λόγω της τραπεζικής αργίας.
Θα σε πάμε εμείς, λέει η καινούρια μου φίλη . Με το αυτοκίνητο του αδερφού της που ήρθε να τους πάρει, ένα παλιό αυτοκίνητο της εποχής ΕΣΣΔ, το ανήλικο παιδί της να κοιμάται στο πίσω κάθισμα λόγω της ώρας, οδηγούν μέχρι την πρωτεύουσα ενώ κανονικά δεν ήταν η διαδρομή τους. Ψάχνουμε την διεύθυνση ρωτώντας περαστικούς και τελικά με αφήνουν στο hostel μου και μου δίνει κ το τηλέφωνο τους στο χωριό. Αν υπάρχει πρόβλημα με τις τράπεζες και δεν έχεις λεφτά, έλα να μείνεις μαζί μας μου λέει και με καληνυχτίζουν.
Με τέτοια υποδοχή , είμαι πια σίγουρη πως έκανα καλά και πήγα παρά τις αντιξοότητες.
 
Last edited:

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Θυμάστε εκεί στο 2015 που μία ωραία ημέρα, Δευτέρα ήταν, έκλεισαν οι τράπεζες μέχρι νεοτέρας;
Πώς θα μπορούσαμε να μη θυμόμαστε αυτή τη μέρα (αν και εγώ δε θυμόμουν τι μέρα ήταν);

Πολύ ωραία και δυναμική αρχή στο φόρουμ! Περιμένουμε τη συνέχεια.
 
Last edited:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Δυναμική και στις αποφάσεις και στο ξεκίνημα της ιστορίας σου. :)
Αν υπάρχει πρόβλημα με τις τράπεζες και δεν έχεις λεφτά, έλα να μείνεις μαζί μας μου λέει και με καληνυχτίζουν.
Σε άλλον άνθρωπο βασίστηκες άλλος βρέθηκε να σε στηρίξει.
Είναι απίστευτο τι λύσεις δίνει η ζωή όταν δεν κολλάμε :rolleyes:
 

s-travelholic

Member
Μηνύματα
55
Likes
346
2.ΑΡΜΕΝΙΑ-YEREVAN
Όπως σας είπα έφτασα αξημέρωτα στο Հայաստան (Χαγιαστάν) δηλαδή στην Αρμενία. Αμέσως όμως δοκίμασα να πληρώσω το hostel με την πιστωτική και επιβεβαιώθηκε αυτό που πιθανολογούσα: πιστωτική δεν έπαιζε. Αχ τι ωραία, θα γίνω λαντζιέρα στο Ερεβάν! Πάω για ύπνο λοιπόν για να δυναμώσω γιατί με περιμένει δουλειά. Πριν να γραφτώ στον ΟΑΕΔ Αρμενίας κάνω μία προσπάθεια με το ελληνικό προξενείο. Αρχικά βρίσκω έναν Αρμένιο υπάλληλο που μου λέει ότι δεν μπορούν να με βοηθήσουν. Δεν μπορεί του λέω, γι αυτό τον λόγο υπάρχεı Προξενείο (!) και στρογγυλοκάθομαι σε μία πολυθρόνα περιμένοντας τον Πρόξενο. Μετά από αρκετή αναμονή εμφανίζεται ο Πρόξενος, σκύβει στο πρόβλημα μου και μου λέει "φυσικά, κάντε μία αίτηση ζητώντας το ποσό που χρειάζεστε και αύριο θα σας ειδοποιήσουμε να έρθετε να το πάρετε". Το τι γέλιο έπεσε με την αίτηση αυτή δεν λέγεται. Ζητάω να μου δώσουν 350 ευρώ και ο Πρόξενος να λέει: βάλε παραπάνω μήπως δεν φτάσουν. Όχι είναι αρκετά να λέω εγώ. Μα δεν μπορούμε να ξανακάνουμε αίτηση να λέει. Όχι έχω και άλλα 180 να του λέω! Ο άνθρωπος δεν μπορεί να πιστέψει ότι σκοπεύω να περάσω 16 ημέρες με αυτά τα λεφτά. Αλλά αυτό είναι το budget έτσι κι αλλιώς. Το ποσό που δανείζεσαι έχεις ένα μήνα καιρό να το επιστρέψεις και δεν θέλω να ξεμυαλιστώ. Οι φίλοι μου όλοι μου έγραφαν "Πάρε παραπάνω ρε χαζή, θα πτωχεύσει η χώρα και δεν θα χρειαστεί να τα επιστρέψεις". Άκου τι σκέφτηκαν!
Μόλις γυρίζω στο hostel λαμβάνω ευχάριστα νέα από την Τράπεζα, το πρόβλημα έχει λυθεί. Φεύγω κατευθείαν για το γραφείο Huyr servıce, ένα πρακτορείο με το οποίο θέλω να κλείσω το 3ημερο στο Ναγκόρνο Καραμπάχ.
Στο δρόμο γνωρίζω έναν Αρμένιο της διασποράς. Οκτώ εκατομμύρια είναι οι Αρμένιοι της διασποράς κατά μερικές εκτιμήσεις, αριθμός πολύ μεγαλύτερος από τα περίπου 3 εκατομμύρια κατοίκων της ίδιας της χώρας. Ο τύπος είναι αργόσχολος εισοδηματίας κάτοικος LA και αφού τελειώνω με τις κρατήσεις στο πρακτορείο με περιμένει και αυτοδιορίζεται ξεναγός μου. Με πάει στην οδό Abovyan τον πρώτο δρόμο της πόλης που χτίστηκε κατόπιν σχεδίου. Εκεί υπάρχουν παλιά διώροφα κτίρια, επαύλεις, πολυτελή μαγαζιά. Καθόμαστε σε ένα καφέ που μπροστά είναι γκαλερί με πίνακες και αντίκες. Έπειτα περνάμε από δύο εκκλησίες (την πιο παλιά σωζόμενη Zoravar και την μικρούλα Katoghike), την όπερα που είναι μέσα σε ένα πάρκο γεμάτο εστιατόρια και καφέ και καταλήγουμε σε ένα από αυτά όπου κοπανάμε 2 μπουκάλια αρμένικο κρασί Karas συνοδεία μεζέδων. Και σαν να μην φτάνουν αυτά σε μία κίνηση εντυπωσιασμού, ανοίγει και μία σαμπάνια που εγώ δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος, την τιμάω πάραυτα.
Εκεί κάπου αρχίζει η αποσύνθεση μου και αποφασίζω να απολύσω τον "ξεναγό" και να πάρω τον δρόμο της επιστροφής για το hostel .Ο ξεναγός δεν το δέχεται αδιαμαρτύρητα αλλά τον πείθω και λέμε καληνύχτα. Στον δρόμο πέφτω επάνω σε μία διαδήλωση, ο κόσμος διαδηλώνει για τις τιμές του ρεύματος και ένας παλιός επαναστάτης με αρπάζει και χορεύουμε ένα βαλς προτού αποχωρίσω πανηγυρικά γιατί αλλού πατάω και αλλού βρίσκομαι! Έτσι ένδοξα τελειώνει η πρώτη ημέρα του ταξιδιού μου!
 
Last edited:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Θα ειμαι ειλικρινης: Οι τοποι που ταξιδεψες δεν ειναι μεσα στην λιστα μου. Ειμαι της πεπατημενης οδου (main stream το λενε οι δηθεν αγγλομαθεις).
Αρχισα να διαβαζω την ιστορια σου γιατι τραβηξε την προσοχη μου ο τιτλος σου. Τωρα ομως σε διαβαζω με ενδιαφερον. Ειναι τοσο ζωντανη η γραφη σου που εχω αγωνια να δω τι θα γινει μετα.
Εχω στρογγυλοκαθησει και περιμενω την συνεχεια. :)
 

s-travelholic

Member
Μηνύματα
55
Likes
346
Θα ειμαι ειλικρινης: Οι τοποι που ταξιδεψες δεν ειναι μεσα στην λιστα μου. Ειμαι της πεπατημενης οδου (main stream το λενε οι δηθεν αγγλομαθεις).
Αρχισα να διαβαζω την ιστορια σου γιατι τραβηξε την προσοχη μου ο τιτλος σου. Τωρα ομως σε διαβαζω με ενδιαφερον. Ειναι τοσο ζωντανη η γραφη σου που εχω αγωνια να δω τι θα γινει μετα.
Εχω στρογγυλοκαθησει και περιμενω την συνεχεια. :)
χαχα ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Θα σου πω όμως το εξής: η καλύτερη μου φίλη που δεν θέλει να πάει πουθενά γιατί αγχώνεται πολύ, μου δήλωσε ότι αυτό ήταν το μοναδικό ταξίδι που ζήλεψε (από τις ιστορίες και τις φωτογραφίες)!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πήγα στην Αρμενία ένα μιση μήνα μετά από σένα, κι εγώ μόνη μου. Τη μέρα μετά το δημοψήφισμα θυμάμαι είχα κλείσει ραντεβού στο κομμωτήριο κι έβαψα τα μαλλιά μου μαύρα! Η υπόλοιπη Ελλάδα τα ‘βάφε μαύρα επίσης.
Σε συγχαίρω για τα κότσια σου. Δε ξέρω αν θα είχα τόση αισιοδοξία στη θέση σου. Η δε αφήγηση, απολαυστική.
Εν αναμονή για τη συνέχεια.
 

s-travelholic

Member
Μηνύματα
55
Likes
346
Πήγα στην Αρμενία ένα μιση μήνα μετά από σένα, κι εγώ μόνη μου. Τη μέρα μετά το δημοψήφισμα θυμάμαι είχα κλείσει ραντεβού στο κομμωτήριο κι έβαψα τα μαλλιά μου μαύρα! Η υπόλοιπη Ελλάδα τα ‘βάφε μαύρα επίσης.
Σε συγχαίρω για τα κότσια σου. Δε ξέρω αν θα είχα τόση αισιοδοξία στη θέση σου. Η δε αφήγηση, απολαυστική.
Εν αναμονή για τη συνέχεια.
Ευχαριστώ πολύ, ξέρεις είσαι στο top των ταξιδευτών που απολαμβάνω να διαβάζω. Μην σου πω ότι είσαι από αυτούς που ελπίζω να γνωριστούμε κι από κοντά!

Κι εκεί που είπα κι εγώ να ξεκινήσω, έκατσε ένα σεμινάριο που θα συνδυάσω με ένα 5ημερο στην Ρουμανία και μου κόπηκε η φόρα.
 
Last edited by a moderator:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
27D0BB56-8186-4601-B9DC-C591460BB859.jpeg
Ευχαριστώ πολύ, ξέρεις είσαι στο top των ταξιδευτών που απολαμβάνω να διαβάζω. Μην σου πω ότι είσαι από αυτούς που ελπίζω να γνωριστούμε κι από κοντά!

Κι εκεί που είπα κι εγώ να ξεκινήσω, έκατσε ένα σεμινάριο που θα συνδυάσω με ένα 5ημερο στην Ρουμανία και μου κόπηκε η φόρα.
Με τιμούν τα λόγια σου! Για την ώρα κερνάω χινκαλι στο κουταισι.
 

ioanna5

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
καλημερα, βαλτε και εμενα στο group! και ζηλευω και θελω να σε γνωρισω χαχαχα
και εννοειται περιμενω τη συνεχεια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom