Βενεζουέλα Βενεζουέλα..έρωτας παντού..!

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..

παρασκευη βραδυ,30 ιουλιου ητανε προγραμματισμενη η αναχωρηση μας απο τον σταθμο των τρενων για την αθηνα και απο εκει το επομενο πρωι η πρωτη (απο τις τρεις πτησεις)για το μαγευτικο καρακας..:clap::clap:μεχρι την τεταρτη δεν ηξερα αν θα πραγματοποιουνταν το ταξιδι,(ειχαμε σχεδον...καθημερινη επικοινωνια με την ταπ,για το ενδεχομενο ακυρωσης των εισητηριων..:shock:.καθως ειχαν προκυψει καποια προβληματα της τελευταιας στιγμης με την δουλεια μου..:roll:)αλλα ευτυχως την πεμπτη ξεκαθαρισαν ολα και ειχαμε τον εκπληκτικα μεγαλο διαθεσιμο χρονο του ενος απογευματος για να αγορασουμε σακο-μπανανα-παπουτσια,και να ετοιμασουμε τα λιγα πραγματα που θα παιρναμε μαζι μας..:haha::haha::haha:..
ετσι με ψυχολογια στο ζενιθ,ξεκινησε αυτο το ταξιδι στο οποιο,δεν ειχαμε προγραμμα,ουτε κλεισμενο ξενοδοχειο,ουτε καν ενα στοιχειωδες πλανο στο μυαλο μας..:shock:μετα απο μια εφταωρη διαδρομη με την ταπ,οι πρωτες εικονες απο τις ακτες τις λατινικης αμερικης αρχισαν να ξεπροβαλλουν και παραλληλα αρχισε και το αεροπλανο να μπαινει σε διαδικασια προσγειωσης καθωτι το αεροδρομιο του καρακας ειναι ακριβως διπλα στη θαλασσα..
πατωντας το ποδι μου στο αεροδρομιο,ενιωσα αδικαιολογητα την αδρεναλινη μου να εχει χτυπησει κοκκινο,(με ολα αυτα που ακουγα κατα καιρους για το ποσο επικινδυνα ειναι..;)και σιγουρα η φατσα μου ειχε παρει μια μορφη σαν να ημουν ετοιμος για καυγα,ετοιμος να αμυνθω στον πρωτο επιτιθεντα βενεζουελανο..:haha::haha::haha:)...οχι,δεν ειναι ειρωνικο ουτε υπερβολικο αυτο που λεω,αλλα χωρις καποια αφορμη ιδιαιτερη κοιτουσα δεξια αριστερα με ενα τσαμπουκα ζωγραφισμενο στα ματια μου σαν να λεω "ελατε ρε,,θα σας φαω ολους..αχαχχαχαχχ:haha::haha::haha:..ακουγεται λιγο ηλιθιο αλλα,οκ..ετσι ειναι..:D:D..αφου περασαμε ευκολα τις διαδικασιες με τα διαβατηρια,και αφου σαν να εβλεπα το τζακ-ποτ,την ιδια ανακουφιση ενιωσα οταν ειδα και τις βαλιτσες μου,βγηκαμε στο περιβαλλοντα χωρο για να παρουμε ταξι για την πολη καθως απεχει γυρω στα 25 χλμ απο την πολη το αεροδρομιο..εντομεταξυ,διαβαζοντας το βιβλιαρακι του lonely planet για το καρακας τονιζε οτι καλο θα ηταν να παρουμε τα επισημα ταξι του αεροδρομιου η καποιας αλλης εταιριας τουλαχιστον και οχι τα πειρατικα,αυτα δηλαδη που ο καθενας το Ι.Χ. του μπορει να το κανει ταξι..:shock::shock:στην αρχη μας πλησιασανε πολλοι για να αλλαξουμε χρηματα στη μαυρη αγορα,ειχα ακουσει οτι συνεφερε πολυ και ετσι αφου ξεχωρισα τον λιγοτερο ξεδοντιαρη και αυτον με την πιο εξευγενισμενη φατσα:haha::haha: δωσαμε 100 ευρω για να παρουμε 1000 μπολιβαρες..!!πολυ πιο καλη αναλογια αν σκεφτεις οτι στην τραπεζα αργοτερα το πηραμε 1 προς 5.2..!!!!!αφου καναμε την συναλαγη στο ψιλοπεταχτο,μπηκαμε σε ενα ταριφα με προορισμο την πολη..!!ναι αλλα που???που κοντα ρε φιλε???που να σας παω ακριβως???αυτες ηταν μερικες ευλογες ερωτησεις του δυστυχου που εβλεπε δυο μαντραχαλαδες να μην ξερουνε που να πανε..!!:haha::haha::haha:..συμβουλευτηκα στο φτερο το βιβλιαρακι και ειδα οτι τα περισσοτερα ξενοδοχεια ηταν στην πλατεια αλταμιρα,μια καλουτσικη και ασφαλη περιοχη του καρακας,οπου μετα απο 3 αποτυχημενες προσπαθειες βρηκαμε ενα δωματιο να ξεκουραστουμε στο ξενοδοχειο "la floresta'',ενα απλο και λιτο ξενοδοχειο...ηδη ειχε βραδιασει και η κουραση χτυπουσε κοκκινο ομως δεν μπορουσα να αντισταθω και να μην κανω μια βραδινη εξορμηση στην πολη που δε κοιμαται ποτε..(δικη μου διαπιστωση βεβαια αυτη..ε?:haha::haha::haha:)
σε ενα φοβερο μπαρακι που πηγαμε,miga's λεγοτανε,ηπιαμε τις πρωτες solera verde,με διαφορα η καλυτερη μπυρα εκει,και βλεπαμε το κοσμο να λικνιζεται σε αυτες τις φοβερα ερωτικες λατιν μουσικες,γεματες ερωτισμο και παθος...εκει βγηκε και η πρωτη αποφαση για το που θα παμε την επομενη μερα...!!!!παμε κολομβια???παμεεεεεε..:clap::clap::clap:πρωι-πρωι θα πηγαιναμε στο σταθμο των λεοφωρειων,θα κλειναμε ενα εισητηριο για το σαν κριστομπαλ,την κοντινη στα συνορα με την κολομβια πολη της βενεζουελας και απο εκει απεναντι...αμ δε..ετσι νομιζαμε τουλαχιστον..ειπαμε απροβλεπτη πολη το καρακας,απροβλεπτοι τυποι και εμεις..:D
 

Attachments

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Παρηγοριέμαι οταν ακούω τέτοια πράγματα!!
δυο μαντραχαλάδες στην κολομβία και βενεζουέλα,απρογραμμάτιστα ολα,δεν μπορεί κατι καλό θα βγήκε..το κόβω το ταξίδι σας συναρπαστικό!!
σε διαβάζω..
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Προβλεπω πως η ιστορια σου θα καταριψει πολλους "μυθους" για αυτη την πανεμορφη χωρα.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.730
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Άντε βρε Γιώργο να μάθουμε τα νέα από το ταξίδι σας! Αν και είμαι σίγουρη ότι ήταν ωραία περιπέτεια...
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Ωχ...περιπέτεια μυρίζομαι...για να δούμε πού πήγατε τελικά και πώς...Κάθομαι αναπαυτικά και περιμένω τη συνέχεια!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Καλημέρα! Σε παρακολουθώ κι εγώ...Δεν έχω ανακαλύψει ακόμα αρκετές ιστορίες για Βενεζουέλα- Κολομβία οπότε περιμένω με κομμένη ανάσα:clap:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πωπω! Σημερα την πηρα χαμπαρι την ιστορια! Για λεγε, για λεγε!
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
Παρηγοριέμαι οταν ακούω τέτοια πράγματα!!
δυο μαντραχαλάδες στην κολομβία και βενεζουέλα,απρογραμμάτιστα ολα,δεν μπορεί κατι καλό θα βγήκε..το κόβω το ταξίδι σας συναρπαστικό!!
σε διαβάζω..
:D:Dσυναρπαστικο γεματο δραση και ερωτα..:haha:

Προβλεπω πως η ιστορια σου θα καταριψει πολλους "μυθους" για αυτη την πανεμορφη χωρα.
χμμμ..δεν εχεις αδικο..αν και το παρατραβηξαμε και μεις και εξηγουμαι παρακατω..:D:D
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Παρεπιπτωντος ,έμαθα πως στο Καρακας έχουμε ωραία πρεσβεία ,αληθεύει ?:haha::haha::haha:
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
απο που..παμε για κολομβια..???

η στιγμη που ξαπλωνεις στο κρεβατι του ξενοδοχειου σου το πρωτο βραδυ μετα απο μια κουραστικοτατη μερα ειναι με μια λεξη μαγικοοοο:haha::haha:..σαν να εξατμιζεται η κουραση καθε δευτερολεπτο που απλωνεσαι στο κρεβατι σκεφτομενος που ησουν μεχρι πριν λιγες ωρες και που εισαι τωρα...:):)
ετσι το ξημερωμα μας βρηκε ετοιμους για τον σταθμο λεωφορειων,οχι τον κεντρικο και χαοτικο του καρακας,αλλα εναν ιδιωτικο σταθμο μιας εταιριας λεωφορειων που φανταζε πολυ καλυτερη απο τα υπολειπα,την ''expresso flamingo''...αφου περιμενα υπομονετικα την σειρα μου στην περιβοητη..ουρα,που ακολουθειτε πολυ πιστα απο τους βενεζουελανους,εκλεισα 2 εισητηρια για το σαν κριστομπαλ,για τις 8 το βραδυ της ιδιας μερας..:clap::clap:..ετσι αφου ειχαμε 7-8 ωρες ελευθερες στο καρακας ειχαμε στο μυαλο μας να κανουμε αυτο που λενε ολοι..."μια μερα στο καρακας ειναι αρκετη...",ουτως η αλλως δεν εχει πολλα πραγματα να δεις..:roll::roll:θα βλεπαμε λοιπον το σπιτι του σιμον μπολιβαρ,το τελεφερικ,και...οτι αλλο θα προκαλουσε την περιεργεια μας...:lol::lol:χμμμμ...ποσο λαθος νομιζαμε....:lol::lol:
αυτο που ειχαμε συζητησει να αποφυγουμε σαν τον διαολο το λιβανι,ηταν το μετρο....:roll:..ομως μη μπορωντας να το αποφυγουμε ακολουθησαμε την διαδρομη ως το κεντρο,την savana grande,οπου θα ξεκινουσαμε την περιηγηση μας στην πολη...φου ειδαμε το σπιτι οπου γεννηθηκε ο ελευθερωτης της βενεζουελας,αλλα και αλλων πολλων χωρων της νοτιας αμερικης,πηραμε ξανα το μετρο για μια διαδρομη,ως το τελεφερικ,που ειναι κατι ομορφο για να το δει κανεις στην πολη αυτη...:)..ομως την ωρα που μπαιναμε στο συρμο,και αφου ειχε απιστευτα πολυ κοσμο,ακουω τον φιλο μου να φωναζει.."γιωργοοο,με ψιρισανε το διαβατηριοοοο...ελα εδωωωω.."...:shock::shock:..εγω ειχα προλαβει να μπω στο συρμο,ο χρηστος ομως την ωρα που εμπαινε,οπως μου ειπε μετα,ενιωσε σε καθε τσεπη(!!!!)απο ενα χερι να προσπαθουνε να παρουνε οτι προλαβουν να αρπαξουν....:shock::shock::shock:..πατωντας σε κανα δυο ατομα επανω προλαβα να βγω πριν φυγει ο συρμος,και αποτραβηχτηκαμε σε μια γωνια να δουμε τις απωλειες..:roll::roll:..για κακη του τυχη,ο χρηστος ειχε το διαβατηριο του στην τσεπη του(τσεκαροντας προσωρινα κατι,οπως μου εκμυστηρευθηκε.)και τωρα το διαβατηριο ελειπε.......:roll::roll:..αμεσως ανεβηκαμε επανω και με ενα χαζο χαμογελο μου λεει"ελα ρε,ολα καλα..θα την βρουμε την ακρη μας..":lol::lol:...οντως..δεν υπηρχε τιποτα που να μπορεσει να χαλασει το ταξιδι μας,και επειδη κι εγω ειμαι υπερ-ασιοδοξο ατομο,σε σημειο βλακειας ωρες ωρες:D:D,σκεφτηκαμε (ευτυχως)αμεσως θετικα και ανεβαινοντας στον δρομο αμεσως καλεσαμε την πρεσβεια μας εκει για να αναφερουμαι το περιστατικο...:lol::lol:(ειχαμε μαζι μας φωτοτυπιες με τις διευθυνσεις της πρεσβειας μαζι με τα τηλεφωνα..)..η απαντηση του τυπου που μιλησαμε απλη,ξεκαθαρη και λιτη.."οκ..κανενα προβλημα..ελατε αυριο το πρωι απο εδω να δουμε τι θα κανουμε.."..ολα καλα και ωραια και περπατωντας σιγα σιγα,επανερχοτανε μεσα σε λιγα λεπτα,η πανεμορφη διαθεση,που ειχαμε συνεχεια ζωγραφισμενη στο προσωπο μας..:D:Dομως.????ενα λεπτο ρε παιδια..!!για να παμε αυριο στην πρεσβεια ,πρεπει να παμε να ακυρωσουμε τα εισητηρια μας και να παρουμε και τις βαλιτσες μας που ειχαμε αφησει εκει...:lol::lol:αυτο το ξεχασαμε...!!αλλα πρωτα επρεπε να βρουμε ενα αστυνομικο τμημα να δηλωσουμε την κλοπη,γιατι το χαρτι που θα μας δεινανε απο το τμημα θα το χρησιμοποιουσε η πρεσβεια..:lol:ρωτωντας πας στην πολη και ρωτωντας πας και στο πλησιεστερο τμημα στην περιοχη του σαν ιγνασιο,οπου μπαινοντας μεσα ενιωσα σαν να εχω ενα μικρο ρολακι σε μια λατινοαμερικανικη εφηβικη σειρα καθως ολο το σκηνικο παρεπεμπε εκει....:haha::haha:ετσι αφου πηραμε το χαρτι στα χερια μας και εχωντας μεσημεριασει κατσαμε να απολαυσουμε ενα εκπληκτικο παραδοσιακο πιατο της βενεζουελας,και το εκπληκτικο εγκειται στον απιστευτο συνδυασμο που εχει(μαυρα φασολια-ψητες μπανανες-ρυζι με κρεας-και απο πανω ενα τηγανιτο αυγο:shock::shock::shock:)το περιφημο παππεγιον κρεογιο..:rolleyes:η συνεχεια με βρηκε στο γκισε τον λεοφωρειων προσπαθωντας να πεισω την κοπελιτσα να μου ακυρωσει τα εισητηρια η στην καλυτερη να με τα κανει για αυριο...αφου καταφερνω να αλλαξω την ημερα για την τεταρτη(ειχαμε φτασει δευτερα μεσημερι στο καρακας)φυγαμε για την εκ νεου αναζητηση ξενοδοχειου...τι πιο σιγουρο απο το "παλιοσπιτο",το ξενοδοχειο δηλαδη που μεναμε και χθες...βλεποντας μας ο τυπος στην ρεσεπτιον ψιλοαπορησε και αργοτερα η φατσα του ηταν στην κυριολεξια καπως ετσι:shock:,λεγοντας του οτι ο λογος που ξαναγυρισαμε ηταν οτι ειμασταν τοσο ερωτευμενοι με το καρακας που δεν μπορεσαμε να φυγουμε...αχαχαχαχαχα:haha::haha::haha::haha::haha:..οκ,αν δεν κανεις και λιγο χαβαλε και τα παρεις ολα σοβαρα χαθηκες...:D:D...
το επομενο πρωινο θα ξυπνουσαμε νωρις νωρις για να ανηφορισουμε για την πρεσβεια,ωστε να παρουμε το πολυποθητο χαρτι και να ξεκινησουμε για το σαν κριστομπαλ...αμ δε...ξαναειπαμε..απροβλεπτη πολη το καρακας..απροβλεπτοι τυποι και εμεις..:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.308
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom