Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Γεια σας! Φευγω σε λιγες μερες για erasmus στη Γερμανια στο Osnabrueck... Στην αρχη ειναι πολυ ασχημα τα πραγματα για καποιον που παει μονος του;
Καλημέρα!!!
Εγώ πήγα εράσμους στο Μπρνό της Τσεχίας (2 ώρίτσες από Πράγα)...αχ...:(
Δεν ξέρω τίποτα για το Osnabrueck..αλλά ξέρω για το δεύτερο ερώτημά σου!!!
Εγώ πήγα μαζί με 4 φίλες.....με την 1 από αυτές καταλήξαμε να μην μιλιέται κανείς!
Αρχικά έκανα παρέα ΣΧΕΔΟΝ μόνο με Έλληνες (χαζομάρα αλλά....) μετά κατάλαβα πόσο χρόνο είχα χάσει και πέρασα τέλεια!!!
Οπότε αυτό που μου έμεινε είναι....καλύτερα να πήγαινα μόνη μου!
Όλα τα παιδιά που είχαν έρθει μόνα τους πέρασαν τέλεια και έκαναν και πολλούς φίλους!!! Καλό είναι να έχεις ένα "νορμάλ" συμπατριώτη ας πούμε αλλά όχι και απόλυτο :lol:

Οπότε μην σε αγχώνει καθόλου αυτό....αγχώσου για το πόσες αποσκευές θα πάρεις και ΠΟΣΑ ταξίδια θα κάνεις :p:p:p:p
Πετάξου και ως την Πράγα (τώρα θα φάω κράξιμο :roll: )......το χείμωνα είναι πολύ όμορφη, αν και όσο ήμουν Τσεχία ποτέ δεν το εκτίμησα αυτό!

Ααααααααααα αν σου αρέσει πολύ εσύ έχεις τη δυνατότητα να μείνεις και για το εαρινό 6μηνο!!!! Εγώ δυστυχώς πήγα εαρινό 6μηνο και έτσι δεν μπορούσα να μείνω άλλο...μόνο εάν πήγαινα σε άλλο πανεπιστήμιο...δεν θυμάμαι καλά...

Καλά να περάσεις!!!!! :p:p:p:p
 

thanasis krg

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
οπουδήποτε
Γεια σας παιδιά

Σκεφτομαι κ εγω να κάνω την αίτηση μου για ερασμους!ηδη εχω επικοινωνήσει με το πανεπιστήμιο κ υπαρχει πιθανότητα να παω το εαρινό εξάμηνο στην λισσαβώνα(πορτογαλία)! αλλά ενας σημαντικός λογος που το σκέφτομαι ειναι ο οικονομικός! δεν ξερω πόσο μπορεί να κοστίσει αυτή η εμπειρία και γι'αυτο σκέφτομαι αν πρεπει να κανω την αιτησή μου η οχι!εμαθα για κάποιες επιδοτήσεις που δίνουν τα πανεπιστήμια στους φοιτητές, αλλα απο απόψεις φοιτητών κατάλαβα οτι δεν ειναι κ πολύ εμπιστές!π.χ υπαρχει πιθανότητα να πάς να γυρίσεις κ ακόμη να μην εχεις λάβει την επιδότηση!τι εχετέ να πεείτε εσεις που ήδη εχετε ζήσει αυτή την εμπειρία?
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Παιδια πηγε καποιος απο σας για Erasmus work placement ή οι εμπειριες σας ειναι ολες απο σπουδες? Σκεφτεται μια καλη μου φιλη να παει για placement αλλα δυσκολευεται να βρει εταιρεια και τα λεφτα τελειωνουν της λεει το πανεπιστημιο και πρεπει να βιαστει.

Ψαχνει για Σκωτια και αυτη και τρεχει, καμια συμβουλη?
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Γεια σας παιδιά

Σκεφτομαι κ εγω να κάνω την αίτηση μου για ερασμους!ηδη εχω επικοινωνήσει με το πανεπιστήμιο κ υπαρχει πιθανότητα να παω το εαρινό εξάμηνο στην λισσαβώνα(πορτογαλία)! αλλά ενας σημαντικός λογος που το σκέφτομαι ειναι ο οικονομικός! δεν ξερω πόσο μπορεί να κοστίσει αυτή η εμπειρία και γι'αυτο σκέφτομαι αν πρεπει να κανω την αιτησή μου η οχι!εμαθα για κάποιες επιδοτήσεις που δίνουν τα πανεπιστήμια στους φοιτητές, αλλα απο απόψεις φοιτητών κατάλαβα οτι δεν ειναι κ πολύ εμπιστές!π.χ υπαρχει πιθανότητα να πάς να γυρίσεις κ ακόμη να μην εχεις λάβει την επιδότηση!τι εχετέ να πεείτε εσεις που ήδη εχετε ζήσει αυτή την εμπειρία?
μέχρι ναρθούν οι φοιτήτριες μας θα σου απαντήσω εγώ ...
πήγαινε Πορτογαλία, εκεί είναι πάμφηνα από φαγητό μέχρι και εστίαση.το επίδομα εξαρτάται από τη σχολή σου. φοιτητής στην Αθήνα που έφυγε 1 Σεπτ. ήδη το πήρε αυτές τις μέρες. άλλος από σχολή Σαλονίκης θα το πάρει πριν τα Χρ/να. επίσης αν δικαιούσαι εδώ σίτιση/εστίαση τα μεταφέρεις στη Πορτογαλία και τη βγάζεις τζάμπα.
 

thanasis krg

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
οπουδήποτε
soudianos ευχαριστω για την απαντηση! απλά ηθελα να σου πώ οτι παρόλο που δικαιούμαι εστίαση/σίτιση τα έξοδα αυτά πρέπει να τα πλήρωσω απο την επιδότηση!οπότε αν δεν έχω την επιδότηση στα χερια μου δεν θα μπορώ να τα πληρώσω.αρα θα πρέπει να έχω κάποιο σημαντικο μερος των χρημάτων απο μονος μου!Έτσι δεν είναι; Εσυ απο την εμπειρία σου μπορεις να μου πείς τι ειχες κάνει;
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
soudianos ευχαριστω για την απαντηση! απλά ηθελα να σου πώ οτι παρόλο που δικαιούμαι εστίαση/σίτιση τα έξοδα αυτά πρέπει να τα πλήρωσω απο την επιδότηση!οπότε αν δεν έχω την επιδότηση στα χερια μου δεν θα μπορώ να τα πληρώσω.αρα θα πρέπει να έχω κάποιο σημαντικο μερος των χρημάτων απο μονος μου!Έτσι δεν είναι; Εσυ απο την εμπειρία σου μπορεις να μου πείς τι ειχες κάνει;
θα πληρώσεις από δικά σου και θα τα πάρεις μετά.
με 82 ευρώ το μήνα γιατί είχε δικαίωμα εστίασης, επέστρεψε πριν λίγους μήνες γνωστόσ μας φοιτητής από Πορτογαλία. θα ρωτήσω λεπτομέρειες και θα σου πω αύριο
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Γεια σας παιδιά

Σκεφτομαι κ εγω να κάνω την αίτηση μου για ερασμους!ηδη εχω επικοινωνήσει με το πανεπιστήμιο κ υπαρχει πιθανότητα να παω το εαρινό εξάμηνο στην λισσαβώνα(πορτογαλία)! αλλά ενας σημαντικός λογος που το σκέφτομαι ειναι ο οικονομικός! δεν ξερω πόσο μπορεί να κοστίσει αυτή η εμπειρία και γι'αυτο σκέφτομαι αν πρεπει να κανω την αιτησή μου η οχι!εμαθα για κάποιες επιδοτήσεις που δίνουν τα πανεπιστήμια στους φοιτητές, αλλα απο απόψεις φοιτητών κατάλαβα οτι δεν ειναι κ πολύ εμπιστές!π.χ υπαρχει πιθανότητα να πάς να γυρίσεις κ ακόμη να μην εχεις λάβει την επιδότηση!τι εχετέ να πεείτε εσεις που ήδη εχετε ζήσει αυτή την εμπειρία?

Το πόσο θα κοστίσει το εράσμους εξαρτάται πολύ από το σε ποια χώρα πας και πόσο πολύ ανοίγεσαι εσύ ο ίδιος σε έξοδα πέραν των βασικών (ταξίδια, διασκέδαση, ψώνια κλπ). Η Πορτογαλία όπως αναφέρθηκε είναι αρκετά φτηνή χώρα (και πανέμορφη επίσης!) και νομίζω ότι μια χαρά μπορείς να τα βγάλεις πέρα! Από τη στιγμή που γίνεσαι δεκτός την επιδότηση θα την πάρεις σίγουρα. Κι εγώ εαρινό εξάμηνο είχα πάει και μου την έδωσαν κατά το Νοέμβρη, πολύ πριν φύγω δηλαδή. Δεν έχω ακούσει καμία περίπτωση να φύγει φοιτητής και να την πάρει αφού επιστρέψει. Ακόμα κι αν πάει στο χειμερινό, θα τη λάβει κατά τη διάρκεια του εράσμους. Ρώτα το πανεπιστήμιό σου και θα σου πουν και πότε θα λάβεις τα χρήματα και τι ακριβώς ποσό θα είναι. Πάντως για να νιώθεις ασφαλής πιστεύω χρειάζεται να προσθέσεις κι από την τσέπη σου ένα ποσοστό!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Παιδια πηγε καποιος απο σας για Erasmus work placement ή οι εμπειριες σας ειναι ολες απο σπουδες? Σκεφτεται μια καλη μου φιλη να παει για placement αλλα δυσκολευεται να βρει εταιρεια και τα λεφτα τελειωνουν της λεει το πανεπιστημιο και πρεπει να βιαστει.

Ψαχνει για Σκωτια και αυτη και τρεχει, καμια συμβουλη?

Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά μπορώ να δώσω κάποια links που έχω βρει εγώ ή έχει δώσει η σχολή μου για να βρίσκεις θέσεις! Ίσως βοηθήσουν!

iWork | Entry-level Jobs and Internships in Europe

You are an apprentice - Ap and Go

Student Internships, Internship Opportunities and Student Placement - Placement UK HR Ltd

Welcome to Internship UK: Student Work Experience in the UK!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
thanassis:

Το Παν. Κρήτης έδωσε στο χέρι στο φοιτητή πριν την αναχώρηση του για Πορτογαλλία, 500 ευρώ για σίτιση, και 2000 ευρώ η επιδότηση του erasmus.
έμενε στην εστία με 85 ευρώ το μήνα μαζί με φως-νερό.
φαγητό στην εστία με 3 ευρώ το γεύμα.
Τώρα, κάθε σχολή έχει το δικό της σχεδιασμό, καλό είναι να ρωτήσεις
επίσης ο φίλος μας δεν έμενε Λισσαβόνα αλλά σε μικρότερη πόλη.
η διαφορά δε νομίζω να είναι μεγάλη.
 

aiolos

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτσι
Μπρνό Τσεχία!!!!!!! περασα φοβερά!! μακάρι να κρατούσε για πάντα.......................................
 

matina_k

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Δουβλίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια
internship UK

Μια φίλη μου πήγε στις αρχές του Σεπτέμβρη εκεί!Κάνει την πρακτική της στο μάρκετινγκ, στο Κέντ. Υπάρχουν βέβαια και θέσεις στο Λονδίνο, αλλά προτίμησε να πάει στο New Romney! Την επισκέφθηκα πρόσφατα και ενθουσιάστηκα! Μου φάνηκε σαν δεύτερο Εράσμους, με τη διαφορά βέβαια ότι δουλεύεις :lol:

Αν θέλετε, μπορώ να τη ρωτήσω για λεπτομέρειες σχετικά με τη διαδικασία και να σας πω! ;)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Μια φίλη μου πήγε στις αρχές του Σεπτέμβρη εκεί!Κάνει την πρακτική της στο μάρκετινγκ, στο Κέντ. Υπάρχουν βέβαια και θέσεις στο Λονδίνο, αλλά προτίμησε να πάει στο New Romney! Την επισκέφθηκα πρόσφατα και ενθουσιάστηκα! Μου φάνηκε σαν δεύτερο Εράσμους, με τη διαφορά βέβαια ότι δουλεύεις :lol:

Αν θέλετε, μπορώ να τη ρωτήσω για λεπτομέρειες σχετικά με τη διαδικασία και να σας πω! ;)


Πλάκα κάνεις;;!!! Μ' ενδιαφέρει πολύ το θέμα οπότε θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσες να ρωτήσεις τη φίλη σου κάποια πράγματα! Πχ πληροφορίες για τη διαδικασία επιλογής (έχουν πολλές απαιτήσεις?), για τη διαμονή (έχω καταλάβει σωστά ότι καλύπτονται τα έξοδα από κείνους?)...Μπορείς να πας ακόμα κι αν είσαι προπτυχιακός, σωστά; Η φίλη σου έχει υποτροφία από κάπου; Πόσο καιρό θα μείνει; Σε στέλνουν σε εταιρίες να δουλέψεις ή εργάζεσαι γι' αυτούς; Γενικά είναι ευχαριστημένη από την όλη οργάνωση εκεί πέρα; Πολλά ρωτάω, το ξέρω:haha: Αλλά όταν ανακάλυψα το site τους ήμουν λίγο διστακτική για το αν είναι αξιόπιστο το όλο πρόγραμμα οπότε βρήκα καλή ευκαιρία τώρα να μάθω! Γενικά μάθε ό,τι μπορείς και περιμένω με αγωνία τις πληροφορίες:D

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.691
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom